Globotojai budi tam, kad dalintų meilę 
Įkelta:
2021-04-15
Nuotrauka
motinystė
Aprašymas

Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Latožienė
Aprašymas

Jūratė Latožienė. Asmeninio albumo nuotrauka

 

,
Nuotrauka
Partsvania
Aprašymas

Aušra Partsvania. Asmeninio albumo nuotrauka

 

,
Nuotrauka
Globotojai
Aprašymas

Tauragės šeimos gerovės centras nuolatos vaikams ieško įtėvių. Asmeninio albumo nuotrauka

Laikino budinčio globotojo sąvoka socialinės globos sistemoje atsirado prieš trejus metus. Tauragėje šiuo metu yra keturios moterys, kurios bet kuriuo paros metu pasirengusios į savo namus priimti svetimus iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus. Nors už tai gaunamas atlygis, šios atsakomybės nepavadinsi nei darbu, nei pareigomis. Pervargimas ir dirbančiai visuomenei būdingas perdegimo sindromas – labai realus. O globotojai turi būti mylinčios asmenybės, priimančios vaiką tokį, koks yra, besąlygiškai.

Augino pusantrų metų

Apie Jūratę Latožienę „Tauragės žiniose“ rašėme 2018-aisiais, kai Tauragės šeimos gerovės centre (tada – Tauragės vaikų globos namuose „Šaltinėlis“) buvo kuriamas Globos centro padalinys, o laikinieji globotojai tik pradėjo budėjimą. Tada, rugpjūtį, Jūratės šeimoje buvo apsigyvenęs pusantrų metukų mažylis. Su globotoja susitikome parkelyje prie Skaudvilės kultūros namų. Berniukas lakstė žaidimų aikštelėje, atrodė laimingas ir nerūpestingas. Dabar, praėjus trejiems metams, sužinojome, jog vaikas laikinosios globotojos šeimoje praleido pusantrų metų. Pas savo biologinę mamą vaikas nebuvo grąžintas, jam buvo rasti įtėviai. Šiuo metu berniukui – jau ketveri, ir Jūratė, nors mažylis jau turi kitus tėvus, kartais su juo susitinka ir kartu leidžia laiką.

– Šią vasarą jis pas mane viešėjo kelias dienas ir per atostogas savaitgaliui buvome pasiėmę. Mano devynmetė dukra su juo artimi. Neįtikėtina, tačiau vaikas prisimena kai kurias detales, kartu lankytas vietas. Viešėdamas pas mane jis klausia: „Ar atsimeni, aš čia gyvenau?“. Mes palaikome ryšį. Tai buvo pirmasis vaikas, gyvenęs pas mane. Jis yra mano krikštasūnis, tad ryšys išliko, – pasakoja Jūratė.

Iš viso pas Jūratę per trejus metus laikinai buvo apgyvendinta dešimt vaikų. Vienu metu – iki trijų vaikų. Kai kurie – keliems mėnesiams, o vienas gyveno dvidešimt mėnesių.

Nuotrauka
Latožienė

Ilgam prisimins „Aš tave myliu“

Kaip vieną sunkesnių laikotarpių laikinoji globotoja prisimena dvejų ir trejų metų sesutės ir broliuko globą. Abu dar dėvėjo sauskelnes, tad tekdavo nemažai paplušėti rūpinantis vaikų higiena.

Vienas vyriausių apsigyvenusių vaikų – šešiolikmetis paauglys. Ir nors manoma, kad paaugliai dažniausiai kelia problemų, su vaikinu Jūratė sutarė gerai.

– Vaikinas buvo labai geras. Mano dukra tada dar buvo paauglė (dabar jau dvidešimtmetė, – aut. past.). Jei kildavo kokių klausimų, prašydavau jos patarimo. Ji man padėdavo suvokti paauglio išgyvenimus ir elgesį. Žinoma, visuomet ieškodavau informacijos apie ugdymą, mane konsultavo psichologė. Įkvėpimo ir patarimų sėmiausi perskaičiusi keturiolika vaikų auginančios mamos istoriją. Man patiko jos mintys, jog nereikia visko sureikšminti, į viską reikia žiūrėti paprasčiau, – kalbėjo Jūratė.

Pasak moters, bet kuris tėvas turi tobulėti kartu su vaiku, domėtis ne tik vaiko ugdymu, bet ir  pomėgiais, kuo tam tikro amžiaus vaikai gyvena. Moters žodžiais tariant, „neatsilikti nuo gyvenimo“.

Paklausta, kas per trejus metus atrodė didžiausias iššūkis, moteris neturėjo ką įvardyti, tačiau jai lengvai liejasi mintys paprašius prisiminti smagiausius momentus.

– Kai vaikai parašo asmeninę žinutę, prisimindami gyvenimą pas mane. Ar pasveikina švenčių proga, aplanko. Labai dideliu pasiekimu laikau akimirkas, kai pas mane gyvenęs paauglys, kuris gana uždaro būdo, man atsiverdavo. Pasidalindavo tuo, ką išgyvena, būdavo gera suvokti, kad manimi pasitiki. Labai smagu prisiminti tuos mažiukų apsikabinimus, nuolat kartojamą „Aš tave myliu“, – vardija Jūratė.

