Gretos Savickienės nuotrauka
Šalyje vis dažniau pasigirsta istorijų apie su rūkymu susijusius įvykius, kartais pasibaigiančius ir mirtimis. Dažniausia problema tarp jaunimo – elektroninių cigarečių rūkymas. Nors Tauragėje tokių atvejų registruota, regis, nedaug – 32 per devynis šių metų mėnesius, mokiniai pastebi, kad bendraamžiai rūko ir nevengia to daryti net mokyklų patalpose.
Gresia įspėjimas arba bauda
Kaip skelbta žiniasklaidoje, sostinėje nepilnamečiai paaugliai masiškai svaiginasi skysčiais, kuriuose, įtariama, yra psichoaktyvių medžiagų, sumaišytų su žiurknuodžiais. Specialistai teigia, jog galimai taip sustiprinamas svaiginimosi efektas.
Tauragės apskrities policija informuoja, kad nuo sausio iki spalio mėnesio pareigūnai 32 nepilnamečiams surašė administracinius nusižengimo protokolus už tai, kad jie su savimi turėjo draudžiamų tabako gaminių, juos rūkė. Apie šiuos atvejus buvo informuoti nepilnamečių tėvai.
Kaip teigė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė, tokie pažeidimai užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų. Jei pažeidimas padarytas pakartotinai, tokiu atveju gresia bauda nuo 50 iki 90 eurų.
Tauragėje tokių atvejų nedaug
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Gretos Bliutaitės, vaiko teisių gynėjai pranešimų apie rūkančius vaikus sulaukia, bet tai nėra kasdieniai pranešimai. Tokie pranešimai Tauragės apskrityje sudaro labai mažą visų gaunamų pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus dalį. Informaciją apie rūkančius vaikus specialistai dažniausiai gauna iš policijos.
– Galime patikinti, kad vaiko teisių gynėjai visuomet yra pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą. Sužinoję apie netinkamą vaikų elgesį – rūkymą – specialistai vyksta į šeimą, bendrauja su jos nariais ir sprendžia situaciją, – vardijo specialistė. – Iš patirties galima pasakyti, kad dažniausiai tai būna pirmi vaikų bandymai rūkyti draugų kompanijose, kai vaikai pasiduoda draugų įtakai, o vėliau gailisi ir ketina ateityje to nebedaryti. Jeigu pastebima, kad pranešimas apie tokį patį vaiko poelgį kartojasi, vaiko teisių gynėjai gali priimti sprendimą vertinti šeimos situaciją ir gali būti nustatomas pagalbos šeimai poreikis.
Kaip teigė G. Bliutaitė, sprendžiant vaikų žalingų medžiagų vartojimo problemą susitelkti turi tėvai, globėjai, policija, prekybos centrų darbuotojai (nes vaikai leidžia laiką prekybos vietose), pedagogai ir kiti specialistai, esantys arti vaikų.
– Tėvelius raginame būti budrius ir domėtis, kur ir ką veikia jų vaikai, kas yra jų draugai, pasirūpinti vaikų laisvalaikio užimtumu. Tėveliai turėtų stebėti savo vaikus, ar nepasikeitė jų įprastas elgesys, nuotaikos, tačiau svarbu nedaryti skubotų išvadų ir laiku pasikalbėti su vaiku jam suprantama kalba, – teigė specialistė.
O pastebėję kur nors gatvėje, mokyklos prieigose ar kitur rūkančius vaikus, patarė specialistė, kiekvienas iš mūsų turėtų būti pilietiškas ir prieiti pakalbėti su vaikais, perspėti juos apie nederamą elgesį. Tokią informaciją galima pranešti policijai, skambinant bendruoju pagalbos telefonu – 112 arba teritoriniam vaiko teisių apsaugos skyriui.
Elektroninės cigaretes nešasi ir į mokyklą
Paklausti, ar pastebi rūkančių nepilnamečių, mokiniai teigia, kad tai jau yra kasdienybė:
– Dažniausiai viskas vyksta mokyklose, tualetuose ar per pačias pamokas. Per ilgąsias pertraukas jaunimas rūko ir prie parduotuvių. Pertraukų metu pilni tualetai tiek merginų, tiek vaikinų. Būna ir pamokų metu palenkia galvas po suolu ir traukia. Populiariausi dabar yra „veipai“ t.y. elektroninės cigaretės, į kurias pilamas nikotinas, – vardijo gimnazistė Monika (vardas red. žinomas).
Pasiteiravus Lietuvos moksleivių sąjungos Tauragės padalinio pirmininkės Evelinos Sliosoraitės, ar jie turi susiplanavę prevencinių priemonių, atsakė, kad LMS strategijoje nėra numačiusi atskiro punkto šiuo klausimu, tačiau stengiasi į savo veiklas integruoti prevencines veiklas, dalyvauja prevencijos akcijose, dalindamiesi informacija, ar pasitarimuose, įvairiose komisijose, jeigu yra įtraukiami.
