Išsipildžiusi svajonė: kuria saugius namus gyvūnams
Įkelta:
2015-07-16
Nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Viktorijos Naujokaitės asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Deimantė JASAITYTĖ

Tauragiškė Viktorija Naujokaitė su gyvūnais dirba jau apie 10 metų – ne tik juos globoja ir rūpinasi, bet ir fotografuoja. Ji, kartu su draugu Edvardu, įkūrė saugius namus gyvūnams „Trys paršeliai“. Šiuo metu jiedu gyvena sodyboje šalia Aukštadvario. Nors tokia naminių gyvūnų gelbėjimo iniciatyva daugeliui gali pasirodyti keista, Viktorija įsitikinusi, jog su laiku žmonių požiūris turėtų pasikeisti. Plačiau apie gyvūnų fermą, žmonių požiūrį ir kylančias problemas, kovojant už gyvūnų teises, Viktorija pasakoja „Tauragės žinių“ skaitytojams.

Pirmieji augintiniai – šunys

Gyvūnus Viktorija pradėjo globoti būdama 19-os. Nuo tada nustojo valgyti mėsą ir tapo vegetare. Tuomet savo namuose augintinių daug neturėjo – pirmasis jų buvo prancūzų buldogytė – su kuria augo, vėliau priglaudė pointerį, iš medžiotojo, kuris juo nesirūpino. Dar vėliau ji iš „Grindos“ (Vilniaus gyvūnų karantinavimo tarnybos) gelbėjo dogo mišrūną, bet taip šunį pamilo, kad jau 8,5 metų gyvena kartu. Kad šuneliui nebūtų liūdna, iš žmonių, kurie nebenorėjo ja rūpintis, priglaudė takso mišrūnę.

Mėsos vartojimas – viena didžiausių problemų

Nejučiomis pokalbis apie gyvūnus pakrypo kiek kita tema. Viktorijos nuomone, globaliu mastu viena aktualiausių problemų yra mėsos vartojimas.

– Kodėl? Nes per metus žmonių suvartojimui nužudoma 160 milijardų vien sausumos gyvūnų. Gyvulininkystės pramonė išskiria daugiausia CO2, daugiau nei visas pasaulio transportas kartu sudėjus. Taip pat, tai didžiausia vandens išteklių suvartotoja. Žmonės skatinami naudoti mažiau vandens, kai daugiausiai vandens suvartoja gyvulininkystės pramonė. Taip pat ši pramonės rūšis yra didžiausia žemės plotų naudotoja, būtent dėl jos baigiamos išnaikinti Amazonės džiunglės, nes reikia didžiulių žemės plotų gyvūnų pašarui užauginti ir gyvūnams ganyti. Jei žmogus augalus valgytų tiesiogiai, naudojami žemės plotai būtų daug mažesni. Taip pat ta pati pramonė yra pagrindinė priežastis dėl miškų plotų mažėjimo ir laukinių gyvūnų rūšių nykimo. Tad, manau, kad ši problema, susijusi su gyvūnais, yra pati didžiausia. Kita problema – neatsakingas požiūris į savo augintinius ir jų atsikratymas, bet tai sudaro tik 1 procentą pasaulyje kankinamų ir žudomų gyvūnų. Tad ar neatrodo logiška koncentruotis ne į 1 procentą, o 99? – svarstė už gyvūnų teises kovojanti mergina.

Gyvūnai irgi jaučia

Viktorijos ir Edvardo įkurta gyvūnų ferma – tai vieta, kur iš įvairių situacijų, kurių pabaiga dažniausiai būna paskerdimas, išgelbėti gyvūnai gyvena natūralų gyvenimą, gali laisvai ganytis, bendrauti su savo rūšies gyvūnais, žmonėmis. Tai vieta, skirta žmonių švietimui, kur atėjus pabendrauti su savo „pietumis“ ar „vakariene“ suprantama, kad tie gyvūnai tokie pat protingi, prieraišūs, norintys meilės bei bendravimo. Viktorija ir Edvardas džiaugiasi, jog sodybą, esančią šalia Aukštadvario, kuriam laikui nemokamai suteikė vegetariškas/veganiškas baras Vilniuje GYVAS. Finansiškai, daiktais, reikalingomis medžiagomis ir darbu padeda neabejingi žmonės. Bendraujama su gyvūnų teisių organizacija „Tušti narvai“, gyvūnų globos organizacija „Lesė“.

