2020 Lapkričio 26 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Aistros dėl būsimos neįgaliųjų kaimynystės Jovaruose: grasino net padegti

  • Įkelta: 2020-10-13

Susirinkimo akimirka. Autorės nuotrauka

 

 

 

Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

Adakavo socialinių paslaugų namai jau kuris laikas įgyvendina deinstutizacijos projektą ir inicijuoja grupinių namų statybą Tauragėje, Skaudvilėje. Jau tampa taisykle: kaskart pradedant tokių namų statybas susiduriama su gyventojų pasipriešinimu. Šio mėnesio pradžioje​ aistros kaito Pajūrio ir Saulės gatvių sankirtoje (Jovarų mikrorajone) vykusio gyventojų ir socialinių paslaugų atstovų susitikimo metu. Pajūrio g. 13 iki 2023 metų turi iškilti grupinio gyvenimo namai, kuriuose apsigyvens dešimt iš Adakavo socialinių paslaugų namų atkeltų gyventojų. Jovariškių tokios naujienos nedžiugino: baiminamasi nekilnojamojo turto nuvertėjimo, gyventojai klausia, ar kaimynystėje apsigyvenę įvairių psichinių negalių kamuojami naujakuriai nekels jiems pavojaus.

Dešimčiai asmenų – vienas darbuotojas

Susirinkime grupinio gyvenimo namus pristatė Kristina Anulienė, Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė. Jai talkino Ligita Rimkuvienė, Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja.

– Čia gyvens dešimt žmonių. Jie ruošis valgyti, turės šiltnamį, apie namus augs veja, jie turės atsakomybę ja rūpintis, pjauti. Dienos metu jie dalyvaus įvairiose specialiuose užsiėmimuose. Mūsų tikslas, kad šie žmonės turėtų veiklos, didėtų jų savarankiškumas, – susirinkimą pradėjo K. Anulienė.

Klausimų kilo kaip mat. Viena susirinkimo dalyvių paklausė, kaip vienam socialiniam darbuotojui pavyks pasirūpinti dešimčia įvairiomis psichinėmis negalėmis sergančių asmenų.

– O kaip mes susitvarkome įstaigoje, kai yra 200 asmenų? Kiekvieną jų mes pažįstame. Žinote, kodėl tokie asmenys patenka į į tokias įstaigas? Nes tie asmenys neklauso savo šeimos narių, nes šie su jais nesusitvarko. Įstaigoje jie darbuotojų klauso, jie išgeria jiems skirtus vaistus, kitiems vaistai suleidžiami, – aiškino Adakavo socialinių paslaugų namų direktorė.

Pasak jos, namuose gyvens darbingo amžiaus asmenys.

Susirinkusiems kilo abejonių, ar Jovaruose įsikūrus tokiai globos įstaigai nenuvertės greta esantys gyvenamieji namai – esą niekas nenorės įsigyti namo greta sklypo, kuriame gyvena sutrikusio mąstymo asmenys.

Triukšmingiausios buvo susirinkime dalyvaujančios dvi senjoros. Moterys baiminosi, esą psichinių negalių kamuojami naujieji jų kaimynai gali akmenimis iškulti jų langus ar sukelti gaisrą. Projektą pristatančios socialinių įstaigų atstovės jovariškes mėgino raminti sakydamos, jog nuo tokių dalykų nesame apsaugoti niekas. Anot jų, ramų Jovarų gyvenimą gali sudrumsti alkoholį ar narkotikus vartojantys asmenys.

– O kas atlygins žalą, jei nukentės mūsų turtas? – pasigirdo būryje.

Adakavo socialinių paslaugų direktorė atsakė, jog atsakys Grupinio gyvenimo namų savininkai, tie kas juos čia įrengė.

Paviešinta grupinio gyvenimo namų vizualizacija. Autorės nuotrauka

 

 

 

Baiminamasi NT nuvertėjimo

Būrys šurmuliavo, vieni baiminosi dėl atpigsiančio jų turto, kiti – dėl chuliganizmo, pasigirdo net pašaipus pasiūlymas duoti išmoką, esą tada sutiksią, kad grupinio gyvenimo namai Jovaruose iškiltų. Susirinkime dalyvavusi rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Rimkuvienė atsakė, jog projekto įgyvendinimui jokių kompensacijų nėra numatyta.

