Vaikų dienos centrai trejus metus gyvens ramiai
Įkelta:
2021-01-22
Nuotrauka
VDC feisbuko nuotrauka/os
Nuotraukos autorius:
Tauragės Švč. Trejybės parapijos vaikų dienos centro stovykos veiklų akimirkos. VDC feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
lomių
Nuotraukos autorius:
Lomių bendruomenės Vaikų dienos centro dalyviai Tauruose. Lomių bendruomenės feisbuko nuotrauka
,
Nuotrauka
foto1
,
Nuotrauka
foto2

Nuo šiol savivaldybėje veikiantys vaikų dienos centrai (VDC) ramiai gyvens trejus metus – tokiam laikui dvylikai jų suteikta akreditacija ilgesniam nei iki šiol laikui. Kol galios akreditacija, nereikės sukti galvos dėl finansinių sunkumų ir po metų ar dviejų galvoti, ar gaus lėšų tolimesnei veiklai vykdyti. Tuo labai džiaugiasi ir kalbinti vaikų dienos centrų vadovai.

Akreditacija – trejiems metams

Praėjusių metų pabaigoje Tauragės rajono savivaldybėje akredituotos vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugos. Iš viso 12 nevyriausybinių organizacijų, religinių bendruomenių, pageidaujančių teikti akredituotą socialinę priežiūrą, pateikė prašymus ir kitus reikalingus dokumentus savivaldybės administracijai, kad galėtų gauti teisę šias paslaugas teikti iki 2023 metų pabaigos. Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis teisės aktais, įvertino pateiktus dokumentus, o savivaldybės administracijos direktorius priėmė sprendimus leisti teikti akredituotas socialinės priežiūros paslaugas ir nustatė vietų skaičių juose. Pasibaigus šiam terminui, organizacijos iš naujo kreipsis į savivaldybę dėl akredituotos socialinės priežiūros teikimo pratęsimo.

Kaip paaiškino savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė, paslaugų akreditacijos tikslas – užtikrinti, kad visuose VDC vaikams būtų teikiamos vienodai kokybiškos paslaugos – nesvarbu, ar vaikas gyvena mažame kaimelyje, ar mieste. Nauja tvarka ne tik užtikrins kokybiškesnes paslaugas vaikams, bet ir patys VDC gaus tvaresnį ir stabilesnį finansavimą. Su vaikais dirbs išsilavinimo kriterijus atitinkantys socialiniai darbuotojai ar socialiniai pedagogai, darbuotojams sudaryta galimybė tobulinti kvalifikaciją. Centrų steigėjai privalėjo užtikrinti higienos reikalavimus atitinkančias patalpas.

Pagalba vaikams

Vaikų dienos centruose ugdomi kasdieniai vaikų gyvenimo įgūdžiai, mokoma higienos, sveikos gyvensenos, lavinami socialiniai, bendravimo įgūdžiai, teikiama psichologinė pagalba, organizuojamas užimtumas. Dienos centrus lankantys vaikai su darbuotojais kalbėsis apie savo sunkumus, išgyvenimus, bus mokomi pažinti save, spręsti problemas, turiningai praleisti laisvalaikį, jiems bus padedama ruošti namų darbus, mokytis nuotoliniu būdu, kai namuose nėra sąlygų, atostogų metu bus organizuojamos įvairios stovyklos ar kitos veiklos. Taip pat centro lankytojai, kurie užsibus ilgiau nei 4 val. per dieną, bus maitinami. Kiekvienu atveju bus atsižvelgiama, kokių paslaugų vaikui ir jo šeimai reikia labiausiai, pavyzdžiui, padedant spręsti šeimoje iškilusias problemas, bus rūpinamasi vaiko teisių apsauga, organizuojama psichologinė pagalba, teikiamos kitos individualios socialinės paslaugos šeimai.

Pageidaujantys gauti vaikų dienos centrų paslaugas, galės laisvai pasirinkti paslaugų teikėją iš akredituotų vaikų dienos centrų pagal savo gyvenamąją vietą.

