Vaikų poetas Jonas Jakštaitis: „Noriu rašyti vaikams“
Įkelta:
2013-01-03
Nuotrauka
Aprašymas
Su Jonu susitikome Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje, kurią autorius vadina antraisiais namais. Karinos Sėrikovos nuotrauka

Karina SĖRIKOVA

karina@taurageszinios.lt

Joną Jakštaitį pirmą kartą pastebėjau Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje. Smulkus vyras nedrąsiai užlipo ant scenos ir į jį sužiuro stebuklu blizgančios mažylių akys. Jonas prisipažįsta, kad pradžioje skaityti savo eiles vaikams buvo labai baisu, bet vėliau priprato ir suprato nenuspėjamus ir keistus klausytojus – vaikus. Todėl dabar skaitymas vaikams – vienas didžiausių poeto malonumų. Susipažinkite su vaikiškų knygelių autoriumi Jonu Jakštaičiu. Prieš keletą dienų jis išleido jau trečiąją savo knygą vaikams.

Talentą atskleidė anglų kalbos mokytoja

Kad turi talentą eiliuoti, Jonas Jakštaitis suprato ketvirtoje klasėje, besimokydamas Pagėgių vidurinėje mokykloje, kai anglų kalbos mokytoja uždavė išversti anglišką eilėraštį į lietuvių kalbą.

– Pamenu, gavau dvejetą, nes mokytoja nepatikėjo, kad tai aš išverčiau eilėraštį, manė, kad kažkas man padėjo. Pats pastebėjau, kaip gerai man pasisekė išversti eilėraštį, o vėliau, kai dar ir kiti tai pripažino, pasidarė labai malonu. Nuo to laiko pradėjau eiliuoti, rašyti į mokyklos sienlaikraštį, – apie savo hobio užuomazgas pasakojo tauragiškis autorius.

Baigęs mokyklą J. Jakštaitis išvyko tarnauti į tarybinę armiją, pateko į sporto batalioną. Ten, pasak kūrėjo, ne tik rašyti, bet ir laiko apie tai net pasvajoti nebuvo. Baigęs tarnybą jaunas vyras grįžo į Tauragę.

„Piešė“ vaizdelius apie darbo spartuolius

Čia įsidarbino bendrovėje „Tauragės keramika“ šaltkalviu ir dirbo ketverius metus. Vis dėlto ilgiausiai, 26-erius metus, J. Jakštaitis dirbo Tauragės skaičiavimo mašinų elementų gamykloje. Bedirbdamas vadinamuosiuose „skaičiukuose“, J. Jakštaitis rašė į tuometinį „Leniniečių balsą“.

– Rašiau vadinamuosius vaizdelius apie žmones. Tuomet buvo aukštinamas darbinis lenktyniavimas, todėl aprašydavau tuometinius darbo spartuolius. Taip pat sueiliuodavau ir vieną kitą linksmesnį eilėraštį. Vis dėlto visada labiausiai traukė rašyti vaikams, – prisipažino Jonas.

Kai sugriuvo gamyklos, J. Jakštaitis nutarė įkurti savo verslą – atidarė valgyklą ir pirtį. Tuo metu poetas rašė mažai, nes daug dirbo. Vis dėlto istorijos, kurias patyrė besidarbuodamas nuosavame versle, po truputį gula į autobiografinę knygą „Žmogus iš pirties“, nors autorius vis dar bijo svajoti, kada ši knyga išvys dienos šviesą, todėl juokauja, kad net ir pavadinimas iki to laiko gali pasikeisti. Jono verslas nebuvo sėkmingas – žlugo maždaug po metų, todėl vyras įsidarbino tuometinėje bendrovėje „Mažeikių nafta“, vėliau tapusia „Orlen Lietuva“ operatoriumi. Knygą, tiksliau, net tris, Jonui pavyko išleisti. Ir visos jos skirtos mažiesiems.

Patinka dargana

Pirmoji J. Jakštaičio knyga mažiesiems dienos šviesą išvydo 2011-aisiais, kaip Jonas sako, literatų klubo „Žingsniai“ prezidentės Vilijos Užmiškienės iniciatyva.

– Visą savo gyvenimą rašiau vaikams. Tačiau rimtai į tai nežiūrėjau, todėl visi mano eilėraščiai anksčiau ar vėliau nukeliaudavo į krosnį. Tačiau kažkada neseniai nutariau savo eiles parodyti senam pažįstamam Eugenijui Šalčiui, kuris mane nusiuntė tiesiai pas Viliją. Ji ir paragino išleisti knygą, – prisiminė Jonas.

Pirmoji J. Jakštaičio eilėraščių knygelė pavadinta „Mažos šiltos pasakaitės“. Į ją sugulė 36 pasakojimai iš miško. Pasak autoriaus, šie eilėraščiai skirti ikimokyklinukams.

– Mano eilėraščių veikėjai – dažniausiai žvėreliai, paukščiai, vabalai, taip pat vėjas ir lietus. Apskritai man labai patinka darganotas oras, net nežinau, kodėl. Aklai nieko nerašau, įkvėpimas kyla iš gamtos. Išeinu į kiemą ir stebiu – kad ir smilgą. Kartais temas pasufleruoja vaikai, kuriems skaitau savo pasakaites, – teigė J. Jakštaitis.

Antroji autoriaus knyga pasirodė šiemet. Ji pavadinta „Banguoja jūra per laukus“. Paklausus, apie ką šioje knygelėje suguldyti eilėraščiai, J. Jakštaitis nusišypsojo ir atsakė – apie tą patį.

– Nekeičiu temos. Nesu parašęs nė vieno eilėraščio apie traktorių ar vežimą. Visada veikia gyvūnai arba gamta. O taip pat nesu parašęs nė vieno rimto eilėraščio, tikiuosi, niekada ir neteks to daryti, – sakė Jonas.

Rašymas – kaip religija

Eilėraščiams kurti kasdien Jonas skiria keturias valandas. Tai rašytojas daro ne iš pareigos, kadangi knygų leidyba neatneša pelno, greičiau atvirkščiai – tik patuština piniginę, tačiau iš malonumo.

– Keturios valandos kasdien man lyg religija. Turiu būti vienas, niekieno netrukdomas, nes mintis sugeba labai greitai praplaukti pro šalį. Žmona dėl to, kad dėl rašymo mažiau laiko praleidžiu su ja, nepyksta, atvirkščiai – skatina rašyti. Ji pirmoji, kuri perskaito mano eilėraščius, ir jei jai nepatinka, eilėraštį paleidžiu dūmais, – tikino pašnekovas.

Likimas taip sudėliojo, kad savo vaikams Jonas savo eilėraščių neskaitė – nemanė, kad jie ko verti, tačiau rašytojo anūkai senelio knygas jau patys skaito, pirmieji jas pačiupinėja.

Prieš keletą dienų Jono namus pasiekė dar viena dėžė su šiltomis, spaustuvės dažais kvepiančiomis knygelėmis. Trečiojoje tauragiškio knygoje „Uždainavo vėjas“ vaizduojami metų laikai. Maža to, autorius teigia, kad jau yra parašęs ir ketvirtąją vaikų knygelę, tačiau ši dar laukia savo eilės.

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.