Vairuojantiems senjorams sveikatą teks tikrintis dažniau
Įkelta:
2023-01-30
Nuotrauka
Masina
Nuotraukos autorius:
Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Senjorai sunerimo dėl naujos tvarkos, kad laiku nepasitikrinusiems sveikatos „Regitra“ automatiškai sustabdys vairuotojų pažymėjimų galiojimą. Vairuotojo pažymėjimas visada pratęsiamas dešimčiai metų, tačiau medicininė pažyma vyresniems žmonėms pratęsiama trumpesniam laikotarpiui. Tokia tvarka patinka ne visiems.

Pažymų teks eiti kasmet 

Seimas pritarė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisoms, kurios įsigalios 2024 m. sausio 1-ąją. Visiems vairuotojams, norintiems gauti vairuotojo pažymėjimą, „Regitroje“ reikia pateikti galiojančią medicininę pažymą. Iki 55 metų žmonėms A, AM, B kategorijai vairuotojo pažymėjimui gauti medicininė pažyma galioja dešimt metų. Tačiau tie, kurių amžius siekia nuo 56 iki 69 metų, sveikatą turės tikrintis kas penkerius metus. O nuo 70 iki 79 metų amžiaus vairuotojams bus privalu sveikatą pasitikrinti kas dvejus metus. Pensininkai nuo 80 metų pažymos į medicinos įstaigas turės eiti kasmet. Vairuotojai profesionalai C ir D kategorijoms turi tikrintis sveikatą kas dvejus metus, o nuo 80 metų – kasmet. Jei tokios pažymos pagyvenęs žmogus neturės, jo vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus iškart stabdomas. 

Poliklinikose – eilės 

Nors aiškinama, kad sustabdytų vairuotojo pažymėjimų galiojimas dėl to, kad nepateikta medicininė pažyma, bus atnaujintas automatiškai, kai tik tokias pažymas jie gaus, tai visiškai neguodžia pačių senjorų. 

– Vizito pas gydytoją reikia laukti ir pusę metų. Kas dėsis poliklinikose, kai senjorai kas dvejus metus bus priversti lakstyti medicininių pažymų? – nepatenkinta senjorė Vitalija, ne vieną dešimtmetį vairuojanti automobilį. 

Ji sutinka, kad sveikata rūpintis reikia, ir tikrai ne visiems galima vairuoti iki gilios senatvės. Tačiau, pasak jos, žmonės sensta nevienodai. Vieni dar šešiasdešimties nesulaukę jau ima dejuoti dėl prastėjančios sveikatos, atminties, kiti gi ir devyniasdešimties puikiai jaučiasi ir yra labai šviesaus proto. 

– Tikrai būna tokių, kuriems jau laikas vairuotojo pažymėjimą padėti į stalčių. Gal reakcija nebe ta, regėjimas prastas ar yra kitų ligų, – svarsto Vitalija. – Tačiau aš dar tikrai jaučiuosi puikiai ir galiu vairuoti, nors pavasarį man sukaks 80 metų.

Ji įsitikinusi – senstame visi, tačiau dabar žmonės nebe tokie kaip prieš pusę amžiaus – jie sensta kitaip.

„Ne senjorai laksto kaip be galvų“

„Tauragės žinių“ pakalbintas senjoras Jonas irgi automobilį vairuoja kone pusę amžiaus ir nėra turėjęs jokių eismo įvykių. Ir atsisakyti automobilio neketina. Jis piktinasi, kad senjorai kaltinami dėl nesaugaus vairavimo. Pasak jo, iš tiesų yra atvirkščiai – jaunimas laksto kaip be galvų.

– Žiūrėkit, kai keliai būna slidūs, kas dažniausiai į griovius nuvažiuoja? Tikrai ne senjorai. Jie vairuoja atsakingai ir turi patirties. O ji tik su amžiumi ateina. Pavyzdžiui, aš visada laikausi eismo taisyklių, važiuoju ne 100 km/val., o tik 70 km/val. greičiu. O jaunimas lekia 170 km/val. greičiu. Beje, girtuokliai – dar dažnesni avarijų kaltininkai, – teigia jis.