– Kompensacijų tikrai niekas neskirs dėl galimo paskaičiuoto turto nuvertėjimo. Jūs dabar svarstote, kas bus po 10–20 metų, įgyvendinant europinį projektą, po jo pastatymo yra įsipareigojamas čia vykdyti būtent grupinio gyvenimo paslaugą penkerius metus. Po kurio laiko, jei įvyktų kokio pertvarkos, šis pastatas gali tapti bendruomenės patalpomis ar socialiniu būstu ar būti parduodamas aukcione, ar tapti senelių namais, – sakė ji.

– Tai jūs tiesiog mus pastatote prieš faktą: tie namai čia bus, ir taškas? – pyktelėjo viena susirinkimo dalyvių.

Socialinių paslaugų teikėjos bandė aiškinti, jog šis projektas vykdomas vyriausybės iniciatyva, esą psichinių negalių turinčių asmenų integravimą į visuomenę numato Europos Sąjungos direktyva, tad visoje šalyje yra ardomos globos įstaigos, pensionatai ir įrengiami grupinio gyvenimo namai.

Kai kuriuos susirinkusiuosius šie aiškinimai liūdino, kai kuriuos – piktino.

Vyresnio amžiaus senjoras ir dvi senjorės teigė padegsią grupinio gyvenimo namus, nugriausią sienas. Širdo, esą jiems jaunystėje statant savo namus valstybė nepadėjo, tad ir jos šio valstybės projekto nepalaikysiančios.

Jautėsi neapginti

L. Rimkuvienė dar aiškino, jog į visuomenę nebus integruojami visi psichinių negalių turintieji, sunkesnės būklės asmenys ir toliau gyvens įstaigose. Adakavo socialinės globos namuose ir toliau gyvens erdvėje nesiorientuojantys, neadekvatūs ar vyresnio amžiaus asmenys, kuriems reikalinga intensyvi slauga ar medikų priežiūra. Šiuose grupinio gyvenimo namuose gyvens tie, kurie, padedant socialiniam darbuotojui, yra ganėtinai savarankiški.

– O dabar mus įkalbėsite, įsikurs čia tie namai, tačiau kas garantuos, kad jūs ateityje nesumanysite čia įkelti ir tų sunkesnių ligonių? – klausė viena susirinkusiųjų.

Tačiau kilus šurmuliui ir skambant dar garsesniems priekaištams socialinių paslaugų atstovėms į klausimą atsakyti net nebuvo leista. Susirinkime žodžio paprašė Jovarų bendruomenės pirmininkė Palmyra Gylienė.

– Tikrai puikiai žinote, kad Jovarams blogo nelinkiu. Iš tikrųjų labai gerai žinau Marių gatvėje jau ankščiau įrengtus grupinio gyvenimo namus. Ten dirba mano gera draugė. Gerai žinau, koks buvo skandalas, kai ten buvo ketinama atkelti negalių turinčius naujakurius. Buvo daug didesnis triukšmas nei čia. Dabar ten tie namai egzistuoja dvejus metus, mano draugė ten dirba socialine padėjėja. Ten gyvena asmenys, liaudiškai šnekant, tokie lengvai pačiuožę, visiškai neagresyvūs. Juos aplinkiniai gyventojai samdo darbams padaryti, tarkim, malkoms sukrauti. Tikrai ir čia neatveš psichinių ligonių, kurie lakstys ir langus daužys. Darbuotojai dieną būna du. Socialinė darbuotoja ir jos padėjėja. Jie patys šluoja, plauna, verda, gyvena susidėję šeimomis. Jie tokie pat žmonės, kaip ir mes, nei geresni, nei blogesni, tiesiog jiems šiek tiek trūksta įgūdžių, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė.

Kai kurie jovariškiai įširdo nejuokais. Autorės nuotrauka

Skaudviliškiai pasiekė savo

Susirinkusiesiems pasisakiusiosios pasakojimas įspūdžio nepaliko – bendruomenės pirmininkė apkaltinta esanti šališka.

– Visi mes, jovariškiai, prieš, o jūs dabar agituojate. Esate pirmininkė ir esate jų pusėje, – pastebėjo vidutinio amžiaus susirinkimo dalyvis.

Vėl kilo triukšmas. Situaciją iki šiol tyliai stebėjęs jovariškis, vienos miesto valstybinės įstaigos vadovas, iškėlė retorinį klausimą: „Kam apskritai reikalinga bendruomenė, jei ji neturi jokios juridinės galios atstovauti bendruomenės interesui tokių kaip ši aplinkybių metu“. Vyras neprieštaravo grupinio gyvenimo namams, teigė, jog tik laikas, parodys geras šis sumanymas ar ne.