– Mes, būtent Tauragės padalinys, vadovų klubų metu kartu su mokinių savivaldų atstovais buvome palietę šią temą. Dalyviai pasidalino savo mokyklų situacijomis ir kokiais būdais jų mokyklos su šia problema tvarkosi. Labai gaila, bet daugumoje mokyklų situacija nėra gera. Ne paslaptis, kad yra nepilnamečių, turinčių žalingų įpročių, labai apmaudu, kad į tai įsitraukia vis jaunesni mokiniai. Dauguma nesibaimina rūkymo prietaisų neštis ir į mokyklas. Buvo pasidalinta įvairiais atvejais – nuo rūkymo įvairiuose užkampiuose iki mokyklos vidaus teritorijos. Žinoma, mokyklos su tuo stengiasi kovoti vykdydamos įvairias prevencines veiklas, organizuoja paskaitas. Liūdna, bet tai stipriai situacijos nekeičia, – teigė E. Sliosoraitė, pridūrusi, kad LMS savo renginiuose neleidžia rūkyti (tai yra nurodama ir dalyvio sutartyse).
Oficialiai neužfiksuota
Pakalbinta Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė teigė, kad mokyklos teritorijoje rūkymas vienareikšmiškai yra draudžiamas:
– Mes šios nuostatos ir laikomės: šiais mokslo metais incidentų mokyklos patalpose ar teritorijoje dar neturėjome. O kad kitose viešose erdvėse jaunimas rūko, tai būna tokių atvejų, bet oficialiai šiais metais užfiksuotų atejų neturėjome.
Mokinių švietimas ir prevencinės priemonės mokykloje yra svarbios, tad apie tai su mokiniais kalbama dažnai.
– Per pamokas yra kalbama, vykdome ir įvairias akcijas, klasių auklėtojai kalba per klasės valandėlės, mūsų sveikatos priežiūros specialistė primena apie rūkymo žalą sveikatai. Informuojame, pateikiame pavyzdžių, kalbame apie galimas ligas. Tam skiriame nemažai dėmesio, nors tai nėra iš pačių aktualiausių dalykų, tačiau nuolat primename apie tai, – tikino Žygaičių gimnazijos direktorė.
Medikus gąsdina, kad gali garinti bet ką
Sveikatos specialistai ne kartą yra įspėję dėl elektroninių cigarečių pavojaus. Kaip viešoje erdvėje yra pasakojusi Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė, didžiausia blogybė yra ta, kad jos gali būti panaudojamos bet kokių psichoaktyvių medžiagų rūkymui.
„Pavyzdžiui, ją galima užpildyti kanapių produktais ar sintetinėmis medžiagomis – tiek stimuliatoriais, tiek turinčiomis sedacines savybes. Čia kaip švirkštas – pats savaime nėra nuodingas, bet priklauso, kuo jį užpildysi – vandeniu ar nuodu. Taigi su elektronine cigarete irgi taip yra – tai prietaisas, kuris pats nieko nedaro, priklauso, ką į ją įpilsi“, – konstatavo pašnekovė. G. Laubner-Sakalauskienė atkreipė dėmesį, kad apskritai labai daug tėvų nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams yra nelegalus dalykas. „Jas galima rūkyti nuo 18 m. ir nereikėtų apsigauti, kad garinimas yra kažkoks kitas dalykas nei rūkymas. Būna, kad skaitant paskaitas mokykloje tėvai pasakoja, jog vaikas sako, kad jis gi nerūko, tik garina. Tai čia nereikėtų apsigauti“, – pažymėjo ji.
Dar per mažai tyrimų
Paklausta, ar išties apie šias priemones galima kalbėti kaip „sveikesnę“ alternatyvą tradiciniam rūkymui, gydytoja teigė, kad nėra paprasta į tai atsakyti vienu sakiniu.
„Jei kalbame apie nikotiną, tiek tradicinėje, tiek elektroninėje cigaretėje yra ta pati psichoaktyvi medžiaga. Dėl ko išsivysto priklausomybė – tai yra toks nikotino metabolitas. Jei kalbėtume apie tradicinę cigaretę, ji savo sudėtyje turi įvairių dervų, sunkiųjų metalų, kurie irgi yra kokancerogenai. Elektroninėse cigaretėse garinamas skystis savo sudėtyje taip pat turi tam tikrų metalų, aldehidų, tokių kaip formaldehidas. Yra įvairių riebalų, degimo produktų. Taigi tos nuodingosios medžiagos gali skirtis, bet jų yra ir ten, ir ten“, – aiškino G. Laubner-Sakalauskienė.
