Pietų (ne)miegas darželyje: vaikų poreikis ar tėvų užgaida?
Įkelta:
2023-09-18
Nuotrauka
miegas
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka

Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių administracijoms. Komentuodama gautą raštą savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad tėvų skundų šiuo klausimu negauta. O kai kuriuose darželiuose grupės nemiegantiems vaikams jau veikia keletą metų. 

Ragina bendradarbiauti 

Iniciatyvą dėl kokybiško vaikų poilsio darželiuose iškėlusi Šeimų asociacija ragina pradėti  kurti naujas poilsio formas ir bendradarbiavimo su šeimomis modelius. Asociacija akcentuoja, kad kalbama apie bendradarbiavimą, nes vieno recepto nėra ir nebus. 

„Ko siekiame lankstaus poilsio iniciatyva? Tai pagaliau atverti dialogą šia tema. Tai suprasti, kad sprendimai turi ateiti iš visų vaikų poreikių atliepimo. Lengva nebus, bet pokyčiai neįvyks, jeigu neieškosime kelių“, – savo feisbuko paskyroje skelbia Šeimų asociacija ir akcentuoja, kad teisė į įvairias poilsio formas privalo būti užtikrinta tiek miegantiems, tiek nemiegantiems vaikams.

Šeimų asociacija pabrėžia, kad darželiai ar tuo labiau auklėtojos neturi būti palikti vieni spręsti šios problemos. Savivaldybės, kaip steigėjai, privalo pasirūpinti pagalba, švietimu ir, jeigu yra poreikis, papildomais resursais.

Pabrėžiama, kad kokybiškas miegančių vaikų poilsis yra labai svarbus. Taip, kaip dalis tėvų negali nuspręsti, kad „visi miega“, niekas negali nuspręsti, kad „nemiega visi“. Tad asociacijos nuomone,  darželiai privalo sudaryti tokias sąlygas, kurios netrukdytų ilsėtis vaikams, kuriems reikia miego.

Akcentuojama ir tai, kad auklėtojos, kaip ir vaikai, šioje situacijoje neturi kentėti. Joms neturi būti daugiau darbo. Kai kurios šalies savivaldybės, kaip pastebi Šeimų asociacija,  įsipareigojo didinti etatų skaičių, kai kurie darželiai pasitelkia papildomus darbuotojus (sporto, muzikos mokytojus, logopedus), kai kurie darželiai jungia grupes ir viena auklėtoja prižiūri miegančius, kita – nemiegančius vaikus. 

Problemų nekyla

Kalbinta savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jūratė Veisienė teigė, kad rugpjūčio 31-ąją savivaldybė, kaip ir visos šalies savivaldybių administracijos, gavo Šeimų asociacijos raštą su paklausimu dėl poilsio organizavimo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose. 

Pasak vedėjos, prašoma informuoti, ar rajono darželiuose taikoma poilsio paslauga pietų miego nemiegantiems vaikams bei kokiais kontaktais šeimos gali kreiptis, jei poilsis neužtikrinamas.

– Savaitės pradžioje Švietimo ir sporto skyrius pietų miego laiku važiavome į visus darželius, kad savo akimis pamatytume. Iš tėvelių nesame gavę nė vieno skundo, – teigė J. Veisienė. 

Anot vedėjos, iš darželių vadovų sulaukta patikinimo, kad sąlygos vaikams nemiegoti per pietus sudaromos, jei tik tėvai to pageidauja.

– Visuose darželiuose radome grupeles, kuriose buvo po vieną ar du vaikus, kurie nemiegojo, nes ir važiavome specialiai pietų metu, – pasakojo Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.

Kaip teigė J. Veisienė, šią savaitę lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ ir vaikų reabilitacijos centre-mokykloje „Pušelė“ iš įstaigas lankančių vaikų tėvelių renkama informacija, kurie vaikai nenori miegoti. 

– Informacija reikalinga tam, kad būtų galima sudaryti nemiegančių vaikų grupelę, susitarti, kas juos prižiūrės. Spręsti patalpų klausimą, kad nemiegantieji netrukdytų ilsėtis kitiems grupės vaikams. Pas mus problemų dėl vaikų nemiegojimo ir jų užimtumo darželiuose neturėtų kilti, – įsitikinusi vedėja.

Apie poilsio formų nemiegantiems vaikams užtikrinimą darželyje kalbėta jau pavasarį. 

