Ūkininkų balso nuotolinio susitikimo metu žemės ūkio ministras taip ir neišgirdo
Įkelta:
2021-02-04
Nuotrauka
s
Aprašymas

Susitikimo akimirka

,
Nuotrauka
k
Aprašymas

Pagėgių meras Vaidas Bendaravičius (apačioje). Susitikimo akimirka.

Kodėl mažiau karvių laikantiems ūkininkams yra taikomos mažesnės pieno supirkimo kainos negu stambiesiems ūkininkams ir kaip mažiems šeimų ūkiams konkuruoti su prekybos centrais – tokius ir panašius klausimus ketvirtadienį Tauragės apskrities ūkininkai uždavė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui virtualiai vykusio susitikimo metu. Deja, atsakymai tenkino ne visus, o ir gyva diskusija su ministru neįvyko.

Ketvirtadienį popiet Tauragės, Šilalės, Jurbarko, Pagėgių ūkininkai dalyvavo susitikime su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku. Dalyvavo ir Seimo nariai Jonas Gudauskas bei  Romualdas Vaitkus, Lietuvos ūkininkų sąjungos atstovai iš Tauragės ir kaimyninių rajonų.

Ministras atsakinėjo į iš anksto ūkininkų raštu pateiktus klausimus, kuriuos susitikimo metu perskaitydavo agronomas, biomedicinos mokslų daktaras Rimantas Dapkus. Vieną aktualių klausimų pieninių galvijų augintojams skyrė ūkininkė iš Žygaičių.

„15 melžiamų karvių ūkyje yra labai maža pieno supirkimo kaina. Pernai gruodį už 300 kg pieno bazinė pieno kaina siekė vos 16 eurocentų už kilogramą. Mokamas priedas, tačiau neaišku, už kokius kriterijus jis yra nustatomas arba sutartys yra pasirašomos už praėjusį laikotarpį, o ne į priekį. Ir labai žeidžia diskriminacija, kai už pristatomo tos pačios kokybės pieno kiekį stambiesiems ūkininkams mokama vos ne dvigubai didesnė kaina“, – ūkininkės iš Žygaičių klausimą ministrui perskaitė susitikimo moderatorius R. Dapkus.

Ministras, atsakydamas į klausimą, aiškino, kad kainą augina į kaimus važinėjančio pienovežio kuro sąnaudos. Ministras patikino, jog vyriausybė ketina imtis priemonių dėl pieno supirkimo kainų reguliavimo.

– Mes su Jonu Gudausku (Seimo narys, šilališkis, – aut. past.) ruošiamės teikti Pieno įstatymo pataisas ir ketiname taikyti valstybės intervencinį mechanizmą. Aišku, kiek tai yra svaru, stabilu, tai yra kitas klausimas. Ir jeigu būtų surastas būdas mažiesiems kooperuotis ir patiems tiesiogiai dalyvauti tiekime, tai būtų daug tvaresnis mechanizmas. Kitas dalykas, reikia nepamiršti, kad pieno gamybos sektoriaus struktūra yra tokia, kad dvidešimt tūkstančių pieno gamintojų yra tie, kurie laiko iki 6 karvių. Tai yra sąnaudos, ir jos gula į tas pačias supirkimo kainas. Va, iš kur atsiranda ta ekonomika, – taip į klausimą atsakė ministras.

Šiek tiek konkrečiau atsakyta į klausimą daržovių augintojams.

„Žemės ūkyje užaugintos produkcijos supirkimo kainos labai priklauso nuo supirkėjams parduodamos produkcijos kiekio. Didieji ūkininkai, turėdami santykinai mažesnes sąnaudas, užaugintą derlių gali parduoti brangiau, o mažieji – atvirkščiai: nors sąnaudos ir didesnės, užaugintą produkciją turi parduoti už mažesnę kainą. Dėl tokios nevaldomos supirkėjų savivalės daugelis smulkiųjų ūkininkų bus sunaikinti. Kokios ministerijos galimybės išsaugoti smulkųjį šeimos ūkį ir gyvybingą Lietuvos kaimą? Kaip užtikrinsite stabilias pajamas ir orų gyvenimą?“, – perskaitytas kitas klausimas.

Ministras teigė, jog diskriminacija atsiranda dėl taip veikiančios ekonomikos, valstybė iš dalies kišasi į kainų reguliavimą, pasak jo, viena situaciją lengvinanti išeitis yra smulkių ūkininkų telkimasis.

– Mano, kaip ministro, prioritetas yra trumposios maisto grandinės. Yra svarbu turėti sandėlius-logistikos centrus arba ūkininkų kooperacijų bendradarbiavimą su tam tikromis miesto organizacijomis, tokiomis kaip „Maisto bankas“, „Caritas“, „Maltiečiai“. Mes turime atverti vartus, sudaryti pilnus maisto krepšelius. Ne vieno produkto, o kelių: mėsos, pieno, daržovių. Tik turėdami tokį sprendimą, pilnavertį maisto krepšelį, kuris  sukomplektuotas iš Lietuvoje užaugintos produkcijos, mes galėsime dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Viešųjų pirkimų bėda, kad labai struktūruotai vyksta tiekimas. Paprastai ligoninės, darželiai neturi galimybės saugoti produkcijos ilgesnį laiką, jie to prašo mažmenininkų. Taip pat nė vienas viešųjų pirkimų organizatorius negali daryti atskirų produktų pirkimų, nes susidaro per didelės administracinės sąnaudos. Jau metame pajėgas tokiems kooperatyvams kurti, kurie galėtų tą tiekimą garantuoti, čia sprendžiant turi būti logistika, išvežiojimas, sandėliavimas, patalpos. Kol to nėra, ūkininkai pralaimi prieš prekybos centrus, ir mes nenorime, kad tai tęstųsi, – susirinkusiems garantavo žemės ūkio ministras.