Savivaldybėje akredituota 12 vaikų dienos centrų: „Skaudvilės krašto“, Eičių, Lomių, „Mažonų ryto“,  „Taurų žiburio“, „Sartupiečio“, Pilaitės bendruomenėse, Maltos ordino pagalbos tarnybos, VšĮ „Gelbėkit vaikus“, VšĮ „Fundatio Pietatis“, Tauragės Švč. Trejybės parapijoje ir Žygaičių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus parapijoje. 

Prašymai lankyti VDC priimami centruose arba Tauragės rajono savivaldybės administracijoje, prašymus galima siųsti ir el. paštu [email protected]

Lomiškiai daug keliauja

Lomių kaimo bendruomenė VDC įkūrė 2016 metais. Pasak centro koordinatorės Gintarės Pavalkytės-Vasiliauskienės, centrą lanko dvidešimt penki 5–18 metų vaikai ir jaunuoliai.

– Užklupęs karantinas gerokai pakoregavo centro veiklą, tačiau tikimės, kad sunkumai ilgai nesitęs, kad vėl galėsime grįžti į normalią veiklą. Nuo 2021 metų pradžios centras akredituotas tolesnei veiklai. Numatyta nemažai naujovių, – teigė koordinatorė. – Dažnai vaikai prisimena 2020 metus, kai centro veikla suteikė galimybę gyvenamojoje vietovėje nuveikti naudingų veiklų ir sau, ir kaimo bendruomenei, labiau pažinti vienas kitą. Ugdytiniams buvo organizuoti susitikimai su psichologe. Vaikams labai patiko pašnekesiai apie tarpusavio santykius, bendravimą su vyresniaisiais, asmenybės brendimo ypatumus ir kt. Džiaugiamės, kad iš Lomių vaikų dienos centro ugdytinių aplinkos išgyvendintos patyčios.

VDC veikla vyksta bendruomenės namuose, t.y. bibliotekoje, kultūros namų ir bendruomenės salėse, kaimo muziejuje, virtuvėje.

Veikla Lomiuose prasideda po pietų, apie 15 val., kai vaikai grįžta iš įvairių rajono ugdymo  įstaigų į namus ir ateina į bendruomenės namus. Vieni čia ruošia pamokas ir esant poreikiui sulaukia pagalbos, kiti žaidžia kompiuterinius žaidimus, skaito knygas, bibliotekoje ieško papildomos literatūros mokymuisi, repetuoja arba tiesiog bendrauja. 

– Tiesa, ne visuomet visi ugdytiniai susirenka vienu metu. Būna, kad vieną dieną ateina vieni vaikai, kitą dieną pagal poreikį susirenka kiti, – pasakojo Gintarė. 

Lankydamiesi VDC, ugdytiniai gauna šilto maisto, arbatos, sumuštinių. Dažnai veikla persikelia į bendruomenės virtuvę, kur patys, padedami suaugusiųjų, gamina maistą, o po to susėdę prie bendro stalo užkandžiauja, dalijasi gaminimo įspūdžiais. 

– Esame dėkingi savanorei  Kristinai Laurinskienei už kulinarinių žinių perteikimą mūsų jaunosioms šeimininkėms, – prie koordinatorės Gintarės padėkos prisidėjo ir centro pagalbininkė, aktyvi Lomių bendruomenės narė Elena Bazinienė. 

Kai sklandžią veiklą sujaukė šalyje paskelbtas karantinas, vaikams buvo išdalinti maisto daviniai į namus. Šiuo metu bendravimas vyksta mišriuoju būdu.

– Turime sukūrę internetinę grupę,  kurios pagalba vaikai bendrauja, siunčia nuotraukas su užfiksuotais gamtos vaizdais, sukurtus vaizdo įrašus ar tiesiog dalijasi mintimis apie savijautą, svajones ir kt.  Tokia nuotolinė veikla  turi  privalumų – ugdytiniai  gilina IT gebėjimus, – įsitikinusi Vadovė.  

