Autorės nuotrauka
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsias erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė.
Keičia į daugiamečius augalus
Trečiadienį greta savivaldybės plušėjo seniūnijos darbuotojai, kurie visiškai pakeitė gėlyno vaizdą. Pasak seniūno Ž. Majaus, pasodinti medeliai, hortenzijos, smilgos.
– Kaip ir kiekvienais metais, mes pradedame viską planuoti dar rudenį, užsakinėjame gėlių ir nelaukiame pavasario, – kalbėjo seniūnas. – Šiemet diskutavome per vasarą gėlyno idėją prie savivaldybės truputį pakeisti. Pradėjome sodinti daugiamečius augalus, pakeisime visą dizainą. Nebebus, kaip buvo iki šiol.
Seniau gėlės buvo keičiamos sezoniškai – pavasarį – pavasarinės gėlės, prieš miesto šventę jas keisdavo į vasarines žydinčias gėles. Pasak seniūno, keisis visa gėlyno koncepcija.
– Pasitelkėme vietinius gėlių augintojus, surengėme keletą susirinkimų, padiskutavome ir jau sodiname augalus, kuriuos tinkama sodinti rudenį, o pavasarį vėl sugrįšime prie gėlynų ir pabaigsime juos gražinti, – planus vardijo seniūnas.
Taip pat Ž. Majus teigė, kad pagal naująją viziją planuojama padaryti kompoziciją – bus keli akmenys, kalnelis.
Keisti gėlynus, pasak seniūno, buvo bendra seniūnijos ir savivaldybės idėja.
– Apie visų miesto gėlynų atnaujinimą galvojame. Kiekvienais metais vis svarstėme, bet nesiryždavome ir atidėdavome pokyčius. Stengsimės įveisti daugiau daugiamečių augalų, kaip ir visoje Lietuvoje, dabar paplitusi tokia tendencija, – teigė seniūnijos vadovas. – Sakykime, užuominos jau ir šiemet buvo Pilies ir Atgimimo aikštėse. Dabar startavome nuo gėlyno prie savivaldybės ir eisim toliau.
Kaip informavo Ž. Majus, gėlynų tvarkymui lėšų skyrė savivaldybė. Preliminariai prireiks poros tūkstančių eurų, tačiau galutinė suma dar bus tikslinama.
– Kol kas tik preliminariai sudėliotos kainos. Žiūrėsime pagal faktą, kiek ir kokių gėlių bei medelių reikės, – tikino seniūnas.
Prie pašto – naujiena
Tvarkoma ir gražinama aplinka ir tarp savivaldybės bei Lietuvos pašto pastatų. Ten ne tik kuriama gėlių kompozicija, bet ant akmenų grindinio bus pastatytas ir naujas objektas.
– Tarp savivaldybės ir Lietuvos pašto pastatų planuojama pastatyti karietą. Nuspręsta, kad ta teritorija pakankamai ilgai buvo apleista ir būtent dėl jos vyko susirinkimas su Lietuvos pašto atstovais, savivaldybė jiems pristatė savo viziją, – pasakojo Ž. Majus.
Pasak jo, seniūnija išsakė savo viziją, kad paruoš visus pagrindus, užsės žolę ir nuo savivaldybės pusės sukurs augalų kompoziciją. Pasodinti medeliai, hortenzijos, pušelės.
– Kad karieta būtų atsidūrusi pakankamai apleistoje vietoje, tikrai būtų atrodę nekaip. Šios vietos kompozicija kainuos apie 1000 eurų, – preliminarią sumą įvardijo seniūnas.
Atidarymas spalį
Didelė metalinė karieta bus labai reikšminga Tauragei ir jos istorijai.
– Tai bus metalo dirbinys, didžiulis monumentas, joje bus galima pasėdėti, nusifotografuoti. Karieta bus autentiška, senovinė, su pašto ženklais primins 190 metų pašto sukaktį. Ten bus ir QR kodas, kuris nukreips į visą pašto istoriją – kada pastatytas, kas pastatė, kas lankėsi. Visa tokia informacija, kuri galbūt yra užmiršta, bet norime atgaivinti ją, – apie karietą ir skleidžiamą žinią pasakojo savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė.
Pasak jos, šis projektas buvo paminėtas dar prieš keletą metų Kultūros sostinės projekto rengimo metu, todėl buvo įsipareigota jį įgyvendinti.