Pataria neperdegti

Paprašyta pasidalinti per trejus metus sukaupta patirtimi rūpinantis itin skirtingais, neretai įvairių traumų patyrusiais vaikais, moteris prabyla apie meilę sau. Pasak jos, vienas svarbiausių dalykų ne tik auginant vaikus, bet ir dirbant bet kurį darbą, yra gebėjimas save apsaugoti nuo perdegimo. 

– Kaip ir kiekviename darbe, atliekant mamos, tėvo, globėjo pareigas būtina nepamiršti savęs. Pasirūpinti gera savijauta. Palepinti save. Mokėti laiku atsitraukti iš stresinių situacijų. Mes, suaugusieji, turime geresnių gebėjimų įvairiose situacijose reaguoti protu, ne emocijomis. Nereikia savęs sureikšminti, nebūtinai kiekvienoje situacijoje turi būti tavo viršus. Pernelyg dideli išgyvenimai veda į perdegimą. O perdegęs atbunki, veikla tampa nebemiela. Imi dejuoti, – dėstė moteris.

Pasak laikinosios budinčiosios globotojos, vaikai ypač jaučia suaugusiųjų emocijas. Jaučia, kai jų tėvai, globotojai, globėjai jaučiasi įsitempę, ir neretai šios emocijos persiduoda mažiesiems ir šeimoje įsisuka, kaip Jūratė sako, užburtas ratas.

Kiek stiprybės turi turėti savyje! Mokėti ramiai reaguoti stresinėse situacijose. Tai iššūkis. Turi būti psichologiškai tvirtas žmogus. Ką tik pas tave atvežtas vaikas gali nebūti draugiškai nusiteikęs. Turi suvokti, kad ne vaikas čia blogas, turi suvokti, jog jo tokias reakcijas, tokį elgesį sukėlė ankstesnės patirtys. Gi pas mus atkeliauja traumuoti vaikai. Ir, visų svarbiausia, globotojai turi būti mylinčios asmenybės. Priimančios žmogų tokį, koks yra, besąlygiškai. Tik meilė gydo didžiausias žaizdas

 

Iš laikinosios globėjos tapo nuolatine 

Šiuo metu su Tauragės šeimos gerovės centro Globos centru bendradarbiauja keturios laikinosios budinčios globotojos, pas jas laikinai apsistoję keturi iš nesaugiOS aplinkos biologinėse šeimose paimti vaikai. Kai kuriose šeimose nesibaigia girtuoklystės, smurtas, nesirūpinama vaikų poreikiais.

Nuo 2018 m. pas budinčias globotojas buvo apgyvendinti 33 vaikai, kai kurie – po du kartus.

Vaikų apgyvendinimu šeimose rūpinasi Aušra Partsvania, Tauragės šeimos gerovės centro Globos centro socialinė darbuotoja, atliekanti globos centro koordinatorės funkcijas. Specialistės teigimu, iš minėto skaičiaus 7 vaikams rasti įtėviai, dar vieną vaiką ruošiamasi įvaikinti, o 10 vaikų 

grįžo į šeimas. Pasibaigus laikinajai globai Globos centre apgyvendinti 6 vaikai.

– Džiugina, kad viena iš budinčių globotojų nutarė tapti nuolatine globėja. Kaip tik laukiame teismo sprendimų dėl tėvų valdžios ribojimo ir dėl nuolatinės globos nustatymo. Viena šių moterų norėtų globoti prieš porą metų laikinai globai jos šeimoje apgyvendintą mažylę. Vaikas iš nesaugios aplinkos paimtas dėl tėvų alkoholizmo. Globėja ją priėmė trijų mėnesių. Tarp jų užsimezgė ryšys. Mergaitei dabar jau dveji. Globėja pasiryžusi ja ir toliau rūpintis, – pasakojo A. Partsvania.

Pas visas budinčias globotojas vyksta vaikų kaita. Pas moterį, kuri siekia nuolatinės mažylio globos, per trejus metus buvo apgyvendintas ne vienas vaikas. Tėvams keičiant elgesį kai kurie vaikai grąžinti tėvams arba surastos nuolatinių globėjų šeimos.

Globos koordinatorė džiaugiasi vienos globotojos šeimoje gyvenusio jaunuolio likimu. Viena globotojų rado darbą, atsisakė budinčios globotojos veiklos ir nutarė jaunuolį globoti iki pilnametystės.

– Vaikinas pagyveno pas ją, jie geriau pažino vienas kitą, ir ta moteris nutarė padėti vaikui užaugti šeimoje. Tai retas atvejis, kai globėją randa tokio amžiaus vaikas. Nesudėtinga rasti įtėvius ikimokyklinio amžiaus vaikui, nes visi pageidauja mažų vaikučių. Paaugliui, vaikui nuo dešimties metų rasti globėjų šeimą tampa beveik neįmanoma. Visuomenėje yra gajūs iškreipti mitai apie globą ir globojamus vaikus, ypač vyresnio amžiaus, – sakė A. Partsvania.

