Gera žinia: dėl dantų protezavimo eilėje laukti nebeteks
Įkelta:
2021-01-26
Nuotrauka
dantistas
Aprašymas

Asociatyvi pixabay.com nuotrauka

Puiki naujiena visiems, kurie turi teisę dantis protezuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Išspręsta dešimtmečio problema – eilių nebelieka. Nuo sausio dantų protezavimo paslaugą galima gauti praktiškai iš karto. Negana to, pacientui nereikės vargti pildant įvairius dokumentus bei gaišti laukiant ligonių kasų laiškų. Sutrumpėjęs paslaugos gavimo kelias bus patogesnis, naudingesnis ir pacientams, ir medikams.
 

Padidintas finansavimas

„Šiemet iš PSDF biudžeto dantų protezavimo išlaidoms kompensuoti buvo skirta net 6 mln. eurų daugiau nei pernai ir net 13 mln. eurų daugiau nei 2018 m., iš viso – 39,2 mln. eurų. Gerokai padidintas finansavimas sudarė galimybę sutrumpinti dantų protezavimo laukimo eilę, o galiausiai ir ją panaikinti. Tai iš tiesų savotiškai istorinė akimirka“, – naujienų portalui „Delfi“ sakė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus pavaduotoja Tatjana Golubajeva.

Įsigaliojo nauja tvarka

Klaipėdos teritorinė ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Andželika Slavinskienė „Tauragės žinias“ informavo, kad per 2020 m. į dantų protezavimo eilę įrašyti 698 Tauragės rajono gyventojai, iš jų 47 vaikai.

– Visi šie asmenys yra pakviesti protezuotis dantis ir šias paslaugas gali atlikti bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa dėl dantų protezavimo paslaugų suteikimo, – teigė ji.

Pasak jos, nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja Dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarka. Nuo sausio nebelieka eilių, todėl dantų protezavimo paslaugas galima gauti iš karto.

Kas turi teisę į dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas iš PSDF biudžeto? Pasak specialistės, tokią teisę turi šie privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys: tie, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, kurie pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, ir vaikai.

O ką reikia daryti norint šias paslaugas gauti?

– Asmenys, kuriems reikalingas  dantų  protezavimas, turi kreiptis dėl dantų protezavimo pagrįstumo įvertinimo į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašę, gydytoją odontologą arba į kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir sudariusios sutartis su teritorine ligonių kasa dėl odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo ir apmokėjimo, gydytoją odontologą, – sakė A. Slavinskienė.

Pasak jos, nuo šių metų asmenims, turintiems teisę į šias paslaugas bei atitinkantiems teisės akte nurodytas indikacijas, o jų burnos būklė yra tinkama dantims protezuoti (atliktos gydomosios ir profilaktinės procedūros, sanuota burnos ertmė, užplombuoti karioziniai dantys ir kt.), nebereikia laukti, kol Klaipėdos teritorinė ligonių kasa patvirtins, kad jie įrašyti į dantų protezavimo sąrašą. Gydytojas odontologas, užregistravęs asmenį informacinėje sistemoje, išduoda informacinį pranešimą apie teisės gauti dantų protezavimo paslaugas suteikimą. 

Už asmeniui suteiktas dantų protezavimo paslaugas ligonių kasa sumokės tai gydymo įstaigai, kurioje šios paslaugos buvo teikiamos, neviršydama teisės akte nustatyto bazinio dydžio. Jei faktinės dantų protezavimo išlaidos yra didesnės nei teisės akte nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turės sumokėti pats ir šios išlaidos PSDF biudžeto lėšomis nekompensuojamos. 

 

Asmenys, užregistruoti informacinėje sistemoje, tą pačią dieną gali kreiptis į bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa dėl dantų protezavimo paslaugų suteikimo. Per vieną dantų protezavimo etapą (laikotarpį, per kurį asmuo, užregistruotas informacinėje sistemoje, gauna visas su gydytoju odontologu suderintas dantų protezavimo paslaugas) turi būti atkurta minimali kramtymo funkcija. Už asmeniui suteiktas dantų protezavimo paslaugas ligonių kasa sumokės tai gydymo įstaigai, kurioje šios paslaugos buvo teikiamos, neviršydama teisės akte nustatyto bazinio dydžio. Jei faktinės dantų protezavimo išlaidos yra didesnės nei teisės akte nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turės sumokėti pats ir šios išlaidos PSDF biudžeto lėšomis nekompensuojamos. 