Kaip po susitikimo kitą dieną šių eilučių autorei sakė K. Anulienė, grupinio gyvenimo namai Jovaruose turėtų iškilti iki 2023 m. Iki naujųjų metų planuojama pasirašyti projekto finansavimo sutartį.

Dar šiemet „Tauragės žinios“ aprašė Skaudvilėje kilusį gyventojų pasipiktinimą dėl Kranto g.17 (15 a) ir Kundročių g. 21 (9 a) turinčių iškilti grupinio gyvenimo namų. Tada tam aktyviai priešinosi gretimų sklypų savininkai. Bendruomenė „Skaudvilės kraštas“, kuriai priklausė dėl pokyčių nepatenkinti gyventojai, dėl grupinių gyvenimo namų statybų stabdymo nesikreipė. Tam buvo suburta iniciatyvinė grupė. Šie savo nepasitenkinimą dėl grupinių gyvenimo namų minėtose gatvėse buvo išreiškę oficialiai. Iš dalies dėl jų pastangų ir dėl kitų aplinkybių šių namų vieta vis dėlto buvo pakeista.

– Kranto gatvėje esantis sklypas, kaip paaiškėjo vėliau, buvo be komunikacijų, rajono savivaldybė suskaičiavo, kad norint jas įrengti reikės papildomai 5–6 tūkst. eurų biudžeto lėšų. Tad nutarta sklypus grupinio gyvenimo namams formuoti kitoje vietoje. Dabar bus formuojama Mechanizatorių ir Tauragės gatvėse, – „Tauragės žinioms“ sakė K. Anulienė. – Taip, bendruomenės nuomonė tokiais atvejais yra svarbi, bet prieštaraujančių visuomet atsiras. Dabar, pakeitus vietą, naujosios vietos gyventojai lyg patenkinti, nieko nesako. Galiu pasidžiaugti Tauragės miesto bendruomenėmis, jos supratingesnės, tokių didelių problemų nėra kėlusios.

Šiuo metu Tauragėje gyvuoja grupinio gyvenimo namai Marių gatvėje, jie čia buvo įkurti iš privataus asmens nupirktame būste. Tokie pat namai, kokie planuojami Jovaruose, jau stovi Žaliojoje gatvėje 22, juose trūksta tik baldų, gyventojai juose įsikurs kitąmet.

Dar vienus grupinio gyvenimo namus planuojama statyti Rydštato gatvėje. Kaip sako K. Anulienė, kol kas panašu, kad bendruomenė pretenzijų neturi.

Tauragės apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė informavo, jog šiandien 30-yje iš 35 apylinkių vykdomas atsitiktinis balsų perskaičiavimas.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su patarėjų komanda antradienį, spalio 13 d., dirbs Tauragės regione, tęsdami Prezidentūros darbo dienų ciklą skirtinguose regionuose.

Savaitės pradžia dar bus ganėtinai šilta. Antradienį ir trečiadienį numatomi lietingi orai, stiprės vėjas. Antroje savaitės pusėje kritulių sumažės, tačiau plūstels gerokai šaltesni orai.

Suskaičiavus Tauragės apygardos rinkėjų balsus paaiškėjo, jog į antrą rinkimų turą tauragiškiai deleguoja socialdemokratų lyderį Darių Petrošių ir jokiai partijai nepriklausantį Liberalų sąjūdžio iškeltą muziejininką Romualdą Vaitkų.

20 valandą užsidarė rinkimų apylinkės, o politikai su nekantrumu laukia rezultatų. „Tauragės žinios“ kartu su Tauragės kabeline televizija (TVK) kviečia stebėti tiesioginę laidą. Seksime iš apylinkių plaukiančius rinkimų rezultatus ir kalbinsime kandidatus jų štabuose.

Šiandien Lietuvoje vykstančiuose Seimo rinkimuose iki 15 val. balsavo beveik ketvirtadalis – 23,3 proc. – rinkimų teisę turinčių piliečių. Tauragės rinkimų apygardoje, 15 val. duomenimis, iki 15 val. balsavo 19,44 proc. rinkėjų.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Atvejai patvirtinti visose dešimt šalies apskričių. 64 iš jų registruoti Šiaulių, 51 Vilniaus, 50 Kauno, 14 Klaipėdos, 8 Telšių, 7 Marijampolės, 6 Alytaus, 3 Tauragės ir po 1 Panevėžio bei Utenos apskrityse.

