Autorės nuotrauka
Praėjusios savaitės pradžioje Kęsčių bendruomenės namuose rinkosi Tauragės rajono ūkininkai, norintys spręsti pienininkystės ūkio krizę. Nuo vasario 6-osios dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų ūkininkai nenuleidžia rankų ir svarsto, kaip elgtis toliau. Savo pyktį ir žemaitišką užsispyrimą ūkininkai rodė pirmosiomis protesto dienomis leisdami pieną į kanalizaciją, išliedami jį laukuose bei dalindami gyventojams. Ieškodami išeities, jie ketina jau netrukus įkurti 8 ūkių kooperatyvą.
Kooperatyvas nelygu kolūkiui
Paaiškinti, kas yra kooperacija, į susitikimą pakviestas ekonomikos profesorius Audrius Gargasas. Pasak profesoriaus, jungimasis į kooperatyvą nėra lygu kolūkiui.
– Kooperatyvas yra verslo vienetas, kuris turi savo išlaidų, turi turėti pajamų ir gauti bent nedidelį pelną, kad galėtų vystytis, – aiškino lektorius.
Jis paminėjo pačius kūrimosi pagrindus – kooperatyvas ir yra kuriamas tam, kad būtų patenkinti ūkininkų socialiniai ir ekonominiai poreikiai.
A. Gargasas įvardijo ir galimus kooperatyvo minusus – nepasitikėjimą kooperatyvo nariais. Arba kitų žmonių požiūrį į kooperatyvo kūrimąsi – kiti gali prisijungti matydami, kad gerai sekasi.
Peržiūrės paskolas
Susitikime dalyvavęs vieno banko atstovas teigė niekada nematęs, kad per dvejus metus taip pakiltų kainos ir kad per mėnesį ar net trumpiau per pusę ar daugiau nukristų pieno supirkimo kaina, kai pieno gamybos išlaidos tik augo.
– Mes galime pagelbėti ir peržiūrėti jūsų turimus kreditus kitose institucijose ir pasakyti savo nuomonę, ar apsimoka juos pakeisti ar derinti su savo banku dėl kokių nors sąlygų pakeitimų, – teigė banko atstovas.
Autorės nuotrauka
Pasak jo, dažniausiai „trumpi“ pinigai virsta „ilgais“ – ūkininkai gauna apyvartinių lėšų, nusiperka ilgalaikį turtą, kuris naudą teikia ilgu laikotarpiu, o pinigų visgi reikia kasdien ir jų nebelieka.
– Svarbiausia sutvarkyti pinigų srautą taip, kad kuo daugiau pinigų liktų kiekvieną mėnesį sąskaitoje prie tų kol kas dar nežymiai mažėjančių išlaidų. O šią problemą gali padėti sutvarkyti paskolų peržiūrėjimas – ar jos patogios, ar vietoj to, kad paskolą atiduotumėte per 3 metus, galima padaryti, kad ją atiduotumėte per 5 metus. Tai kiekvieną mėnesį sutaupytų pinigų, – patarė bankininkas.
Krizei suvaldyti – apie 50 mln. eurų
Pasak susitikime dalyvavusio ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjo Igno Jankausko, praėjusią savaitę vyriausybėje apie ūkininkus neraminančią problemą buvo diskutuota labai rimtai.
– Šiandien turime nepilnai 50 milijonų eurų, kuriuos būtų galima panaudoti šios krizės sprendimui. Pagrindinis uždavinys yra neišleisti pinigų ten, kur nori žmonės, sukėlę krizę, – teigė I. Jankauskas.
Ūkininkams užsiminus, kad kooperatyvų įteisinimo dokumentai yra parengti didiesiems kooperatyvams, ministrės patarėjas žadėjo pakeitimų bei palengvinimų.
– Reikėtų paruošti verslo planą, dokumentų paketą, kuriuo galėtų naudotis grupė ūkininkų, – reziumavo I. Jankauskas.
Kooperuosis 8 ūkiai
Tauragės rajono ūkininkai pirmojo kooperatyvo modelį apsvarstė dar ir iki ūkininkų susirinkimo Kęsčiuose. Pasak jų, planuojama į kooperatyvą sujungti 8 ūkius 5 kilometrų spinduliu, kurie per dieną pagamintų 12 tonų pieno. Pagal ūkininkų skaičiavimus, kas antrą dieną pavyktų surinkti po pilną pienovežį.
– Įkūrę mažą kooperatyvą mes tuo ir apsiribotume – susijungtume dirbti 8 ūkiai, – teigė Tauragės rajono ūkininkas Paulius Macas, pridūręs, kad protinga būtų siūlyti ir kitiems įkurti savo mažus kooperatyvus.
Pasak ūkininko, būtų sunkiau suvienyti daugiau ūkių, kadangi nebūtų visiško pasitikėjimo, nes nelabai vieni kitus pažįsta. Tad kol kas ūkininkų planas – sukurti mažų kooperatyvų asociaciją:
– Du-trys kooperatyvai susivienytų ir kartu turėtume apie 50 tonų pieno. Jį būtų galima pasiūlyti didesniam žemės ūkio kooperatyvui, kuris dirba panašiu principu. Mes garantuotume jiems, kad pristatysime tam tikrą kiekį pieno, ir nereikėtų papildomai tartis su kiekvienu, tarkime, 20 narių, o šiuo atveju būtų 3 nariai-kooperatyvai, kurie būtų atsakingi už savo narius.
Aštuonių pieninius galvijus laikančių ūkių atstovai susirinkime teigė per keletą dienų planuojantys pradėti kooperatyvo įkūrimo procedūrą.