– Tada buvome patikinti, kad tėvai, esant poreikiui vaikams nemiegoti per pietus, turi kreiptis į darželių vadovus, kurie analizuoja galimybes, – teigė savivaldybės administracijos atstovė.  

Nemiegančiųjų grupelės – ne naujiena 

Kalbinta lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje nemiegančių vaikų grupelės veikia ketverius, o gal net ir penkerius metus. 

– Salėje turime paskyrę patalpą, muzikos mokytoja veda pamokėles nemiegantiems vaikams. Turime nupirkę ir priemonių, ir čiužinių vaikams pasnausti, jei jie jaučiasi pavargę. Jokio streso kol kas nekyla. Per šią savaitę susirinksime informaciją, kiek vaikų nemiegos. O nenorintieji miegoti nemigdomi ir dabar, – pasakojo direktorė. 

Pasak darželio vadovės, jei atsiras daugiau nei 15 miegoti nenorinčių vaikų, jau apgalvoti keli užimtumo variantai. 

– Kol kas turime 6 tėvų prašymus, kad vaikai nebūtų migdomi pietų. Šių vaikų amžius nuo 4 metų. Per šią savaitę, manau, dar turėtų atsirasti tokių prašymų, – svarstė L. Kymantienė. 

Paklausta, ką mano apie darželinukų miegą per pietus, direktorė išsakė savo nuomonę:

– Manau, kad iki penkerių metų vaikai turėtų miegoti. O ypatingai lopšelinukai, kurie jau prie pietų stalo deda galvą ant stalo ir vos neužmiega. Vis tik vaikai keliasi anksti, pusę aštuonių jau ateina į darželį, o pietų miegas būtinas nors valandą. Dauguma vaikų užmiega, tai reiškia, kad reikia miego. Net priešmokyklinukai ar net pirmokai pamiega. 

Pasak direktorės, kai kurie vaikai fiziologiškai tikrai neužmiega, bet daugumai toks poilsis reikalingas. 

– Tėveliai akcentuoja, kad vaikus sunku užmigdyti vakare. Bet kokie irzlūs, pikti nemiegojusieji išeina iš darželio. Tai pripažįsta ir patys tėvai. Aišku, jiems smagiau, kai vaikai namuose miegoti eina anksčiau, – pastebėjimais pasidalijo vadovė.  

Labiau nori tėvai 

Keliolika metų darželyje dirbanti Laura (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma) mano, kad vaikai darželyje turėtų miegoti ir dabar kilęs vajus dėl nemiegojimo yra ir mados reikalas. 

– Kiek teko klausytis įvairių paskaitų, mokymų, seminarų, specialistai sako, kad vaikas turi miegoti. Turi pailsėti, – teigė Laura, pridūrusi, kad nemiegoti gali tik vienas kitas vaikas.  

Pedagogė pastebi, kad darželinukams trūksta griežtos dienotvarkės. Jei jie laiku gultų ir keltų, tokių klausimų, ar vaikui miegoti pietų, ir nekiltų.

– Čia išeina užburtas ratas. Darželyje pamiegojęs vaikas vakare gulasi vėliau, o tėvai norėtų, kad užmigtų anksčiau, kad vakarais nereikėtų užsiimti su vaiku, gi iš darbų grįžta pavargę, tad ir pradeda reikalauti, kad darželyje nemigdytume, – savo pastebėjimais dalijosi Laura. 

O jei vaikas vėliau nueina miegoti, ryte neatsikelia, jam leidžiama ilgiau pamiegoti namuose, į darželį ateina vėliau, tai ir pietų darželyje neužmiega.  

– O tereikėtų vaikus guldyti ir kelti tuo pačiu laiku. Ir tada natūraliai paaiškės, kuriems vaikams iš tikrųjų nebereikia pietų miego, – svarstė pedagogė. 

