Tauragei 516: kiek metų, tiek ir žodžių
Įkelta:
2023-03-21
Nuotrauka
banga
Nuotraukos autorius:
Raimondos Alysienės nuotrauka
informacija@taurageszinios.lt
A
A

Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 

Gerai įsiklausykite į žodį 

TAURAGĖ.

Ką girdite?

Aš girdžiu upių ir upokšnių

gurgėjimą,

elnių, briedžių, taurų 

baubimą 

rujos metu Karšuvos giriose,

girdžiu ir regiu skalvius,

besirengiančius plaukti žemyn

Jūros upe

į tolimus kraštus,

matau, užuodžiu

Tauragės gaisrų dūmus,

griūvančių trobų traškesį, 

bet niekur kitur nenorėčiau gyventi.

Vien dėl gražaus vardo –

tarytumei kažkokio burtažodžio –

T A U R A G Ė – 

verta čia būti,

dirbti,

kurti,

mylėti, 

neišduoti.

Įsiklausykite į žodį

T A U R A G Ė,

tuomet suprasite, 

ką jis visiems šio krašto žmonėms

reiškia.

***

Važiuok ar eik į Tauragę tu iš kurios tik

nori pusės, 

Ar nuo Skaudvilės, nuo Jurbarko, Šilalės, 

nuo Paprūsės,

Visur tau kelią upės

čia pastos

Ir vargas tau, keleivi, jeigu nerastum 

tilto ar brastos!

Jeigu nuo Kryžbergo keliausi tu potvynio metu – 

pajusi kančią,

Kai keltis tau reikės per sraunią po žiemos 

ir veržlią Ančią,

O prie Minkštpaučių kelią kirs tau 

Egluona.

Ne sykį susikeiksi tu, keleivi, ir savyje kartosi: 

– Man gana..

Tas pats tau bus jeigu nuo Tilžės vyksi -

Pakelėje tu Ežerūną gaivalingą susitiksi.

Gerai, kada jinai rami ir stūkso

tvirtas tiltas,

Kada vanduo vidurvasario ne taip gilus

ir šiltas,

Bet pagalvok, kaip buvo čia gal Vytauto laikais,

gal kunigaikščio kito:

Oi, kiek prie upių tų kryžiuočių,

riterių kiek krito...

Ir gynė Tauragę,

ir girdė ją upeliai

ir šaltiniai

Ir dar, skaitytojau,

čia tavo pasakysiu tavo žiniai:

Jeigu manytum, 

kad nuo Jurbarko

lengvai keliausi –

Oi, žiauriai tu suklysi

ir smarkiai

apsigausi:

Pastos tau kelią 

Šešuvis –

ne vienas galą gavo,

Kas Karšuvą užgrobt norėjo

ir iš ten keliavo.. 

O nuo Šilalės pusės 

saugo Akmena,

dar Šunija...

Ne vienas dūsavo prie jų

ir guodėsi –

vaje, vaje...

Žiūrėk, čia Dabrupis 

į Ežerūną

teka 

Ir Akmena, 

Dauba,

Barys,

Bijotas,

Beržė

Čiurlena vis dar, 

rodosi, su skalviais

šneka,

O Jūros (nuo Rietavo) veržiasi

Vanduo skaidrus,

putotas lyg žemaičio kario

žirgas

Ir plukdo Jūra vandenį,

surinkusi iš Alangos,

Ir šaltas Žemaitijos vandenėlis 

prieš saulę

mirga.

Iš Jurgupio,

Blendynės,

Bremenos,

Dūbalės, 

Nuo Tilžės krašto,

Nuo Skaudvilės,

nuo Šilalės,

Ištryškęs iš po žemių, 

girdęs šimtmečiais

kartų kartas, 

lietuvį

ir žemaitį,

kryžiuotį,

lenką, 

prūsą,

karaimą...

Iš kur tuos vandenis šaltiniai mūsų ima?

Iš kur

Duobaitė, 

Drūtupis,

Gebenė,

Gumbė 

ir Ikojis?

Dar Kamė, 

Kamana, 

Karapolis,

Klūpys,

Ir Šešuvis giliausią vagą 

tarsi arklu milžino čia

išvagojęs?

Kernušupis, 

Vynija, 

Irtonėlė, 

Danupys, 

dar Ūkis

Ir Miltauja tarytum pantis

susisukęs,

Ir Barzupė, 

Gebenė, 

Gilvitinė, 

Kamė

Sruveno kur žemaičių, skalvių

Žemė...

Juos mena 

Minsnora, 

Raudonmeižis

ir Molė,

Sartelė, 

Sermas, 

Smirdupis 

ir Skambalinis,

Tarytumei senolis ar senolė, 

Suvirkštė, 

Šaltuona,

ir ežeras Šilinis.

Kur Veižas, 

Tulė, 

Vaivilas, 

Žalikė?