Tradicinis rudeninis dviračių žygis prasidėjo – nuo Tauragės pilies link Bijotų ką tik pajudėjo ilga dviratininkų kolona. Į žygį dviratininkus pakvietė dviračių mėgėjų ir profesionalų, entuziastų ir jiems prijaučiančių klubas „MTB Tauragė“.

Penktadienį, Lietuvoje minint Vietos savivaldos dieną, „Auksinės krivūlės“ apdovanojimuose buvo pagerbtos įvairiose srityse labiausiai nusipelniusios šalies savivaldybės. Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) organizuotame renginyje net du „Auksinės krivūlės“ laureato prizai įteikti Tauragės rajono savivaldybei.

Nors turistinis sezonas tradiciškai baigiasi kartu su vasara, o kartu ir Pagramančio regioninio parko lankytojų centro darbas savaitgaliais, šiemet – išimtis. Lankytojai spalio mėnesį į direkciją galės užsukti ir šeštadieniais.

Pastarosiomis savaitėmis iš įvairių informacijos šaltinių sužinome apie Baltarusijos žmonių kovą už demokratiją ir permainas, palaikome juos mintyse ar dalyvaudami solidarumo akcijoje „Laisvės kelias“. Todėl dabar norime supažindinti su Tauragėje gyvenusiu, šį miestą mylinčiu bei šilčiausius eilėraščius jam skyrusiu Baltarusių žurnalistu, poetu, vertėju ir kovotoju prieš diktatūrinį jo šalies valdžios režimą, Konstantinu Severinecu (Кастусь Северинец). Jo sūnus Pavelas yra vienas Baltarusijos krikščionių demokratų partijos lyderių, kandidatavęs šių metų rinkimuose į Baltarusijos prezidentus, tačiau buvo areštuotas. 2006, 2011 ir 2020 m. „Amnesty International“ Pavelą Severinecą pripažino „sąžinės kaliniu“. 2017 m. K. Severinecas Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešajai bibliotekai atsiuntė savo eilėraščių knygą bei atsiminimus su eilėmis apie jaunystės dienas, praleistas mūsų mieste.

Jau šiandien, spalio 10-ąją, – Lietuvos vaikų ir moksleivių TV konkurso „Dainų dainelė 2020“  laureatų apdovanojimai. Šiais metais laureatėmis tapo Tauragės meno mokyklos solistės Toma Mikonytė ir Atėnė Ravinkaitė. Laureatų koncertas Nacionaliniame operos ir baleto teatre LRT kanalu bus rodomas tiesiogiai sekmadienį, spalio 11 d., 16 val.

Vilkaviškio rajono savivaldybės Ramoniškių kaime ūkininkaujanti Valuckų šeima ne tik augina bulves, bet ir aktyviai veisia mišką. Parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos srities „Miško veisimas“ programa pasinaudojo net keli Valuckų šeimos atstovai. 2018 metais dalį žemių jaunais medžiais apsodino ir Alvytė Valuckienė.

Raimondas Matemaitis Valstybinės miškų urėdijos Tauragės padalinio vadovu tapo laimėjęs konkursą. Yra jis urėdijoje dirbęs ir anksčiau, net du kartus – trejus ir ketverius metus. Taigi patirties šioje srityje jam tikrai netrūksta, juo labiau, kad ir išsilavinimas atitinkamas – miškų ūkio inžinierius. O ir su kolektyvu sutarė puikiai. Vis dėlto vos po pusantrų metų iš pareigų jam teko trauktis. Kodėl taip atsitiko, skaitykite laikraščio vedamajame.

Nuo pirmadienio šalyje vyksta išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose. Tauragiškiai balsuoja savivaldybės pastato pirmame aukšte, civilinės metrikacijos skyriaus, liaudyje vadinamo „zaksu“, patalpose. Nors didelio rinkėjų antplūdžio nėra, už durų nuolat rikiuojasi keleto žmonių eilutė. Atiduoti balsą išankstiniame balsavime šiandien dar galima iki 20 valandos.

Šiąnakt dviem savaitėms lokalus karantinas įvedamas Raseinių rajono savivaldybėje. Epidemiologinei situacijai šiame rajone pasiekus nekontroliuojamą ribą, nuspręsta apriboti judėjimą, įvesti nuotolinį darbą. Nors vyriausybė iki šiol kalbėjo tik apie lokalias pandemijos valdymo priemones labiausiai paveiktuose rajonuose ir sektoriuose, šįryt „Žinių radijo“ radijo laidoje kalbintas premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, jog yra tikimybė, kad gali būti įvestas visuotinis karantinas.

