Greitosios medicinos pagalbos reforma pasiekė Tauragę: žmonės bijo, ministerija ramina
Įkelta:
2022-11-23
Nuotrauka
pspc
Nuotraukos autorius:
Autoriaus nuotrauka
Aprašymas

Šiuo metu GMP paslaugas Tauragėje teikia PSPC

 

 

Tauragėje, kaip ir visoje Lietuvoje, įsibėgėja Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada, kad ją įgyvendinus gyventojai pagalbos sulauks greičiau, ji bus teikiama kokybiškiau. Tačiau kol kas mažai kas žinoma – nežinia, nei kokią tiksliai teritoriją Tauragės medikai aptarnaus, nei kaip bus sprendžiamos problemos, susijusios su ne visuomet per 15–20 minučių atvykti spėjančiomis brigadomis. Esą tai turėtų paaiškėti tik suformavus GMP tarnybą, kuriai bus patikėta teikti medicinos paslaugas. Tiesa, nors nemažai atsakymų bus pateikta vėliau, Tauragės rajono savivaldybė sprendimą, leidžiantį toliau įgyvendinti reformą, buvo paprašyta priimti dabar.

Vyksta reforma

Pavasarį Seimui priėmus įstatymų pakeitimus nuspręsta, kad GMP paslaugos bus teikiamos ne atskirų įstaigų, o vienos tarnybos – savivaldybėse veikiančios GMP įstaigos jungiamos į vieną Greitosios medicinos pagalbos tarnybą.

Kaip pristatydamas reformą anksčiau kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, GMP sistemą ketinama centralizuoti iki 2023 metų. Pasak jo, jau perkami nauji automobiliai, ketinama didinti ir brigadų skaičių. Anot ministro, šiuo metu kyla nemažai iššūkių, mat nežinia, kas turi aptarnauti pacientus, gyvenančius ties savivaldybių ribomis.

– Kai išskaidytas darbo organizavimas, turime labai skirtingus darbo protokolus, vienos komandos dirba pagal vienus protokolus, naujesnius, kitos – pagal kitą metodiką. Mes norime, kad visoje Lietuvoje darbo organizavimas būtų vieningas ir pacientai gautų vienodos kokybės ir vienodo protokolo paslaugas, – apie tai, kodėl reikalinga ši reforma, kalbėjo A. Dulkys.

Šiuo metu Lietuvoje GMP paslaugas vis dar teikia 48 įstaigos, iš kurių 16 yra pavaldžios savivaldybių taryboms. Tarp jų – ir Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros (PSPC) centras.

Neliks GMP skyriaus

Tauragės rajono savivaldybės taryboje buvo diskutuojama apie GMP skyriaus panaikinimą Tauragės PSPC, mat birželį Sveikatos apsaugos ministerija atsiuntė Tauragės rajono savivaldybei raštą, kuriame paragino priimti reformai įgyvendinti būtinus sprendimus.

Rašte nurodytas ir terminas – atsakymą pateikti ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d. Ne visiems tarybos nariams buvo aišku, kodėl juos šis klausimas pasiekė tik lapkritį.

Savivaldybės Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Redutė Masolienė teigė, kad ministerija nurodė itin trumpą terminą.

– Bet įstatyme yra pasakyta, kad savivaldybių tarybos iki 2023 metų balandžio 1-osios įpareigotos priimti įgyvendinamuosius aktus, tad įstatymo mes nepažeidėme. Tiesiog buvo laukiama daugiau informacijos iš ministerijos, nes, pavyzdžiui, konkrečios aptarnavimo teritorijos nesuskirstytos iki šios dienos, – teigė R. Masolienė.

Anot jos, greičiausiai bus aptarnaujamos tik tos teritorijos, į kurias GMP iš Tauragės vykdavo ir anksčiau. Be to, esą turėtų didėti ir medikų atlyginimai, tiesa, kiek – neaišku.

– Kadangi bus viena įstaiga, darbuotojų atlyginimai nesiskirs, nors dabar skiriasi priklausomai nuo regionų, – sakė R. Masolienė.

Pasak jos, Tauragės rajone GMP teikiantys medikai bus pavaldūs tarnybos teritoriniam padaliniui Kaune. Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė tarybos nariams kalbėjo, kad visoje Lietuvoje bus steigiami 5 tarnybos teritoriniai padaliniai – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos ir Panevėžio rajonuose. Bus įsteigtos ir medikų budėjimo vietos, skyriai ir pan.

