2020 Lapkričio 24 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Baltarusių žurnalistas ir poetas Konstantinas Severinecas, skyręs eiles Tauragei

  • Įkelta: 2020-10-09

Šiuo metu Vitebske gyvenantis K. Severinecas gimė 1952 m. rugsėjo 4 d. mažame Unoricos kaimelyje Gomelio srityje (Baltarusija). Mokėsi Tauragės 3-ojoje vidurinėje mokykloje, kurią baigė 1969 m., studijavo Baltarusijos valstybinio universiteto filologijos fakultete Minske. Keletą metų mokytojavo, o nuo 1979 m. – žurnalistas. Dirbo korespondentu įvairiuose laikraščiuose bei radijuje. Laisvalaikiu vertė, kūrė eiliuotas pasakas vaikams, išleido kriminalinių apysakų rinktines bei eilėraščių knygas. 2008 m. už Tauragei skirtus eilėraščius „Iš lietuviško sąsiuvinio“ poetui suteiktas JAV žurnalo „Florida“ konkurso „Geriausios Floridos eilės“ laureato vardas.

Nupiešiu popieriaus lape

Aš miestą rausvame ūke.

Koks tai miestas?

Tauragė!

Tegul žagteli kas nors.

 

„Eskizas“ „Iš lietuviško sąsiuvinio“

 

Savo atsiminimuose kraštietis rašo apie mūsų miesto vaidmenį jo gyvenime, gamybinę praktiką baldų kombinate „Tauras“, mokslo metus Tauragės 3-oje vidurinėje mokykloje, kūrybinius bandymus ir laisvalaikio nuotykius, prisimena savo tetas, geru žodžiu mini bendraklasius ir mokytojus.

Siūlome paskaityti žiupsnelį Viešosios bibliotekos kraštotyros fonde saugomų kraštiečio atsiminimų apie Tauragę jo gyvenime:

„Prabėgo beveik pusšimtis metų nuo to laiko, kai aš išsiskyriau su miela sielai ir brangia širdžiai Taurage. Tylus, jaukus miestelis Lietuvos pakraštyje tapo pirmuoju mano gyvenimo MIESTU, kuris, man atvykus, atrodė triukšmingas, audringas, skubantis, su asfaltuotomis gatvėmis ir net penkių aukštų pastatais! Su maršrutiniais autobusais, pilimi, Jūros užtvanka, nuošaliuose kampuose po miestą išsibarsčiusiais suoliukais, tikru futbolo stadionu ir žiemos ledo čiuožykla, ryškiomis reklamomis, šviesos jūra vakarais ir man nesuprantama, bet miela draugiškų gyventojų kalba.

Kur ten mano Unorica su šešiomis dešimtimis namų vienoje gatvėje! Tauragė priėmė mane kaip savą, ir už tai esu be galo dėkingas. Neperdėdamas galiu pasakyti, kad būtent šis didingas miestas man davė pradžią gyvenime ir palinkėjo: „Laimingo kelio!“[...]

Apie tolimą ir paslaptingą Tauragę sužinojau praėjusio amžiaus 60-ųjų pradžioje, kai mūsų gimtojo kaimo namuose, Unoricoje, pasirodė pirmieji miesto baldai – trijų dalių tamsios riešutmedžio spalvos spinta. Niekada nemačiau tokio kuriozo: vienoje jo dalyje buvo lentynos ir stalčiai, o kitoje – didžiulis veidrodis. Net kaimynai atėjo pažiūrėti į šį „užjūrio“ stebuklą.[...] Mano motinos jaunesnės seserys Valentina Alekseevna ir Jevgenija Alekseevna dirbo Tauragės baldų fabrike. Jos ir atvežė mums šią drabužių spintą.

Tada net nepagalvojau, kad po kelerių metų pats atsidursiu Tauragėje ir du mėnesius dirbsiu būtent šiame fabrike. Po devintos klasės privalomai turėjome atlikti vadinamąją gamybinę praktiką. Mano tetų dėka kartu su klasioku patekome į šį darbo kolektyvą.[...]

