2020 Lapkričio 26 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Muziejui vadovaus Darius Kiniulis: laukia ne tik malonūs darbai

  • Įkelta: 2020-11-19

Darius Kiniulis. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Tauragės krašto muziejui „Santaka“ vadovauti paskirtas naujas vadovas – nuo lapkričio 13-osios laikinai pareigas eina Darius Kiniulis, muziejaus Istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas. Jis pakeis ilgametį muziejininką ir beveik penkerius metus muziejui vadovavusį Romualdą Vaitkų, kuris tauragiškių sprendimu tapo Seimo nariu. Naujasis muziejaus vadovas iššūkių nebijo, ir pirmasis žodis, kuriuo jis apibūdino savo būseną, – „neramu“. Šalia visų laukiančių, kai kurių ir neblogai žinomų, darbų paminėjo ir jam labai nemalonų konfliktą, kurį teks baigti išspręsti būtent jam.

Meras pasitiki
Savo potvarkiu rajono meras Dovydas Kaminskas laikinai, kol bus konkurso būdu išrinktas nuolatinis vadovas, muziejui vadovauti paskyrė jau beveik šešerius metus muziejuje dirbantį  D. Kiniulį. 
– Darius yra patikimas žmogus. Dabartinis vadovas (Romualdas Vaitkus, pareigas ėjęs iki lapkričio 12 d. – red.) jį rekomendavo. Kalbėjau su Dariumi, jis sutiko imtis iniciatyvos vadovauti. Ir tikrai turi sugebėjimų. Tai žmogus, kuriuo pasitikiu, ir neabejoju, kad per tą pereinamąjį laikotarpį jis sėkmingai susitvarkys, – „Tauragės žinioms“ komentavo meras D. Kaminskas.  
Kada bus paskelbtas konkursas, meras kol kas pasakyti negalėjo.
– Įtakos visiems darbams dabar turi koronos situacija, ji paveikia ir kultūros, ir muziejaus veiklą. Atsižvelgę į teisės aktus ir skelbsime konkursą. Tempti netempsime, bet tai, tikėtina, užtruks 2–3 mėnesius, – teigė D. Kaminskas. 
„Tauragės žinių“ kalbintas D. Kiniulis teigė, kad iššūkių nebijo. Pirmasis žodis, kuriuo jis apibūdino savo būseną – „neramu“. 
– Dėkingesnė situacija, kad paskelbus karantiną nėra renginių, lankytojų, apsukos mažesnės ir galima susitelkti į kitus darbus, tęsti nebaigtus projektus. Rengiam dvi ekspozicijas – Sąjūdžio ir Antano Bagdono kūrinių ekspoziciją reikia baigti. Vykdome nemažai projektų, esame gavę finansavimą, o metų pabaigoje reikia juos užbaigti ir atsiskaityti, – vardijo naujasis vadovas. 
Metų pabaigoje bus šešeri metai, kaip D. Kiniulis dirba muziejuje. Kaip pats sako, ir raštvedybos, ir vadovaujamo darbo patirties turi, vadovauja muziejaus Istorijos-etnografijos skyriui. 
– Bet dabar atsiras dar daugiau darbo, dar daugiau atsakomybės, –  teigė D. Kiniulis. 