SAM rašte nurodyta, kad įgyvendinant šią GMP reformą Tauragės PSPC turi būti panaikintas GMP skyrius. Trečiadienį į tarybos posėdį susirinkę rajono politikai vienbalsiai tam pritarė.

Spėja ne visada

Tauragės PSPC direktorius Donatas Petrošius pakomentavo pasigirdusius gyventojų ir pačių medikų nuogąstavimus, kad po reformos Tauragėje tariamai sumažės GMP brigadų.

– Mūsų padalinys aptarnauja tiek Pagėgių, tiek Tauragės savivaldybių gyventojus, taigi mes šiuo metu išlaikome 30 proc. daugiau GMP brigadų nei mums reikia išlaikyti. Turėtume išlaikyti apie 2,6, o turime 3,7 brigados pagal gyventojų skaičių, – lapkričio 10-ąją Sveikatos komiteto posėdyje kalbėjo D. Petrošius. – Kai GMP taps pavaldi tarnybai, sunku pasakyti, kaip bus toliau. Gali būti, kad brigadų dar padaugės, nes planuojama įrengti 2 taškus, iš kurių išvažiuos brigados, tai yra Skaudvilėje ir Tauragėje. Pagėgiuose taip pat bus 2 taškai.

Anot jo, SAM turėtų atsižvelgti į tai, kad ir šiuo metu ne visuomet medikai spėja atvykti per numatytas 15–20 minučių, kaip to reikalauja įstatymai, nes yra itin užimti. Tad, D. Petrošiaus manymu, brigadų skaičius tikrai neturėtų mažėti.

– O kalbant apie administracines ribas, tai jų nebelieka. GMP bus ten, kur dispečerinė apims teritoriją. Rajonų ribų neliks, – pridūrė Tauragės PSPC direktorius.

Kodėl medikų tenka laukti?

Komitete buvo išklausyta istorija, kaip sekmadienį GMP kvietę tauragiškiai jos sulaukė tik po valandos, nors žmonės pranešė, kad pacientui pasidarė blogai su širdimi ir pagalba reikalinga čia ir dabar. Laimei, sunegalavęs žmogus medikų spėjo sulaukti.

Komentuodamas šią situaciją D. Petrošius akcentavo, kad GMP paslaugos formuojamos taip, kad būtų patogiai suteikiamos didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o štai regionuose dėmesio pristinga: GMP brigadoms primesta funkcija gabenti pacientus į didžiuosiuose miestuose esančias ligonines, o tai suryja daug brangaus laiko.

– Greičiausiai jeigu tiek užtruko brigada, tai ne dėl to, kad medikai gulėjo lovoje, o dėl to, kad brigada buvo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje arba, pavyzdžiui, Kauno klinikose, – sakė jis. – Taip susidaro tokia situacija, kad sąlygos diktuojamos pagal didžiuosius miestus, kur gyventojų skaičius gausesnis, bet neatsižvelgiama į labiau nutolusius miestus. <...> Nors ministerija sako, kad reforma orientuota į akląsias zonas, į kurias neina patekti per 25 minutes, tačiau į jas iškvietimų statistiškai nėra daug. Labiau problema ta, kad brigados užtrunka universitetinėse ligoninėse, pervežimuose, priėmimuose. Mes rajonuose matome, kad sprendimai turėtų būti kitokie, kita vertus, kai bus viena tarnyba, gali būti atskirų įsakymų paruošimai, projektai, orientuoti į kovą su šia problema, nes dabar tai niekas nieko nepadaro.

D. Petrošius sakė, kad problema susidaro ir tuomet, kai vienu metu iškvietimų būna daug ir medikai nebepajėgia suktis.

– Tad jeigu nėra nė vieno laisvo ekipažo Tauragėje, kartais atvažiuoja iš Pagėgių, bet jau tenka laukti, – dėstė direktorius.

Aišku, kad niekas neaišku?

Savivaldybės gydytoja Rūta Stasytienė kalbėjo, kad SAM planuoja, jog po reformos gyventojus medikai pasieks greičiau, o darbas bus organizuojamas pagal standartizuotus protokolus – tai reiškia, kad visoje Lietuvoje bus vadovaujamasi ta pačia metodika, o ne atskiromis, kaip yra šiuo metu.