Nėra jau jų, 

vardai tik, ačiū Dievui, likę

Nors tiek gerai, 

kad juos kapojantys kardai

Jų neiškirto – 

liko bent istorija – vardai.

***

Pareinam į tave, o mano mieste žalias,

Pabirę po pasaulį mes, Tauragės vaikai.

Ir vingiais išraitytas mūsų kelias,

Ir į tave – ne visada grįsti takai...

Sugrįžtam į tave, o mano mieste senas,

Lakštingalų prie Jūros paklausyti

Kol dar vaikystėj užkurti laužai rusena,

Bažnyčių bokštai mano miesto švyti.

Atėjom į tave, į gatvių tylą,

Į traukinių naktinį bildesį,

Į rytmetinį upės rūką, kurs pakyla

Ir meilės tavo žodžių paslaptingų ilgisi…

Labas, mano Taurage,

Mano mieste, labas…

Nuotrauka
saugi vasara
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 3 valandas
Kad galėtum džiaugtis saugia vasara, reikia prisiminti svarbiausias taisykles, kaip elgtis prie vandens bei nutikus nelaimei gelbėti skęstančius ir suteikti pirmąją pagalbą. Šiuo tikslu Tauragės visuomenės sveikatos biuras (VSB) kviečia į prevencinį renginį.
Nuotrauka
draudeniai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 6 valandas
Gegužės 31 d. Tauragės rajono savivaldybė su UAB „Šilutės polderiai“ pasirašė sutartis dėl vandens transporto priemonių nuleidimo ir iškėlimo vietos (slipo) įrengimo Draudenių ežere.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
prieš 18 valandų
516-ąjį gimtadienį Tauragė šiemet švenčia ypatingai – Lietuvos kultūros sostinės vėliavą nešdamas gimtasis miestas dešimt dienų pilnas šurmulio, dainų ir šokių ritmo, parodų po atviru dangumi, šiltų pabendravimų. Nuskambėjo ir įspūdingas dainų ir šokių ansamblių vakaras „Gyvybės medis“, užbūręs teatralizuotu koncertu, apjungusiu liaudiškus šokius, dainas ir įspūdingą šviesos dailę. Jo metu Garbės piliečio regalijos įteiktos dviem tauragiškiams. Miesto šventė dar nesibaigia – laukia įspūdingas savaitgalis. Plačiau skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
greitoji
Autorės nuotrauka 
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo liepos 1-osios veiklą pradeda naujoji Greitosios medicinos pagalbos (GMP) įstaiga, apjungsianti visas šalies GMP stotis. Į bendrą sistemą jungiasi ir Tauragės GMP, vis dar priklausanti Tauragės rajono pirminės sveikatos pagalbos centrui (PSPC). Apie šią pertvarką kalbėjo ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, metų pradžioje lankęsis Tauragėje. Šios reformos įgyvendinimui reikalingus sprendimus antradienį svarstė ir Tauragės savivaldybės taryba – naujajai įstaigai perduotos patalpos, kuriose veikia GMP stotis, ir visa įranga bei kitas turtas. 
Nuotrauka
batakiu stovykla
Batakių stovyklos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-06
Mokslo metų pabaiga ir prasidedanti vasara vaikams žada poilsį ir linksmybes. Vasaros stovyklose siūlomų veiklų įvairovė, įgūdžių lavinimas ir bendravimas su bendraamžiais – dalis smagaus vaikų laisvalaikio. Šiemet vaikų ir jaunimo socializacijos (vasaros poilsio) programoms Tauragės rajono savivaldybė skyrė 70 000 Eur. 
Nuotrauka
Autobusas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-06
Į posėdį susirinkę naujosios savivaldybės tarybos nariai išklausė kelių įmonių ataskaitas. UAB Autobusų parko ataskaitą pateikė laikinai Autobusų parko direktoriaus pareigas einantis direktoriaus pavaduotojas Rimantas Martinavičius. Pasak jo, įmonė praėjusius metus baigė su 14 tūkst. eurų pelnu. „Pernai susidūrėme su tikai nemažai iššūkių, tačiau matom labai daug pozityvo“, – teigė įmonės vadovas. Taryba ataskaitą praėjusį antradienį patvirtino.
Nuotrauka
ŠMSM inform.
Įkelta:
2023-06-05
Nuo rugsėjo 1-osios 1, 3, 5, 7, 9 ir III gimnazijos klasių mokiniai mokysis pagal atnaujintas ugdymo programas. Kitose klasėse dar bus tęsiamos ir užbaigiamos dabartinės programos. Taip pereiti prie atnaujinto turinio apsispręsta dėl to, kad būtų išlaikytas mokinių ugdymo nuoseklumas, prie atnaujintų ugdymo programų būtų pereinama laipsniškai, be to, tai ir mažesnė apkrova mokykloms. Dar kitais mokslo metais, 2024–2025 m. m., jau visos klasės dirbs pagal atnaujintas programas.
Nuotrauka
vaikų taryba
Įkelta:
2023-06-05
Dvejus metus vaiko teisių gynėjų patariamasis balsas – Vaikų taryba – diskutavo svarbiausiais vaiko teisių apsaugos klausimais, susitiko su įvairių sričių ekspertais bei originaliais pasiūlymais ir jaunatviškomis idėjomis atkreipė institucijų bei visuomenės dėmesį. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė džiaugiasi pasiektu rezultatu, jog vaikų balsas Lietuvoje yra girdimas, o temos, kuriomis norėjo diskutuoti patys vaikai – sudėtingos, bet svarbios ir aktualios kiekvienam žmogui.