Šiuo metu, pasak specialistės, pensininkams, neįgaliesiems ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, iš PSDF kompensuojama iki 560,34 euro, vaikams – iki 285,97 euro. Retesniais atvejais, kai reikalingas sudėtingesnis ir brangesnis gydymas (sprendimą priima gydytojų odontologų konsiliumas), kompensuojama suma gali siekti iki 1724,10 euro.

Dantų protezavimo paslaugos turi būti suteiktos per 3 metus nuo asmens užregistravimo informacinėje sistemoje dienos. Jei per 3 metus nuo asmens užregistravimo dienos dantų protezavimo paslaugos nesuteikiamos, asmuo praranda teisę gauti šias paslaugas.

Pensininkai, nedarbingi arba iš dalies darbingi asmenys bei asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, gali būti pakartotinai registruojami dėl dantų protezavimo paslaugų informacinėje sistemoje ir gauti šias paslaugas ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos.

Kompensuoja ir savivaldybė

Jei žmogui Ligonių kasa dantų protezavimą kompensavo, tačiau tos sumos nepakako ir jam teko primokėti iš savo kišenės, jis gali kreiptis dar ir į savivaldybę. Tiesa, ne visi – Tauragės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad vadovaujantis Tauragės rajono savivaldybės gyventojų dantų protezavimo išlaidų kompensavimo iš savivaldybės biudžeto tvarkos aprašu, patvirtintu Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2016 m. gruodžio 21 d. sprendimu Nr.1-364, dantų protezavimo išlaidų kompensavimą gali gauti nepasiturintys Tauragės rajono gyventojai, kurių vidutinės 3 mėnesių gaunamos pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų per mėnesį yra mažesnės negu 3 valstybės remiamų pajamų dydžio 512 Eur.

2020 m. savivaldybė kompensavo dantų protezavimo paslaugų išlaidas 30-čiai asmenų už 10 335 Eur.  Šiems metams, pasak vedėjos, kompensacijoms planuojama panaši suma kaip ir pernai.

Pasak L. Rimkuvienės, dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo turi teisę kreiptis sulaukusieji senatvės pensijos amžiaus, pripažinti nedarbingais ar iš dalies darbingais asmenys bei vaikai.

– Savivaldybė kompensuoja dantų protezavimo išlaidas, nekompensuojamas PSDF lėšomis, Tauragės rajono gyventojams, kuriems dantų protezavimo paslaugos buvo suteiktos asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose sveikatos priežiūros paslaugas ir turinčiose sutartis su Teritorine ligonių kasa. Kompensuojamos faktinės asmens dantų protezavimo išlaidos neviršijant 10 bazinių socialinių išmokų dydžio – 400 Eur, – sako ji.

Asmenys, kurie kreipiasi į savivaldybę dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo, turi pateikti nustatytos formos prašymą gauti kompensaciją, asmens dokumento kopiją, teritorinės ligonių kasos pažymą apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas, dantų protezavimo paslaugų apmokėjimą iš asmeninių lėšų patvirtinančius dokumentus.