Nemalonus sprendimas
O koks pats didžiausias iššūkis naujojo vadovo laukia artimiausiu metu?
– Neslėpsiu, pats didžiausias iššūkis artimiausiu laiku – Viktoro Kovšovo (muziejaus direktoriaus pavaduotojas – red.) atleidimo reikalai. Konfliktas iškilo R. Vaitkaus vadovavimo metu, buvo pasirašytas atleidimo įsakymas, bet V. Kovšovas dėl sveikatos problemų tęsia nedarbingumą, o viską užbaigti turėsiu aš savo parašu, – teigė D. Kiniulis. – Bet tai labai nemalonu, nes iš V. Kovšovo išmokau daug teigiamų dalykų. Nelengva bus tą padaryti, tiesiog taip aplinkybės susidėliojo ir man teks priimti sprendimus. 
Dar metų pradžioje, vasario 27-ąją, direktoriaus pavaduotojo-vyriausiojo fondų saugotojo pareigas einantis politikas V. Kovšovas darbo vietoje aptiktas galimai neblaivus. Nors viešai neigė darbe gėręs, muziejaus direktorius R. Vaitkus tada tikino, jog įrodymų pakanka. Remdamasis įvykį tyrusios komisijos, kuri pripažino V. Kovšovą buvusį neblaivų, išvadomis vasario 28 d. R. Vaitkus pasirašė įsakymą atleisti savo pavaduotoją iš darbo dėl šiurkštaus darbo tvarkos pažeidimo. Kadangi V. Kovšovas tą dieną turėjo nedarbingumą, priimtas įsakymas dėl atleidimo datos pakeitimo – atleisti pirmąją darbuotojo darbo dieną pasibaigus atostogoms arba laikinam nedarbingumui. 

Susidomėjo archeologija
Trisdešimtmetis D. Kiniulis gimė Šiauliuose. Mokėsi dabartinėje Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijoje, baigė „Versmės“ gimnaziją. Kaip muziejininkas rašo savo biografijoje, gimnazijoje rimtai susidomėjo archeologija ir jau 10 klasėje tvirtai žinojo, ką norės veikti toliau. Įgijo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto archeologijos bakalauro, magistro laipsnius. Kursinis, bakalauro ir magistro darbai buvo susiję su skalvių genties tyrimais.
Bakalauro darbas – „Skalva I–XIII a. ir ryšiai su Lamata“, magistro – „Archeologinio paveldo pritaikymas turizmui ir pažinimo sklaida: teoriniai modeliai, praktinės galimybės. Skalvos regiono atvejis“.
Tauragės krašto muziejuje Darius įsidarbino studijuodamas magistrantūroje. Rūpinosi archeologinių radinių kaupimu, sisteminimu, priežiūra, archeologijos mokslo sklaida. Inicijuoja projektus, moderniai ir populiariai visuomenę supažindinančius su skalvių gentimi, mokiniams veda edukaciją „Archeologija įdomiai“.
Archeologinių tyrimų laukas – skalvių genties teritorija, ryšys su kitomis gentimis, jos archeologiniai objektai, kompleksai, radiniai, padėtis pietų Skalvoje (Karaliaučiaus krašte). Domisi Tauragės dvaro archeologija.
D. Kiniulis publikacijas istorijos temomis skelbia rajono žiniasklaidoje, jo straipsnių galima rasti žurnaluose „Rambynas“, „Voruta“. 

Romualdas Vaitkus muziejui vadovavo šešerius metus. Asmeninio albumo nuotrauka

 

Buvęs vadovas ramus
R. Vaitkus paklaustas, ar į patikimas rankas atiduoda vadovavimą muziejui, atsakė teigiamai.
– Turintis patirties, gabus. Perduodu su visomis rekomendacijomis, patarimais, ką padariau per penkerius metus, ką dar planavau padaryti. Mūsų bendra vizija sutampa, manau, kad Darius pratęs pradėtus darbus, – įsitikinęs R. Vaitkus. 
Vadovaujant R. Vaitkui rugsėjį 30-metį minėjęs Tauragės krašto muziejus atnaujintas ir prieš gerus metus vėl atvėręs duris lankytojams stebina savo inovatyvumu ir modernumu, o pilies menėse, kuriose vyksta reprezentaciniai renginiai, pavyko išlaikyti autentiškumą, paliekant senovinius skliautus ir „geležytų“ plytų grindis. Viename iš 4 pilies bokštų – Amžių bokšte, pasitelkus užsienio ekspertų pagalbą, įrengtos analogų Lietuvoje neturinčios vaizdo projekcijos, bokšto rūsyje veikia instaliacija „Dingusi Tauragė“, modernių sprendimų, veiklų netrūksta ir gamtos, istorijos bei etnografijos ekspozicijose.

