Neįgalų vaiką auginančioms šeimoms – ilgesnio atokvėpio galimybė
Įkelta:
2021-03-05
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos

Poilsio reikia visiems. Tačiau neįgalius vaikus auginančios šeimos ilgą laiką tokios galimybės neturėjo – net ir ištikus nelaimei ar sutrikus sveikatai palikti savo neįgalaus vaiko jos neturėjo kam. Prieš bene penkerius metus pradėta kalbėti apie atokvėpio paslaugą – apie tai, kad ir Lietuvoje turi atsirasti galimybė negalią turinčius artimuosius prižiūrinčioms, slaugančioms šeimoms trumpam atitrūkti nuo slaugymo. Neseniai tokią paslaugą pradėjo teikti Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras. Atsiliepimai – patys geriausi.

Pradėjo teikti pernai

Slaugomų arba nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų artimieji gali teikti prašymus savivaldybėms dėl laikino atokvėpio paslaugos. Jos reikalingos neįgalius vaikus auginantiems artimiesiems, kad jie galėtų derinti asmeninį bei visuomeninį gyvenimą su artimojo slauga bei priežiūra, reikalui esant pasirūpinti savo sveikata ar pailsėti. Tauragėje tokią paslaugą nuo pernai teikia Skaudvilės ugdymo ir gerovės centras.

Paklaustas, kaip kilo mintis teikti tokią paslaugą, Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centro direktorius Rolandas Beišys pasakoja, kad idėja gimė bendromis jėgomis. Patalpos atokvėpio paslaugai – du kambariai su virtuvėle – yra atskirtos, nors ir įkurtos tame pačiame pastate kaip ir ugdymo ir vaikų gerovės centras.

– Pirmiausia su meru pakalbėjom, kad būtų reikalinga tokia paslauga, nes vaikų su negalia turintys tėvai kreipiasi su tokiais prašymais, – sako jis, – įgyvendinti ją ėmėmės pernai. Reikėjo pasiruošti, gauti higienos pasus ir t.t. Gegužės mėnesį jau turėjom licenciją, o rudenį jau priėmėme pirmuosius klientus – tris vaikučius.

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras atokvėpio paslaugai priima  neįgalius vaikus su sunkia ir labai sunkia negalia nuo 7 iki 21-erių metų. Tokia paslauga galima pasinaudoti 29 dienas per metus, nebūtinai visas iš karto. Jei neįgalus vaikas neturi protinės negalios, paslaugos teikimo metu jis vežiojamas į mokyklą, jei jam reikalingos kokios nors procedūros – į gydymo įstaigą. Žodžiu, viską, ką darytų tėveliai, atlieka atokvėpio paslaugą teikianti įstaiga, ji perima visą atsakomybę. 

Direktorius džiaugiasi, kad tos šeimos, kurioms atokvėpio paslauga jau buvo suteikta, liko labai patenkintos.

– Mamos labai dėkojo, net pro šalį važiuodamos dar kartą užsuko, kad padėkotų. Ir vaikams labai patiko, – pasakojo R. Beišys.

„Tiesiog pasakiau sau – nėra galimybės sirgti“

Dainorai, auginančiai neįgalią mergaitę, šia paslauga jau teko pasinaudoti. Ji pasakoja, jog dukrelei dabar vienuolika metų. 

– Gamta suteikė dovaną – papildomą chromosomą, diagnozė ne pagal vadovėlį – saulės vaikas, – sako ji. – Kodėl saulės? Todėl, kad beveik visada yra geros nuotaikos, mielai dalina šypsenas ir apsikabinimus. Dalina tai, ką gauna iš aplinkos ir artimųjų. Šie vaikai dažniausia yra aplinkos atspindys, nes mokosi kopijuodami elgseną, manieras, įpročius – mokosi kartodami. Žinoma, viskas priklauso nuo protinės negalios sunkumo.
Dainoros šeimoje – trys vaikai. |Jos vyras dirba užsienyje. Jos saulės vaikas, pasak moters, pagal sugebėjimus savo pareigas vykdo uoliai ir su džiaugsmu, visada tiksliai atlieka, kas yra jos kompetencijoje, ir dar prižiūri, ar kiti šeimos nariai nieko nepamiršo. Vis dėlto jos gebėjimai neužtikrina savarankiškumo ir saugumo. 

Anksčiau, jei prireikdavo išvykti darbo dienomis, Dainora kreipdavosi į savo artimuosius – mamą, kuri jau yra garbaus amžiaus, brolio šeimą – į tuos žmones, kurie pažįsta mergaitę, žino jos gabumus bei poreikius ir kuriuos ji pažįsta ir savinasi. 

– Tačiau būna dienų, kai jie negali padėti, tada reikia kreiptis į tuos žmones, kurie yra iš mergaitės aplinkos – darželio auklėtojas, dabar – mokyklos pedagogus, į tuos žmones, kurie turi patirties ir žinių, meilės ir supratimo ir galimybę prižiūrėti. Tačiau tai gali būti pagalba kelioms valandoms, ilgiausiai – parai, – pasakoja mama. – Didžiausia problema, jei reikia priežiūros mergaitei ilgesniam laikotarpiui, kelioms dienoms ar dar daugiau. Sakykim, jei man pačiai reikėtų medicininės paslaugos. Tada jau būtų didžiulė problema: šeimos nariai arba per maži, arba neturi galimybių gyventi mergaitės ritmu. Tad kol nebuvo atokvėpio paslaugos, bijojau net pagalvoti, kas būtų, jei mane ištiktų bėda. Tiesiog pasakiau sau – nėra galimybės sirgti. Turi būti visada čia – ir dabar, ir visados... Ne tik saulyčių, bet ir visų neįgalių vaikų (ar jaunuolių, ar suaugusių) šeimos  turi prisitaikyti prie šeimos nario negalios. Be to, dažniausiai, atsiradus šeimoje neįgaliam vaikui, tėčiai palieka šeimą,  išsiskiria – ne visi susidoroja su užgriuvusiais rūpesčiais. Negaliu suabsoliutinti, tačiau dažniausiai neįgalaus vaiko atsiradimas užgula moters pečius. 