– Manoma, kad paslaugos pacientams bus suteiktos kokybiškiau, – sakė R. Stasytienė.

Anot jos, kol kas SAM nepriėmė sprendimų, numatančių, kiek konkrečiai brigadų budės Tauragėje. Šis klausimas, anot R. Stasytienės, bus išspręstas po to, kai visas GMP paslaugų teikimo teises įgis Greitosios medicinos pagalbos tarnyba.

Bendrajame komitetų posėdyje pirmadienį tarp tarybos narių kilo diskusija apie tai, kad Tauragės rajono savivaldybė prieš priimdama sprendimus turėtų turėti daugiau informacijos. Be to, atkreiptas dėmesys į tai, kad SAM taip ir nepateikė paaiškinimo, koks būtent likimas laukia 42 GMP paslaugas teikiančių darbuotojų, koks tiksliai bus jų darbo užmokestis.

Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė kalbėjo, kad SAM paprašė Tauragės rajono savivaldybės priimti reformai kelią atveriantį sprendimą dėl to, kad nuo kitų metų sausio formuojama nauja GMP struktūra, kurioje būtent ir bus sprendžiamos problemos, susijusios su laiku, per kurį pacientui pagalbą suteikti atvyksta GMP brigada, darbo sutarčių pakeitimais.

– Ministerija informavo, kad visiems darbuotojams pasiūlys tęsti darbo santykius naujoje struktūroje, – sakė G. Rakauskienė.

Administracijos direktorė teigė jau susitikusi su medikais, jiems pristatyta turima informacija.

– Tačiau aš ir administracija negalime kalbėti už naują struktūrą, kokias sąlygas ji tiksliai pasiūlys, – pridūrė G. Rakauskienė. – Tačiau kai tik tai susikurs, naujasis vadovas važinės po regionus ir pristatinės darbuotojams, kokios bus darbo sąlygos. Bendradarbiavimas su SAM tikrai vyksta ir mes savo rajono nepaliksime, domėsimės, kad sąlygos būtų geresnės.

Pasak jos, daug kas turėtų paaiškėti kitų metų pavasarį.

– Supraskit, kai naujas vadovas ateis, jis dar labiau įsigilins į kiekvieną niuansą, – įsitikinusi G. Rakauskienė.

SAM atstovė: reforma atsieis 41 mln. eurų

SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė tarybos nariams sakė, kad nuo kitų metų balandžio medikams, naujai įsteigtai tarnybai ir Tauragės PSPC bus pasiūlyta trišalė sutartis dėl darbuotojų perkėlimo. Anot jos, toks žingsnis bus žengiamas siekiant, kad darbuotojai darbą galėtų tęsti tokiomis pačiomis sąlygomis.

– Šiuo metu dirbame su Vyriausybės nutarimu dėl naujos Greitosios medicinos pagalbos tarnybos įsteigimo. Tikimės, kad Vyriausybė priims sprendimą iki naujų metų ir nuo to laiko mes tarnybą turėsime, – sakė ji.

O. Vitkūnienė teigė, kad pokyčiams visoje Lietuvoje numatyta investicija iš Europos Sąjungos fondų. Ji siekia 41 mln. eurų. Į šią sumą įskaičiuotas ne tik automobilių parko atnaujinimas, bet ir darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, skaitmenizavimas ir t.t.

Greitosios medicinos pagalbos tarnyba turėtų pradėti veikti nuo kitų metų liepos 1-osios, sakė SAM atstovė.

Paklausta, kiek Tauragėje budės GMP brigadų, O. Vitkūnienė sakė, kad I etape bus perimtos 3,6 brigados, bus užtikrinama jų veikla, o II etape numatoma plėtra.

– Jeigu pagal operatyvumo rodiklius matome, kad negalime pasiekti rezultato, kuris valstybei duotas iki 15 minučių mieste ir kaime iki 25 minučių, tai Tauragės rodiklį reikia gerinti, – sakė ji.

O. Vitkūnienė sakė, kad Greitosios medicinos pagalbos tarnyba šalyje ketina plėsti brigadų skaičių iki 123, kai dabar visoje Lietuvoje dirba 94 brigados. Tad, anot jos, gali būti, kad papildomai brigadų bus ir Tauragės rajone.