Nuotrauka
Vytauto stadionas
Įkelta:
prieš 37 minutes
Tauragės rajono savivaldybė principingai siekia išieškoti tūkstantinę skolą iš VšĮ „Tauragės futbolas“, kuri valdo Tauragės futbolo akademiją bei FK „Tauras“. Viešoji įstaiga prašo skolą nurašyti arba imtis kitų nei teisinių veiksmų. Rajono meras tarybos posėdyje aiškino, kad skola – tai mokesčių mokėtojų pinigai, todėl nurašyti jos lengva ranka neketinama.
Nuotrauka
Ąžuoliukas
Įkelta:
prieš 18 valandų
Tauragės rajono lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ duris atvėrė 1971 m. Tai buvo pirmasis tipinis darželis Tauragės mieste. Nors dabar jį lanko maždaug tiek pat vaikų kaip tada, prieš 50 metų, visa kita pasikeitė neatpažįstamai. Ir ne tik išorė, bet ir ugdymo turinys.
Nuotrauka
šunys
Įkelta:
prieš 1 dieną
2021 m. vasario 22  d. Tauragės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, Tauragės miesto gyventojos namuose, aptiko galimai nelegalią šunų veisyklą. Tarnyba apie šį atvejį iš karto informavo policijos pareigūnus.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-22
Jovarų gyventojai dar prisimena, kai prie Jūros besidriekiantį kvartalą užtvindė pakilęs upės vanduo. Iš krantų prieš keletą buvo išsiliejusi ir Akmena, padariusi nuostolių Pagramančio miesteliui. Staiga atšilus sekmadienio naktį nuo šlaitinių stogų ėmė bumbsėti krentantys sulipusio sniego gabalai. O įdienojus, kai oro temperatūra siekė ir kelis laipsnius šilumos, sniego tirpimas saulės atokaitoje tapo dar spartesnis. Ar taip staiga atšilus galime sulaukti smarkaus ir nuostolius nešančio potvynio? Tauragės savivaldybės vyriausiasis civilinės saugos specialistas Mindaugas Mikutavičius mano, kad taip atsitikti neturėtų, tačiau turime būti pasiruošę.
Nuotrauka
Ligoninė
Įkelta:
2021-02-22
Tauragės ligoninė šiais metais planuoja parengti investicinį projektą, kurį Tauragės rajono savivaldybė teiktų Sveikatos apsaugos ministerijai, kad gautų lėšų iš Valstybės investicijų programos. Rengiamo investicinio projekto tikslas yra įsigyti brangų medicinos prietaisą – magnetinio rezonanso tomografo (MRT) sistemą. Tokiam prietaisui atsiradus tauragiškiams, o ir aplinkinių savivaldybių gyventojams, svarbiems tyrimams atlikti nebereikėtų vykti į kitus miestus. 
Nuotrauka
paštas
Įkelta:
2021-02-22
Akcinei bendrovei Lietuvos paštui baigus įgyvendinti išmaniojo siuntų skirstymo programą, šių metų kovo–balandžio mėn. ji atsisakys apie 380 darbo vietų, rašoma pranešime. Pokytis palies ir Tauragę – darbo neteks trys pašto darbuotojai.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-21
Pasibaigus dvejų metų Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) prezidento kadencijai Giedrė Stulginskienė postą užleidžia naujam vadovui. Juo tapo UAB „Metta“ vadovas Marius Jucikas. Asociacijos tarybos nariai dar neišrinkti.
Nuotrauka
Juros krantine
Įkelta:
2021-02-19
Tauragės gyventojai kviečiami teikti siūlymus dėl Jūros upės krantinės ir šlaito sutvarkymo. Elektroniu paštu atsiųsti siūlymus ir projekto koncepciją ketinama aptarti kovo 1-ąją nuotoliniu būdu įvyksiančio susitikimo metu.
Nuotrauka
savivaldybė
Įkelta:
2021-02-19
Trečiadienį vykusio savivaldybės tarybos posėdžio metu priimtas sprendimas steigti viešąją įstaigą „Žaliasis regionas“. Numatyta, kad ši įstaiga rūpinsis verslo plėtros skatinimu regione,  investicinio patrauklumo didinimu, sąlygų turizmo plėtrai gerinimu, regiono viešojo transporto paslaugų organizavimu ir patrauklumo didinimu.
Nuotrauka
petraitis
Įkelta:
2021-02-19