– Dalis finansavimo – 6 tūkst. eurų – skiriama iš Kultūros ministerijos, kita dalis – 9 tūkst. eurų – iš savivaldybės biudžeto lėšų. Bendra suma – 15 tūkst. eurų, – teigė Š. Stasytienė.
Karieta, kurios autorius tauragiškis kalvis Kęstutis Plyskaitis, pasak Kultūros skyriaus vedėjos, jau pagaminta, o atidarymas planuojamas spalio 10 d.
– Simbolinė data, nes tai yra Onorė de Balzako lankymosi Tauragėje diena, – teigė savivaldybės atstovė. – Kieno idėja, tiksliai nepasakysiu, bet ji kilo būtent projekto rengimo komisijoje, kurioje dirbo atstovai iš bibliotekos, muziejaus, kultūros centro ir savivaldybės. Buvo surinktos datos ir remiantis tomis datomis buvo nutarta įamžinti pašto istoriją.
Pasak Kultūros skyriaus vedėjos, pasirinkta karieta, nes tai yra pašto simbolika:
– Jeigu žvelgiame į istoriją, tai būtent pašto karietomis buvo vežamas paštas, todėl ir pasirinkta būtent pašto karieta. Ji yra apipavidalinta pašto simboliu.
Pašto istorija
Kaip rašo Krašto paveldo gidas, Tauragės pašto pastatų kompleksas – vienas seniausių istorinių miesto pastatų. Per didįjį Tauragės gaisrą 1836 m. tuometiniame miesto centre sudegus pašto pastatui, naujas pašto stoties pastatų kompleksas 1840 m. buvo pradėtas statyti naujoje vietoje, prie 1836–1844 m. tiesiamo Šiaulių–Tauragės kelio ruožo (Tilžės–Rygos trakto). Pašto stotis buvo statyta keliais etapais. Iš dalies iki šių dienų (2018 m.) išlikusį pašto stoties kompleksą su užeigos namais (1858–1861 m.) suprojektavo architektas Slupskis.
Pasak šaltinio, stotyje buvo pašto tarnyba, arklių keitimo punktas su vežimine, viešbutis, užkandinė, „švarioji“ – atvykstančių ponų, ir „purvinoji“ – tarnų, važnyčiotojų bei paštininkų poilsio salės. Dalis pašto komplekso pastatų buvo sugriauti Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metais, dalis perstatyta. 1963 m. pašto pastatas buvo padidintas, tapo dviaukščiu. Vis dėlto fasaduose tebėra ryškūs XIX a. architektūros bruožai.
„Iš buvusių pašto stoties komplekso pastatų originaliausią išvaizdą išlaikė apie 1860 m. greta pašto stoties užvažiuojamojo kiemo pastatytas pašto užeigos namas. Tai nedidelis, vieno aukšto, paprasto stačiakampio plano namas, atspindintis tipinę carinės Rusijos pakelės pastatų architektūrą: supaprastinto klasikinio stiliaus, simetriškos kompozicijos, kukliai dekoruotais langų apvadais ir kampiniais rustais, – rašo Krašto paveldo gidas. Šiuo metu jame įsikūrusi privati veterinarijos klinika.
2013 m. spalio 10 d. ant Tauragės pašto pastato sienos atidengta žymaus prancūzų rašytojo Onorė de Balzako (1799–1850) apsilankymą įamžinanti lenta. 1843-iųjų spalio 10 dieną O. Balzakas, karieta grįždamas iš Peterburgo į Paryžių, pusdieniui pasistiprinti ir pailsėti sustojo Tauragės pašto stotyje. Užeigos namuose jis parašė laišką savo mylimajai lenkų grafienei našlei Evelinai Hanskai (1801–1882).
Kaip teigia šaltinis, Tauragės paštas įėjo ir į Europos filatelijos istoriją. 2008 m. birželio 1 dieną Šveicarijoje, Lugano mieste, vykusiame aukcione buvo išparduodama filatelistui Paolo Bianci priklausiusi labai turtinga Rusijos imperijos pašto ženklų ir vokų kolekcija. Brangiausias aukcione buvo pirmuoju Rusijos pašto ženklu apmokėtas laiškas, iš Tauragės pašto išsiųstas 1857 m. gruodžio 31 dieną.
