Tauragės žinios logotipas
Specialistai skambina pavojaus varpais: tėvai dažnai neži

Gretos Savickienės nuotrauka

Specialistai skambina pavojaus varpais: tėvai dažnai nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams – nelegalu

Šalyje vis dažniau pasigirsta istorijų apie su rūkymu susijusius įvykius, kartais pasibaigiančius ir mirtimis. Dažniausia problema tarp jaunimo – elektroninių cigarečių rūkymas. Nors Tauragėje tokių atvejų registruota, regis, nedaug – 32 per devynis šių metų mėnesius, mokiniai pastebi, kad bendraamžiai rūko ir nevengia to daryti net mokyklų patalpose.

Gresia įspėjimas arba bauda

Kaip skelbta žiniasklaidoje, sostinėje nepilnamečiai paaugliai masiškai svaiginasi skysčiais, kuriuose, įtariama, yra psichoaktyvių medžiagų, sumaišytų su žiurknuodžiais. Specialistai teigia, jog galimai taip sustiprinamas svaiginimosi efektas.

Tauragės apskrities policija informuoja, kad nuo sausio iki spalio mėnesio pareigūnai 32 nepilnamečiams surašė administracinius nusižengimo protokolus už tai, kad jie su savimi turėjo draudžiamų tabako gaminių, juos rūkė. Apie šiuos atvejus buvo informuoti nepilnamečių tėvai.

Kaip teigė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė, tokie pažeidimai užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų. Jei pažeidimas padarytas pakartotinai, tokiu atveju gresia bauda nuo 50 iki 90 eurų.

Tauragėje tokių atvejų nedaug

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Gretos Bliutaitės, vaiko teisių gynėjai pranešimų apie rūkančius vaikus sulaukia, bet tai nėra kasdieniai pranešimai. Tokie pranešimai Tauragės apskrityje sudaro labai mažą visų gaunamų pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus dalį. Informaciją apie rūkančius vaikus specialistai dažniausiai gauna iš policijos.

– Galime patikinti, kad vaiko teisių gynėjai visuomet yra pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą. Sužinoję apie netinkamą vaikų elgesį – rūkymą – specialistai vyksta į šeimą, bendrauja su jos nariais ir sprendžia situaciją, – vardijo specialistė. – Iš patirties galima pasakyti, kad dažniausiai tai būna pirmi vaikų bandymai rūkyti draugų kompanijose, kai vaikai pasiduoda draugų įtakai, o vėliau gailisi ir ketina ateityje to nebedaryti. Jeigu pastebima, kad pranešimas apie tokį patį vaiko poelgį kartojasi, vaiko teisių gynėjai gali priimti sprendimą vertinti šeimos situaciją ir gali būti nustatomas pagalbos šeimai poreikis.

Kaip teigė G. Bliutaitė, sprendžiant vaikų žalingų medžiagų vartojimo problemą susitelkti turi tėvai, globėjai, policija, prekybos centrų darbuotojai (nes vaikai leidžia laiką prekybos vietose), pedagogai ir kiti specialistai, esantys arti vaikų.

– Tėvelius raginame būti budrius ir domėtis, kur ir ką veikia jų vaikai, kas yra jų draugai, pasirūpinti vaikų laisvalaikio užimtumu. Tėveliai turėtų stebėti savo vaikus, ar nepasikeitė jų įprastas elgesys, nuotaikos, tačiau svarbu nedaryti skubotų išvadų ir laiku pasikalbėti su vaiku jam suprantama kalba, – teigė specialistė.

O pastebėję kur nors gatvėje, mokyklos prieigose ar kitur rūkančius vaikus, patarė specialistė, kiekvienas iš mūsų turėtų būti pilietiškas ir prieiti pakalbėti su vaikais, perspėti juos apie nederamą elgesį. Tokią informaciją galima pranešti policijai, skambinant bendruoju pagalbos telefonu – 112 arba teritoriniam vaiko teisių apsaugos skyriui.