Pavasarį rašėme, jog rajono savivaldybė puoselėja planus Vytauto g. 141 numeriu pažymėtame pastate įrengti dviejų salių kino teatrą. Administracijos direktorius Modestas Petraitis vakar vakare paskelbė, jog ledai pajudėjo – kino teatro projektavimo darbai jau užbaigti.

Rugpjūčio pabaigoje iš Tauragės profesinio rengimo centro vadovo pareigų pasitraukus pensinio amžiaus socialdemokratui Stasui Lapei, įstaigai ieškoma naujo direktoriaus. Laikinai šias pareigas einantis pavaduotojas ugdymui Virginijus Remeikis teigia į nuolatinio vadovo kėdę nepretenduojantis – anot jo, įstaigai reikia jauno lyderio. Juolab, kad profesinės mokyklos šalyje išgyvena renesansą. Stiebtis bando ir Tauragės PRC – šiemet įsigijo naujos mokymo įrangos už kelis šimtus tūkstančių eurų, jaunuoliams siūlo darbo rinkoje paklausias specialybes. Visgi, anot pavaduotojo, įstaigos progresą stabdo provincijoje gajūs stereotipai apie profesinį mokymą bei finansavimo problemos – PRC pavaldus tiesiogiai ministerijai, tad jo mokiniai Tauragės rajono savivaldybės paramos priemonėmis, skirtomis švietimo bendruomenei, naudotis negali.

Po išankstinės premjeros Vilniuje ir premjeros Rygos trumpo metro filmų festivalyje „2Annas ISFF“ žiūrovai arba tramdė prasiveržusias emocijas, arba teiravosi, kur dokumentinį filmą „Kaubojus“ galėtų išvysti jų draugai ir artimieji. Jau šį penktadienį, spalio 9-ąją, stiprių reakcijų sulaukusią istoriją apie vienišą tėvą, auginantį neįgalų sūnų, pamatyti Tauragės žiūrovus kvies tauragiškiai režisierius Raimondas Kavaliauskas ir animatorius Martynas Auz. Tauragės kultūros centre tądien numatomi net du nemokami seansai. 15 val. ir 19 val. pamatyti filmą kviečiami visi pasiilgę įtaigaus lietuviško kino. 

Šiandien Tauragės kultūros rūmuose vyko Trečiojo amžiaus universiteto mokslo metų pradžios šventė ir ataskaitinis susirinkimas, kurį dėl pandemijos pavasarį teko nukelti. Vienbalsiai perrinkta universiteto pirmininkė Albina Senkuvienė džiaugėsi studentų aktyvumu bei gausėjančiomis gretomis.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Tauragės AVPK) Šilalės rajono policijos komisariato pareigūnai prašo visuomenės pagalbos, kurie matė ar užfiksavo vaizdo registratoriais eismo įvykį kai automobilis kliudė dviratininkę.

Iniciatyva „Judėkime kartu“ organizuoja 15 kilometrų pėsčiųjų žygį neseniai dėl onkologinės ligos mirusiai Kęstučio bataliono savanorei pagerbti. Starto vieta – prie Šilinės girininkijos miške esančios raketinės bazės, renginys vyks kitą šeštadienį.

Tauragiškių pamėgtas Šilalės restoranas „Meldai“ vakar pranešė laikinai užsidarysiantis – vienai darbuotojų nustatytas COVID-19. Skelbiama, jog sergančioji šią savaitę įstaigoje nedirbo.

Vyriausioji rinkimų komisija jau prieš kurį laiką patvirtino tvarką, kaip koronaviruso pandemijos sąlygomis bus organizuojami Seimo rinkimai – akivaizdu, jog šįkart jie bus kitokie. Tauragės apygardos Nr. 34 komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė paaiškino, kas gi bus kitaip: nebebus vardinių rinkėjų kortelių, prailgintas balsavimo laikas, be to, tiek komisijų nariams, tiek rinkėjams balsavimo patalpoje dėvėti kaukes bus privaloma. Yra ir įdomesnių naujienų: vienas kandidatas – jau nebe kandidatas.

Tauragės ligoninė paskelbė, kad apie dvi savaites nebus teikiamos planinės ir skubios akušerinės-ginekologinės pagalbos paslaugos. „Tauragės žinios“ šiandien rašė, jog koronavirusas nustatytas ligoninės darbuotojui. Nepatvirtintais duomenimis, susirgo būtent Akušerijos-ginekologijos skyriaus medikė.