Nuotrauka
nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-04
Lietuvos Raudonasis Kryžius (RK) aktyviai veikia 16 miestų Lietuvoje, tarp jų ir Tauragėje. Jis įsikūręs V. Kudirkos g. 2A. Tauragės skyrius gali pasigirti ilga ir garbinga istorija. Nuo balandžio 18 dienos jam vadovaujančiai Danguolei Jatautienei problemos, kurias siekia spręsti RK, nesvetimos – daugiau nei tris dešimtmečius ji vadovavo Tauragės kaimiškajai seniūnijai. „Gebėti dalintis yra labai svarbu. Jeigu kiekvienas iš mūsų išmoktų pasidalinti, gyvenimas taptų prasmingesnis“, – įsitikinusi ji.
Nuotrauka
ugniagesiai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. kviečia šeimas su vaikais, jaunimą ir vyresnius žmones apsilankyti šalies gaisrinėse, susipažinti su ugniagesių gelbėtojų darbu ir saugios gyvensenos pagrindais. Užsukti pas ugniagesius į svečius bus galima kiekvieną šeštadienį visus šiuos metus.
Nuotrauka
Elektromobilis
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Šiandien devintą kartą vyksiančių elektromobilių varžybų „Ignitis ON: pažink Lietuvą!“ dalyviai, vairuojantys naujausius elektromobilius, šiemet aplankys naujas vietas ir miestus.
Nuotrauka
paspirtukas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-06-02
Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atliktas eksperimentas rodo, kad daugiau nei pusė visų elektrinių paspirtukų vairuotojų nepaiso  Kelių eismo taisyklių. Akivaizdu, kad dauguma paspirtukininkų nėra susipažinę su jiems taikomomis taisyklėmis, o dalyvaudami eisme nesirūpina savo ir kitų eismo dalyvių saugumu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-06-01
Į posėdį susirinkę naujosios Tauragės rajono savivaldybės tarybos politikai svarstė savivaldybės įmonių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Iš jų paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių – per 600 tūkst. eurų – pernai patyrė UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC). Bendrovės vadovo Virginijaus Noreikos paaiškinimai tarybos narių neįtikino – už tai, kad ataskaita būtų patvirtinta, balsavo tik trys tarybos nariai iš 24-ių. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
LRV nuotrauka
LRV nuotrauka
Įkelta:
2023-06-01
Šeimos, žmonės su negalia ir jų artimieji, kiti pažeidžiami asmenys greičiau gaus socialines paslaugas, už jas reikės mokėti mažiau, o dalis socialinių paslaugų krizinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms bus teikiamos nemokamai. Taip pat plėsis socialinių paslaugų teikėjų ratas prižiūrintiems artimuosius su negalia, įteisinamas nuolatinis globotojas likusiems be tėvų globos vaikams. Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamiems Socialinių paslaugų įstatymo  pakeitimams.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Yra remiamas ir skatinamas paramos gavėjų bendradarbiavimas, todėl paraišką būtina teikti kartu su partneriais. Šio paraiškų teikimo etapo biudžetas – 4 870 243 Eur paramos lėšų.
Nuotrauka
kelias
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Vykstant migracijai, susidūrimai su laukiniais gyvūnais – vienas dažniausių pavojų vairuojant, ypač užmiesčio aplinkoje. AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria vairuotojams būti atidiems keliuose, ypač kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“ pažymėtuose ruožuose. Taip pat patariama labiau sutelkti dėmesį važiuojant keliu, kuris kerta ne tik mišką, bet ir pievas. Laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus. Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte.
Nuotrauka
tarsa
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Aplinkos ministerija parengė Pavojingųjų atliekų identifikavimo ir klasifikavimo metodikos projektą, kuris nustato atliekų pavojingųjų savybių vertinimo, nustatymo ir atliekų priskyrimo pavojingosioms atliekoms tvarką. Taip pat parengti ir Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai, numatantys reikalavimus namų ūkiuose susidarančioms pavojingųjų medžiagų atliekoms.
Nuotrauka
Egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Abiturientams – įtemptas metas. Jau po kiek daugiau nei savaitės valstybiniu lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidės didžioji brandos egzaminų sesija. Baigsis ji birželio 26-ąją fizikos egzaminu. Tiesa, užsienio kalbos egzamino kalbėjimo dalis vyko dar balandžio mėnesį.