Šalia socialinių paslaugų teikimo daug dėmesio skiriama vaikų pilietinės patriotinės pasaulėžiūros formavimui. Mažieji lomiškiai – būsimi kaimo bendruomenės nariai, kurie ateityje organizuos  bendruomenės veiklą. Vaikai aktyviai dalyvauja bibliotekos, kultūros namų rengiamuose renginiuose, lavina raiškiojo skaitymo, dainavimo, meninius  įgūdžius, šventiniuose renginiuose gebėjimais džiugindami artimuosius. Bibliotekoje vaikams sudarytos sąlygos patogiai pamokų ruošai ar tiesiog pašnekesiams su draugais, stalo žaidimams. VDC ugdytiniai – ir kaimo muziejaus pagalbininkai – dalyvauja muziejaus švarinimo talkose, mokosi inventorinti naujus eksponatus,  gilina apie savojo  kaimo praeitį.

– Vyko edukaciniai užsiėmimai, kurių metu ugdytiniai mokėsi lieti žvakes, kūrė proginius atvirukus, užgavėnių kaukes. Edukacinį užsiėmimą apie saugią gyvenseną vedė ir Tauragės bendruomenių pareigūnės Raimonda Žvynakienė ir Judita Sadauskytė. Svarbią vietą užima vaikų sveikos gyvensenos ugdymas. Palankiu metų laiku organizuojami pėsčiųjų žygiai po gretimus kaimus. Vienas paskutiniųjų – žygis pėsčiomis į Pužiškės kaimą su žygiui reikalingu inventorium. Ant laužo buvo kepamos dešrelės, jaunieji turistai žaidė lauko žaidimus ir vakare pėsčiomis keliavo namo. Pėsčiomis buvo nueita apie 17 kilometrų! – dalį veiklų vardijo G. Pavalkytė-Vasiliauskienė. 

Ne karantino laikotarpiu vaikai turi galimybę žaisti stalo tenisą, naudotis lauko ir vidaus treniruokliais. Ugdytinių laukiamiausios – ekskursijos, išvykos į nepažintas vietoves, spektaklius. 

– Mūsų vaikai yra lankęsi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, kur pabuvojo muzikiniame bei lėlių teatro spektakliuose. Praėjusių metų karštą vasaros dieną pramogavome Taurų nuotykių parke. Vaikų atmintyje liko neišdildomi laipiojimo medžiais prisiminimai bei gardžių ant laužo gamintų pietų įspūdžiai. Vasaros metu aplankėme kaimyninę  Skaudvilę – Mažąją kultūros sostinę-2020. Įspūdį paliko Skaudvilės miesto muziejus, jo vadovės pasakojimai, eksponatų gausa. Muziejaus vidiniame kieme pagerbėme čia NKVD užkasto iš Lomių kilusio partizano Vytauto Dautaro-Žaibo (1933–1952) atminimą. Įspūdį paliko kraštiečio Alfonso Čepausko dailės galerija, kurioje eksponuojama daugiau kaip penki šimtai kūrinių. Vaikams patiko Ivangėnų piliakalnis, kultūros namai, miesto biblioteka. Pramogavome naujai įrengtoje Skaudvilės poilsio zonoje prie vandens, – pasakojo Gintarė. – Centras yra vaikų, kaimo jaunimo susitikimų, bendravimo vieta. Kaime, kuriame nėra kitų ugdymo bei laisvalaikio praleidimo įstaigų, toks centras labai reikalingas ir naudingas.

Arkliukas – vasaros stovykla

Tauragės Švč. Trejybės parapijoje veikiančio VDC vadovė Vitalija Šlepavičienė sako, kad po akreditacijos bus galima užtikrintiems dėl finansavimo būti trejus metus.

– O anksčiau kiekvienais metais tvarkos keisdavosi ir vis nežinodavome, ar gausime finansavimą, – teigė Vitalija. 