Politikų sprendimas vaikyti senjorus tikrintis sveikatos, tarsi jie keltų didžiausią grėsmę keliuose, stebina ir Galiną. Jai vairavimas teikia malonumą, nuvažiuoti į kitą miestą paklausyti koncerto ar bent pasivaikščioti – tikra pramoga. Be to, moteris tvirtina tikrai pati pajusianti, kada laikas to atsisakyti.

– Tačiau tai bus dar negreit, – įsitikinusi Galina, per Kalėdas šventusi 70-metį, – todėl nematau prasmės taip dažnai pas gydytojus lakstyti. Esu sveika.

Vairavimo atsisakė pati

O štai netrukus 84-ąjį gimtadienį minėsianti Janina prie automobilio vairo jau nebesėda – perleido jį dukrai. Pastaruoju metu Janina prie vairo sėsdavo rečiau, bet vis dar nuvažiuodavo iki parduotuvės, į gamtą ar aplankyti artimųjų kapų. Nors vairavo visą amžių ir tai daryti labai mėgo, praėjusių metų pabaigoje nusprendė – laikas vairavimo atsisakyti. Ne dėl to, kad dažniau reikės tikrintis sveikatą, o dėl sparčiai prastėjančio regėjimo.

– Labai gaila, kad nebegaliu vairuoti, – apgailestauja ji, – su mašina be vargo pasiekdavau bet kurią miesto vietą. Nueiti man sunkiau. Tačiau pati suprantu, kad nebematau...

Paklausta, ar pritaria, kad vairuotojams nuo 70 iki 79 metų bus privalu sveikatą tikrintis kas dvejus metus, o vyresniems – ir kasmet, antraip neteks teisės vairuoti, ji nedvejodama sako nepritarianti.

– Vadinasi, jeigu esi senas, tave nurašo. Tokie įstatymai žmogų žemina, nes jautiesi per senas, niekur netinkamas. Jeigu sugebi vairuoti, amžius – ne kliūtis, o jeigu jauti, kad sveikata nebeleidžia to daryti, tai juk ir nesėsi prie vairo, – svarsto Janina.

Bus įmanoma patikrinti pažymas 

Kaip „Delfi“ publikuotame straipsnyje teigė „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas, pokyčių jau tikrai reikėjo. Šiuo metu, nors visiems vairuotojams reikia medicininės pažymos, niekas tiksliai nepatikrina, ar ji dar galioja. 

„Visiems vairuotojams reikia turėti galiojančią sveikatos pažymą, bet nėra jokios galimybės patikrinti, ar visi vairuotojai turi sveikatos pažymą. Prievolė yra, bet ar ją vykdo vairuotojai, tai visiškai neaišku. Tas pokytis leis įgyvendinti administravimą, kad tiems, kurie neturi galiojančios medicininės pažymos, būtų stabdomas vairuotojo pažymėjimas. Atnaujinus pažymą, automatiškai būtų atnaujintas vairuotojo pažymėjimas. Tarkim, turite sveikatos pažymą, kuriai liko galioti 2 metai, bet atėjote išsilaikyti dar motociklo teisių. Jas gaunate 10 metų, tada teoriškai jūs galite būti 8 metus be sveikatos patikrinimo“, – teigė jis. 

Pasak S. Šumino, į „Regitrą“ dėl to nereikės papildomai kreiptis, nes atnaujinus sveikatos pažymą vairuotojo pažymėjimas atsinaujins automatiškai. „Net ir jaunam žmogui dėl tam tikrų ligų sveikatos pažyma gali būti išduodama 5 metams. Kuo vyresnis žmogus, tuo dažnesnis sveikatos patikrinimas. Tokia tvarka galiojo visą laiką, tiesiog dabar bus galima patikrinti, ar pažyma galioja, ir sustabdyti vairuotojo pažymėjimą, kol patikros nėra“, – paaiškino S. Šuminas. 

