Trys linksmiausi Lomių seniūnaičio prisiminimai: studentų šokiai, šurmulys kaime ir daržai
Įkelta:
2020-11-20
Nuotrauka
Aprašymas

>Algimantas Ramanauskas Lomių seniūnaičio pareigas eina daugiau nei dvidešimt metų
>Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
Aprašymas

>Buvę kultūros namai, kuriuose vykdavo šokiai

> Autorės nuotrauka

 
,
Nuotrauka
Aprašymas

>Kiekvieną pavasarį lomiškiai Vilties gatvėje įrengia gėlyną

>Lomių kaimo bendruomenės FB nuotrauka

 

Neužmiršdami prieš metus pradėtos rubrikos „Kviečiame kavos“ ieškome pašnekovų ir toliau. Šį kartą į „Tauragės žinių“ akiratį pateko Lomių seniūnaitis Algimantas Ramanauskas. Nutarėme susitikti Lomiuose, gi dabar pandemija – kavos miesto kavinukėje nebeišgersi. O tiesą pasakius, kavos taip ir neišgėrėme. Šių eilučių autorę pašnekovas pasitiko su alyvos indeliu.

Algimantas Ramanauskas: Šį rytą išgirdau cypsint, žiūriu – moterėlė ant treniruoklių mankštinasi. Galvoju, kol laukiu jūsų, ir sutepsiu, – paaiškina seniūnaitis ir sandėliuke skuduru paskubomis nusimazgoja rankas. Pradedame interviu. Neskubėdami leidžiamės pasivaikščioti po Lomius. Nuo bendruomenės namų, Vilties gatve, pajudame link parduotuvės.

Margarita Rimkutė: Kiek tenka apsilankyti Lomiuose, kaskart įsitikinu – tai itin tvarkingas ir švarus miestelis. Vasarą net prie daugiabučių žydi palei gatvę nusidriekęs gėlynas. Ar gyventojai patys jaučia poreikį rūpintis aplinka, ar tenka paraginti?

A. R.: Susirinkęs bendruomenės aktyvas apsitariame, pasidaliname darbais. Prieš 5 metus kilo gėlyno idėja, pasidalinome gėlių sėklomis, užsiauginame „rasodą“, vėliau ir gėlyną. Ir tai kartojame kasmet. Gyventojams tai patiko, užsikrėtė šia idėja, „rasodos“ paliekame ir kitiems, šie pasisodina.

M.R.: Kokios nuotaikos miestelyje po Lomių pagrindinės mokyklos uždarymo?

A.R.: Anksčiau Bendruomenės namų patalpose vaikai skubėdavo į kūno kultūros pamokas (sporto salės mokykla paskutiniu metu neturėjo, – aut. past.). Dabar antrame aukšte sutinkame tik mažiukus. Likę apie 11–12 ikimokyklinukų. Dar pernai miestelyje šurmulio netrūko: tai renginiai, tai va, matai, pertraukų metu vaikai skuba namo ko nors perkąsti. Dabar gi jie surenkami ir išvežami į Skaudvilę, Batakius. Visus parveža vienu laiku, anksčiau gi kas anksčiau namo grįždavo, kas vėliau. Dabar dar pandemija prisidėjo – Lomiuose tylu.

Vilties gatvėje su seniūnaičiu sutinkame tik pavienes senjoras. Einame pro apleistą mokinių bendrabutį.

M.R.: Lomiuose mačiau ne vieną tuščią pastatą. Jei neklystu, tai buvęs bendrabutis?

A.R.: Lomiuose buvo kolūkio daržininkystės ūkis, čia buvo kontora. Atvykdavo vyresnių klasių mokiniai, studentai kasti bulvių, morkų, ravėti. Darbai vykdavo apie porą mėnesių. Tai jie čia, šiame bendrabutyje, ir apsistodavo. Kartais dar dabar sutinku tas dienas menančių pažįstamų, sako: „O, labas, ar prisimeni mane, jaunystėje kartu burokus kasėm“.

Šypsosi seniūnaitis.

M.R.: Vis dėlto geri prisiminimai liko?

A.R.: Tik geri. Oi, kokie čia smarkūs studentų šokiai vykdavo! 

M.R.: Po burokų kasimo...