 

 

Šio ryto preliminariais Statistikos departamento duomenimis, per praėjusią parą Tauragėje nustatytų koronaviruso susirgimų skaičius siekia 30.  Visoje šalyje nustatyta 1680 susirgimų.  

Per praėjusią parą Tauragėje nustatyti 22 koronaviruso susirgimai. Nuo pandemijos pradžios iš viso COVID-19 susirgo 529 tauragiškiai: 119 jau pasveiko, o 404 vis dar serga.

Pagramančio pagrindinės mokyklai tapus „Aušros“ progimnazijos filialu miestelyje likusio pastato didžioji dalis patalpų liko tuščios. Trečiadienį vykusio tarybos posėdžio metu pritarta siūlymui šį nekilnojamą turtą perduoti  Mažonų seniūnijai.

Ne vienerius metus balas kentusiems verslininkams yra kuo džiaugtis: šią savaitę baigiami Verslininkų gatvės (Tarailių mikrorajonas) asfaltavimo darbai. Dar metų pradžioje apie tai šioje gatvėje verslus turintys asmenys galėjo tik pasvajoti.

Šio ryto preliminariais Statistikos departamento duomenimis, per praėjusią parą Tauragėje nustatytų koronaviruso susirgimų skaičius šoktelėjo aukštyn – užfiksuoti  22 susirgimai, vakar – 9. Šalyje teigiamų tyrimų skaičius vėl gerokai kilstelėjo ir siekia beveik 2 tūkstančius. 

Vokietijos ambasada kartu su Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmais bei renginių organizavimo ir vadybos agentūra „1 Vienintelis“ kviečia mokinius jungtis į nuotolinę konferenciją apie karjeros kūrimą. Renginys vyks trečiadienį, lapkričio 18-ąją, tiesiogiai, platformoje karjeroskonferencija.zoomtv.lt.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia aplankyti tradicinę regioninę konkursinę liaudies meno parodą „Aukso vainikas“. Tiesa, kaip ir daugelį įprastų dalykų, koronaviruso pandemija ir dėl jos paskelbtas karantinas šiemet ją nukėlė į virtualią erdvę.

Nuo ankstyvo ryto Pilies aikštėje vyksta darbai – statomas eglės karkasas. Iki ketvirtadienio planuojama baigti pastatyti ir šakomis „aprengti“ karkasą, pastatyti pakylas.

Per praėjusią parą, preliminariais Statistikos departamento duomenimis, Tauragėje nustatyti 9 koronaviruso susirgimai. Šalyje teigiamų tyrimų atsakymų skaičius neperkopė tūkstančio – užfiksuoti 966 susirgimai.

Mieste važinėja elektriniai autobusai, netrukus jų daugės, o kai kelionės miesto autobusais tapo nemokamos, jais važiuoti renkasi vis daugiau žmonių. Akivaizdu, kad reikalingi ir nauji autobusų maršrutai, ir naujos stotelės. Apie tai kalbėta savivaldybės tarybos Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje. 

Nors kol kas Lietuvos paštas nefiksuoja žymių vėlavimų, klientai, planuojantys siųsti ar gauti iš užsienio, skatinami nedelsti ir siuntomis pasirūpinti jau dabar. Lietuvos paštas informuoja, kad kasdien sulaukiama vis daugiau oficialių pranešimų iš užsienio paštų apie galimus veiklos sutrikimus – dėl Covid-19 pandemijos antros bangos daugelis šalių susiduria su sunkumais, kurie tiesiogiai liečia pašto veiklą – auga siuntų kiekiai, o darbuotojų pajėgumai mažėja, dėl to galimi siuntų pristatymo vėlavimai.