Trečiadienį savivaldybės tarybos posėdyje iš pareigų atleistas savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis. Nemažai klausimų svarstę ir audringai dėl kai kurių sprendimų pasisakę, diskutavę rajono politikai paskutinį klausimą dėl direktoriaus atleidimo svarstė kukliai slėpdami emocijas ir negailėdami padėkų direktoriui už šešerių metų darbą. Savo noru į privatų sektorių besitraukiantis M. Petraitis atleistas visų politikų pritarimu. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2021-02-18
Tauragės rajono savivaldybė principingai siekia išieškoti tūkstantinę skolą iš VšĮ „Tauragės futbolas“, kuri valdo Tauragės futbolo akademiją bei FK „Tauras“. Viešoji įstaiga prašo skolą nurašyti arba imtis kitų, ne teisinių veiksmų. Rajono meras tarybos posėdyje aiškino, kad skola – tai mokesčių mokėtojų pinigai, todėl nurašyti jos lengva ranka neketinama.
Nuotrauka
danieliai
Įkelta:
2021-02-18
Dar bent dvi dienas Lietuvoje vyraus itin žiemiški orai, tačiau jau greitai plūstels staigios permainos. Pirmus pokyčius pajusime penktadienį, o savaitgalį šalyje beveik pakvips pavasariu.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2021-02-17
Nevyriausybinės organizacijos kviečia jungtis savanorius prie iniciatyvos „Padėsiu mokyti(s)“, kuria siekiama padėti su mokymosi sunkumais dėl pandemijos susiduriantiems mokiniams. Mokyklos norėtų sulaukti daugiau nei 100 savanorių. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-16
Šiemet minime jau 103-iasias Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos – metines. Prisiminti Lietuvos istoriją kūrusius žmones galime ne tik šią dieną ar per istorijos pamokas, bet ir įtraukiant į daugelio mūsų kasdienybę, pavyzdžiui, gyvenamų ir praeinamų gatvių pavadinimus – su Nepriklausomybės akto pasirašymo diena Lietuvoje siejamas net 181 gatvės pavadinimas. Šios dienos svarbos nepamirš ir savo gimtadienį vasario 16-ąją švenčiantys – tokių visoje Lietuvoje yra beveik 11 tūkstančių.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-02-16
Vakar savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje policijos atstovė Margarita Kudijanova pateikė praėjusios savaitės pareigūnų vykdytų patikrų rezultatus. Nors judėjimo kontrolės postuose pažeidimų gerokai sumažėjo, tauragiškiai nesilaiko draudimo bendrauti skirtingų namų ūkio nariams.
Nuotrauka
Šventės programa
Šventės programa
Įkelta:
2021-02-16
Šiandien – Valstybės gimtadienis. Nors negalime susitikti gyvai, švęsti tai tikrai nesutrukdys: juk šventę reikia jausti širdyje, o švęsti galime kiekvienas savo namuose. Juo labiau, kad Tauragės kultūros centras pasirūpino nuostabia šventės programa, kurią galime stebėti internetu. Beje, šiandien dar ir Užgavėnės. Nors su kaukėmis pakiemiais nevaikščiosime ir Morės nedeginsime, prisišveisti iki soties tikrai puiki proga.
Nuotrauka
Šunija
Įkelta:
2021-02-15
Savaitė startuos gan švelniais orais, tačiau nuo antradienio į Lietuvą skverbsis vis didesnis šaltis. Antroje savaitės pusėje naktimis temperatūra nukris žemiau 20 laipsnių šalčio. Tačiau, pagal dabartinius duomenis, panašu, kad savaitgalį mūsų vėl laukia ryškios orų permainos.
Nuotrauka
pradinukai
Įkelta:
2021-02-15
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokiais atvejais tėvai gali gauti ligos išmokas už nesergančio vaiko priežiūrą ir ką reikia padaryti, kad ši išmoka po mokinių atostogų būtų mokama ir toliau.
Nuotrauka
petraitis
Įkelta:
2021-02-12
Pirmadienio vakarą savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis savo feisbuko paskyroje paskelbė žinią apie karjeros savivaldybėje pabaigą  – jis traukiasi iš pareigų. Kur jau netrukus pradės dirbti, administracijos direktorius neatskleidė. Aišku tik, kad suka į privatų sektorių. Ir viešai paskelbė, kad politikoje dalyvauti nebeketina. Rajono meras Dovydas Kaminskas apie galimą kandidatą irgi neatviravo – tepasakė tik tiek, kad kalbamasi su keliais žmonėmis.