Lietuvoje vairuotojo pažymėjimą turi beveik 200 tūkst. pensinio amžiaus žmonių.

Nuotrauka
degalai
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
prieš 8 valandas
Alternatyvių degalų įstatyme numatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose degalinėse turi būti prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų. Už šių reikalavimų nesilaikymą VVTAT bendrovei skyrė 300 tūkst. baudą, skelbia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nuotrauka
banga
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Tauragės gimtadienį esame įpratę švęsti vasaros pradžioje, tačiau tikroji diena, nuo kurios pradėta skaičiuoti mūsų miesto istorija, – kovo 21-oji. Taigi šiandien lygiai 516 metų, kai Tauragės vardas pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Apie tai savo feisbuko paskyroje priminė kultūros veikėjas, poetas Eugenijus Šaltis. Jis rašo, kad jau tada mūsų mieste stovėjo bažnyčia ir veikė (pirmoji Žemaitijoje!) mokykla. Sveikindamas Tauragei jis skiria 516 žodžių Tauragei. 
Nuotrauka
dvaro
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tauragės dvaro gatvės gyventojų laukia pokyčiai – šiuo metu rengiamas statybos projektas, pagal kurį bus sutvarkyta teritorija ir įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Tauragės dvaro bendruomenė šiuos planus sveikina.
Nuotrauka
maisto bankas
Rasos Krištopaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
„Maisto banko“ Tauragės padalinio koordinatorė Rasa Krištopaitienė kviečia tauragiškius prisidėti prie pavasarinės, jau 34-osios „Maisto banko“ akcijos, vykstančios šį savaitgalį, ir džiaugiasi tais, kurie jungiasi prie organizacijos misijos ne tik nešvaistyti maisto, bet ir padėti tiems, kuriems sunku. 
Nuotrauka
eismoinfo.lt
Įkelta:
2023-03-17
Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) penktadienį pranešė, kad uždaromas tiltas per Juodupės upę valstybiniame reikšmės rajoniniame kelyje Nr. 4201  Pagėgiai–Gudai–Sartininkai 9,64 kilometre, pranešama portale eismoinfo.lt
Nuotrauka
zygaiciai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-17
Antradienį Žygaičių universaliame daugiafunkciniame centre rinkosi vietos gyventojai. Problema, dėl kurios jie susirinko, opi daugeliui nevairuojančių asmenų – autobusais pasiekti Šilutę nėra galimybės, tad gyventojai prašo grąžinti senąjį autobusų grafiką, galiojusį iki praėjusių metų rugsėjo 1-osios. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-16
Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. Šių moterų istorijos – „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
vtat
Įkelta:
2023-03-15
Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų diena, pirmą kartą paminėta 1983 metais. Šiemet šiai įsimintinai dienai – jau 40 metų. Šia proga Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) dalinasi 40 faktų ir skaičių, iliustruojančių praėjusių metų VVTAT veiklos rezultatus. Kasmet VVTAT užsakymu atliekami vartotojų ir verslininkų nuomonių tyrimai, kurių rezultatai leidžia palyginti pokyčius tam tikrose srityse, vertinti rizikas, nustatyti veiklos prioritetus.
Nuotrauka
keliai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Prasidėjus malkų ruošimui ateinančiam šildymo sezonui daugiau dėmesio skiriama kertantiems medžius ir vežantiems medieną. Dažnai po apvaliosios medienos vežimo keliai lieka išvažinėti ir lengvuoju automobiliu sunkiai įveikiami. Savivaldybės administracijos direktorei Gintarei Rakauskienei pasirašius įsakymą dėl medienos gabenimo apribojimų primenama, kad, kaip ir kiekvienais metais, apie planuojamą apvaliosios medienos gabenimą miško keliais reikia informuoti seniūniją. Vieni seniūnai džiaugiasi žmonių atsakingumu, o kiti visgi susiduria su problemomis.