Kitas akreditacijos pliusas, kad einama link paslaugų vaikams teikimo kokybės – vaikais sulauks daugiau socialinių paslaugų, pagalbon bus galima pasikviesti ir smurto, atvejo vadybininkus, psichologu. 

Parapijos VDC vadovę džiugina tai, kad dabar visi centrai veiks pagal suvienodintą tvarką, nors konkurencijos tarp centrų nėra, vadovai vieni kitus pažįsta – visi bendrauja, dalijasi gerąja patirtimi, rengia bendras šventes. 

– Veiklų vykdome daug, o „arkliukas“, aišku, yra krikščioniška vasaros stovykla. Šiemet septintą kartą vykusioje stovykloje susirinko 130 dalyvių ir 21 savanoris. O smagiausia, kad buvę dalyviai jau ir savanoriais vadovais sugrįžta į stovyklą, – maloniais įspūdžiais dalijosi Vitalija. 

Paklausta, kodėl stovykloje sulaukiama tiek daug dalyvių, kurie dalijasi pačiais šilčiausiais įspūdžiais, Vitalija atsakė nedaugžodžiaudama:

– Priimam visus atviromis širdimis, atidarytomis durimis. 

Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Poilsio reikia visiems. Tačiau neįgalius vaikus auginančios šeimos ilgą laiką tokios galimybės neturėjo – net ir ištikus nelaimei ar sutrikus sveikatai palikti savo neįgalaus vaiko jos neturėjo kam. Prieš bene penkerius metus pradėta kalbėti apie atokvėpio paslaugą – apie tai, kad ir Lietuvoje turi atsirasti galimybė negalią turinčius artimuosius prižiūrinčioms, slaugančioms šeimoms trumpam atitrūkti nuo slaugymo. Neseniai tokią paslaugą pradėjo teikti Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras. Atsiliepimai – patys geriausi.
Nuotrauka
kakiai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Tikriausiai visiems teko matyti gyvūnų išmatomis „užminuotų“ šaligatvių, parkų, žaidimų aikštelių ir vaikščioti bandant neįlipti į tas krūveles. Visuomenės sveikatos specialistai teigia, kad gyvūnų išmatos ne tik atrodo neestetiškai, bet ir daro didelę žalą. Tauragėje, pasak miesto seniūno, specialių dėžučių šunų išmatoms sudėti įrengta daug, belieka tik patiems būti sąmoningiems ir atsakingiems. 
Nuotrauka
šunys
Įkelta:
2021-03-05
Ketvirtadienį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės departamento specialistės kartu su policijos pareigūnais surengė neplaninį patikrinimą pas registruotą šunų veisėją Jurbarke. Šunų laikymo sąlygos pribloškė, išsiaiškinta, jog vienas ten laikomų šuniukų buvo įsigytas Dainavos gatvėje. Įtariama, jog ir šio šuns balso stygos buvo pakirptos.
Nuotrauka
Jūros krantinė
Įkelta:
2021-03-05
Tai, kad susirinkime dalyvavo tik 5 gyventojai, skamba lyg ir juokingai, tačiau, pasak susirinkimo organizatorių, tai daug. Taip jau yra, kad viešo gyventojų susirinkimo prieš pradedant įgyvendinti projektus organizavimas neretai yra tiesiog formalumas. Tačiau būtent tokių susirinkimų metu gyventojai dar gali pakoreguoti projekto sprendinius. Šį pirmadienį ZOOM platformoje su Jūros upės krantinės ir šlaito nuo pėsčiųjų tilto iki Tilžės plento kraštovaizdžio sutvarkymo projekto užsakovais ir projekto autoriumi susitikę gyventojai buvo aktyvūs: klausė, ar bus pasirūpinta šlaito drenažo sistema, domėtasi dėl apšvietimo ir suolelių pamėgtame take įrengimo.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2021-03-04
