Autorės nuotrauka
Praėjusios savaitės pradžioje Kęsčių bendruomenės namuose rinkosi Tauragės rajono ūkininkai, norintys spręsti pienininkystės ūkio krizę. Nuo vasario 6-osios dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų ūkininkai nenuleidžia rankų ir svarsto, kaip elgtis toliau. Savo pyktį ir žemaitišką užsispyrimą ūkininkai rodė pirmosiomis protesto dienomis leisdami pieną į kanalizaciją, išliedami jį laukuose bei dalindami gyventojams. Ieškodami išeities, jie ketina jau netrukus įkurti 8 ūkių kooperatyvą.
Kooperatyvas nelygu kolūkiui
Paaiškinti, kas yra kooperacija, į susitikimą pakviestas ekonomikos profesorius Audrius Gargasas. Pasak profesoriaus, jungimasis į kooperatyvą nėra lygu kolūkiui.
– Kooperatyvas yra verslo vienetas, kuris turi savo išlaidų, turi turėti pajamų ir gauti bent nedidelį pelną, kad galėtų vystytis, – aiškino lektorius.
Jis paminėjo pačius kūrimosi pagrindus – kooperatyvas ir yra kuriamas tam, kad būtų patenkinti ūkininkų socialiniai ir ekonominiai poreikiai.
A. Gargasas įvardijo ir galimus kooperatyvo minusus – nepasitikėjimą kooperatyvo nariais. Arba kitų žmonių požiūrį į kooperatyvo kūrimąsi – kiti gali prisijungti matydami, kad gerai sekasi.
Peržiūrės paskolas
Susitikime dalyvavęs vieno banko atstovas teigė niekada nematęs, kad per dvejus metus taip pakiltų kainos ir kad per mėnesį ar net trumpiau per pusę ar daugiau nukristų pieno supirkimo kaina, kai pieno gamybos išlaidos tik augo.
– Mes galime pagelbėti ir peržiūrėti jūsų turimus kreditus kitose institucijose ir pasakyti savo nuomonę, ar apsimoka juos pakeisti ar derinti su savo banku dėl kokių nors sąlygų pakeitimų, – teigė banko atstovas.
Autorės nuotrauka
Pasak jo, dažniausiai „trumpi“ pinigai virsta „ilgais“ – ūkininkai gauna apyvartinių lėšų, nusiperka ilgalaikį turtą, kuris naudą teikia ilgu laikotarpiu, o pinigų visgi reikia kasdien ir jų nebelieka.
– Svarbiausia sutvarkyti pinigų srautą taip, kad kuo daugiau pinigų liktų kiekvieną mėnesį sąskaitoje prie tų kol kas dar nežymiai mažėjančių išlaidų. O šią problemą gali padėti sutvarkyti paskolų peržiūrėjimas – ar jos patogios, ar vietoj to, kad paskolą atiduotumėte per 3 metus, galima padaryti, kad ją atiduotumėte per 5 metus. Tai kiekvieną mėnesį sutaupytų pinigų, – patarė bankininkas.
Krizei suvaldyti – apie 50 mln. eurų
Pasak susitikime dalyvavusio ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjo Igno Jankausko, praėjusią savaitę vyriausybėje apie ūkininkus neraminančią problemą buvo diskutuota labai rimtai.
– Šiandien turime nepilnai 50 milijonų eurų, kuriuos būtų galima panaudoti šios krizės sprendimui. Pagrindinis uždavinys yra neišleisti pinigų ten, kur nori žmonės, sukėlę krizę, – teigė I. Jankauskas.
Ūkininkams užsiminus, kad kooperatyvų įteisinimo dokumentai yra parengti didiesiems kooperatyvams, ministrės patarėjas žadėjo pakeitimų bei palengvinimų.
– Reikėtų paruošti verslo planą, dokumentų paketą, kuriuo galėtų naudotis grupė ūkininkų, – reziumavo I. Jankauskas.
Kooperuosis 8 ūkiai
Tauragės rajono ūkininkai pirmojo kooperatyvo modelį apsvarstė dar ir iki ūkininkų susirinkimo Kęsčiuose. Pasak jų, planuojama į kooperatyvą sujungti 8 ūkius 5 kilometrų spinduliu, kurie per dieną pagamintų 12 tonų pieno. Pagal ūkininkų skaičiavimus, kas antrą dieną pavyktų surinkti po pilną pienovežį.
– Įkūrę mažą kooperatyvą mes tuo ir apsiribotume – susijungtume dirbti 8 ūkiai, – teigė Tauragės rajono ūkininkas Paulius Macas, pridūręs, kad protinga būtų siūlyti ir kitiems įkurti savo mažus kooperatyvus.
Pasak ūkininko, būtų sunkiau suvienyti daugiau ūkių, kadangi nebūtų visiško pasitikėjimo, nes nelabai vieni kitus pažįsta. Tad kol kas ūkininkų planas – sukurti mažų kooperatyvų asociaciją:
– Du-trys kooperatyvai susivienytų ir kartu turėtume apie 50 tonų pieno. Jį būtų galima pasiūlyti didesniam žemės ūkio kooperatyvui, kuris dirba panašiu principu. Mes garantuotume jiems, kad pristatysime tam tikrą kiekį pieno, ir nereikėtų papildomai tartis su kiekvienu, tarkime, 20 narių, o šiuo atveju būtų 3 nariai-kooperatyvai, kurie būtų atsakingi už savo narius.
