Mokytojas Antanas Kiniulis: „ Ne šokėjai, o „tiksliukai“ kuria išmaniuosius telefonus“
Įkelta:
2012-10-31
Nuotrauka
Aprašymas
Fizikos mokytojas Antanas Kiniulis iš savo mokinių sulaukia emocinės grąžos, kuri jam neleidžia palikti mokyklos. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Bepilotis skraidymo aparatas tuoj kils fotografuoti Žalgirių gimnazijos. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Skrydžiui pasiruošęs. Tomo Raulinavičiaus nuotrauka

Tomas RAULINAVIČIUS

tomas@taurageszinios.lt

Fiziko-astronomo Antano Kiniulio galvoje knibžda gausybė minčių ir paslapčių, susijusių su kosmosu. Žvaigždės jam kur kas labiau suprantamos nei eiliniam piliečiui, o šiuo pomėgiu drūtas vyras jau sudomino ne vieną Žalgirių gimnazijos moksleivį. Mokytojas prisipažįsta, kad Lietuvos kosmoso asociacijos (LKA) užmojai paleisti į kosmosą savo sukurtą dirbtinį Žemės palydovą visiškai realūs. Mokytojas įsitikinęs – tokiuose projektuose galėtų dirbti ir tauragiškiai, jei tik mokykloje įgytų potraukį bei naudingų teorinių ir praktinių žinių apie perspektyviąją kosmoso inžineriją.

„Tiksliukų“ trūksta

– Visa tai fizika, – kalbėdamas apie astronomiją, kosmonautiką ir aerodinamiką, terminus susieja Žalgirių gimnazijos fizikos mokytojas Antanas Kiniulis.

Kartu su Lietuvos kosmoso asociacijos atstovais pedagogas pristatė seminarą apie bepiločių skraidymo aparatų konstravimą ir panaudojimo galimybes. Galbūt kai kam ši tema pasirodė nuobodi, bet beveik dešimties vaikų būrelis šios paskaitos praleisti tiesiog negalėjo. Klausimas po klausimo jie domėjosi inžinerinėmis detalėmis, bepiločių lėktuvų panaudojimo galimybėmis.

Tai nebe pirmas A. Kiniulo bandymas rengti susitikimus su tikrais profesionalais. Garsių svečių į Tauragę buvo atvykę, minint kasmetinę Tarptautinės aviacijos ir kosmonautikos dieną, organizuojami praktiniai žygiai su astronomais, o praėjusią savaitę į gimnaziją buvo pakviestas dr. Domantas Bručas, dirbantis bepiločių skraidančių aparatų srityje.

Paklausėme A. Kiniulio, kam tokie seminarai reikalingi, juk aktyvumas nedidelis, galbūt trūksta vaikų, kurie domisi tiksliaisiais mokslais?

– Mes ir siekiame populiarinti technologinius mokslus tarp jaunų žmonių, todėl propaguojame bepiločių skraidymo aparatų ir bendrosios praktikos robotikos pritaikymą bei jų teikiamą naudą plačiajai visuomenei. Žinoma, mes – ne dainininkai ir šokėjai, tokio populiarumo nesulauksime. Šiam mokslui reikia vadinamųjų „tiksliukų“, kurių mąstymas analitinis, loginis, o tokių vaikų nėra daug. Tačiau pakanka, kad būtų galima pasiekti gerų rezultatų, – optimizmo neslėpė A. Kiniulis.

Visai neseniai mokytojas užmezgė draugiškus ryšius su LKA atstovais ir planuoja dalyvauti respublikiniuose projektuose. Nedidelės komandos tikslas bus kurti ir konstruoti įvairius robotus, galinčius pakilti į orą. Pasak A. Kiniulio, tai ne tik kruopštus darbas, bet ir puikios perspektyvos vaikams, siejantiems ateitį su technologijų darbu įvairiose institucijose.

– Tai ne šiaip sau žaidimas. Šiuo metu verslininkai investuoja į kosmoso tyrimų institutus. Jau 2014-aisiais lietuviai planuoja pakelti dirbtinį Žemės palydovą ir aš tikiu, kad ši komanda tai padarys, – apie naują idėją mūsų rajone ruošti stiprių fizikų pamainą, kurie galėtų dirbti mokslo centruose, kalbėjo mokytojas A. Kiniulis.

Kuriami lėktuvai be piloto

Praėjusį penktadienį Žalgirių gimnazija prisiviliojo Lietuvos kosmoso asociacijos atstovus, kurie pristatė seminarą apie bepiločių aparatų konstravimą ir jų panaudojimą. Tai viena didžiausią potencialą turinčių šiuolaikinės aviacijos rūšių. Manoma, kad tokie lėktuvai ateityje pakeis didžiąją dalį pilotuojamos aviacijos.