Atsakęs į visus raštu pateiktus klausimus ministras, tvirtindamas, jog turi jungtis į kitą nuotolinį susitikimą, pokalbį paliko. Savo pastebėjimus, klausimus ir rūpesčius pokalbyje likę Tauragės apskrities ūkininkai išsakė susitikime dalyvavusiems Seimo nariams bei rajonų merams.

Pagėgių meras Vaidas Bendaravičius susitikime likusiems išsakė apgailestavimą, esą ministras K. Navickas į ūkininkų klausimus beveik neatsakė.

Nuotrauka
suolai
Įkelta:
prieš 2 valandas
Šiandien vykusiame savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje paaiškėjo, kad apie tai, jog vyresniųjų klasių mokiniai galėtų grįžti į mokyklas, nekalbama. O jei sergamumas augs ir pasieks savivaldybėse 200 atvejus 100 tūkst. gyventojų, teks kaupinių metodu tirti mokyklose besimokančius pradinukus. Tauragės savivaldybėje šis rodiklis dabar siekia 160 atvejų. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
prieš 4 valandas
Savaitės pradžioje lepins besitęsianti maloni šiluma, tačiau nuo antradienio temperatūra kris žemyn – į Lietuvą brausis vėsa ir mišrūs krituliai, numatomas nemalonus vėjas. Visgi, remiantis dabartiniais duomenimis, savaitės pabaigoje galime sulaukti šilumos revanšo.
Nuotrauka
KATĖS
Įkelta:
2021-04-09
Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad naminiai augintiniai turės būti ženklinami, o gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų bus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir užtrauks bausmes. Prekiauti gyvūnais nebebus galima ir turguose. Gyvūnų globėjai pataisomis džiaugiasi, nors ir sutinka, kad įstatymas nėra tobulas. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-08
Tauragėje šiuo metu yra keturios moterys, kurios bet kuriuo paros metu pasirengusios į savo namus priimti svetimus iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus. Nors už tai gaunamas atlygis, šios atsakomybės nepavadinsi nei darbu, nei pareigomis. Pervargimas ir dirbančiai visuomenei būdingas perdegimo sindromas – labai realus. O globotojai turi būti mylinčios asmenybės, priimančios vaiką tokį, koks yra, besąlygiškai. Kaip sekasi laikinosioms globotojams, kodėl to galėtų imtis tikrai ne kiekvienas, ir susimąstyti verčiančios globojamų vaikų istorijos – laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-04-08
Iki savaitgalio Lietuvoje išsilaikys gaivesni orai, vis sulauksime kritulių. Didesnė šiluma atkeliaus savaitgalį, pagal dabartinius duomenis, sekmadienį temperatūra gali šoktelti iki 15–17 laipsnių. Visgi, protarpiais dar sulauksime lietaus, vėjas nenurims. 
Nuotrauka
Žaliasis politikos institutas
Įkelta:
2021-04-08
Birželio 5-6 dienomis Lietuvoje ir pasaulyje vyks kasmetinė upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyva „River Cleanup“, – praneša Žaliasis politikos institutas. Šiemet gyventojai kviečiami ne tik tvarkytis, bet ir prisidėti prie vaizdinės bibliotekos kūrimo, kuri padės mokslininkams stebėti ir tirti upių pakrančių būklę.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-04-07
Policijos departamentas skelbia, kad nuo antradienio (balandžio 6 d.) tarnybą pradėjo virtualus patrulis, kurio pagrindinė užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. Virtualaus patrulio feisbuko paskyrą administruos trys pareigūnai.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Nuo vasario 22-osios iš savo pareigų netikėtai pasitraukus savivaldybės administracijos direktoriui Modestui Petraičiui, dirbusiam šį darbą šešerius metus, jo darbus teko perimti pavaduotojui Tomui Raulinavičiui. Pavaduoti direktorių jam teko jau kone pusantro mėnesio – penktadienį savivaldybės tarybos nariai administracijos direktore patvirtino Gintarę Rakauskienę. Su T. Raulinavičiumi kalbėjomės apie tai, kaip jis jautėsi staiga užgriuvus tokiai atsakomybės naštai, kokie projektai dabar įgyvendinami rajone, kaip sekasi dorotis su pandemijos iššūkiais. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Didįjį penktadienį savivaldybės tarybos politikai slaptu balsavimu patvirtino mero siūlytą administracijos direktoriaus kandidatūrą – prie administracijos vairo stoja Gintarė Rakauskienė. Už kandidatūrą pasisakė 22, prieš buvo du tarybos nariai.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Antradienį savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje pristatytas naujasis įsakymas dėl privalomų testų prieš atnaujinant veiklas kontaktiniu būdu ir privalomą testavimąsi kai kurioms dirbančiųjų grupėms. Specialistai akcentavo, kad persirgusieji ar vakcinuoti tirtis neprivalo, o švietimiečių atstovai nuogąstavo, kad ne visi pedagogai spės laiku atlikti testus.