Specialistai skambina pavojaus varpais: tėvai dažnai nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams – nelegalu
Įkelta:
2022-12-01
Nuotrauka
rukymas
Nuotraukos autorius:
Gretos Savickienės nuotrauka
Aprašymas

Draudimo rūkyti jaunimas paiso ne visada 

 

 

Šalyje vis dažniau pasigirsta istorijų apie su rūkymu susijusius įvykius, kartais pasibaigiančius ir mirtimis. Dažniausia problema tarp jaunimo – elektroninių cigarečių rūkymas. Nors Tauragėje tokių atvejų registruota, regis, nedaug –  32 per devynis šių metų mėnesius, mokiniai pastebi, kad bendraamžiai rūko ir  nevengia to daryti net mokyklų patalpose.

Gresia įspėjimas arba bauda

Kaip skelbta žiniasklaidoje, sostinėje nepilnamečiai paaugliai masiškai svaiginasi skysčiais, kuriuose, įtariama, yra psichoaktyvių medžiagų, sumaišytų su žiurknuodžiais. Specialistai teigia, jog galimai taip sustiprinamas svaiginimosi efektas.

Tauragės apskrities policija informuoja, kad nuo sausio iki spalio mėnesio pareigūnai 32 nepilnamečiams surašė administracinius nusižengimo protokolus už tai, kad jie su savimi turėjo draudžiamų tabako gaminių, juos rūkė. Apie šiuos atvejus buvo informuoti nepilnamečių tėvai. 

Kaip teigė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė Lina Banienė, tokie pažeidimai užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų. Jei pažeidimas padarytas pakartotinai, tokiu atveju gresia bauda nuo 50 iki 90 eurų.

Tauragėje tokių atvejų nedaug

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Gretos Bliutaitės, vaiko teisių gynėjai pranešimų apie rūkančius vaikus sulaukia, bet tai nėra kasdieniai pranešimai. Tokie pranešimai Tauragės apskrityje sudaro labai mažą visų gaunamų pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus dalį. Informaciją apie rūkančius vaikus specialistai dažniausiai gauna iš policijos.

– Galime patikinti, kad vaiko teisių gynėjai visuomet yra pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą. Sužinoję apie netinkamą vaikų elgesį – rūkymą –  specialistai vyksta į šeimą, bendrauja su jos nariais ir sprendžia situaciją, – vardijo specialistė. – Iš patirties galima pasakyti, kad dažniausiai tai būna pirmi vaikų bandymai rūkyti draugų kompanijose, kai vaikai pasiduoda draugų įtakai, o vėliau gailisi ir ketina ateityje to nebedaryti. Jeigu pastebima, kad pranešimas apie tokį patį vaiko poelgį kartojasi, vaiko teisių gynėjai gali priimti sprendimą vertinti šeimos situaciją ir gali būti nustatomas pagalbos šeimai poreikis.

Kaip teigė G. Bliutaitė, sprendžiant vaikų žalingų medžiagų vartojimo problemą susitelkti turi tėvai, globėjai, policija, prekybos centrų darbuotojai (nes vaikai leidžia laiką prekybos vietose), pedagogai ir kiti specialistai, esantys arti vaikų. 

– Tėvelius raginame būti budrius ir domėtis, kur ir ką veikia jų vaikai, kas yra jų draugai, pasirūpinti vaikų laisvalaikio užimtumu. Tėveliai turėtų stebėti savo vaikus, ar nepasikeitė jų įprastas elgesys, nuotaikos, tačiau svarbu nedaryti skubotų išvadų ir laiku pasikalbėti su vaiku jam suprantama kalba, – teigė specialistė.

O pastebėję kur nors gatvėje, mokyklos prieigose ar kitur rūkančius vaikus, patarė specialistė, kiekvienas iš mūsų turėtų būti pilietiškas ir prieiti pakalbėti su vaikais, perspėti juos apie nederamą elgesį. Tokią informaciją galima pranešti policijai, skambinant bendruoju pagalbos telefonu – 112 arba teritoriniam vaiko teisių apsaugos skyriui.

Elektroninės cigaretes nešasi ir į mokyklą

Paklausti, ar pastebi rūkančių nepilnamečių, mokiniai teigia, kad tai jau yra kasdienybė:

– Dažniausiai viskas vyksta mokyklose, tualetuose ar per pačias pamokas. Per ilgąsias pertraukas jaunimas rūko ir prie parduotuvių. Pertraukų metu pilni tualetai tiek merginų, tiek vaikinų. Būna ir pamokų metu palenkia galvas po suolu ir traukia. Populiariausi dabar yra „veipai“ t.y. elektroninės cigaretės, į kurias pilamas nikotinas, – vardijo gimnazistė Monika (vardas red. žinomas).