Elektroninės cigaretes nešasi ir į mokyklą

Paklausti, ar pastebi rūkančių nepilnamečių, mokiniai teigia, kad tai jau yra kasdienybė:

– Dažniausiai viskas vyksta mokyklose, tualetuose ar per pačias pamokas. Per ilgąsias pertraukas jaunimas rūko ir prie parduotuvių. Pertraukų metu pilni tualetai tiek merginų, tiek vaikinų. Būna ir pamokų metu palenkia galvas po suolu ir traukia. Populiariausi dabar yra „veipai“ t.y. elektroninės cigaretės, į kurias pilamas nikotinas, – vardijo gimnazistė Monika (vardas red. žinomas).

Pasiteiravus Lietuvos moksleivių sąjungos Tauragės padalinio pirmininkės Evelinos Sliosoraitės, ar jie turi susiplanavę prevencinių priemonių, atsakė, kad LMS strategijoje nėra numačiusi atskiro punkto šiuo klausimu, tačiau stengiasi į savo veiklas integruoti prevencines veiklas, dalyvauja prevencijos akcijose, dalindamiesi informacija, ar pasitarimuose, įvairiose komisijose, jeigu yra įtraukiami.

– Mes, būtent Tauragės padalinys, vadovų klubų metu kartu su mokinių savivaldų atstovais buvome palietę šią temą. Dalyviai pasidalino savo mokyklų situacijomis ir kokiais būdais jų mokyklos su šia problema tvarkosi. Labai gaila, bet daugumoje mokyklų situacija nėra gera. Ne paslaptis, kad yra nepilnamečių, turinčių žalingų įpročių, labai apmaudu, kad į tai įsitraukia vis jaunesni mokiniai. Dauguma nesibaimina rūkymo prietaisų neštis ir į mokyklas. Buvo pasidalinta įvairiais atvejais – nuo rūkymo įvairiuose užkampiuose iki mokyklos vidaus teritorijos. Žinoma, mokyklos su tuo stengiasi kovoti vykdydamos įvairias prevencines veiklas, organizuoja paskaitas. Liūdna, bet tai stipriai situacijos nekeičia, – teigė E. Sliosoraitė, pridūrusi, kad LMS savo renginiuose neleidžia rūkyti (tai yra nurodama ir dalyvio sutartyse).

Oficialiai neužfiksuota

Pakalbinta Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė teigė, kad mokyklos teritorijoje rūkymas vienareikšmiškai yra draudžiamas:

– Mes šios nuostatos ir laikomės: šiais mokslo metais incidentų mokyklos patalpose ar teritorijoje dar neturėjome. O kad kitose viešose erdvėse jaunimas rūko, tai būna tokių atvejų, bet oficialiai šiais metais užfiksuotų atejų neturėjome.

Mokinių švietimas ir prevencinės priemonės mokykloje yra svarbios, tad apie tai su mokiniais kalbama dažnai.

– Per pamokas yra kalbama, vykdome ir įvairias akcijas, klasių auklėtojai kalba per klasės valandėlės, mūsų sveikatos priežiūros specialistė primena apie rūkymo žalą sveikatai. Informuojame, pateikiame pavyzdžių, kalbame apie galimas ligas. Tam skiriame nemažai dėmesio, nors tai nėra iš pačių aktualiausių dalykų, tačiau nuolat primename apie tai, – tikino Žygaičių gimnazijos direktorė.

Medikus gąsdina, kad gali garinti bet ką

Sveikatos specialistai ne kartą yra įspėję dėl elektroninių cigarečių pavojaus. Kaip viešoje erdvėje yra pasakojusi Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė, didžiausia blogybė yra ta, kad jos gali būti panaudojamos bet kokių psichoaktyvių medžiagų rūkymui.

„Pavyzdžiui, ją galima užpildyti kanapių produktais ar sintetinėmis medžiagomis – tiek stimuliatoriais, tiek turinčiomis sedacines savybes. Čia kaip švirkštas – pats savaime nėra nuodingas, bet priklauso, kuo jį užpildysi – vandeniu ar nuodu. Taigi su elektronine cigarete irgi taip yra – tai prietaisas, kuris pats nieko nedaro, priklauso, ką į ją įpilsi“, – konstatavo pašnekovė. G. Laubner-Sakalauskienė atkreipė dėmesį, kad apskritai labai daug tėvų nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams yra nelegalus dalykas. „Jas galima rūkyti nuo 18 m. ir nereikėtų apsigauti, kad garinimas yra kažkoks kitas dalykas nei rūkymas. Būna, kad skaitant paskaitas mokykloje tėvai pasakoja, jog vaikas sako, kad jis gi nerūko, tik garina. Tai čia nereikėtų apsigauti“, – pažymėjo ji.