SAM atstovė Viktorija Buozytė patikslino, kad papildoma brigada jau numatyta Skaudvilėje. 

Nuotrauka
nuoteku valymo irenginys
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
prieš 7 valandas
Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi prie centralizuotų tinklų.
Nuotrauka
kraujo donoryste
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
prieš 9 valandas
Šiandien Tauragės kultūros centre vyko neatlygintina kraujo donorystės akcija. Iš viso sulaukta 77 kraujo donorų, tačiau kraujo galėjo duoti 64 asmenys. 8 –iems žmonėms ši kraujo donorystės akcija buvo pirmoji.
Nuotrauka
Scenos Pilies kiemelyje vizualizacija
Įkelta:
prieš 1 dieną
Nuo šiandien Tauragėje startuoja dalyvaujamojo biudžeto projektas – gyventojai galės siūlyti idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, bei balsavimo būdu nuspręsti, kurios idėjos turi būti įgyvendintos.
Nuotrauka
veliava
Lauksargių seniūnijos nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
2023 metus Seimas paskelbė Mažosios Lietuvos metais. Sukanka 100 metų nuo 1923 m. sukilimo, po kurio Klaipėdos kraštas (Mažoji Lietuva) buvo prijungtas prie Lietuvos. Lauksargiai priklausė Mažajai Lietuvai, tad seniūnijoje iškelta istorinė Mažosios Lietuvos vėliava. 
Nuotrauka
LR Aplinkos ministerijos nuotrauka
LR Aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Aplinkos ministras kartu su sveikatos apsaugos ministru vienam kenksmingiausių sveikatai teršalų – kietosioms dalelėms KD2,5 – nustatė griežtesnes ribines vertes, atitinkančias Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas. Jos bus taikomos miestuose ir miesteliuose planuojamai ūkinei veiklai, pagal Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai įstatymą atliekant poveikio aplinkai (orui) vertinimą. Tauragės apskrityje dėl oro taršos kietosiomis dalėlėmis KD2,5 priešlaikinių mirčių skaičius 100 tūkst. gyventojų buvo 81.
Nuotrauka
radarom
Įkelta:
2023-01-31
Pasitinkant tragiško karo Ukrainoje metines LRT kviečia susivienyti Ukrainai paramą renkančias organizacijas „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“ ir inicijuoja paramos akciją „Radarom!“
Nuotrauka
Archyvo nuotrauka
Archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-31
Lietuvos regionuose daugėja elektrinių autobusų – per pastaruosius dvejus metus Druskininkų, Jonavos ir Tauragės rajonų savivaldybėms papildomai skirta 4,9 mln. eurų Europos Sąjungos fondų investicijų, kurios suteikė galimybę įsigyti dar 17 naujų autobusų. Ateinantį rudenį šiose savivaldybėse iš viso galės kursuoti 23 elektriniai autobusai, nupirkti panaudojant ES fondų lėšas.
Nuotrauka
dulkys
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-30
Šiandien, sausio 30-ąją, Tauragėje lankosi sveikatos ministras Arūnas Dulkys. Vizito tikslas – apžiūrėti gydymo įstaigas, susipažinti su jų darbu, išklausyti problemas, su kuriomis susiduria ir medikai, ir pacientai.  
Nuotrauka
Masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-30
Senjorai sunerimo dėl naujos tvarkos, kad laiku nepasitikrinusiems sveikatos „Regitra“ automatiškai sustabdys vairuotojų pažymėjimų galiojimą. Vairuotojo pažymėjimas visada pratęsiamas dešimčiai metų, tačiau medicininė pažyma vyresniems žmonėms pratęsiama trumpesniam laikotarpiui. Tokia tvarka patinka ne visiems.
Nuotrauka
duobes
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-30
Gatvėse atsiradusios duobės – galvos skausmas ne tik vairuotojams, bet ir kelius prižiūrintiems darbuotojams. Neretai žiemą lauko temperatūrai svyruojant tarp teigiamos ir neigiamos gatvėse pastebimi atsiradę asfalto dangos įtrūkimai, duobės. Pasak savivaldybės, trūkumus, nors ir laikinai, stengiamasi ištaisyti iškart. 
Nuotrauka
Įkelta:
2023-01-27