Apie brandos egzaminus šiemet viešojoje erdvėje girdėti visokių kalbų – sunku pasiruošti mokantis nuotoliniu būdu, gal vertėjo jų atsisakyti, rezultatai bus prastesni. Nedžiūgauja ir kalbinti abiturientai – rezultatai tikrai bus gerokai prastesni, nes mokytis baigiamosios klasės kursą nuotoliniu būdu tikrai nėra lengva ir paprasta. Abiturientai save įvardija karta, kuriai teko išgyventi šį baisų laikotarpį tikrai nepavydėtinomis sąlygomis ir labai tikisi, jog ties jų karta tai užsibaigs ir kiti galės grįžti į normalų, visiems priimtiną gyvenimą.
Nuotrauka
Krantinė
Įkelta:
2021-03-04
Šiomis dienomis žiema dar primins apie save, tad pavasarinę šilumą teks kuriam laikui pamiršti. Sugrįš ne tik neigiama temperatūra, bet ir mišrūs krituliai. Vėl sulauksime šlapdribos, protarpiais ir sniego. Negana to, žvarbumo pojūtį lauke stiprins ir gūsingas vėjas. 
Nuotrauka
kovo 11
Įkelta:
2021-03-04
Kovo 11 dieną Tauragės kultūros centras organizuoja iniciatyvą „Vėliavų tiltai“. Tą dieną nuo tiltų vėliavų leitmotyvas trispalviais ornamentais nubanguos per viso rajono kaimus ir miestelius. Keletą dienų prieš aktyvaus poilsio mėgėjai kviečiami jungtis į interaktyvų žygį „Valstybingumo keliu“.
Nuotrauka
ledas
Įkelta:
2021-03-03
Šiuo metu ledas vis dar dengia Keramikos, Batakių, Skaudvilės tvenkinių ir ant kitų rajone esančių  mažesnių vandens telkinius. Savaitgalį sinoptikams prognozuojant nedidelį atšalimą, gali susidaryti įspūdis, kad ledas bus pakankamai tvirtas ir saugus, lipti ant jo yra pavojinga, – įspėja Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai.
Nuotrauka
laipteliai
Įkelta:
2021-03-01
Pirmadienį gyventojai nuotolinio susitikimo metu bus supažindinti su projektu, kurio metu ketinama sutvarkyti Jūros krantinės ir šlaito dalį nuo pėsčiųjų tilto iki Tilžės plento. Projektas skirtas kraštovaizdžio formavimui. Kitapus pėsčiųjų tilto, link Vasaros estrados, nuslinkusi krantinė kol kas nebus tvarkoma – vyksta teisminiai procesai su šlaito tvarkymo darbus atlikusia įmone. 
Nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2021-02-27
​​​​​​​Grūdines kultūras auginantys žemdirbiai susirūpinę. Nerimo atsirado iškritus sniegui ant šiltos žemės. Sniego daug, ir jei jo danga išliktų ilgiau, padidėtų sniego pelėsio atsiradimo tikimybė, o tai grėsmė netekti derliaus. 
Nuotrauka
ledonešis
Įkelta:
2021-02-26
Jūros ir Akmenos upėse prasidėjo ledonešis. Apie piet ledų sangrūda fiksuota ties Pagramančiu. Tauragę ledo lytys turėtų pasiekti šį vakarą.
Nuotrauka
šuo
Įkelta:
2021-02-26
Pirmadienį Tauragėje aptikta dar viena nelegali šunų veisykla. Trijų kambarių bute buvo laikomi 27 šunys. Kai kuriems, kaip spėjama, kad nelotų, buvo pakirptos balso stygos. Įtariama, kad dalis augintinių gali priklausyti šunų veisėjai iš Gaurės gatvės, moteriai, kuriai dar rugsėjį uždrausta veisti šunis. Pasak veterinarijos specialistų, šunų veisėjai, kuriems uždrausta vykdyti veiklą, neretai draudimų nepaiso. Ši veikla jiems – tarsi pinigų „kalykla“, stengiamasi užauginti kuo daugiau įvairių veislių šuniukų ir juos parduoti. Jų požiūris į gyvūną – atsainus, o negaudami meilės šių šunų „gamyklų“ augintiniai auga mažais monstriukais. Patekę į naujų šeimininkų rankas jie nemoka tvarkingai atlikti gamtinių reikalų, nejaučia poreikio susidraugauti su žmogumi.