A. R.: Tada, kai studentai Lomiuose apsistodavo, aš pats tuo metu mokiausi Žemės ūkio technikume, dirbau. Mus taip pat veždavo dirbti, tekdavo Jurbarko rajone plušėti. O savuose kraštuose daržoves kasdavau, dar kol buvau mokinys. Lankiau Šakviečio mokyklą. Eidavome uždarbiauti. Rudenį už atlyginimą priimdavo vaikus rinkti agurkų. Užsidirbdavau pinigėlį. Buvau gal šeštokas-septintokas. Septintoje klasėje jau buvau linkęs prie technikos, tad ėjau į tuometinio ūkio padalinį dirbti.

Nuotrauka

M.R.: Turbūt tuo metu miesteliai būdavo pilni vaikų?

A.R.: Taip. Prieš dvidešimt metų gyventojų ėmė mažėti. Žmonės sensta. Giltinė Lomiuose lankosi dažniau negu gandras. Na, gandras gal tik į metus sykį. Na, pernai buvo geri metai – du sykius. O giltinė... Per nepilną mėnesio keturis palaidojome.

M.R.: O kokie vis dėlto kaimo privalumai?

A.R.: Laisvė, erdvė. Nėra triukšmo, ūžesio. Pašalinių kvapų būna iš ūkininkų, bet čia – žemės ūkis, nieko nepadarysi. Ne visada tie kvapai čia sklinda, tik pavasarį... Ir kai mėšlavežis... (juokiasi)

Bet čia laikini dalykai. Apsiaria dirvas, ir vėl viskas kvepia.

Pro parduotuvę pasukame į Mokyklos gatvę.

M.R.: Šią vasarą prie Lomių tvenkinio gyventojai įsirengė pliažą. Tai didelė pramoga gyventojams. Dabar iškilo problemų, tvenkinys vasaros pabaigoje buvo nusekęs dėl žuvitakio. Kaip manote, ar dar teks maudytis?

A.R.: Neseniai lankėsi komisija: dalyvavo ir melioratoriai, ir gamtosaugininkai. Jei bus priimti tokie sprendimai, kokius jie garsiai išsakė, kad žuvitakį reikia atidaryti tik tada, kai neršia žuvys, tai bus gerai. Tvenkinyje vanduo liks. O šiemet jie žuvitakio uždorį atidarė dar vasaros pabaigoje, tai tas vanduo ir išvažiavo. Lietaus nebuvo. Palijus vandens lygis atsistatė.

Pasiekiame tuščią Lomių mokyklos pastatą.

M.R.: O kas dabar bus su šiuo pastatu? Galbūt turite idėjų, kas čia galėtų įsikurti?

A.R.: Galiu pasakyti, ko nenorėtume. Nenorėtume, kad čia įsikurtų kokia ferma. Dabar nupirks tą pastatą koks ūkininkas, vištų prileis... Smagiau, jei čia būtų teikiamos kokios nors paslaugos ar būtų įkurti butai. Tai kartais ir pasvarstome, kad visai būtų nieko, jei čia įsikurtų, kaip Pagramantyje, senelių namai. Jei finansuotų valstybė... Gamta čia graži juk.

Apsidairome. Už mokyklos plyti seno stadiono erdvė, už jo – šlaitas, teka Šunija. Eidami keliu toliau, už posūkio, pasiektume išnykusio Treinosios kaimo riboženklį (dabar ten Lomiai), iškiltų likusio dvaro malūno pastatas, o už jo – buvęs parkas su dar ponus menančiais maumedžiais.

M.R.: O kaip baigėsi istorija su Lomiuose jau apie dešimtmetį stovinčiu tuščiu buvusio vaikų darželio pastatu, kuris buvo privatizuotas? Pamenu, buvo kalbama, kad čia turėjęs įsikurti žuvų cechas?

A.R.: Pastatą, laimei, perpirko. Lomiškiai. Tvarkosi. Matote, išrauti krūmokšniai. Džiaugiamės, anksčiau čia buvo grynas vargas. Teritorija didžiulė, savininkų buvusių nesugaudysi, žolė želia... Pas mus Lomiuose apskritai erdvės yra didelės, yra reikalų žolę nupjauti. Mokykla turėjo savo traktoriuką-žoliapjovę. Po mokyklos perdavimo Skaudvilės gimnazija jį išsivežė. Juk galėjo tą žoliapjovę, trimerį, benzopjūklą palikti prie tos mokyklos užrakintose patalpose. Pasinaudotume. O dabar į Skaudvilę išsivežė. Ar jie ten šaligatvius pjaus?