Viengulės lovos

Nuotrauka
lions
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Antradienį Tauragės šeimos gerovės centre, K. Donelaičio gatvėje, atidarytas Tauragės LIONS klubo iniciatyva įrengtas multisensorinis kambarys, skirtas visai krašto bendruomenei. Tokie kambariai labai naudingi psichologinių, mišrių raidos bei koncentracijos ir panašių sutrikimų turintiems asmenims. 
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-28
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš pora savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai rytoj pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė jau skaičiuojanti 34-uosius darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę. Apie tai skaitykite laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
VVTAT
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
2023-09-28
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) išnagrinėjo bylas dėl į rinką teiktų pavojingų produktų – UAB „Aigus“ vaikiškos lovelės, BĮ UAB „SOFRALITA“ ir UAB „SPORTLAND LT“ vaikiškų drabužių bei UAB „Belosa“ kosmetikos gaminio.
Nuotrauka
gelynai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-28
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsias erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-27
Tauragės rajono savivaldybės taryba š. m. rugsėjo 26 d. posėdyje pritarė Dalinio finansavimo skyrimo fiziniams asmenims, įsirengusiems atsinaujinančius išteklius naudojančius įrenginius individualiuose namuose, neprijungtų prie centralizuoto šildymo tvarkos aprašui, kuriame numatyta prisidėti prie Lietuvos energetikos agentūros kompensacinės išmokos fiziniams asmenims pakeitusiems iškastinį kurą ir (ar) biomasę naudojančius neefektyvius katilus. Informacija dalijasi Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
vadoveliai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-27
Šis rugsėjis – nemenkas iššūkis mokyklų bendruomenėms: ugdymo procesas pradedamas su atnaujintomis ugdymo programomis, tačiau vadovėlių dar nėra. Iš situacijos mokyklos sukasi kaip išmano. Iššūkių daug ne tik pedagogams, bet ir mokiniams, jų tėveliams. Praėjusią savaitę į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi sunerimusi mama. Pasak jos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje mokytoja vaikams sakė patiems nusipirkti geografijos vadovėlius, atlasus. Mokyklos vadovė teigė, jog tai buvo tik pasiūlymas mokiniams, mėgstantiems pasižymėti informaciją ar komentarus. 
Nuotrauka
eidintai
„Google Maps“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
Džiugi žinia pasiekė Batakių seniūnijos Eidintų kaimo gyventojus – tikėtina iki metų pabaigos bus išasfaltuota Santakų gatvė. 
Nuotrauka
saje
Skaudvilės atviros jaunimo erdvės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-25
Palydėję vasarą moksleiviai naujais darbais ryžtingai pradėjo naujus mokslo metus. Naujam sezonui ruošiasi ir Tauragės bei Skaudvilės atviros jaunimo erdvės (AJE), besirūpinančios jaunimo emocine gerove bei užimtumu.
Nuotrauka
valgykla
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-24
Kiek anksčiau skelbėme, kad Tauragėje steigiama socialinė valgykla. Tiesa, rugsėjo 18-ąją planuotas atidarymas dėl techninių kliūčių neįvyko. „Maisto banko“ atstovų teigimu, pasiruošimo darbai vyksta ir atidarymas planuojamas spalio pradžioje.  
Nuotrauka
kariai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Lietuvos kariuomenė praneša apie pirmadienį bei antradienį planuojamas karines pratybas Tauragėje ir aplinkiniuose miestuose.
Nuotrauka
mokykla
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Mokytojų atlyginimai kitąmet augs vidutiniškai 21 proc.: nuo sausio 1 d. darbo užmokestis didės 10 proc., nuo rugsėjo 1 d. – likusia dalimi iki 21 proc. Bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui skiriama dar 3 proc. Šie siūlymai pristatyti susitikime su profesinėmis sąjungomis.
Nuotrauka
darzelis
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-22
Nuo rugsėjo 11 d. Tauragės rajono tėveliai gali savo vaikus „supažindinti“ su darželiu – į Tauragės „Aušros“ progimnazijos Mažonų skyriaus grupę vaikai priimami vaikai nuo vienerių iki pusantrų metų amžiaus. Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Oželytės, tai nėra nauja idėja.
Nuotrauka
elta
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-22
Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad mokytojai, trečiadienį įvertinę ministerijos pateiktą pasiūlymą kitais metais atlyginimus didinti 20,5 proc., neatsitraukia nuo ketinimų streikuoti. Jo teigimu, po šio pasiūlymo dar daugiau mokytojų nusprendė prisijungti prie streiko.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-21
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsiais erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė. Plačiau skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
sam
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-09-21
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje.
Nuotrauka
draudziamas eismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Šį penktadienį, rugsėjo 22 d., nuo 10 iki 17 val., Bažnyčių gatvėje bus ribojamas eismas, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
zaliosios
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Ne iš vieno tauragiškio teko išgirsti pastebėjimų, kad po žaliųjų atliekų konteinerių išvežimo gatvėse lieka tamsios balos skysčio, kuris  išbėga iš šiukšliavežių, ir, kas baisiausia, nepakenčiamas dvokas.   
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-18
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.