Nuotrauka
Mažvydo mokykla
Įkelta:
2021-02-25
Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino naują priėmimo į Tauragės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarkos aprašą. Jame patikslintos mokyklų teritorijos, ypač tai aktualu mokykloms, prie kurių prijungti nauji skyriai. Šiemet prašymo priimti į mokyklą nereikia rašyti pirmokėlių tėvams – jie automatiškai pateks į įstaigos, kurioje lanko priešmokyklinę klasę, pirmokų sąrašus. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-25
Valstybiniai brandos egzaminai, kaip skelbia Švietimo, sporto ir kultūros ministerija, šiemet prasidės birželio 7 dieną, arba dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Pagrindinė egzaminų sesija baigsis liepos 2 dieną.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2021-02-25
Pirmadienį Tauragėje aptikta dar viena nelegali šunų veisykla. Trijų kambarių bute buvo laikomi 27 šunys. Kai kuriems, kaip spėjama, kad nelotų, buvo pakirptos balso stygos. Įtariama, kad dalis augintinių gali priklausyti šunų veisėjai iš Gaurės gatvės, moteriai, kuriai dar rugsėjį uždrausta veisti šunis. Pasak veterinarijos specialistų, šunų veisėjai, kuriems uždrausta vykdyti veiklą, neretai draudimų nepaiso. Ši veikla jiems – tarsi pinigų „kalykla“, stengiamasi užauginti kuo daugiau įvairių veislių šuniukų ir juos parduoti. Jų požiūris į gyvūną – atsainus, o negaudami meilės šių šunų „gamyklų“ augintiniai auga mažais monstriukais. Patekę į naujų šeimininkų rankas jie nemoka tvarkingai atlikti gamtinių reikalų, nejaučia poreikio susidraugauti su žmogumi.
Nuotrauka
regitra
Įkelta:
2021-02-25
Vyriausybei priėmus sprendimą pratęsti karantiną ir esamus ribojimus dėl praktikos egzaminų, jie „Regitroje“ kol kas nebus atnaujinami. Šiuo metu praktikos egzaminų vykdymas sustabdytas iki kovo 31 d., tačiau ši data gali keistis Vyriausybei priėmus atskirus sprendimus dėl karantino sąlygų švelninimo, – praneša „Regitra“.
Nuotrauka
Rasita Li
Įkelta:
2021-02-25
Antroji savaitės pusė nustebins šilumos banga – ketvirtadienį vietomis temperatūra gali pasiekti net 15 laipsnių šilumos. Visgi, savaitės pabaigoje jau bus gaiviau, įsismarkaus žvarbokas vėjas.
Nuotrauka
Vytauto stadionas
Įkelta:
2021-02-25
Tauragės rajono savivaldybė principingai siekia išieškoti tūkstantinę skolą iš VšĮ „Tauragės futbolas“, kuri valdo Tauragės futbolo akademiją bei FK „Tauras“. Viešoji įstaiga prašo skolą nurašyti arba imtis kitų nei teisinių veiksmų. Rajono meras tarybos posėdyje aiškino, kad skola – tai mokesčių mokėtojų pinigai, todėl nurašyti jos lengva ranka neketinama.
Nuotrauka
Ąžuoliukas
Įkelta:
2021-02-24
Tauragės rajono lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ duris atvėrė 1971 m. Tai buvo pirmasis tipinis darželis Tauragės mieste. Nors dabar jį lanko maždaug tiek pat vaikų kaip tada, prieš 50 metų, visa kita pasikeitė neatpažįstamai. Ir ne tik išorė, bet ir ugdymo turinys.