Nuotrauka
mokykla
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Antradienį ir trečiadienį, kovo 14–15 d., visi Lietuvos abiturientai, pasirinkę laikyti matematikos valstybinį brandos egzaminą, kviečiami pasitikrinti matematikos žinias ir gebėjimus.
Nuotrauka
egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-14
Iki kovo 15 d. abiturientai turi galutinai apsispręsti, kokius brandos egzaminus 2023 m. brandos egzaminų sesijoje laikys, o kurių atsisakys. Apie tai primena Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA). Pasirinkti egzaminus abiturientai turėjo iki praėjusių metų lapkričio pabaigos, tačiau jie galėjo rinktis daugiau egzaminų nei laikys. Apsisprendę, ką ketina studijuoti ir kokių brandos egzaminų tam reikia, abiturientai gali pasinaudoti galimybe atsisakyti vieno ar kelių pasirinktų brandos egzaminų.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Oficialus pajamų už 2022 m. deklaravimo laikotarpis prasidėjo kovo 8 dieną ir tęsis iki gegužės 2-osios. Kam privalu ir naudinga deklaruoti pajamas,  ar permoką galima sumokėti dalimis,  kaip skirti GPM paramai – apie visa tai aiškina Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). 
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Savivaldybės administracija paskelbė aikštelės šalia Papušynės kapinių remonto konkursą. Vokų su įmonių pasiūlymais atplėšimas planuotas kovo 10-ąją. 
Nuotrauka
kortele
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-03-10
Per praėjusius metus dėl finansinio sukčiavimo buvo pradėti 3,8 tūkst. naujų tyrimų, rodo „Swedbank“ duomenys. Tai – daugiau nei du kartus didesnis tyrimų skaičius, palyginus su 2021 m. Tuo pačiu metu auga ir banko saugumo specialistų išsaugotų ir grąžintų lėšų suma – gyventojams ir verslo įmonėms išsaugota 2,9 mln. eurų, ir tai yra du kartus didesnė suma nei 2021 m., kai ši suma siekė 1,4 mln. eurų. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-03-09
Niekam ne paslaptis, kad Tauragės meras Dovydas Kaminskas mėgsta maratonus. Šįkart jam teko įveikti kitokį maratoną – rinkimų. Triuškinančia persvara laimėjęs rinkimus, jis antrą kadenciją vadovaus rajonui. „Noriu padėkoti žmonėms už pasitikėjimą, palaikymą. Jei prieš ketverius metus palaikymas buvo tarsi avansu, tai dabar – jau kaip įvertinimas už atliktus darbus. Pergalė yra ir didesnė atsakomybė, tarsi spaudimas daryti dar geriau“, – teigia meras. Išsamus interviu su juo – šio numerio vedamajame. 
Nuotrauka
savartynas
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2023-03-09
Tauragės rajono Dapkiškių kaime jau keletą metų akis bado nelegalus sąvartynas. Ramioje gyvenvietėje ši problema, atrodo, tiesiog neišsprendžiama – kadangi sklypas nepriklauso valstybei, o yra privatus, į jį net bijoma kelti koją, mat savininkas gali pareikšti pretenzijas. 
Nuotrauka
vmi
Įkelta:
2023-03-08
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad perkėlė duomenis į Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) ir daugiau nei 2,4 mln. gyventojų prisijungę jau gali matyti teikimui parengtas savo pajamų mokesčio deklaracijas. Deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius, kaip ir kasmet, reikia iki gegužės 2 d.
Nuotrauka
vmi
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-07
Gyventojai, kurie per šiuos metus internetu parduos ar išnuomos turto už daugiau kaip 2 tūkst. eurų, automatiškai pateks į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) akiratį. Duomenis apie tokius prekybininkus mokesčių inspekcijai įpareigoti perduoti skaitmeninių prekybos platformų valdytojai.