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kviečia šalies gyventojus būti dėmesingais jungiantis prie SPIS – socialinės paramos šeimai informacinės sistemos. Ministerija gavo duomenų, jog nelegalią veiklą vykdo SPIS svetainės kopija, labai panašiu internetiniu adresu ir titulinio puslapio grafiniu dizainu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-01-26
Iš ramios ir saugios Tauragės – į karo niokojamą šalį. Tokį sprendimą priėmė nuo praėjusios vasaros mūsų mieste gyvenanti jauna moteris, nepabūgusi ten vežtis ir vaikus. Jai be galo norėjosi, kad Kijive likęs vyras pamatytų Tauragėje gimusią dukrelę ir ji būtų pakrikštyta. Pamatyti vaizdai, išgirsti pasakojimai ją sukrėtė iki širdies gelmių. Išsamus Natalijos pasakojimas – „Tauragės žinių“ vedamajame.  
Nuotrauka
vaiko teises
Asociatyvi vaikoteises.lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
2023-01-25
Vaiko teisių gynėjai pastebi, jog kasmet augantis gaunamų pranešimų skaičius dėl vaikų patiriamo smurto, ne tik dėl fizinio, bet ir sunkiau atpažįstamo – seksualinio – rodo visuomenės nepakantumą smurtui prieš vaikus. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, jog pastaruoju metu viešojoje erdvėje plačiai aptariami seksualinio smurto atvejai tik įrodo, jog mūsų šalyje vis dar yra vaikų, kurie patiria seksualinį smurtą, tik galbūt ne visuomet apie tai išdrįsta prabilti ir paprašyti pagalbos, o suaugusiesiems galimai pritrūksta atidumo pastebėti vaiko siunčiamus pavojaus ženklus.
Nuotrauka
autobusai
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Praėjusią savaitę rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl 4 elektrinių autobusų įsigijimo. Artimiausiu metu tikimasi sulaukti dar 3 autobusų, kurie papildys turimų 5 elektrobusų parką. 
Nuotrauka
šildymas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Tauragės rajono savivaldybė dalijasi Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) paskelbtais duomenimis, kuriuose sausio mėnesį šilumos kaina Tauragėje yra viena mažiausių tarp Lietuvos miestų. Visos Lietuvos mastu Tauragės rajono savivaldybė rikiuojasi trečioje vietoje, kur šilumos kaina yra 8,26 ct/kWh.
Nuotrauka
dviraciai
Asociatyvi Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Nuo sausio 17 d. iki kovo 11 d. visos Lietuvos gyventojai kviečiami Ukrainos žmonėms dovanoti naujus ir naudotus (be didelių defektų) dviračius, skirtus tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Ukrainiečiams reikalingi ir dviračių aksesuarai – šalmai, liemenės, atšvaitai, žibintai ir bagažinės. Dviračiai renkami ir Tauragėje.
Nuotrauka
spis
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Kompensacijos šildymo išlaidoms padengti šiemet gerokai didesnės nei ankstesniais metais, be to,  jas gauna daugiau žmonių. Vis dėlto ir klausimų dėl jų kyla nemažai. Redakciją pasiekė skaitytojos skambutis. Ji skundėsi, kad sunku suprasti, kaip kompensacijos skiriamos. Pavyzdžiui, kodėl vieni gauna kompensacijas ir už spalį, o kiti – tik nuo lapkričio? Be to, vieniems kompensacijos skirtos iš karto visam šildymo sezonui, o kitiems – tik trims mėnesiams, po to teks vėl rašyti prašymą, pateikti visus dokumentus iš naujo. O ir išmokamos jos skirtingai – vieni gauna visą sumą iš karto, kiti – kas mėnesį. Kodėl taip yra? Atsakyti į šiuos klausimus paprašėme Tauragės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Ligitos Rimkuvienės.
Nuotrauka
turgus
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-23
Analizuojant socialiniame tinkle „Facebook“ veikiančių parduotuvių ir prekeivių duomenis nustatyta atvejų, kai įsigydami prekes turgavietėje perpardavėjai nepaprašo pirkimą įrodančių dokumentų, dėl to po atliktų kontrolės veiksmų išauga jų mokesčių sumos. Apie tai informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). VMI dėmesio sulaukę prekiautojai, neturėję patirtas išlaidas pagrindžiančių prekių įsigijimo dokumentų ir nustačius kitų pažeidimų, papildomai sumokės beveik 600 tūkst. eurų.