Emigrantai Vaida ir Tomas: dabar mūsų namai – Anglija
Įkelta:
2013-04-08
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Emigrantų dalia Vaida ir Tomas nesiskundžia, nors ir gyvendami neprabangiai, iš atlyginimų susitaupo ir tolimoms kelionėms. Asmeninio albumo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio albumo nuotrauka

Alina TUNAITYTĖ

info@taurageszinios.lt

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Tauragės apskritis – viena emigracijos lyderių. Šio straipsnio herojai Vaida ir Tomas, prieš dešimtmetį palikę Tauragę ir išvykę ieškoti laimės į Didžiąją Britaniją, savo sprendimo nesigaili. Angliją jie vadina savo namais.

Lietuva kvepiantys angliški namai

Pravėrus Vaidos ir Tomo namus Maidstone nosį kutena pažįstamų valgių kvapas – silkės pataluose, grybų mišrainės, vištienos vėrinukų su daržovėmis, šviežių kopūstų sriubos... Dviejų aukštų jaukiame ir išpuoselėtame name girdėti lietuviškos televizijos garsai.

– Mes neatitolę nuo Lietuvos. Valgome lietuvišką maistą, žiūrime lietuvišką televiziją, stebime visus įvykius internete. Būna, vakare paskambina mama ir klausia, ar žinau, kas Lietuvoj nutiko. Atsakau: „Viską žinau dar anksčiau už tave, mama“, – šypsosi Tomas.

– Mes tik angliško radijo klausomės, nes visuomet įspėja, kur ir kada automobilių kamštis, o čia gyvenant, kai atstumai didžiuliai, to išvengti ypač svarbu, – patikslina Vaida.

Emigravo ne iš gero gyvenimo

– Gyvenome su Tomu Dauglaukyje. Į darbą tekdavo važinėti. Dirbau parduotuvėje pardavėja. Netenkino darbo sąlygos ir alga. Išėjau vildamasi rasti geresnį uždarbį, tačiau nebuvo taip lengva, kaip tikėjausi. Vienas pažįstamas pasiūlė važiuoti į Angliją padirbėti vaisių fabrike. Pagalvojau, kodėl gi ne, nepatiks – grįšiu, juk nieko neprarasiu, – pasakojo Vaida.

2004-aisiais nuvykusi į Angliją pašnekovė, kaip ir dauguma emigrantų, įsidarbino per įdarbinimo agentūrą vynuogių pakavimo fabrike. Gyveno karavanų mietelyje, gaudavo minimalų valandinį atlyginimą.

– Dirbau daug, bet darbo niekada nesibaidžiau. Namų ilgesys nekankino, kas pusmetį parvažiuodavau į Lietuvą, be to, Tomas pas mane dažnai atskrisdavo. Šnekindavau jį mesti savo darbą ir dirbti Anglijoje, nes gaudama nors ir minimalų atlyginimą galėjau sutaupyti ir sau leisti daug ką, – neslėpė Vaida.

Lietuvoje Tomas tuo metu dirbo pasienio su Kaliningrado sritimi tarnyboje.

– Prieš dešimt metų buvo pats kontrabandos įkarštis. Tikra „karo zona“ – ir susišaudymų būdavo, ir gąsdinimų, ir grasinimų sulaukdavau. Pasienyje tais laikais dar nebuvo tokių apsaugos sistemos technologijų, kaip dabar. Dirbdavome viršvalandžius, o atlyginimas nebuvo džiuginantis. Be to, darbas buvo sunkus tiek psichologiškai, tiek fiziškai, – kalbėjo Tomas.

Visos šios priežastys ir lėmė Tomo apsisprendimą vykti į Angliją. 2007 m. įsidarbino tame pačiame vynuogių pakavimo fabrike, kuriame dirbo ir Vaida.

– Atvykus Tomui jau buvau pakilusi karjeros laiptais. Gerai ir greitai dirbau. Valdžia mane pastebėjo ir pasiūlė tapti kokybės kontrolės tikrintoja kitame vynuogių pakavimo fabrike. Mane priėmė dirbti tiesiogiai, nebe per agentūrą, mokėjo didesnę algą, – džiaugiasi Vaida.

Tomo sąžiningas ir geras darbas taip pat buvo pastebėtas. Iš pradžių įsidarbinęs per agentūrą, prie linijos pakuodavo vynuoges, po trijų mėnesių pradėjo dirbti mašinistu, dar po kelių savaičių tapo linijų vadovu (angl. line leader), atsakingu už prekybos tinklo „Tesco“ užsakymų vykdymą, organizuoja ir prižiūri pamainos darbą, teikia vadovybei ataskaitas.

– Ne iš gero gyvenimo žmonės palieka tėvynę. Jau tuomet, prieš mums emigruojant, Lietuvoje buvo sunku rasti darbą, netenkino atlyginimai, o dabar padėtis dar baisesnė, – liūdnai dėstė Vaida.