Liepos 21-osios g., 8а-17. Šiuo adresu pažymėtas penkiaaukštis pastatas Tauragėje nuo miesto šurmulio stovėjo pasislėpęs už rajono partijos komiteto pastato. Šio namo antrame aukšte, trijų kambarių bute su balkonu, pragyvenau dvejus mokslo metus. Dabar ši gatvė vadinama Vasario 16-osios. Skirtingi laikai, skirtingos dainos, skirtinga istorija, skirtingi pavadinimai.

Dabar labai mažai žmonių prisimena, bet tais metais Baltarusijos kaimo gyventojai iš tikrųjų buvo kolūkių baudžiauninkai, jiems nebuvo išduodami pasai, o norint persikelti į miestą, net mokytis institute, jiems reikėjo kaimo tarybos leidimo.

Tėvai labai norėjo, kad įgyčiau aukštąjį išsilavinimą, tad įstoti buvo lengviau iš miesto. Todėl tetos Valentina ir Jevgenija pasiūlė mane parsivežti į Tauragę, kur jos jau buvo įsikūrusios. Priimdamos mane, jos padėjo neturtingai gyvenusiai mūsų šeimai.

Pirmasis mano susidūrimas su lietuvių kalba beveik baigėsi lemtinga gėda. Autobusas iš Šiaulių į Tauragę sustojo Kryžkalnyje, o aš bandžiau aplankyti vietą, kur, pasak legendų, ir karaliai eina pėsčiomis. Akimis suradęs lentinį pastatą, pažymėtą raidėmis, šiek tiek nustebęs vietos raštininkų nemokšiškumu, kurie teisingai pažymėjo „M“ ir  pavaizdavo „Ж“ (Ž) kaip „V“, ryžtingai patraukiau link „M“, tačiau laiku mane sustabdė budrios tetos. Būtent jos man paaiškino lietuviškų raidžių subtilybes ir žodžių „Moterų“ bei „Vyrų“ prasmę.

Kai šiek tiek pripratau prie lietuvių kalbos ir pradėjau savarankiškai skaityti ir versti iškabas, skelbimus ir plakatus, įvyko dar vienas su vertimo sunkumais susijęs įvykis. Ant miesto kino teatro fasado buvo skelbimas apie naują filmą pavadinimu „Žiedas su undine“. Aš perskaičiau kaip „Žydas su undine“. Ir, žinoma, buvau nepaprastai nustebintas.[...] Draugas Kolka Remezas išaiškino, kad tai Rygos kino studijos detektyvas „Žiedas su undine“!

Nepamenu, kieno patarimu parašiau pareiškimą, kad baigęs mokyklą nesimokysiu Lietuvos TSR teritorijoje. Tai automatiškai mane išgelbėjo nuo lietuvių pamokų lankymo, tačiau šio sprendimo  nuoširdžiai gailiuosi. Bet vėlu...

Dabar, išgirdęs lietuvišką kalbą, apsimetu protingu, bandydamas susieti man pažįstamus žodžius bent kažkokioje loginėje grandinėje ir į klausimą: „Supranti lietuviškai?“ su pasididžiavimu atsakau: „Taip pobiški“. Tada mano pašnekovai supratingai šypsosi“.           

Apie tai, kaip šiomis neramiomis dienomis gyvena K. Severinecas bei jo šeimos nariai, kraštietis parašė:

„Žinia iš mano jaunystės miesto Tauragės, sujaudino iki sielos gelmių. Lygiai taip pat, kaip neseniai mūsų brolių ir seserų solidarumo grandinė [akcija „Laisvės kelias“]. Tai labai svarbi ir neįkainojama parama Baltarusijos žmonių pabudimo dienomis po ilgų tamsių Lukašenkos režimo diktatūros metų.

Mano šeima yra kovinga, aktyvi ir vieša. Visi norintys apie tai gali pasidomėti internete. Trumpai: žmona Tatjana užversta policijos protokolais „stovėjo aikštėje, nepažeisdama viešosios tvarkos, tačiau taip išreikšdama savo socialinę ir politinę poziciją“. Už tokį „pažeidimą“ teismas nedelsdamas baudžia maždaug 400–500 eurų bauda pagal valiutos keitimo kursą; vyriausia dukra Aniuta, geriausia Minsko srities mokytoja, buvo atleista iš darbo už eilėraštį „Pagalvok apie Kolią“ [A. Lukašenkos sūnų]; sūnus Pavelas jau ketvirtą mėnesį sėdi už grotų. Iš pradžių jis buvo nuteistas penkis kartus po penkiolika dienų, o dabar jis buvo apkaltintas masinių riaušių organizavimu ir valstybės perversmo rengimu.