Skamba neįtikėtinai, tačiau seminaro metu dr. D. Bručas nuramino, kad ši praktika labiau taikoma karo aviacijoje. Pašnekovas teigė, kad techniškai jau šiandien lėktuvas pakilti, nuskristi ir nusileisti gali automatizuotai, o keleivinio orlaivio pilotas labiau reikalingas dėl psichologinės keleivių ramybės. Nežinia, kaip bus ateityje, bet bepiločių skraidymo aparatų technologijos aktyviai pritaikomos komerciniams tikslams.

Lengvas mažas bepilotis lėktuvėlis nesunkiai gali pasiekti vietoves, jas fotografuoti ir stebėti. Toks agregatas nebrangus ir visai nesudėtingas. Verta pastebėti, kad šiuo metu tokie bepiločiai aparatai daugelyje išsivysčiusių šalių draudžiami. Lietuvoje draudžiančio reglamento juos naudoti nėra.

Fotografavo mokyklą

Svečiai iš Liepiškių technologijų parko žalgiriškiams gyvai įrodė, kaip veikia bepilotis lėktuvėlis. Su primontuota fotokamera aparatas kelis kartus praskrido virš gimnazijos teritorijos ir sėkmingai ją nufotografavo. Žiūrovai įsitikino, kad technologijų dėka įmanoma pilotuoti lėktuvą, kuris ore valdomas iš kompiuteryje numatytų taškų.

Pasak mokytojo A. Kiniulio, akivaizdu, kad vaikai kur kas labiau susidomi tokia inžinerine veikla, kai pamato gyvus veikimo pavyzdžius.

– Juk visi turi išmaniuosius telefonus, o juos kuria „tiksliukai“, – išskirtinai pabrėždamas tiksliųjų mokslų svarbą, mokytojas džiaugėsi, kad yra šios srities dalis.

Ne vieno tarptautinio konkurso dalyvis A. Kiniulis teigė dažnai sulaukiantis iš savo auklėtinių emocinės grąžos, kuri neleidžia jam palikti mokyklos. Užburtas naujos idėjos jis sustoti neketina ir planuoja pateikti savo auklėtiniams dar ne vieną staigmeną.

Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
SHIMKUS
Įkelta:
2022-07-20
Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-31
Nuo karo siaubo bėgusius ukrainiečius priglaudė ir Tauragė. Dabar jų čia – kone pusė tūkstančio. Tamarai Jakovec Tauragė nebuvo svetima ir prieš karą, tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą ji suskubo čia atsivežti ir savo, ir sesers vaikus. Dabar šeima gyvena Tauragėje, vaikai lanko mokyklą, Tamara dirba mokykloje ir puoselėja idėją suburti savo tautiečius. „Galbūt yra ukrainiečių šeimų, kurios nieko apie mus negirdėjo ir norėtų prisijungti?“ – kviečia ji ir ragina tauragiškius pasakoti apie kuriamą organizaciją jos kraštiečiams.
Nuotrauka
jankauskas
Įkelta:
2022-05-27
Tauragės rajono taryba už Tauragės kraštui paskirtą ilgametį, nuoširdų ir atsakingą pedagoginį darbą bei reikšmingą kūrybinį indėlį į Tauragės rajono švietimą bei kultūrą, Tauragės rajono garbės piliečio vardą suteikė Jonui Jankauskui. Regalijų įteikimas vyks birželio 3-ąją per apskrities Dainų šventę „Karšuvos žemės vaikai“. 
Nuotrauka
jurgita
Įkelta:
2022-05-21
Penkeri metai darbo Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre jo vadovei Jurgitai Brazauskienei prabėgo kaip viena diena. O ir gyvenimas kaime jai labai patinka – čia ji randa sau mielų kampelių tiek darbe, tiek gamtos prieglobstyje.
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-05-01
​​​​​​​„Kad tik sveikas būtų...“ – laukdama kūdikio atsidūsta dažna būsima mama. Jei taip nenutinka, dėl savo vaikų mamos gali padaryti viską. Sužinojusi, kad jos sūnus Matukas viena ausimi girdi labai silpnai, dėl to sutrikęs ir bendras jo vystymasis, Onutė Zigmantienė pasiryžo kovoti, kad jos sūnus augtų visaverčiu žmogumi. Ir nors daugiausia rūpesčių kol kas kelia būtent Matuko sveikatos bėdos, mamos meilės užtenka ir dar trims vaikams.