Augintinius renkasi neatsakingai

Trakų rajone dabar gyvenanti tauragiškė įsitikinusi, jog žmogaus požiūris į naminius gyvūnus – vartotojiškas, o į augintinius – neatsakingas. Jos nuomone, dabar įprasta pirkti augintinius dėl grožio, net nepasidomėjus jo charakteriu, temperamentu, o vėliau, supratus, kad, pavyzdžiui, haskiui reikia labai daug fizinio užimtumo, skambinama į prieglaudą ir prašoma, kad paimtų šunį, nes nebereikia.

– Žmonės, jei planuojate įsigyti augintinį – išsamiai pasidomėkite jo charakteriu, apsvarstykite, ar turėsite iš ko išlaikyti savo augintinį jam rimtai susižalojus, ar galėsite skirti tiek laiko ir pasivaikščiojimų, kiek veislė reiklauja, – patarimais dalijosi mergina.

Tėvai klaidina vaikus

– Visi žinome, koks žmonių požiūris į fermos gyvūnus – karvutę glosto, kol ji duoda pakankamai pieno, o kai jau per sena apsiveršiuoti – į skerdyklą. Su ožkomis tas pats. Vištutes irgi myli, kol nereikia „patiekti“ jų ant stalo. Manau, labai klaidinga neinformuoti vaikų ir juos auklėti suteikiant iliuziją, kad mažo viščiuko, paršelio ar veršiuko paglostymas yra meilė gyvūnui. O vėliau slapta nuo vaikų juos paskersti ir patiekti kaip maistą. Mes visi iš vaikystės natūraliai norime mylėti ir rūpintis gyvūnais ir visi verkiame būdami vaikais, jei matome juos skriaudžiant. Tačiau suaugusieji, auklėdami vaikus suklaidina juos nerodydami ryšio, kad gyvūną, kurį jam leidome glostyti ir su juo švelniai kalbėti, vėliau paskerdžiame. Taip užaugame su atbukintu jautrumu. Vėliau, tik kiek paaugę, pasidomėję, galime suprasti, kad taip elgtis nėra teisinga. Juo labiau šiais laikais, kai įvairių maisto produktų pasiūla didžiulė ir mums nereikia vartoti gyvūninės kilmės produktų, kad išgyventume, – kalbėjo pašnekovė.

Žmonės pradeda labiau rūpintis mityba

Gyvūnų globos organizacijų tikslas ne tik globoti gyvūnus, bet ir vykdyti kastracijos ir sterilizacijos programas, šviesti žmones, kad beglobių gyvūnų problema mažėtų ir su laiku išnyktų. Viktorija įsitikinusi, jog tam, kad keistųsi žmonių požiūris, reikia laiko ir aktyvaus darbo:

– Visų išgelbėti, žinoma, kad neįmanoma – kol gyvūnas teisiškai pripažįstamas kaip žmogaus nuosavybė, tol niekas nesužiūrės kiekvieno žmogaus, kankinančio ar nužudančio savo augintinį. O kalbant apie fermos gyvūnus, tai kol kas tikrai neįmanoma išgelbėti 160 milijardų nužudomų gyvūnų per metus. Tačiau sparčiai didėjantis susidomėjimas gyvūnų kančiomis, fermomis, mėsos produktų įtaka sveikatai bei gamtai, taip pat didėjanti pasiūla vegetariškų ir veganiškų produktų, tikrai teikia vilties. Įdomus faktas – Varšuvoje esanti veganiška burgerinė „Krowarzywa“ buvo išrinka pačia geriausia greito maisto užkandine visoje sostinėje 2014 m., nurungusi visas mėsiškas burgerines bei greito maisto kavines.

Sau laiko lieka mažai

Viktorija visiškai atsidavusi gyvūnams, tad sako, jog laiko sau lieka nedaug, kaip ir visiems, jos manymu, aktyviai užsiimantiems gyvūnų globos arba gyvūnų teisių veikla. Čia pat mergina priduria, kad tai – gyvenimo variklis, tad laiko neskaičiuoja.

– Pabūti su laimingu ožiuku, nepaleidžiančiu tavęs nė per žingsnį arba paršeliu, kuris seka tave kur beeitum, matyti, kaip atsigauna ir, kokia laiminga višta laksto po kiemą, seniau gyvenusi paukštyne, stebėti, kokie draugiški ir prieraišūs gyvūnai – tai yra džiaugsmas. Ypač žinant, kad jie turėjo būti paskersti, o tu prisidėjai prie to, kad jie gyventų laisvi ir laimingi – tai yra didžiausias atpildas, dėl kurio dirba visi gyvūnų mylėtojai. Žinoma, laiko skirti sau privaloma, kad „neperdegtum“ ir būtum pajėgus visą gyvenimą padėti gyvūnams, – įsitikinusi pašnekovė Viktorija.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.