Dar per mažai tyrimų

Paklausta, ar išties apie šias priemones galima kalbėti kaip „sveikesnę“ alternatyvą tradiciniam rūkymui, gydytoja teigė, kad nėra paprasta į tai atsakyti vienu sakiniu.

„Jei kalbame apie nikotiną, tiek tradicinėje, tiek elektroninėje cigaretėje yra ta pati psichoaktyvi medžiaga. Dėl ko išsivysto priklausomybė – tai yra toks nikotino metabolitas. Jei kalbėtume apie tradicinę cigaretę, ji savo sudėtyje turi įvairių dervų, sunkiųjų metalų, kurie irgi yra kokancerogenai. Elektroninėse cigaretėse garinamas skystis savo sudėtyje taip pat turi tam tikrų metalų, aldehidų, tokių kaip formaldehidas. Yra įvairių riebalų, degimo produktų. Taigi tos nuodingosios medžiagos gali skirtis, bet jų yra ir ten, ir ten“, – aiškino G. Laubner-Sakalauskienė.

Ji pridūrė, kad apskritai dar praėjo per mažai laiko įvertinti elektroninių cigarečių žalą: „Dar nėra praėję tiek laiko nuo elektroninės cigaretės atsiradimo, kad būtų galima įvardyti kažkokius ilgalaikius tyrimus ir pasekmes. Bet žinomas toks niuansas, kad elektroninė cigaretė yra rūkoma, garinama dažniau. Nes rūkydamas tradicinę cigaretę žmogus turi išeiti į lauką, o elektroninės cigaretės dažnai rūkomos ir patalpose. Tad dažnai jų suvartojamas kiekio prasme gali būti didesnis, bet nėra dar tyrimų ilgalaikėms pasekmėms palyginti su tradicine cigarete.“

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Kelionės už eurą per mėnesį – iššūkis savivaldybių biudžetams 

2020 metais pirmosios  Lietuvoje į funkcinę zoną „Tauragė+“ susijungusios Tauragės, Jurbarko, Šilalės ir Pagėgių savivaldybėms iš Europos Sąjungos paramos lėšų gavo 18,8 mln. eurų. Nemaža dalis šių pinigų buvo atseikėta mobilaus judumo sistemai sukurti, kuri turėjo sudaryti ekonomiškai silpno regi

Gedimino g. pradėtas eismo reguliavimas šviesoforais

Tauragėje, Gedimino g., prie įvažiavimo į aplinkkelį esantys šviesoforai jau veikia! Siekiant optimaliai sureguliuoti šviesoforų veikimo laikus ir trukmę, šiuo metu stebimas automobilių srautas. Atsiprašome už galimus laikinus nepatogumus ir gyventojų prašome supratingumo bei kantrybės. Taip pat Tauragės rajono

Profilaktinė patikra vasarą – mažiau rūpesčių rudenį

Mažiau virusų, streso ir mažesnės eilės pas gydytojus – štai kodėl vidurvasarį puikus laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus. Ši kasmetinė procedūra yra būtina ne tik tam, kad vaikas ar paauglys galėtų lankyti ugdymo įstaigą: lopšelį-darželį, darželį, mokyklą. Mokinio sveikatos pažymėjimo reikia ir pla

Kai orai nedžiugina, ūpą pakels skanus maistas: 4 greitos ir pigios idėjos tiems, kas dievina sūrį

Pasakyti „ne“ sūriui – tikrai sunki užduotis. Rytą pradedame su riekele jo ant duonos, priešpiečiams valgome salotas su mocarela, užkandžiaujame kietuoju ir gurmaniškais pelėsiniais, jis palaimingai tįsta ant picos ar su makaronais... Daugeliui vieni skaniausių patiekalų yra būtent su sūriu, todėl jis paprastai yra b