Traumuotas vaikas – išbandymas

Globos koordinatorė pripažįsta, – priimti vaiką iš šeimos, kurioje jis buvo apleistas, yra nemenkas iššūkis. Jei pirmosiomis dienomis vaikas dar jaučiasi nedrąsus, po kurio laiko, pajutęs globotojų meilę, atsipalaiduoja, tada prasideda didieji išbandymai. Tėvų neprižiūrėtų vaikų niekas nemokė laikytis taisyklių, tad užtrunka, kol mažas žmogus pripranta prie naujų ribų.

– Tėvai jiems neskiria dėmesio, tad šie vaikai dažniausiai būna pedagogiškai, socialiai apleisti. Kai kurie neturi jokios motyvacijos mokytis. Vaikai būna įpratę prie savų taisyklių. Jie būna visko matę, kai kurie patyrę net fizinį smurtą. Laimei, mūsų centre dirba psichologė, kuri konsultuoja tiek globotojus, tiek vaikus. Jei iš pradžių vaikai priešinasi šioms konsultacijoms, netrukus apsipranta ir patys inicijuoja tuos susitikimus, – pasakojo moteris.

Nuotrauka
Partsvania

Pasak globos koordinatorės, visi vaikai skirtingi, tad ir ryšio užmezgimas su kiekvienu – skirtingas. 

Anot specialistės, vaikai, kurių poreikiams šeimose nebuvo skiriama dėmesio, neretai dėl susiklosčiusių aplinkybių linkę prisiimti kaltę sau.

– Jei jie buvo paimti iš nesaugios aplinkos, jie galvoja, kad tai įvyko dėl jų kaltės. Prie to prisideda ir jų tėvai. Tie, kuriems neterminuotai ribojama valdžia, privalo vaikus išlaikyti, teismas jiems priteisia išlaikymą, ir jie linkę dėl to kaltinti savo vaikus. Sunki ta vaikų našta, – sakė A. Partsvania.

Globotojai – išskirtinės asmenybės

Pasiryžę tapti budinčiais globotojais asmenys privalo išklausyti globėjų pagrindinės programos (GIMK) mokymus bei gauti teigiamą išvadą. Kaip sako A. Partsvania, pareigos reikalauja ypatingų charakterio savybių.

– Į budinčio globotojo pareigas žmogui žiūrėti kaip į darbą, už kurį mokamas atlygis, ko gero, nepavyktų. Žinoma, tą supratimą jos gauna mokymų metu. Tai yra darbas visą parą, visą savaitę, visą mėnesį. Tu esi budėjime. Niekada nežinai, ką gausi. Gal tu jau rūpiniesi vienu vaiku, o nakties metu su tavimi susisiekia Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistės ir praneša, jog atveš dar vieną. Gal kūdikį, gal paauglį. Turi būti viskam pasiruošęs. Kiek stiprybės turi turėti savyje! Mokėti ramiai reaguoti stresinėse situacijose. Tai iššūkis. Turi būti psichologiškai tvirtas žmogus. Ką tik pas tave atvežtas vaikas gali nebūti draugiškai nusiteikęs. Turi suvokti, kad ne vaikas čia blogas, turi suvokti, jog jo tokias reakcijas, tokį elgesį sukėlė ankstesnės patirtys. Gi pas mus atkeliauja traumuoti vaikai. Ir, visų svarbiausia, globotojai turi būti mylinčios asmenybės. Priimančios žmogų tokį, koks yra, besąlygiškai. Tik meilė gydo didžiausias žaizdas, – kalbėjo A. Partsvania. 

Be budinčių globotojų, Globos centrui itin trūksta ir nuolatinių globėjų. Rajono savivaldybės puslapyje jau kuris laikas publikuojamas raginimas tapti globėjais.

Rajono savivaldybė skiria papildomą finansinę paskatą „pagalbos pinigus“: 120 Eur/mėn., kai šeima globoja vieną vaiką, ir 400 Eur/mėn. už kiekvieną globojamą vaiką, kai šeima apsisprendžia globoti du ar daugiau vaikų.

Globėjas rūpintojas vaiko išlaikymui gauna: globos rūpybos išmoką, kuri siekia 160 Eur; tikslinį priedą – 160 Eur; vaiko pinigus – 70 Eur; ir minėtuosius „pagalbos pinigus“.

Budintis globotojas dirba pagal individualią pažymą, mokesčius susimoka pats, jo atlygis yra 700 Eur už vaiką. Vaiko poreikiams mokamos išmokos: globos rūpybos išmoka – 160 Eur; tikslinio priedo (160 Eur) 64 proc. dalis, likusi dalis skiriama budinčio globotojo kvalifikacijai kelti; vaiko pinigai – 70 Eur; pagalbos pinigai – 120 Eur.

 

Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
prieš 25 minutes
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 22 valandas
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.