Pasukame į Bažnyčios gatvę.

M.R.: Šis senas apleistas medinis pastatas rudenį labai gražiai atrodė geltonų klevo lapų apsuptyje. Ar tai buvusio pašto pastatas?

A.R.: Čia anksčiau buvo kultūrnamis. Būtent čia ir vykdavo tie studentų šokiai! Čia užsimezgė ne viena pažintis, vėliau pasibaigusi vedybomis. Vėliau dalyje patalpų buvo įsikūręs paštas.

M.R.: Panašu, kad pastatas jau baigia supūti, lenda į žemę. Ar neištiks panašus likimas ir Lomių mokyklos pastato?

A.R.: Taip. Tuoj atsiras „geradarių“, kurie mokyklos langus ims daužyti. Ir nutiks taip, kaip ir Ožnugario daugiabučiams. Didžiuliai namai, o jau apgriauti, medžiais apaugę... Tikiuosi,taip nenutiks. Mūsų valdžia jaunatviška, sugalvos ką nors gero.

M.R.: Noriu paklausti kai ko ne į temą. Jūsų bendruomenės feisbuko puslapyje yra nuotraukų iš Lomių paplūdimio atidarymo šventės. Vienas miestelio gyventojas persirengęs Vandeniu. Kas tas žmogus?

A.R.: Tai mūsų Kęstas.

M.R.: Tas pats Kęstutis, kuriam priklauso Lomių tvenkinys?

A.R.: Taip. Jis su žmona labai aktyvūs. Jis yra ir etatinis mūsų Kalėdų senis, aš – muzikantas, jeigu reikia, – ir sniegūračka (kvatoja). Tai kasmet tradiciškai lankome senelius. Pasveikiname, saldainių atnešame. Bendruomenės pirmininkė gauna pinigų iš savivaldybės, tai suorganizuoja dovanėlių. Gaila, kad tik tų, kuriems dovanas nešame,, vis mažėja...

M.R.: Jūs grojate mažąja bandonija. Šiemet teko net LRT televizijoje nusifilmuoti. Kartu  esate ūkininkas.

A.R.: Taip. Šiemet turiu penkiolika raguočių. Mano tėvas buvo muzikantas. Ir aš išmokau. Groju gitara, akordeonu, bandonija. Iš klausos. Ir tėvas iš klausaus grojo. Be natų. Pasiklausau kūrinio ir groju. Pamenu muzikos pamokas mokykloje. Mokytoja mokydavo groti metalofonu iš natų. Mane tos natos labai nervindavo. Tai aš išmokdavau iš klausos ir viską gerai pagrodavau.

Praeiname pro keturbutį. Dalis jo langų tamsūs, be užuolaidų.

M.R.: O čia, matosi, niekas nebegyvena jau. Užuolaidų net nėra.

A.R.: Taip, iš keturių trys butai – tušti: du gyventojai užsienin išvažiavę, kitas savininkas išsikraustė. Tik viena šeima gyvena. Lomiuose šie daugiabučiai išdygo valdžios įsakymu, kad būtų kur gyventi tarybinio ūkio darbuotojams. Taip atsirado ir namai mokytojams, bendrabutis, paskui kūrėsi pavienės sodybos. 

M.R.: O ko iki pilnos laimės trūktų Lomiams? Turite atnaujintus bendruomenės namus, gražią aikštę su lauko treniruokliais...

A.R.: Kad sugrįžtų išvykusieji. Tada ir gyventi būtų šilčiau. Daug išvažiavusių. Likę tik senjorai.

Nuotrauka

M.R.: Tikiu, jog laikui bėgant žmonės, ieškodami būsto, kursis atokiau nuo miesto, ir galbūt pas jus. Kaži, kas visa tai paspartintų?