Ji pasakoja, kad apie laikinojo atokvėpio paslaugą sužinojo prisijungusi prie Saulyčių mamų grupės feisbuko paskyroje. Grupėje daug klausimų saulyčių mamos aptaria – tarp jų ir atokvėpio. Mamos mielai dalinasi patirtimi, tad sužinojusi, kokią pažangą šioje srityje yra padariusios kitos savivaldybės, ir Dainora pradėjo domėtis galimybe gauti tokią paslaugą ir Tauragėje.

Liko patenkinti ir vaikai, ir mamos

Paprašyta papasakoti apie savo patirtį pasinaudojus laikino atokvėpio paslauga, Dainora sako:

– Paslauga likau labai patenkinta. Pirmas kartas mūsų, keleto bendraamžių saulyčių mamų, buvo kruopščiai apgalvotas ir aptartas su ugdymo ir vaiko gerovės centro vadovybesu savivaldybes socialinio skyriaus darbuotojais. Mes, mamos, sutarėme, kad pirmą kartą į nepažįstamą aplinką išleisime savo vaikus kartu, jiems bus ir drąsiau, ir smagiau, nes vaikai tarpusavyje bendrauja ir pažįsta vieni kitus. Jie bus vienas kitam atrama. Pirmojo atokvėpio metu mamoms labai „atsikvėpti“ nepavyko: žinoma, nerimavome, tačiau patyrusios auklėtojos mielai bendravo su mumis telefonu, aptarėme vaikų valgymo ir elgesio ypatumus, miego ritualus. Galiu pasakyti, kad vaikai lengvai adaptavosi, o ir auklėtojų veiduose rūpestis virto šypsena – greit rado bendrą kalbą ir sutarimą tiek su vaikais, tiek su tėvais.  

Moteris įsitikinusi, kad tokios paslaugos seniai reikėjo. Ji tvirtina, kad ir ateityje ja tikrai naudosis. 

– Naudosimės, ir ne tik bėdai ištikus reikia galvoti apie šią galimybę, o būtent atokvėpiui – yra veiklų, kuriose tiesiog negali dalyvauti, nes vienam šeimos nariui (neįgaliajam) jos yra per sudėtingos, neįveikiamos. Dėl tam tikros negalios (pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimo, judėjimo ir proto negalios) ir kiti šeimos nariai netenka daugelio galimybių – keliauti, nueiti į koncertą, renginį, išvykti savaitgaliui su kitais vaikais, ar atostogų.

Kaina „nesikandžioja“

Paklausta, ar reikėjo už šią paslaugą mokėti, ar ji brangi, Dainora sakė, kad dvi dienos priežiūros kainavo 16 eurų. 

– Kiek paslauga kainuoja,  kiekvienu konkrečiu atveju reikia kreiptis į savivaldybę, yra paskaičiuojama priklausomai nuo šeimos pajamų ir kitų dedamųjų dalių, – paaiškino ji.

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras, pasak R. Beišio, tokią paslaugą gali suteikti tik mūsų rajone gyvenančioms šeimoms. 

– Paslauga yra mokama, viena diena kainuoja apie 40 eurų, – teigė jis. – Vaikus su negalia auginantys tėvai gauna pašalpas už vaikučius, o paslaugos teikimo metu socialinių paslaugų skyrius iš pašalpos išskaičiuoja atitinkamą sumą, kitą dalį padengia patys tėvai. Įstaiga, teikianti paslaugą, pelno negauna – jai tiesiog sumokama už suteiktas paslaugas.

Beje, laikinojo atokvėpio paslaugą mūsų rajone gali gauti ir prižiūrintieji suaugusius neįgalius artimuosius. Tokią paslaugą, pasak savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėjos Ligitos Rimkuvienės, teikia Adakavo socialinių paslaugų namai, tam jie turi dvi vietas.

Nuotrauka
defi
Įkelta:
prieš 9 valandas
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.
Nuotrauka
nzt
Įkelta:
2024-04-02
Siekdama padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
Nuotrauka
siuksles
Įkelta:
2024-04-02
Informuojame, kad 2024 metų balandžio 6, 13, 20; gegužės 4, 11, 18; rugsėjo 7, 14, 21; spalio 5, 12, 19 dienomis, UAB „Ekonovus“ Tauragės rajono savivaldybės seniūnijose vykdys didžiųjų atliekų (seni baldai, čiužiniai, kilimai, langų rėmai, durys, dviračiai, vežimėliai) buityje susidarančių pavojingų atliekų (t. y., baterijos, akumuliatoriai, buitinės chemijos produktų, dažų, lakų, skiediklių atliekos, cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė, tepalų filtrai, panaudoti tepalai ir kitos naftos produktų atliekos, dienos šviesos lempos ir kitos atliekos, kuriose yra gyvsidabrio) bei elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą apvažiavimo būdu.
Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
2024-03-28
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.