Aštuonių pieninius galvijus laikančių ūkių atstovai susirinkime teigė per keletą dienų planuojantys pradėti kooperatyvo įkūrimo procedūrą.
Ūkininkai planuoja įsigyti pieno šaldytuvą, pienovežį bei samdyti vairuotoją.
Pasak ūkininko Egidijaus Kleinaičio, prisijungiant prie kooperatyvo smulkiesiems ūkiams būtų keliami minimalūs reikalavimai – reikėtų turėti pieno šaldytuvą ir kad būtų pienovežiu privažiuojamas kelias.
Susirinkime akcentuota ir tai, kad renkant pieną iš mažesnės teritorijos sumažėtų ir degalų kaštai.
Šiandien (penktadienį) Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) vyks pieno gamintojų, perdirbėjų, prekybos įmonių, Konkurencijos tarybos, ŽŪM ir Vyriausybės atstovų susitikimas. Numatyta aptarti galimas priemones dėl pieno sektoriaus padėties. Šiame susitikime dalyvaus ir Tauragės ūkininkai.
Pagal savivaldybės pateiktą informaciją, Tauragės rajone iš viso yra 814 ūkių, laikančių 7897 pieninių veislių karves.
Tauragėje, jau tradiciniame šachmatų turnyre, vyko atkaklios kovos tarp jaunųjų šachmatininkų, kurie rungėsi dėl Tauragės sporto centro įsteigtų prizų, skirtų Lietuvos Nepriklausomybės dienai paminėti. Dvi dienos trukusiose varžybose net keturiasdešimt trys trenerių Audriaus Bitino ir Antano Krasausko ugdomi jauni šachma
Tauragės apskrityje praėjusią savaitę įvykdyta ne viena nusikalstama veika, kuri kelia susirūpinimą visuomenei. Vasario 20 d. buvo gauta keletas pranešimų apie smurtą ir kitus nelegalius veiksmus. Tauragėje, apie 13.30 val., moteris, gimusi 1998 m., į policiją ir pranešė, kad buvo sužalota vyro, gimusio 1986 m. – jis sukėlė jai
Vasario 19 d. Tauragės viešojoje bibliotekoje vyko kraštiečio Virginijaus Šaulio knygos „Vėžys 24/7“ pristatymas, kuriame autorius dalijosi savo išgyvenimais kovojant su sunkia onkologine liga. Tai ne tik asmeninė istorija, bet ir svarbus žingsnis į pagalbos teikimą tiems, kurie susiduria su panašiais
Tauragės rajono savivaldybė džiaugiasi galėdama pranešti svarbią naujieną savo gyventojams. Vadovaudamasi įstatymais ir atsižvelgdama į Tauragės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos prašymą, Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė du svarbius sprendimus, kurie palengvins ir paskatins skaitymo kultūrą mūsų bendruomenėje.
Praėjusią savaitę Tauragės ir Šilutės rajonuose užfiksuoti keli rimti įvykiai, apimantys sveikatos sutrikdymus, eismo įvykius ir narkotikų laikymą. Tarp išskirtinių atvejų – fizinio smurto incidentai, kai žmonės nukentėjo dėl konfliktų, bei policijos pradėti tyrimai dėl narkotinių medžiagų laikymo. Vasario 19 d. apie 19.4
Šaltukui kaustant vandens telkinius, Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai gyventojams primena kaip elgtis ant ledo, kad būtų saugu: Neleiskite vaikams vieniems, be suaugusiųjų priežiūros, lipti ir žaisti ant ledo. Nelipkite ant ledo be specialių smaigų, kuriais pa
„Jaunimui dažnai pasitaiko bloga nuotaika, nerimas, jausmai, kurie juos vis kankina“, – pasakoja Lietuvos skautijos skautė iš Šiaulių Auksė. 2023 metų Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo depresijos visame pasaulyje kenčia apie 280 milijonų žmonių. O jaunimo tarpe negatyvios mintys, traumuojantys i&scaron
Skaudvilėje įsiplieskė smurtas, kai neblaivi moteris sužalojo vyriškį per konfliktą, o Tauragėje įmonės sandėlyje užfiksuotas vertingas telefono vagystė. Policija jau pradėjo tyrimus abiejose bylose ir ieško atsakingų asmenų. Kviečiame susipažinti su detaliomis naujienomis apie šiuos incidentus. Vasario 18 d. apie 15.30 val. T
Šios savaitės pradžioje į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) Lietuvos kariuomenėje išvyko pirmieji šių metų karo prievolininkai – daugiau nei 500 jaunuolių, kurie tarnaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos ir Lietuvos didžiojo etmono Kristupo Rad
Tauragės rajono savivaldybėje darbą pradėjo Socialinės paramos skyriaus specialistė (užsienio kilmės Lietuvos gyventojų integracijos koordinatorė) Vytautė Sudeikienė. Specialistė telks įvairias institucijas, įstaigas, organizacijas bendram darbui užsienio kilmės Lietuvos gyventojų integracijos srityje, vykdys integracijos procesų stebėseną savival