A.R.: Viskas turėtų prasidėti nuo mūsų Seimo narių. Kad jie neišleidinėtų bereikalingų įstatymų, o priimtų sprendimus, kurie padėtų kurtis naujoms darbo vietoms. Kad žmonės turėtų socialines garantijas, jaustųsi saugūs. Yra išsivysčiusių šalių, paanalizuokime jų valdymo struktūras, gal atrasime ką nors gero pritaikyti ir savo šaliai? Manau, galime gyventi kaip Norvegijoje. Toje šalyje, į kurią mūsų kraštiečiai ir vyksta.

Kalbino ir fotografavo Margarita Rimkutė
Nuotrauka
orai
Įkelta:
prieš 7 valandas
Ypač šiltos, vasarą primenančios dienos baigėsi – Lietuvoje įsivyraus labiau gegužei būdinga temperatūra, taip pat lietaus bus atgaivinta pavasariška žaluma. Artimiausiomis dienomis vyraus maloni šiluma, dangumi vis praplauks lietaus debesys, tikėtina, kad šeštadienį kritulių bus mažiau, dažniau nušvis saulė.
Nuotrauka
civilinės pratybos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Trečiadienį Vidaus reikalų ministerija su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD) organizavo valstybinio lygio civilinės saugos funkcines pratybas, kuriose dalyvavo ir šalies savivaldybės bei institucijos, – praneša LRT. Per pratybas vyko gyventojų apie galimą pavojų perspėjimo ir informavimo sistemos tikrinimas – 15.00 val. visoje Lietuvoje buvo įjungtos sirenos, taip pat gyventojams per Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą (GPIS) į mobiliuosius telefonus siunčiami pranešimai.
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2021-05-11
Gegužės 7-8 dienomis visoje Lietuvoje vyko tradicine tapusi pavasarinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu buvo siekiama surinkti kuo daugiau paramos ilgo galiojimo maisto produktais socialiai pažeidžiamiems Lietuvos gyventojams. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų. Paramos skrajutėmis pirkėjai paaukojo dar 14 tūkst. eurų.
Nuotrauka
skiepai
Įkelta:
2021-05-11
Pasiskiepyti nuo koronaviruso jau gali ir visi norintieji nuo 18-os metų. Tiesa, vakcinos pasirinkti nėra galimybės – siūloma „Vaxzevria“ vakcina. Jos rajone susikaupė apie 700. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-11
Susisiekimo ministerija primena, kad dėl keičiamų televizijos dažnių Tauragės, Telšių, Šilalės, Laukuvos, Pagėgių ir jų apylinkių gyventojai, kurie televizijos programas žiūri naudodami kambarines ar lauko antenas antradienį, gegužės 11 d., turėtų atlikti automatinę arba rankinę televizijos kanalų paiešką.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-11
Tauragė pelnytai vadinama automobilininkų miestu, tad visos naujienos, susijusios su mašinomis, tauragiškiams itin aktualios. Nuo gegužės 1-osios norint parduoti automobilį jau privalu turėti savininko deklaravimo kodą (SDK) arba gresia bauda. SDK nukreiptas prieš nesąžiningus perpardavinėtojus, kurie nedeklaruoja sandorių, nemoka mokesčių ir dažnai neatsako už parduodamą automobilį. Tačiau ir legaliai dirbantiems automobilių importuotojams gauti tokį kodą tapo iššūkiu: naujoji „Regitros“ sistema stringa, o automobilių prekeiviai netveria pykčiu – jų verslas žlugdomas. „Tauragės žinių“ kalbinti verslininkai naująją tvarką keikia ir vadina ją nesąmone.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-05-10
Šiandien vykusiame savivaldybės administracijos Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje pranešta apie tai, kad į mokyklas grįžo atskiros klasės ne tik Jovarų pagrindinėje mokykloje, bet ir „Šaltinio“ progimnazijoje. Kitų mokyklų bendruomenės irgi tariasi dėl vaikų sugrįžimo į kontaktinį ugdymą.
Nuotrauka
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2021-05-10
Šią savaitę vidaus reikalų ministerija su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD) organizuoja valstybinio lygio civilinės saugos funkcines pratybas. Jų metu bus vertinamas institucijų gebėjimas operatyviai perduoti ir atnaujinti informaciją apie branduolinę avariją. Be to, bus tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) veikla ir tai, kaip teikiama pirminė informacija bei rekomendacijos gyventojams.