Ji pridūrė, kad apskritai dar praėjo per mažai laiko įvertinti elektroninių cigarečių žalą: „Dar nėra praėję tiek laiko nuo elektroninės cigaretės atsiradimo, kad būtų galima įvardyti kažkokius ilgalaikius tyrimus ir pasekmes. Bet žinomas toks niuansas, kad elektroninė cigaretė yra rūkoma, garinama dažniau. Nes rūkydamas tradicinę cigaretę žmogus turi išeiti į lauką, o elektroninės cigaretės dažnai rūkomos ir patalpose. Tad dažnai jų suvartojamas kiekio prasme gali būti didesnis, bet nėra dar tyrimų ilgalaikėms pasekmėms palyginti su tradicine cigarete.“
Jau tapo tradicija, iškart po miuziklo vakaro Bijotuose, organizuoti ir didžiausią festivalio renginį - šventę, kuri džiugina ir mažus, ir didelius. Liepos 19-ąją, šeštadienį, Bijotų dvaro sodyba vėl prisipildys šurmulio, muzikos ir vasariško džiaugsmo – čia vyks vienas iškiliausių Šila
Bijotų dvaro festivalis – kaip tas karamelinis saldainis: ilgai „grojantis“ ir suteikiantis saldų malonumą. O su kuo dar galima palyginti daugiau kaip mėnesį trunkantį renginį? Prieš porą savaičių Bijotų dvaro festivalio sumanytojai ir organizatoriai kvietė į Teatrų subuvimą, o jau šią savaitę į dar porą renginių. Vi
Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad 2025 m. liepos 20 d. nuo 9:00 iki 24:00 val. dėl planinių sistemos migravimo darbų į valstybinį duomenų centrą, laikinai neveiks kelių naudotojo mokesčio sumokėjimo sistema, todėl elektroninės vinjetės (e-vinjetė) nebus galimybės nusipirkti nei svetainėje keliumokestis.lt, nei iš plat
Rugpjūčio 14 d. 20 val. Klaipėdos festivalio klausytojai kviečiami į unikalų simfoninės muzikos koncertą „Kodas MKČ", skirtą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir choras, Klaipėdos koncertų salės choras „Aukuras", diriguojami vyriausiojo teatro dirigento Tom
Prie Bilionių piliakalnio, etnografinėje sodyboje „Gīvenėms“, vėl susirinko tautodailininkai iš visos Lietuvos – kurti, bendrauti, dalintis idėjomis, tampančiomis medžio dirbiniais, skulptūromis, paveikslais, puošiančiais jau ne vien Bilionių seniūniją, bet visą Šilalės kraštą. Tradicinio tautodailės pl
Neįtikėtina, kaip aiškiai gitara ir akordeonas, grojant jais drauge, gali pasakoti istorijas. Vakar Tauragės geležinkelio stotyje įvykusiame koncerte tauragiškiai pabuvojo ir Pietų Amerikoje, ir Italijoje, ir Japonijoje. Tikėtina, jog dažnas, užmerkęs akis, mintimis paklajojo ir po savo gyvenimą – netradicinio instrumentų
Komandos formavimo žaidimai yra puikus būdas stiprinti bendradarbiavimą ir pasitikėjimą tarp darbuotojų. Įmonė siūlo platų įvairių veiklų spektrą, kuris apima komandinę dinamiką, kūrybines užduotis ir fizinio aktyvumo rungtis. Šie žaidimai leidžia darbuotojams atsiskleisti, gerinti bendravimo įgūdžius ir siekti bendro tikslo. Pasirinkti tin
Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informuoja apie pradėtus ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimo bei fizinio smurto atvejų. Narkotinės ir psichotropinės medžiagos 2025 m. liepos 9 d. apie 19.10 val. Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, patikrinimui buvo sustabdytas automobilis „Su
Paauglystė – išskirtinai jautrus ir iššūkių kupinas laikotarpis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams bei mokytojams. Šiuolaikinius paauglius veikia nuolatinis informacijos srautas, socialinių tinklų įtaka ir išaugęs elektroninių patyčių mastas. Visa tai prisideda prie prastėjančios emocinės sveikatos, didėjančio
Liepos 12 dieną Tauragėje Pilies aikštėje užlies amatininkų, tautodailininkų ir kūrėjų šurmulys. Čia vyks „Amatų ir skonių mugė“ – renginys, kuriame ne tik galima įsigyti išskirtinių rankų darbo dirbinių, bet ir susipažinti su jų kūrėjais. „Mugėje susirinks kūrėjai, tautodailininkai ir amatininkai i&sca
Dubajuje dingo žinomas Lietuvos sportinių šokių šokėjas, tauragiškis Vykintas Širmas. Suteikti bet kokios informacijos apie dingusį brolį socialiniuose tinkluose prašo sesuo Dovilė Širmaitė. Portalas Lrt.lt praneša, kad paskutinė žinoma V. Širmo žinoma buvimo vieta – butų kompleksas &bd