Pasiteiravus Lietuvos moksleivių sąjungos Tauragės padalinio pirmininkės Evelinos Sliosoraitės, ar jie turi susiplanavę prevencinių priemonių, atsakė, kad LMS strategijoje nėra numačiusi atskiro punkto šiuo klausimu, tačiau stengiasi į savo veiklas integruoti prevencines veiklas, dalyvauja prevencijos akcijose, dalindamiesi informacija, ar pasitarimuose, įvairiose komisijose, jeigu yra įtraukiami. 

– Mes, būtent Tauragės padalinys, vadovų klubų metu kartu su mokinių savivaldų atstovais buvome palietę šią temą. Dalyviai pasidalino savo mokyklų situacijomis ir kokiais būdais jų mokyklos su šia problema tvarkosi. Labai gaila, bet daugumoje mokyklų situacija nėra gera. Ne paslaptis, kad yra nepilnamečių, turinčių žalingų įpročių, labai apmaudu, kad į tai įsitraukia vis jaunesni mokiniai. Dauguma nesibaimina rūkymo prietaisų neštis ir į mokyklas. Buvo pasidalinta įvairiais atvejais –  nuo rūkymo įvairiuose užkampiuose iki mokyklos vidaus teritorijos. Žinoma, mokyklos su tuo stengiasi kovoti vykdydamos įvairias prevencines veiklas, organizuoja paskaitas. Liūdna, bet tai stipriai situacijos nekeičia, – teigė E. Sliosoraitė, pridūrusi, kad LMS savo renginiuose neleidžia rūkyti (tai yra nurodama ir dalyvio sutartyse). 

Oficialiai neužfiksuota 

Pakalbinta Žygaičių gimnazijos direktorė Daiva Gabietaitė teigė, kad mokyklos teritorijoje rūkymas vienareikšmiškai yra draudžiamas:

– Mes šios nuostatos ir laikomės: šiais mokslo metais incidentų mokyklos patalpose ar teritorijoje dar neturėjome. O kad kitose viešose erdvėse jaunimas rūko, tai būna tokių atvejų, bet oficialiai šiais metais užfiksuotų atejų neturėjome. 

Mokinių švietimas ir prevencinės priemonės mokykloje yra svarbios, tad apie tai su mokiniais kalbama dažnai.

–  Per pamokas yra kalbama, vykdome ir įvairias akcijas, klasių auklėtojai kalba per klasės valandėlės, mūsų sveikatos priežiūros specialistė primena apie rūkymo žalą sveikatai. Informuojame, pateikiame pavyzdžių, kalbame apie galimas ligas. Tam skiriame nemažai dėmesio, nors tai nėra iš pačių aktualiausių dalykų, tačiau nuolat primename apie tai, – tikino Žygaičių gimnazijos direktorė.

Medikus gąsdina, kad gali garinti bet ką  

Sveikatos specialistai ne kartą yra įspėję dėl elektroninių cigarečių pavojaus. Kaip viešoje erdvėje yra pasakojusi Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos RITS vedėja, klinikinės toksikologijos gydytoja, gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gabija Laubner-Sakalauskienė, didžiausia blogybė yra ta, kad jos gali būti panaudojamos bet kokių psichoaktyvių medžiagų rūkymui.

„Pavyzdžiui, ją galima užpildyti kanapių produktais ar sintetinėmis medžiagomis – tiek stimuliatoriais, tiek turinčiomis sedacines savybes. Čia kaip švirkštas – pats savaime nėra nuodingas, bet priklauso, kuo jį užpildysi – vandeniu ar nuodu. Taigi su elektronine cigarete irgi taip yra – tai prietaisas, kuris pats nieko nedaro, priklauso, ką į ją įpilsi“, – konstatavo pašnekovė.  G. Laubner-Sakalauskienė atkreipė dėmesį, kad apskritai labai daug tėvų nežino, kad elektroninė cigaretė paaugliams yra nelegalus dalykas. „Jas galima rūkyti nuo 18 m. ir nereikėtų apsigauti, kad garinimas yra kažkoks kitas dalykas nei rūkymas. Būna, kad skaitant paskaitas mokykloje tėvai pasakoja, jog vaikas sako, kad jis gi nerūko, tik garina. Tai čia nereikėtų apsigauti“, – pažymėjo ji. 

Dar per mažai tyrimų 

Paklausta, ar išties apie šias priemones galima kalbėti kaip „sveikesnę“ alternatyvą tradiciniam rūkymui, gydytoja teigė, kad nėra paprasta į tai atsakyti vienu sakiniu.