Paaiškėjo 2025 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatai: Tauragės mokinių pasiekimai – džiuginantys

2025 m. valstybinių brandos egzaminų rezultatai atskleidžia, kad Tauragės rajono abiturientai pasiekė išties puikių rezultatų. Šiemet jie ne tik gerai pasirodė daugelyje dalykų, bet ir surinko nemažai aukščiausių – 100 balų – įvertinimų.   100 balų įvertinimus pelnė mūsų rajono abiturientai įvairiuose egzaminu

Kodėl vaikui svarbus kokybiškas miegas?

Manoma, kad suaugusiam žmogui reikia 7-9 valandų miego. Tačiau vaiko ar paauglio organizmas reiklesnis ir miego jam gali reikėti gerokai daugiau. Kodėl augančiam ir bręstančiam organizmui svarbus kokybiškas miegas ir kaip jį užtikrinti sukurti kokybiško poilsio rutiną, pasakoja vaiko teisių gynėja Giedrė Salickienė. Vaiko teisių gynė

Įvyko jau penktoji bibliotekos organizuojama vaikų vasaros stovykla „Pozityvumo tiltas“

Vaikų vasaros atostogos gali būti ne tik linksmos, bet ir labai prasmingos – šiemet biblioteka ir vėl kvietė 7–8 metų vaikus dalyvauti stovykloje „Pozityvumo tiltas“. Čia pagrindinis dėmesys skiriamas emociniam intelektui, pasitikėjimui savimi ir kūrybiškumui ugdyti. Stovyklos išskirtinumas – ne ti

Keisis Tauragės Švč. Trejybės parapijos vikarai

Liepos 16 d. Telšių vyskupijos kurijos paskelbti paskyrimai palies ir Tauragės Švč. Trejybės parapiją. Tikintieji atsisveikins su parapijoje tarnavusiais vikarais – kun. Roku Maziliauskiu ir kun. Sigitu Valauskiu.    Telšių vyskupijos kurija išplatino pranešimą, kad kun. R. Maziliauskis atleistas

Inesai Ašmantaitei įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis

Tauragės rajono savivaldybėje apsilankė Inesa Ašmantaitė, kuriai buvo įteiktas Garbės ambasadoriaus ženklelis.   Inesa Ašmantaitė su šeima gyvena Čekijoje, yra Lietuvos garbės konsulė Čekijos Respublikoje, atstovauja Lietuvai Moravijos ir Pietų Bohemijos regionuose. Ji su dideliu džiaugsmu ir pagarba nori prisidėti prie

„Vasara su knyga“: į skaitymo kelionę jau leidosi daugiau nei 19 tūkst. skaitytojų

Skaitymo skatinimo iššūkis „Vasara su knyga“, vasaros pradžioje pakvietęs visus – nuo knygų mylėtojų iki tik retkarčiais knygą atsiverčiančių skaitytojų – leistis į skaitymo kelionę, jau įpusėjo ir fiksuoja puikius rezultatus: iššūkį jau priėmė per 19 000 dalyvių, iš jų – daugiau nei

Paros įvykių suvestinė: smurtas artimoje aplinkoje, grasinimai ginklu ir vagystė iš parduotuvės

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato prižiūrimoje teritorijoje per pastarąją parą registruoti keli reikšmingi įvykiai, susiję su fizinio skausmo sukėlimu, grasinimais bei svetimo turto pagrobimu. Sveikatos sutrikdymaiLiepos 15 d. apie 20.20 val. Tauragėje, M. K. Čiurlionio gatvėje, namuose, neblaivus (2,60 prom.) vyras, gim

Tauragės rajono savivaldybės delegacija dalyvavo Bytovo miesto šventėje

Liepos 10–13 dienomis Tauragės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Bytove (Lenkija), kur vyko 679-ųjų miesto teisių suteikimo metinių šventė.   Tauragės ir Bytovo partnerystė puoselėjama nuo 2017 metų. Per šį laikotarpį įgyvendinti bendri projektai, dalintasi patirtimi kultūros, sporto bei užsieniečių socialinės integr