Paminėta Holokausto aukų atminimo diena: ar prisimename Skaudvilės žydus?
Įkelta:
2021-01-29
Nuotrauka
žydai
Aprašymas

Skaudvilės muziejaus nuotrauka

Sausio 27-ąją minėjome Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. 1945-ųjų sausio 27-ąją buvo išlaisvinti Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos kaliniai. Didžiausioje nacių koncentracijos ir naikinimo stovykloje nužudyta per 1,5 mln. žmonių, iš jų – per 1 mln. žydų.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais yra pripažinti maždaug 800 lietuvių. Tarptautinės Holokausto aukų dienos proga Lietuvos žydų bendruomenė kvietė visus prisidėti prie pasaulinės akcijos – patogiu metu aplankyti žydų žudynių vietas, socialiniuose tinkluose užsidėti laikiną profilio rėmelį ar pasidalyti nuotrauka su užrašu #WeRemember / #MesPrisimename.

Į kvietimą atsiliepė Skaudvilės krašto muziejus. Savo feisbuko paskyroje jis parašė: „Dabar tylu Pužų miškelio pakrašty... Tačiau kadaise tokios tylos tikrai nebuvo. Šiandien minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Tad prisiminkime, kas sudrumstė čia tylą prieš 80 metų...

Sulaikyti žydai vyrai Pužų pašto pastate – laikinajame gete praleido neilgai, tik tris paras. Suimtieji elgėsi gana ramiai, daugiausia vargo baltaraiščiams sukėlė moterys nešusios maistą ir reikalavusios jį perduoti alkaniems bei ištroškusiems vyrams. Lemtingąją dieną žydams buvo pasiūlyta, kas nori prasivėdinti ir padirbėti. Pareikalavus prieš tai maisto, jo ironiškai buvo pažadėta baigus darbą. 10 vyrų buvo palydėti prie netoli esančio eglynėlio. Atmatuotas tam tikras plotas ir liepta kasti duobę. Darbas ėjosi sunkiai. Nejudinamas žemės sluoksnis, šaknys neleido lengvai pasiekti norimo tranšėjos gylio. Yra išlikęs pasakojimas, kad vienas iš duobę kasusių žydų buvo mokytojas Ošrinas, kuris paklausęs – kodėl norite mus sušaudyti. Atsakymas buvo paprastas – užtat, kad esate žydai. Už mokytojo drąsumą, baudėjai jį sušaudė pirmą. Taip popietės tyla buvo nutraukta šūvių garsais. Po Ošrino toks likimas laukė ir likusių tranšėjos kasėjų. Susidorojus su pirmąja grupe, buvo įsakyta atvesti dar 10 vyrų. Po to vėl ir vėl... Šios baisios egzekucijos metu, net baltaraiščiai stovėjo tylūs, kurie buvo tik sargyba. Visą kruvinąjį darbą atliko specialiai atvykę „baudėjai“ – žudyti įgudę gestapininkai. Netrukus tranšėja prisipildė ir nebeliko vietos likusiems. Tad naujai atvarytieji žydai dar gaudavo iš pradžių tvarkingai perdėlioti sušaudytuosius. Baigus žiaurią egzekuciją užkasti buvo nesunku. Tranšėja pilna, tad užteko plono žemės sluoksnio. Čia galvas padėjo apie 300 žydų...

Šią vietą palikus egzekucijos vykdytojams vėl įsivyravo tyla Pužų miškelio pakraštyje...“

Į publikaciją atsiliepęs komentatorius pasidžiaugė, kad ir į Skaudvilę, absoliučiai žydišką miestelį, po truputį atėjo laikas prisiminti baisiąją ir labai neseną istoriją. „Žinoma, čia nėra piliakalnių ar dar kokios gerai einančios romantikos, bet jau laikas prisiminti, kas iš tiesų pastatė Skaudvilę ir kur visi tie žmonės dingo. Gal kažkada netgi tą vietą Pužuose bus galima surasti lengvai, nelaipiojant per elektrinius piemenis? Gal atsiras ir kam tą apšaudytą Dovydo žvaigždę ten pakeisti nauja? Istorijos nepakeisi, bet pagarbos nebus per daug“, – rašo jis.