Man aktyviai protestuoti neleidžia širdies problemos po miokardo infarkto ir su amžiumi susiję negalavimai. Todėl rašau patriotines eilutes ir skelbiu jas internete, kad bent jau taip palaikyčiau pasisakančius už pokyčius savo brangius tautiečius baltarusius.“

 

Parengė Laima Pikčiūnienė

 

MIESTELIS

 

A-ūū, Taurage!

Gal tu tikrovė, o gal sapnas –

Miestelis, kurį aš taip myliu?

Ten vakarai alyvom kvepia

Ir Jūra akmenėliais teka.

Ten susitikt prie upės pakviečia mergaitė

Ir garsiai šūkteli „Sveiki“!

Takelį, kuriuo mes einame,

 Žibintai užlieja gintaro šviesa.

Atgal neieškau aš kelių,

Tik tyliai sau padūsauju ir paliūdžiu.

Kad taip toli nutolo nuo manęs

Jaunystės mielas miestas.

Ir šviesų liūdesį pakeičia neviltis,

Kad niekada negrįšiu aš į jį.

Tačiau kokioj bebūčiau aš šaly,

Miestelis mano į sapnus sugrįš.  

 

Jau šiandien, spalio 10-ąją, – Lietuvos vaikų ir moksleivių TV konkurso „Dainų dainelė 2020“  laureatų apdovanojimai. Šiais metais laureatėmis tapo Tauragės meno mokyklos solistės Toma Mikonytė ir Atėnė Ravinkaitė. Laureatų koncertas Nacionaliniame operos ir baleto teatre LRT kanalu bus rodomas tiesiogiai sekmadienį, spalio 11 d., 16 val.

Vilkaviškio rajono savivaldybės Ramoniškių kaime ūkininkaujanti Valuckų šeima ne tik augina bulves, bet ir aktyviai veisia mišką. Parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos srities „Miško veisimas“ programa pasinaudojo net keli Valuckų šeimos atstovai. 2018 metais dalį žemių jaunais medžiais apsodino ir Alvytė Valuckienė.

Raimondas Matemaitis Valstybinės miškų urėdijos Tauragės padalinio vadovu tapo laimėjęs konkursą. Yra jis urėdijoje dirbęs ir anksčiau, net du kartus – trejus ir ketverius metus. Taigi patirties šioje srityje jam tikrai netrūksta, juo labiau, kad ir išsilavinimas atitinkamas – miškų ūkio inžinierius. O ir su kolektyvu sutarė puikiai. Vis dėlto vos po pusantrų metų iš pareigų jam teko trauktis. Kodėl taip atsitiko, skaitykite laikraščio vedamajame.

Nuo pirmadienio šalyje vyksta išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose. Tauragiškiai balsuoja savivaldybės pastato pirmame aukšte, civilinės metrikacijos skyriaus, liaudyje vadinamo „zaksu“, patalpose. Nors didelio rinkėjų antplūdžio nėra, už durų nuolat rikiuojasi keleto žmonių eilutė. Atiduoti balsą išankstiniame balsavime šiandien dar galima iki 20 valandos.

Šiąnakt dviem savaitėms lokalus karantinas įvedamas Raseinių rajono savivaldybėje. Epidemiologinei situacijai šiame rajone pasiekus nekontroliuojamą ribą, nuspręsta apriboti judėjimą, įvesti nuotolinį darbą. Nors vyriausybė iki šiol kalbėjo tik apie lokalias pandemijos valdymo priemones labiausiai paveiktuose rajonuose ir sektoriuose, šįryt „Žinių radijo“ radijo laidoje kalbintas premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, jog yra tikimybė, kad gali būti įvestas visuotinis karantinas.

