Dujų balionų atsisakymas daugiabučiuose stringa
Įkelta:
2021-02-08
Nuotrauka
daugiabutis
Aprašymas

Daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami nuo 2022-ųjų pabaigos. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Iki 2023-ųjų daugiabučiuose namuose privalės nelikti dujų balionų. Taip siekiama užtikrinti gyventojų saugumą. Valstybė iš biudžeto numatė paramą vidaus elektros ar dujų tinklų instaliacijai sutvarkyti ir viryklei įsigyti. Pernai iš biudžeto skirta 15 mln. Eur, šiemet planuota dar 10 mln. Eur. Tačiau realybėje procesas stringa – pati tvarka iki galo neapgalvota. Tauragėje, nors dujų tinklai yra, bet prie jų daugiabučiams prisijungti neįmanoma.

Gerina saugumą

Kaip nurodo Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), per metus įvyksta 4–5 nelaimės dėl dujų balionų sprogimo, kurių pasekmės būna labai skaudžios. Pernai netoli Elektrėnų sprogus dujų balionui tik atsitiktinai buvo išvengta aukų. Pagal Energetikos ministerijos planą, trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami nuo 2022 m. pabaigos. Vyriausybė iš biudžeto tam pernai skyrė 15 mln. Eur, šiais metais planuojama dar 10 mln. Eur.

Valstybė vienam butui, iš kurio šalinami dujų balionai, skiria iki 600 Eur. Gyventojai gali pasirinkti – įsirengti gamtinių dujų įvadą ar sutvarkyti elektros instaliaciją ir naudoti elektrinę viryklę. Siekiant palengvinti paramos gavimą paraiškas kompensacijoms gauti turi teikti namo administratorius, bendrija ar kita daugiabučio ūkį prižiūrinti įmonė. Pirmiausia daugiabučio gyventojų balsavimu turi būti nuspręsta, kuo turėtų būti keičiami dujų balionai – elektros energija ar (jeigu leidžia galimybės) – gamtinėmis dujomis. Tuomet pasirenkamas rangovas ir parengiamas pertvarkymo projektas.

Nuotrauka
dujų balionas

Tūkstančiai su dujų balionais

Kaip nurodo ESO, pažymėtina, kad daugiabutis namas, kuriame numatoma vykdyti projektą turi būti įtrauktas į VERT viešai skelbiamą daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti naudojami dujų balionai, sąrašą. Pernai atlikus išsamią analizę buvo nustatyta, kad nepaisant saugumo reikalavimų ir pažeidžiant teisės aktus dujų balionai vis dar naudojami daugiau nei 1600 daugiabučių namų, kuriuose yra apie 42 000 namų ūkių.

Kaip nurodo Energetikos ministerija, net jeigu 20-ies butų name dujų balionus naudoja du gyventojai, vis tiek galima dalyvauti programoje. Daugumai daugiabučio gyventojų per balsavimą nusprendus pasirinkus elektros tinklo rekonstrukciją ar gamtinių dujų naudojimą, administruojanti bendrovė ar bendrija pasirūpins rangovo paieška ir imsis daugiabučio elektros instaliacijos keitimo, galios didinimo arba sutvarkys bei įrengs gamtinių dujų tinklą. Jei neužteks galios, ESO padidins galią butui iki 5 kW nemokamai.

Pasinaudoti parama neskuba

Daugiabučiui priėmus sprendimą rekonstruoti elektros instaliaciją, bendrieji elektros tinklai, esantys laiptinėje, būtų tvarkomi visoje laiptinėje, tačiau butuose, kuriuose buvo naudojami naftos dujų balionai, instaliacija būtų keičiama ir pačiame bute, kuris iki tol naudojo naftos dujų balioną, kartu valstybė skirtų subsidiją elektrinei viryklei įsigyti.

Tačiau dar pernai gruodį Energetikos ministerija skaičiavo, kad iš 15 mln. Eur numatytos paramos buvo panaudota tik trečdalis. Gyventojai neskuba pasinaudoti parama, pasitaiko atvejų, kai ir pateikusieji paraiškas vėliau atsisako. Tačiau ministerija nurodo, kad bet kuriuo atveju daugiabučiuose dujų balionų turės nelikti.

Tvarka neapgalvota

Kaip „Tauragės žinioms“ komentavo daugiabučius namus administruojančios bendrovės Tauragės butų ūkio direktorius Egidijus Vaitiekus, pati tvarka paramai gauti buvo parengta neapgalvojus visų niuansų, todėl Tauragėje tik pavienės bendrijos susitvarkė elektros įvadus.

Pasak direktoriaus, bendrovė administruoja apie 100 daugiabučių. Visi administraciniai žingsniai (gyventojų balsavimas, dokumentų rengimas ir t. t.) jau padaryti, tačiau laukiama atsakymų iš valstybinių institucijų, kadangi kyla daug neaiškumų.

– Nėra aišku dėl atsiskaitymo tvarkos. Pvz., jeigu daugiabutyje yra 45 butai, rangovas paskaičiuoja 21 tūkst. 600 eurų sąmatą, tai jau didelė suma. Rangovas nelauks, kol valstybė perves pinigus, reikia atsiskaityti dabar. Viršijus dešimties tūkstančių eurų ribą, paprastuoju būdu pirkimo negalime vykdyti, tektų skelbti viešuosius pirkimus per CPO, dar klausimas, ar rangovų Tauragėje pavyks rasti. Projektas paleistas „plikas“ ir dabar taisomas. Jeigu viskas būtų aišku, dar pernai būtume startavę, – teigė pašnekovas.