Kelionės – tai ne tik puiki galimybė pamatyti pasaulį, bet ir proga patirti įspūdžių, susijusių su sėkme ir netikėtumais. Kartais užtenka vieno drąsaus žingsnio ar sprendimo, kad kelionė taptų ne tik nuotykiu, bet ir įsimintina laimėjimų istorija. Šiame straipsnyje pristatome penkias išskirtines vietas, kuriose galite išb
Valstybės, savivaldybių bei „Sodros“ biudžetai jau patvirtinti, tad aišku, kaip gyvensime 2025 metais. Socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad kitąmet augs senatvės, negalios ir netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos žmonėms su negalia, vienišo asmens i&scaro
Nuo kitų metų „Sodra" mokės po indeksavimo padidintas pensijas. Pirmiausia, sausio mėnesį, didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, negalios pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai. Vasarį didesnės išmokos pasieks išankstinių senatvės pensijų gavėjus bei žmones gaunančius šalpos, nukentėjusiųjų asmenų, m
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės konkursą laimėjo Žaneta Maziliauskienė – Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, visus metus laikinai vykdžiusi direktorės funkcijas. Naujas pareigas ji pradės eiti nuo sausio 2 dienos. „Šiandien rašau pareiškimą a
Vasarą padangos patiria įvairių išbandymų – nuo aukštos temperatūros iki ilgų kelionių dideliu greičiu. Netinkama priežiūra gali lemti greitesnį jų dėvėjimąsi, o tai ne tik sumažina saugumą, bet ir reikalauja papildomų išlaidų. Tinkamai prižiūrėdami padangas galite prailginti jų tarnavimo laiką ir užtikrinti geresnį sukib
Trečiadienį Tauragės rajono taryba pritarė visuomenės susižavėjimo sulaukusiai idėjai savivaldybės administracijai įsigyti šiuo metu privačiose rankose esantį Tauragės banko pastatą. Priimtas sprendimas pradėti procedūras siekiant įvertinti galimybę pirkti šį istorinį pastatą už konkrečią kainą, kurią atskiru sprendimu dar turės priim
Kadastriniai matavimai – svarbus procesas, leidžiantis nustatyti nekilnojamojo turto ribas, tikslų plotą ir kitus reikšmingus parametrus. Lietuvoje šie matavimai atliekami pagal griežtai reglamentuotas taisykles, kurios užtikrina tikslumą ir atitiktį teisės aktams. Kas yra kadastriniai matavimai? Tai procesas, kurio metu atlie
Kelionės su mažu biudžetu dažnai laikomos kompromisų pilnu išbandymu, tačiau tai nėra tiesa. Jei mokate planuoti ir žinote, kur ieškoti, galite atrasti daugybę nebrangių, tačiau puikių kelionių krypčių. Šiame straipsnyje pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kur keliauti, kad sutaupytumėte, bet kartu patirtumėte nei&scar
Vyriausioji rinkimų komisija patenkino Tauragės savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės prašymą atsistatydinti ir pripažino tarybos nario įgaliojimus nutrūkus nesuėjus terminui. R. Bandzinaitę-Latožienę Tauragės savivaldybės taryboje pakeis Liberalų sąraše pirmoji tarybos nario mandato negavusi kandidatė Sonata Jurgil
Visada džiaugiuosi, kai parašo dailininkas, kraštietis, Tauragės Garbės pilietis, apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu „Už nuopelnus Tauragės apskričiai“ Alfonsas Čepauskas. Jo neišmatuojamoje ir neaprėpiamoje kūrybos versmėje visada randama naujienų. Ar tai būna nauji dailės, grafikos darbai, ar skulptūros
Etninės kultūros globos taryba savivaldybių kultūros ir švietimo skyriams išsiuntė raštą, kuriame raginama puoselėti lietuviškas tradicijas advento ir kalėdiniu laikotarpiu. Jame atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva pasižymi ypač turtingomis ir išskirtinėmis kalendorinių švenčių tradicijomis. Jų puoselėjimą i
Pirmadienį gūsingo vėjo išversti medžiai ir nulaužtos šakos pridarė nemažai žalos tinklui. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, iš viso yra daugiau 1000 pažeistų tinklo vietų, kur reikia atlikti remonto darbus. Padarinius operatyviai šalina daugiau kaip 200 brigadų, tačiau darbus sunkina tebe&