Pavasarį rašėme, jog rajono savivaldybė puoselėja planus Vytauto g. 141 numeriu pažymėtame pastate įrengti dviejų salių kino teatrą. Administracijos direktorius Modestas Petraitis vakar vakare paskelbė, jog ledai pajudėjo – kino teatro projektavimo darbai jau užbaigti.

Rugpjūčio pabaigoje iš Tauragės profesinio rengimo centro vadovo pareigų pasitraukus pensinio amžiaus socialdemokratui Stasui Lapei, įstaigai ieškoma naujo direktoriaus. Laikinai šias pareigas einantis pavaduotojas ugdymui Virginijus Remeikis teigia į nuolatinio vadovo kėdę nepretenduojantis – anot jo, įstaigai reikia jauno lyderio. Juolab, kad profesinės mokyklos šalyje išgyvena renesansą. Stiebtis bando ir Tauragės PRC – šiemet įsigijo naujos mokymo įrangos už kelis šimtus tūkstančių eurų, jaunuoliams siūlo darbo rinkoje paklausias specialybes. Visgi, anot pavaduotojo, įstaigos progresą stabdo provincijoje gajūs stereotipai apie profesinį mokymą bei finansavimo problemos – PRC pavaldus tiesiogiai ministerijai, tad jo mokiniai Tauragės rajono savivaldybės paramos priemonėmis, skirtomis švietimo bendruomenei, naudotis negali.

Po išankstinės premjeros Vilniuje ir premjeros Rygos trumpo metro filmų festivalyje „2Annas ISFF“ žiūrovai arba tramdė prasiveržusias emocijas, arba teiravosi, kur dokumentinį filmą „Kaubojus“ galėtų išvysti jų draugai ir artimieji. Jau šį penktadienį, spalio 9-ąją, stiprių reakcijų sulaukusią istoriją apie vienišą tėvą, auginantį neįgalų sūnų, pamatyti Tauragės žiūrovus kvies tauragiškiai režisierius Raimondas Kavaliauskas ir animatorius Martynas Auz. Tauragės kultūros centre tądien numatomi net du nemokami seansai. 15 val. ir 19 val. pamatyti filmą kviečiami visi pasiilgę įtaigaus lietuviško kino. 

Šiandien Tauragės kultūros rūmuose vyko Trečiojo amžiaus universiteto mokslo metų pradžios šventė ir ataskaitinis susirinkimas, kurį dėl pandemijos pavasarį teko nukelti. Vienbalsiai perrinkta universiteto pirmininkė Albina Senkuvienė džiaugėsi studentų aktyvumu bei gausėjančiomis gretomis.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Tauragės AVPK) Šilalės rajono policijos komisariato pareigūnai prašo visuomenės pagalbos, kurie matė ar užfiksavo vaizdo registratoriais eismo įvykį kai automobilis kliudė dviratininkę.

Iniciatyva „Judėkime kartu“ organizuoja 15 kilometrų pėsčiųjų žygį neseniai dėl onkologinės ligos mirusiai Kęstučio bataliono savanorei pagerbti. Starto vieta – prie Šilinės girininkijos miške esančios raketinės bazės, renginys vyks kitą šeštadienį.

Tauragiškių pamėgtas Šilalės restoranas „Meldai“ vakar pranešė laikinai užsidarysiantis – vienai darbuotojų nustatytas COVID-19. Skelbiama, jog sergančioji šią savaitę įstaigoje nedirbo.

Vyriausioji rinkimų komisija jau prieš kurį laiką patvirtino tvarką, kaip koronaviruso pandemijos sąlygomis bus organizuojami Seimo rinkimai – akivaizdu, jog šįkart jie bus kitokie. Tauragės apygardos Nr. 34 komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė paaiškino, kas gi bus kitaip: nebebus vardinių rinkėjų kortelių, prailgintas balsavimo laikas, be to, tiek komisijų nariams, tiek rinkėjams balsavimo patalpoje dėvėti kaukes bus privaloma. Yra ir įdomesnių naujienų: vienas kandidatas – jau nebe kandidatas.