Nuotrauka
spiečius
Įkelta:
2021-05-10
Tauragės rajono savivaldybės jaunimo užimtumo ir verslo skatinimo programos konkurso projektų atrankos komisija, vadovaujama mero pavaduotojos Virginijos Eičienės, paskirstė jaunimo užimtumo ir verslo skatinimo programai skirtas lėšas. Dešimčiai projektų įgyvendinti skirta 13 249 Eur. Už šias lėšas vyks jaunimo verslumo ugdymo užsiėmimai, bus organizuojami filmų vakarai ir kitos veiklos.
Nuotrauka
konteineris
Įkelta:
2021-05-10
Tarp Vasario 16-osios ir Respublikos gatvių, daugiabučių kieme stovi žalias nežymėtas atliekų konteineris. O greta jo, nepriklausomai nuo metų laiko, nuolat susikaupia krūva žaliųjų atliekų.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-09
Ką daryti, kai nugaišęs, dažniausiai po automobilio ratais žuvęs gyvūnas taip ir lieka gulėti gatvėje ar jos pakraštyje? Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės departamento atstovai tokiu atveju pataria skambinti bendruoju pagalbos telefonu. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-09
Tauragės kultūros centras kviečia prisijungti puošiant miestą šventei – įkurti šventinę alėją „Tauro ragas 2021“. Per Kalėdas Bažnyčių gatvė džiugino nuostabia eglučių alėja, o štai per miesto šventę visi norintys galės prisidėti papuošdami šią gatvę savo sukurtais tauro ragais. 
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-08
Europos dieną, kuri švenčiama kiekvienų metų gegužės 9-ąją, džiaugiamasi taika ir vienybe Europoje. Šią dieną kasmet švenčia tūkstančiai žmonių: klausosi koncertų, dalyvauja ekskursijose, diskusijose ir kituose renginiuose. Tai progai skirtų renginių netrūks ir Tauragėje.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-08
Šiltą dieną smagu kavinės ar restorano terasoje papietauti, pasėdėti su kavos puodeliu ar pavakaroti. Užsitęsus karantinui žmonės to išties pasiilgo. Praėjusią savaitę po daugiau nei penkių mėnesių tylos lauko kavinės, restoranai ir barai veiklą atnaujino. Deja, džiaugsmu jų darbuotojai netrykšta: įvairiausi apribojimai niekur nedingo, o taip lauktą lankytojų antplūdį sustabdė atvėsę ir lietingi orai.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-05-07
Pirmą kartą Tauragėje įgyvendinamas dalyvaujamasis biudžetas. Tauragės rajono gyventojai siūlė idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Iš viso gauta 14 kriterijus atitinkančių paraiškų. Kitas etapas – balsavimas. Jau nuo gegužės 10 d. (pirmadienio) gyventojai galės balsuoti už labiausiai patikusias iniciatyvas, o daugiausiai palaikymo sulaukusias idėjas įgyvendins Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
rūkymas
Įkelta:
2021-05-07
Nuo sausio įsigaliojus Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimui gyventojai gali pareikšti pageidavimą, kad daugiabutyje, kuriame jie gyvena, nebūtų rūkoma. Tauragėje draudimas rūkyti įsigaliojo šešiuose daugiabučiuose. Nepaisantiems draudimo gresia baudos.
Nuotrauka
savivaldybė
Įkelta:
2021-05-07
Pirmą kartą Tauragėje įgyvendinamas dalyvaujamasis biudžetas. Tauragės rajono gyventojai siūlė idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Iš viso gauta 14 kriterijus atitinkančių paraiškų. Kitas etapas – balsavimas. Jau nuo gegužės 10 d. (pirmadienio) gyventojai galės balsuoti už labiausiai patikusias iniciatyvas, o daugiausiai palaikymo sulaukusias idėjas įgyvendins Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-07
Nuo trečiadienio visą mėnesį prekybos centro „Senukai“ hole eksponuojama Tauragės profesinio rengimo centro mokinių darbų paroda. Tauragiškiai kviečiami balsuoti už labiausiai patikusį darbą bei laimėti vieną eksponuojamų paveikslų.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-05-07
Jau šiandien startuoja gegužės 7–8 dienomis Tauragės rajone vyksianti aplinkosauginė akcija „Darom 2021“. Kviečiame prisijungti prie komandos ir jos kilnaus tikslo!