„Jei kalbame apie nikotiną, tiek tradicinėje, tiek elektroninėje cigaretėje yra ta pati psichoaktyvi medžiaga. Dėl ko išsivysto priklausomybė – tai yra toks nikotino metabolitas. Jei kalbėtume apie tradicinę cigaretę, ji savo sudėtyje turi įvairių dervų, sunkiųjų metalų, kurie irgi yra kokancerogenai.  Elektroninėse cigaretėse garinamas skystis savo sudėtyje taip pat turi tam tikrų metalų, aldehidų, tokių kaip formaldehidas. Yra įvairių riebalų, degimo produktų. Taigi tos nuodingosios medžiagos gali skirtis, bet jų yra ir ten, ir ten“, – aiškino G. Laubner-Sakalauskienė. 

Ji pridūrė, kad apskritai dar praėjo per mažai laiko įvertinti elektroninių cigarečių žalą: „Dar nėra praėję tiek laiko nuo elektroninės cigaretės atsiradimo, kad būtų galima įvardyti kažkokius ilgalaikius tyrimus ir pasekmes. Bet žinomas toks niuansas, kad elektroninė cigaretė yra rūkoma, garinama dažniau. Nes rūkydamas tradicinę cigaretę žmogus turi išeiti į lauką, o elektroninės cigaretės dažnai rūkomos ir patalpose. Tad dažnai jų suvartojamas kiekio prasme gali būti didesnis, bet nėra dar tyrimų ilgalaikėms pasekmėms palyginti su tradicine cigarete.“

 