Dujos yra, pasinaudoti negalima

Iš visų Tauragės butų ūkio administruojamų daugiabučių tik apie dešimt turi sukaupę užtektinai lėšų, kuriomis būtų galima iš karto atsiskaityti su rangovu. Pasak direktoriaus, nėra aišku, kaip greitai bus iš valstybės pervesta parama. O rangovai ilgai laukti nesutinka ir nori atgauti lėšas už padarytus darbus.

Jeigu pavyks viską išspręsti ir pradėti techninę darbų įgyvendinimo dalį nuo kovo 1 d., šiemet pavyktų sutvarkyti tik trečdalį Tauragės daugiabučių. Problemų kyla ir dėl prieštaraujančių gyventojų – nors Tauragėje yra dujotiekis, bet iki daugiabučių vamzdžiai nėra atvesti, todėl gyventojai gali pasirinkti tik elektros energijos šaltinį, tačiau ne visi to nori.

– Dujų alternatyvos Tauragės gyventojai negali pasirinkti, nors buvo tokių, kurie pageidavo. Dujotiekis mieste yra, dar 2017 m. buvo susitikimai su atstovais iš Klaipėdos, apžiūrėjome tinklus, buvo gyventojų, norinčių įsivesti dujinį šildymą, bet gal per brangu pasirodė atvesti vamzdžius iki daugiabučių, ar kas, nežinau, kodėl to iki šiol nebuvo padaryta, – teigė pašnekovas.

 

 

 

Nuotrauka
suolai
Įkelta:
prieš 1 valanda
Šiandien vykusiame savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje paaiškėjo, kad apie tai, jog vyresniųjų klasių mokiniai galėtų grįžti į mokyklas, nekalbama. O jei sergamumas augs ir pasieks savivaldybėse 200 atvejus 100 tūkst. gyventojų, teks kaupinių metodu tirti mokyklose besimokančius pradinukus. Tauragės savivaldybėje šis rodiklis dabar siekia 160 atvejų. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
prieš 4 valandas
Savaitės pradžioje lepins besitęsianti maloni šiluma, tačiau nuo antradienio temperatūra kris žemyn – į Lietuvą brausis vėsa ir mišrūs krituliai, numatomas nemalonus vėjas. Visgi, remiantis dabartiniais duomenimis, savaitės pabaigoje galime sulaukti šilumos revanšo.
Nuotrauka
KATĖS
Įkelta:
2021-04-09
Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad naminiai augintiniai turės būti ženklinami, o gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų bus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir užtrauks bausmes. Prekiauti gyvūnais nebebus galima ir turguose. Gyvūnų globėjai pataisomis džiaugiasi, nors ir sutinka, kad įstatymas nėra tobulas. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-08
Tauragėje šiuo metu yra keturios moterys, kurios bet kuriuo paros metu pasirengusios į savo namus priimti svetimus iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus. Nors už tai gaunamas atlygis, šios atsakomybės nepavadinsi nei darbu, nei pareigomis. Pervargimas ir dirbančiai visuomenei būdingas perdegimo sindromas – labai realus. O globotojai turi būti mylinčios asmenybės, priimančios vaiką tokį, koks yra, besąlygiškai. Kaip sekasi laikinosioms globotojams, kodėl to galėtų imtis tikrai ne kiekvienas, ir susimąstyti verčiančios globojamų vaikų istorijos – laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-04-08
Iki savaitgalio Lietuvoje išsilaikys gaivesni orai, vis sulauksime kritulių. Didesnė šiluma atkeliaus savaitgalį, pagal dabartinius duomenis, sekmadienį temperatūra gali šoktelti iki 15–17 laipsnių. Visgi, protarpiais dar sulauksime lietaus, vėjas nenurims. 
Nuotrauka
Žaliasis politikos institutas
Įkelta:
2021-04-08
Birželio 5-6 dienomis Lietuvoje ir pasaulyje vyks kasmetinė upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyva „River Cleanup“, – praneša Žaliasis politikos institutas. Šiemet gyventojai kviečiami ne tik tvarkytis, bet ir prisidėti prie vaizdinės bibliotekos kūrimo, kuri padės mokslininkams stebėti ir tirti upių pakrančių būklę.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-04-07
Policijos departamentas skelbia, kad nuo antradienio (balandžio 6 d.) tarnybą pradėjo virtualus patrulis, kurio pagrindinė užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. Virtualaus patrulio feisbuko paskyrą administruos trys pareigūnai.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Nuo vasario 22-osios iš savo pareigų netikėtai pasitraukus savivaldybės administracijos direktoriui Modestui Petraičiui, dirbusiam šį darbą šešerius metus, jo darbus teko perimti pavaduotojui Tomui Raulinavičiui. Pavaduoti direktorių jam teko jau kone pusantro mėnesio – penktadienį savivaldybės tarybos nariai administracijos direktore patvirtino Gintarę Rakauskienę. Su T. Raulinavičiumi kalbėjomės apie tai, kaip jis jautėsi staiga užgriuvus tokiai atsakomybės naštai, kokie projektai dabar įgyvendinami rajone, kaip sekasi dorotis su pandemijos iššūkiais. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Didįjį penktadienį savivaldybės tarybos politikai slaptu balsavimu patvirtino mero siūlytą administracijos direktoriaus kandidatūrą – prie administracijos vairo stoja Gintarė Rakauskienė. Už kandidatūrą pasisakė 22, prieš buvo du tarybos nariai.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Antradienį savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje pristatytas naujasis įsakymas dėl privalomų testų prieš atnaujinant veiklas kontaktiniu būdu ir privalomą testavimąsi kai kurioms dirbančiųjų grupėms. Specialistai akcentavo, kad persirgusieji ar vakcinuoti tirtis neprivalo, o švietimiečių atstovai nuogąstavo, kad ne visi pedagogai spės laiku atlikti testus.