Ūkininkai planuoja įsigyti pieno šaldytuvą, pienovežį bei samdyti vairuotoją.
Pasak ūkininko Egidijaus Kleinaičio, prisijungiant prie kooperatyvo smulkiesiems ūkiams būtų keliami minimalūs reikalavimai – reikėtų turėti pieno šaldytuvą ir kad būtų pienovežiu privažiuojamas kelias.
Susirinkime akcentuota ir tai, kad renkant pieną iš mažesnės teritorijos sumažėtų ir degalų kaštai.
Šiandien (penktadienį) Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) vyks pieno gamintojų, perdirbėjų, prekybos įmonių, Konkurencijos tarybos, ŽŪM ir Vyriausybės atstovų susitikimas. Numatyta aptarti galimas priemones dėl pieno sektoriaus padėties. Šiame susitikime dalyvaus ir Tauragės ūkininkai.
Pagal savivaldybės pateiktą informaciją, Tauragės rajone iš viso yra 814 ūkių, laikančių 7897 pieninių veislių karves.
Minint Europos dieną, gegužės 10 d. Tauragėje organizuojamas pėsčiųjų žygis „KODAS: ŽALIA“, kurio metu dalyviai pramankštins ne tik kojas, bet ir galvas! Galėsite rinktis 6 km arba 14 km žygio maršrutą. Renginys nemokamas! Žygio startas – centrinėje Tauragės Pilies aikštėje nuo 11 iki 12 val.
Didijį antradienį Tauragės radijo studijoje apsilankė Tauragės Šv. Trejybės parapijos klebonas kunigas dr. Marius Venskus... Šiandien jau Didysis ketvirtadienis... ryt... nebeskaičiuokim – susikaupkim! Pabūkim tyloje, minčių tyloje, laukdami Prisikėlimo... https://open.spotify.com/episode/2HyNnXlw25yrygt8Jabxr2 Kalbino A
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad gyventojai, kurie per 2024 m. pardavė nekilnojamąjį turtą (NT), kurį nuosavybėje išlaikė trumpiau nei 10 metų, ar transporto priemonę, kuri buvo išlaikyta trumpiau nei 3 metus, iki gegužės 2 d. turi pateikti pajamų mokesčio deklaraciją. Naujausiais VMI duomenimis pajamų mokesčio deklar
Kovo mėnesį Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidoje fiksuoti informaciniai incidentai, kurių metu buvo siekta ne tik manipuliuoti informacija, skleisti prieš Lietuvą nukreiptus naratyvus, bet ir platinti „melagienas“. Daugiausiai jų skleista siekiant didinti informacinį neapibrėžtumą apie Pabradės poligono apylinkėse nuskendusį &s
Skiautinys – iš medžiagos gabalėlių sukurtas spalvingas rankdarbis. Specialistai šių rankdarbių techniką įvardija geometrinių formų menu, o pats siuvimas – labai kruopštus darbas, reikalaujantis ir meninio suvokimo. Būtent rankų darbą vertina bei puoselėja mūsų kraštietė Gražina Digaitytė-Kriaunevičienė, kuri
Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms – skubame prisikelti kiekvienas vis savaip, o svarbiausias šio metų laiko akcentas – atgimimas ar pabudimas, kurį jaučiame kiekvienas. Tas jausmas, lydimas džiugesio, kviečia švęsti, žaisti... Kad Šv. Velykų laukimas būtų prasmingas, Kvėdarno
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) kviečia gyventojus teikti paraiškas taršių katilų keitimui į efektyvius šilumos gamybos įrenginius. Netikėtai greitai pasibaigę ankstesnių etapų kvietimai rodo itin didelį gyventojų susidomėjimą naujais ir efektyviais šilumos siurbliais bei jų įsigijimui taikomoms dotacijoms. Ecoenergi
Su 36-erių metų pašnekove pajuokaujame, kad dažnai manoma, jog iki pilnos laimės žmogui būtinai reikia sukurti šeimą, pastatyti namą, dar parašyti knygą. Kyokushin karate meistrė Jurgita Vencaitė neįgyvendino nė vieno šio punktų, tačiau pilnatvė ateina per panašius potyrius: ji realizuoja save sporte, yra mylima s
Nuo šių metų pradžios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva sugriežtintas užsieniečių, ypač imigrantų iš trečiųjų šalių, įdarbinimas Lietuvoje. Ministerija nustatė nekintamą kvotą – šiemet šalyje įsidarbinti galės tik 24830 užsieniečių, gavusių darbo pagrindu išduotus leidim
Tauragės ligoninėje gimusiems kūdikiams – nemokami plukdymo užsiėmimai baseine. Studijoje viešnios - Rūta Stasytienė, Tauraės rajono savivaldybės Sveikatos reikalų koordinatorė ir Sandra Martinkienė, Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, baseino administratorė. Kalbamės apie iniciatyvą, tokių užsiėmimų naudingumą, kaip ir
Išrinktas naujasis Tauragės apsk. vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, juo tapo dabartinis Klaipėdos apsk. VPK viršininko pavaduotojas Raimondas Vaitkevičius. Raimondas Vaitkevičius gimė 1978 metais, studijas pradėjo Klaipėdos aukštesniojoje policijos mokykloje, tęsė Klaipėdos verslo kolegijoje.
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Jaunųjų psichiatrų asociacija ragina tėvus, artimuosius, ugdymo įstaigų darbuotojus būti budriais ir pastebėti vaikų ir paauglių pernelyg didelį įsitraukimą į socialinius tinklus ir jų susido