Šį trečiadienį turėtų paaiškėti, ar trims užsienyje gyvenančioms tauragiškėms bus suteikti garbės ambasadorių vardai.

Didesnę šios savaitės dalį Lietuvoje vyraus apniukę, drėgni, bet ganėtinai šilti orai. Savaitei baigiantis sulauksime permainų – daugės pragiedrulių, šiluma sparčiai trauksis.

Preliminariais duomenimis, praėjusią parą Tauragės savivaldybėje nustatytas 21 susirgimas. Tauragėje praėjusią parą tyrimams paimti tik 65 mėginiai. 

Vaikų lopšeliuose-darželiuose „Kodėlčius“ ir „Žvaigždutė“ nuo gruodžio 23 dienos duris turėtų atverti po tryliktą grupę. Tokios iniciatyvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų direktoriai ėmėsi su rajono savivaldybės palaiminimu: ėmus veikti šioms grupėms tikimasi sumažinti į darželius patekti laukiančių vaikų eiles.

Pirminiais duomenimis, per praėjusią parą, lyginant su ankstesniąja, mūsų rajone nustatyta dvigubai daugiau užsikrėtusiųjų koronavirusu. Beveik kas antram tirtajam nustatytas susirgimas COVID-19. 

Tauragės rajone per praėjusią parą užfiksuotas didžiausias susirgusiųjų Covid-19 skaičius – 52. 

Sekmadienį, lapkričio15-ąją, minima Pasaulinė vargšų diena. Šia proga Švc. Trejybės bažnyčioje laikomos Mišios, po jų nepasiturintiesiems bus dalinamas kugelis.

Kaip ir pirmojo karantino metu, taip ir šį, gatvėmis riedės mikroautobusas su garso įrašu raginančiu laikytis karantino reikalavimų.

Šiandien po pietų pranešta apie antrąją Adakavo socialinių paslaugų namų gyventojo mirtį – koronavirusu užsikrėtusi močiutė mirė ligoninėje. Vakar mirė įstaigos gyventojas pačioje įstaigoje. 

Kalėdinės eglutės įžiebimas Pilies aikštėje numatytas gruodžio 5-ąją. Nors tauragiškiams įprastos gražios šventės su pramogomis, koncertais šiemet dėl šalyje paskelbto karantino nebus, savivaldybės administracijos atstovai sako, kad akis paganyti tikrai bus kur. Šiemet visas dėmesys bus skirtas eglutės vizualizacijai. Kartu Bažnyčių gatvėje bus atidaryta ir eglučių alėja. 

Europoje madingi smulkiųjų ūkininkų susivienijimai aktualūs tampa ir Lietuvoje, nes išvien dirbantiems ūkininkams lengviau konkuruoti su stambiais žemdirbiais, susivienijus atsiranda daugiau galimybių integruotis į rinką. Visų svarbiausia, kad sutelkę jėgas smulkūs žemės ūkio subjektai gali pasiekti geresnių finansinių rezultatų.

35 metų Indrė ir Justinas Petručiai gyvulininkystės ūkį įkūrė 2016 metais Plungės rajone. Augina mėsinius limuzinų veislės galvijus. Ūkiui kurti pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos parama, skirta jaunųjų ūkininkų įsikūrimui. Šiemet skirta parama ir šiam ūkiui modernizuoti.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti 2066 koronaviruso susirgimai. 6 žmonės mirė. Pirmoji mirtis ketvirtadienį užfiksuota ir Adakavo socialinių paslaugų namuose.  

Klimato kaita yra viena didžiausių aplinkosauginių, socialinių ir ekonominių grėsmių. Todėl pastaraisiais metais visame pasaulyje skiriama daug dėmesio kovai su šia globalia problema – ieškoma būdų, padedančių tausoti aplinką ir sumažinti CO2 dujų išmetimą. Vienas iš jų – energetiškai neefektyvių daugiabučių modernizavimas.