Nuotrauka
nuoteku valymo irenginys
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
prieš 6 valandas
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi prie centralizuotų tinklų.
Nuotrauka
kraujo donoryste
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 8 valandas
Šiandien Tauragės kultūros centre vyko neatlygintina kraujo donorystės akcija. Iš viso sulaukta 77 kraujo donorų, tačiau kraujo galėjo duoti 64 asmenys. 8 –iems žmonėms ši kraujo donorystės akcija buvo pirmoji.
Nuotrauka
Scenos Pilies kiemelyje vizualizacija
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo šiandien Tauragėje startuoja dalyvaujamojo biudžeto projektas – gyventojai galės siūlyti idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, bei balsavimo būdu nuspręsti, kurios idėjos turi būti įgyvendintos.
Nuotrauka
veliava
Lauksargių seniūnijos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
2023 metus Seimas paskelbė Mažosios Lietuvos metais. Sukanka 100 metų nuo 1923 m. sukilimo, po kurio Klaipėdos kraštas (Mažoji Lietuva) buvo prijungtas prie Lietuvos. Lauksargiai priklausė Mažajai Lietuvai, tad seniūnijoje iškelta istorinė Mažosios Lietuvos vėliava. 
Nuotrauka
LR Aplinkos ministerijos nuotrauka
LR Aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Aplinkos ministras kartu su sveikatos apsaugos ministru vienam kenksmingiausių sveikatai teršalų – kietosioms dalelėms KD2,5 – nustatė griežtesnes ribines vertes, atitinkančias Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas. Jos bus taikomos miestuose ir miesteliuose planuojamai ūkinei veiklai, pagal Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai įstatymą atliekant poveikio aplinkai (orui) vertinimą. Tauragės apskrityje dėl oro taršos kietosiomis dalėlėmis KD2,5 priešlaikinių mirčių skaičius 100 tūkst. gyventojų buvo 81.
Nuotrauka
radarom
Įkelta:
2023-01-31
Pasitinkant tragiško karo Ukrainoje metines LRT kviečia susivienyti Ukrainai paramą renkančias organizacijas „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“ ir inicijuoja paramos akciją „Radarom!“
Nuotrauka
Archyvo nuotrauka
Archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Lietuvos regionuose daugėja elektrinių autobusų – per pastaruosius dvejus metus Druskininkų, Jonavos ir Tauragės rajonų savivaldybėms papildomai skirta 4,9 mln. eurų Europos Sąjungos fondų investicijų, kurios suteikė galimybę įsigyti dar 17 naujų autobusų. Ateinantį rudenį šiose savivaldybėse iš viso galės kursuoti 23 elektriniai autobusai, nupirkti panaudojant ES fondų lėšas.
Nuotrauka
dulkys
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-30
Šiandien, sausio 30-ąją, Tauragėje lankosi sveikatos ministras Arūnas Dulkys. Vizito tikslas – apžiūrėti gydymo įstaigas, susipažinti su jų darbu, išklausyti problemas, su kuriomis susiduria ir medikai, ir pacientai.  
Nuotrauka
Masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-30
Senjorai sunerimo dėl naujos tvarkos, kad laiku nepasitikrinusiems sveikatos „Regitra“ automatiškai sustabdys vairuotojų pažymėjimų galiojimą. Vairuotojo pažymėjimas visada pratęsiamas dešimčiai metų, tačiau medicininė pažyma vyresniems žmonėms pratęsiama trumpesniam laikotarpiui. Tokia tvarka patinka ne visiems.
Nuotrauka
duobes
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-30
Gatvėse atsiradusios duobės – galvos skausmas ne tik vairuotojams, bet ir kelius prižiūrintiems darbuotojams. Neretai žiemą lauko temperatūrai svyruojant tarp teigiamos ir neigiamos gatvėse pastebimi atsiradę asfalto dangos įtrūkimai, duobės. Pasak savivaldybės, trūkumus, nors ir laikinai, stengiamasi ištaisyti iškart. 
Nuotrauka
Įkelta:
2023-01-27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kviečia šalies gyventojus būti dėmesingais jungiantis prie SPIS – socialinės paramos šeimai informacinės sistemos. Ministerija gavo duomenų, jog nelegalią veiklą vykdo SPIS svetainės kopija, labai panašiu internetiniu adresu ir titulinio puslapio grafiniu dizainu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-01-26
Iš ramios ir saugios Tauragės – į karo niokojamą šalį. Tokį sprendimą priėmė nuo praėjusios vasaros mūsų mieste gyvenanti jauna moteris, nepabūgusi ten vežtis ir vaikus. Jai be galo norėjosi, kad Kijive likęs vyras pamatytų Tauragėje gimusią dukrelę ir ji būtų pakrikštyta. Pamatyti vaizdai, išgirsti pasakojimai ją sukrėtė iki širdies gelmių. Išsamus Natalijos pasakojimas – „Tauragės žinių“ vedamajame.  
Nuotrauka
vaiko teises
Asociatyvi vaikoteises.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
2023-01-25
Vaiko teisių gynėjai pastebi, jog kasmet augantis gaunamų pranešimų skaičius dėl vaikų patiriamo smurto, ne tik dėl fizinio, bet ir sunkiau atpažįstamo – seksualinio – rodo visuomenės nepakantumą smurtui prieš vaikus. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, jog pastaruoju metu viešojoje erdvėje plačiai aptariami seksualinio smurto atvejai tik įrodo, jog mūsų šalyje vis dar yra vaikų, kurie patiria seksualinį smurtą, tik galbūt ne visuomet apie tai išdrįsta prabilti ir paprašyti pagalbos, o suaugusiesiems galimai pritrūksta atidumo pastebėti vaiko siunčiamus pavojaus ženklus.
Nuotrauka
autobusai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Praėjusią savaitę rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl 4 elektrinių autobusų įsigijimo. Artimiausiu metu tikimasi sulaukti dar 3 autobusų, kurie papildys turimų 5 elektrobusų parką. 
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Tauragės rajono savivaldybė dalijasi Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) paskelbtais duomenimis, kuriuose sausio mėnesį šilumos kaina Tauragėje yra viena mažiausių tarp Lietuvos miestų. Visos Lietuvos mastu Tauragės rajono savivaldybė rikiuojasi trečioje vietoje, kur šilumos kaina yra 8,26 ct/kWh.
Nuotrauka
dviraciai
Asociatyvi Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Nuo sausio 17 d. iki kovo 11 d. visos Lietuvos gyventojai kviečiami Ukrainos žmonėms dovanoti naujus ir naudotus (be didelių defektų) dviračius, skirtus tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Ukrainiečiams reikalingi ir dviračių aksesuarai – šalmai, liemenės, atšvaitai, žibintai ir bagažinės. Dviračiai renkami ir Tauragėje.
Nuotrauka
spis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Kompensacijos šildymo išlaidoms padengti šiemet gerokai didesnės nei ankstesniais metais, be to,  jas gauna daugiau žmonių. Vis dėlto ir klausimų dėl jų kyla nemažai. Redakciją pasiekė skaitytojos skambutis. Ji skundėsi, kad sunku suprasti, kaip kompensacijos skiriamos. Pavyzdžiui, kodėl vieni gauna kompensacijas ir už spalį, o kiti – tik nuo lapkričio? Be to, vieniems kompensacijos skirtos iš karto visam šildymo sezonui, o kitiems – tik trims mėnesiams, po to teks vėl rašyti prašymą, pateikti visus dokumentus iš naujo. O ir išmokamos jos skirtingai – vieni gauna visą sumą iš karto, kiti – kas mėnesį. Kodėl taip yra? Atsakyti į šiuos klausimus paprašėme Tauragės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Ligitos Rimkuvienės.
Nuotrauka
turgus
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Analizuojant socialiniame tinkle „Facebook“ veikiančių parduotuvių ir prekeivių duomenis nustatyta atvejų, kai įsigydami prekes turgavietėje perpardavėjai nepaprašo pirkimą įrodančių dokumentų, dėl to po atliktų kontrolės veiksmų išauga jų mokesčių sumos. Apie tai informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). VMI dėmesio sulaukę prekiautojai, neturėję patirtas išlaidas pagrindžiančių prekių įsigijimo dokumentų ir nustačius kitų pažeidimų, papildomai sumokės beveik 600 tūkst. eurų.