 

Nuotrauka
suolai
Įkelta:
prieš 57 minutes
Šiandien vykusiame savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje paaiškėjo, kad apie tai, jog vyresniųjų klasių mokiniai galėtų grįžti į mokyklas, nekalbama. O jei sergamumas augs ir pasieks savivaldybėse 200 atvejus 100 tūkst. gyventojų, teks kaupinių metodu tirti mokyklose besimokančius pradinukus. Tauragės savivaldybėje šis rodiklis dabar siekia 160 atvejų. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
prieš 2 valandas
Savaitės pradžioje lepins besitęsianti maloni šiluma, tačiau nuo antradienio temperatūra kris žemyn – į Lietuvą brausis vėsa ir mišrūs krituliai, numatomas nemalonus vėjas. Visgi, remiantis dabartiniais duomenimis, savaitės pabaigoje galime sulaukti šilumos revanšo.
Nuotrauka
KATĖS
Įkelta:
2021-04-09
Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad naminiai augintiniai turės būti ženklinami, o gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų bus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir užtrauks bausmes. Prekiauti gyvūnais nebebus galima ir turguose. Gyvūnų globėjai pataisomis džiaugiasi, nors ir sutinka, kad įstatymas nėra tobulas. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-08
Tauragėje šiuo metu yra keturios moterys, kurios bet kuriuo paros metu pasirengusios į savo namus priimti svetimus iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus. Nors už tai gaunamas atlygis, šios atsakomybės nepavadinsi nei darbu, nei pareigomis. Pervargimas ir dirbančiai visuomenei būdingas perdegimo sindromas – labai realus. O globotojai turi būti mylinčios asmenybės, priimančios vaiką tokį, koks yra, besąlygiškai. Kaip sekasi laikinosioms globotojams, kodėl to galėtų imtis tikrai ne kiekvienas, ir susimąstyti verčiančios globojamų vaikų istorijos – laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-04-08
Iki savaitgalio Lietuvoje išsilaikys gaivesni orai, vis sulauksime kritulių. Didesnė šiluma atkeliaus savaitgalį, pagal dabartinius duomenis, sekmadienį temperatūra gali šoktelti iki 15–17 laipsnių. Visgi, protarpiais dar sulauksime lietaus, vėjas nenurims. 
Nuotrauka
Žaliasis politikos institutas
Įkelta:
2021-04-08
Birželio 5-6 dienomis Lietuvoje ir pasaulyje vyks kasmetinė upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyva „River Cleanup“, – praneša Žaliasis politikos institutas. Šiemet gyventojai kviečiami ne tik tvarkytis, bet ir prisidėti prie vaizdinės bibliotekos kūrimo, kuri padės mokslininkams stebėti ir tirti upių pakrančių būklę.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-04-07
Policijos departamentas skelbia, kad nuo antradienio (balandžio 6 d.) tarnybą pradėjo virtualus patrulis, kurio pagrindinė užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. Virtualaus patrulio feisbuko paskyrą administruos trys pareigūnai.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Nuo vasario 22-osios iš savo pareigų netikėtai pasitraukus savivaldybės administracijos direktoriui Modestui Petraičiui, dirbusiam šį darbą šešerius metus, jo darbus teko perimti pavaduotojui Tomui Raulinavičiui. Pavaduoti direktorių jam teko jau kone pusantro mėnesio – penktadienį savivaldybės tarybos nariai administracijos direktore patvirtino Gintarę Rakauskienę. Su T. Raulinavičiumi kalbėjomės apie tai, kaip jis jautėsi staiga užgriuvus tokiai atsakomybės naštai, kokie projektai dabar įgyvendinami rajone, kaip sekasi dorotis su pandemijos iššūkiais. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Didįjį penktadienį savivaldybės tarybos politikai slaptu balsavimu patvirtino mero siūlytą administracijos direktoriaus kandidatūrą – prie administracijos vairo stoja Gintarė Rakauskienė. Už kandidatūrą pasisakė 22, prieš buvo du tarybos nariai.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Antradienį savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje pristatytas naujasis įsakymas dėl privalomų testų prieš atnaujinant veiklas kontaktiniu būdu ir privalomą testavimąsi kai kurioms dirbančiųjų grupėms. Specialistai akcentavo, kad persirgusieji ar vakcinuoti tirtis neprivalo, o švietimiečių atstovai nuogąstavo, kad ne visi pedagogai spės laiku atlikti testus.