Tauragės ligoninė paskelbė, kad apie dvi savaites nebus teikiamos planinės ir skubios akušerinės-ginekologinės pagalbos paslaugos. „Tauragės žinios“ šiandien rašė, jog koronavirusas nustatytas ligoninės darbuotojui. Nepatvirtintais duomenimis, susirgo būtent Akušerijos-ginekologijos skyriaus medikė.

Vakar dieną Tauragės mobiliajame punkte koronavirusas nustatytas vienam, o šiandien – dar trims asmenims. Vienas sergančiųjų – Tauragės ligoninės darbuotojas.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 5 mirtis nuo koronaviruso (COVID-19) – 4 registruotos Šiaulių apskrityje, 1 – Kauno apskrityje. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 99 gyvybes.

Jau šiais metais bus pradėti dar keturių Tauragės žvyruotų gatvių atnaujinimo darbai. Su UAB „Tauragės Agrotecnika“ pasirašytos sutartys dėl I. Simonaitytės, Bendruomenės, Pūtvės ir Sodybos gatvių remonto.

Kebabų mėgėjai jaukios vietelės pasistiprinimui miesto centre neapleidžia keletą metų. Tai Dariaus ir Girėno 24 namo kieme prie krepšinio aikštelės esantys suolai. Nebūtų tai problema, jei ištuštinta greitojo maisto dėžutė nusileistų tiesiai į šiukšliadėžę, o ne po suolu. Gyventojai piktinasi: esą varnos tas šiukšles išnešioja, o seniūnija nesiteikia šios netvarkos sutvarkyti.

Administracijos direktorius Modestas Petraitis savo feisbuko paskyroje pasidalijo anonimiškai atsiųstu gyventojų užfiksuotu vaizdo įrašu, kaip du vyriškiai iš automobilio iškrauna ir prie konteinerių išrikiuoja kelias dėžes uogienių.

Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba (PGT) išplatino pranešimą, kuriame gyventojams primenama atidžiai įvertinti savo kaminų būklę. Vėstant orui pradedamas šildymo sezonas, o su juo ir problemos – neišvalytuose kaminuose užsidegantys suodžiai.

Savaitės pradžioje Lietuvoje išsilaikys ganėtinai maloni šiluma, tačiau dažniau prakiurs dangus, kai kur palis gausiau, numatomas smarkesnis vėjas. Antroje savaitės pusėje bus truputį vėsiau, lietaus debesys lankysis ir toliau.

Šįryt, nuo 7 valandos, prasidėjo išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose. Kad būtų išvengta COVID-19 pandemijos plitimo, balsuoti iš anksto galima neįprastai ilgai –  net keturias dienas, iki  spalio 8-osios vakaro, nuo 7 iki 20 valandos. O atvykstant balsuoti reikia pasiimti asmens dokumentą, dėvėti nosį ir burną dengiančią veido apsaugos priemonę bei turėti savo asmeninį rašiklį.

Praėjusią savaitę afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas vienam šernui, sumedžiotam Gaurės seniūnijos teritorijoje (Tauragės r.). Apie tai praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Artėjant naujajam Europos Sąjungos finansiniam laikotarpiui, žemdirbiai itin domisi tiesioginių išmokų (TI) Lietuvos ūkininkams skaičiavimo formule 2021–2027 metais. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pristatė socialiniams partneriams planą, kaip galėtų būti skirstomos tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams naujuoju laikotarpiu (2021–2027 m.). Svarbu pažymėti, kad galutinis sprendimas dėl išmokų plano nėra priimtas, todėl išmokų dydžiai gali keistis. Nepaisant to, strateginės kryptys aiškėja. Tiesioginių išmokų prioritetinėmis sritimis bus laikomi vidutiniai šeimos ūkiai, jauni ūkininkai, besitraukiantys žemės ūkio sektoriai, perdirbimas ir apsirūpinimas žemės ūkio produkcija.

Ūkininkams sėkmingai atlaikyti konkurenciją ir padidinti savo pajamas vien praktinės darbo patirties nepakanka – būtina taikyti naujausias mokslo žinias, įvaldyti inovacines technologijas. Todėl labai svarbu išnaudoti didelį šalies mokslininkų bei specialistų potencialą. Nuo rugsėjo 1. iki spalio 30 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“.