Džiaugiasi gyvenimo sąlygomis

Prieš trejus metus pora nusipirko namą saugiame ir ramiame Maidstono mieste, Kento grafystėje. 10 procentų namo vertės mokėjo grynaisiais, likusią dalį skolinosi iš banko. Abiejų šeimos narių pajamos viršija 3000 svarų sterlingų.

– Nesame milijonieriai, Anglijoje gauname vidutinį atlyginimą. Tačiau gaunant tokias pajamas ir racionaliai jas paskirstant gyventi galima labai gerai. Sumokame mokesčius, banko paskolą, valgome ką norime ir kiek norime, leidžiame sau pramogauti ir linksmintis ir dar dalį pinigų atsidedame į taupyklę, – atviravo Vaida.

– Buvome Kuboje, Egipte, spalį skrisime į Meksiką, kitąmet planuojame kelionę į Tailandą. Čia tikrai įmanoma iš algos susitaupyti kelionei ir savęs nevaržyti. Anglijoje mūsų gyvenimo sąlygos puikios. Lietuvoje žmonės metų metais taupo kelionei gyvendami iš vidutinės algos, – kalbėjo Tomas.

Savaitei pora maistui išleidžia iki 50 svarų sterlingų. Štai keleto produktų kainos: baltos forminės duonos kaina 0,50–1 svaras sterlingų, litras pieno – 0,60 svaro, 1 kg cukraus – 0,69 svaro, kilogramas bulvių – 0,70 svaro, 1 kg vištienos krūtinėlės kaina – 6 svarai, kiaulienos sprandinės – 8 svarai. Litras benzino – 1,40 svaro, dyzelino – 1,43 svaro.

– Už trijų mėnesių dujas sumokėjome 117 svarų. Dujomis šildomas namas, vanduo, gaminamas maistas. Trijų mėnesių elektra mums kainavo 43 svarus. Pagal gaunamus atlyginimus tai visiškai nebrangu, – pasakojo pora.

Anglų ir lietuvių skirtumai

Viešint Anglijoje krinta į akis anglų mandagumas, malonus bendravimas ir niekad iš veidų nedingstančios šypsenos. Tad kaip tikra lietuvė pagalvoju: galbūt toji angliška šypsena tėra apsimestinė, dirbtinė ir ar ji nevargina tautiečių?

– Anglai paslaugesni, mandagesni, malonesni nei lietuviai. Jie niekada neparodys, kad tavęs nemėgsta, nors tu ir svetimšalis. Man niekada nėra gėda ir nejauku pasakyti, kad, tarkim, nemoku užpildyti dokumento. Anglas visada padės, parodys, o lietuvis tik pasakys, kad pildymo dokumento pavyzdys ant sienos, ir nepakildamas nuo kėdės ranka pamos pakabinto pavyzdžio link. Dar labai skiriasi klientų aptarnavimo kultūra ir pardavėjų elgesys. Tėvynėje vos tik įžengus į parduotuvę nukrypsta veriantis personalo žvilgsnis, tarsi vogti būčiau atėjusi. Ne, manęs visai nevargina dirbtinės anglų šypsenos, jos man labai natūralus dalykas, – kalbėjo Vaida.

– Geriau jau dirbtinė anglo šypsena negu susisukusio ir nepatenkinto lietuvio mina, – pridūrė Tomas.

Tautiečius erzina nebent tai, kad anglai niekur neskuba, viską daro lėtai, ramiai ir neskubėdami. Lietuvių būdui tai neįprasta.

Senatvę norėtų praleisti Nidoje

Jauna pora Lietuvoje likusius giminaičius ir draugus aplanko 2–3 kartus per metus.

– Pabuvus Lietuvoje ilgiau, labai norisi grįžti į Angliją, nes dabar čia mūsų namai, mūsų pievelė ir rožės, mūsų darbas. Nesigailime, kad išvykome iš Lietuvos ir gyvenimą nuo nulio pradėjome čia, – sako Vaida.

Pora tai, ką turi, uždirbo ir pasiekė savo jėgomis. Kaip sako Tomas, Anglijoje nelyja pinigais, reikia uoliai ir kantriai dirbti. Ne visiems pasiseka.

Tiek Vaida, tiek Tomas Lietuvos neišsižada ir pilietybės keisti neketina. Pasikeitus gyvenimo aplinkybėms, parduotų namą ir grįžtų į tėvynę.

Vaida senatvę norėtų sutikti Lietuvoje, Nidoje, ant Baltijos jūros kranto.

– Gėrėčiausi besileidžiančia saule ir kvėpuočiau pajūrio oru. Kas be ko, numirti norisi savoj žemelėj, – kalbėjo ji.

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.