2020 Rugpjūčio 13 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Planą įdarbinti 200 ukrainiečių sužlugdė pandemija

  • Įkelta: 2020-07-28

Nuotraukų koliažas

Ketvirtus metus veikianti UAB „Darbo turas“ įdarbina iš trečiųjų šalių į Lietuvą atvykstančius žmones. Iki šių metų pradžios verslas augo sparčiai – iš viso, pasak bendrovės vadovo Tomo Juodikio, pavyko į šalies darbo rinką įlieti apie 1000 profesijų, kurių Lietuvoje trūksta, darbuotojų. Žemę iš po kojų išmušė kaip žaibas iš giedro dangaus trenkusi pandemija ir dėl jos paskelbtas karantinas. Direktorius neslepia – nors dabar karantinas  atšauktas, kol kas grįžti į normalias vėžes nepavyksta ir nežinia kada pavyks – „Darbo turas“ vis dar prastovoje.

Pasak T. Juodikio, liūdniausia, kad prieš pat karantiną, kovo 13-ąją, buvo įvykdytas projektas įdarbinti 200 žmonių iš Ukrainos, tačiau dėl karantino jis sustojo.

– Žmonės buvo atrinkti, didelei daliai jau ir dokumentai buvo paruošti, kiti vizas buvo gavę, ir viskas užsidarė. Kitas dalykas – kovo 13-ąją dar pridavinėjom dokumentus Užimtumo tarnybai, kad gautume leidimus dirbti, tačiau jų jau nebenagrinėjo. Nuo kovo 16-osios, kai buvo paskelbtas karantinas, leidimų dirbti Užimtumo tarnyba nebeišdavinėjo, kirsti Europos Sąjungos sienos žmonės nebegalėjo. Niekas iš trečiųjų šalių, išskyrus tuos, kurie turi leidimą gyventi, arba tarptautinių reisų vairuotojai, turintys tam tikrą dokumentą. Taigi praktiškai darbuotojams visos sienos buvo uždarytos, – pasakojo UAB „Darbo turas“ direktorius.

Tomas Juodikis, UAB „Darbo turas“ vadovas. Autorės nuotrauka

Dirbti mūsų šalyje galėjo tie darbuotojai, kurie prasidėjus karantinui buvo čia – net ir tie, kuriems baigėsi darbo vizos. Pranešus Migracijos tarnybai jiems leista būti čia, kol baigsis karantinas, kad nevažinėtų per sienas. Likusiems Lietuvoje užsieniečiams reikia pratęsinėti leidimus laikinai gyventi, tam „Darbo turas“ ir dirba po valandą per dieną.

Pasak jo, prieš nepilną mėnesį Ukrainoje vėl pradėjo dirbti vizų centrai. Tie, kurie patenka į trūkstamų Lietuvoje profesijų sąrašą, jau gali teikti dokumentus, bet judėjimas tarp šalių labai sudėtingas, be to, buvo būtina saviizoliacija. Tai labai problematiška – atvykęs žmogus dvi savaites negali dirbti, o turi pragyventi. Pragyvenimas Lietuvoje gal panašus kaip Ukrainos didmiesčiuose, tačiau nakvynė labai brangi. Kas už tai turi mokėti – ar darbdavys, ar jis pats? Neaišku. O kai daug tokių klausimų, viskas stoja.

Daugiausiai darbuotojų, pasak T. Juodikio, įmonė įdarbina iš Ukrainos, buvo ir baltarusių, gruzinų, uzbekų, rusų.

T. Juodikis pasakoja, kad Ukrainoje yra labai daug fiktyvių firmų, kurios pardavinėja, pavyzdžiui, brangiai apmokamus darbus Skandinavijoje, kur jie net neturi galimybių susitvarkyti dokumentų.

Žmonės sumoka pinigus agentūrai, o ji po kelių dienų tiesiog dingsta. UAB „Darbo turas“, pasak jo, dirba su patikimais partneriais Kijeve, kurie dirba oficialiai, turi licencijas ir žmonių neapgaudinėja.

Nuo šio pirmadienį būtinybė saviizoliuotis Ukrainos piliečiams panaikinta. Tačiau UAB „Darbo turas“ iki šiol vis ar prastovoje. Kodėl?

– Pilnu tempu dirbti vis dar negalime, nes dabar Užimtumo tarnyba pakeitė Profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje, sąrašą, – sakė T. Juodikis.

Mat norėdami čia pradėti dirbti prieš gaudami vizą arba leidimą gyventi užsieniečiai turi gauti Užimtumo tarnybos leidimą. Jo nereikia tiems, kas turi profesiją, kuri įrašyta į Profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje, sąrašą. Antrąjį 2019 m. pusmetį sąraše buvo 16 profesijų. Pirmąjį šių metų pusmetį jų padaugėjo keturis kartus ir buvo per 60. Šis sąrašas atnaujinamas kas pusmetį. Dabar, nuo liepos 1-osios, sąrašas vėl labai „sulyso“.

– Praktiškai liko vien metalo apdirbimas, – aiškina direktorius. – Nebereikia siuvėjų, iš statybų liko tik suvirintojai. Pramonei irgi visų rūšių suvirintojai, metalo lankstymas ir kitoks apdirbimas, dar kelios profesijos liko maisto pramonėje – išgyslintojas, išpjaustytojas, mėsininkas.

Paklaustas, kodėl, negi darbuotojų trūkumo nebėra, direktorius svarsto, kad per karantiną nedarbas padidėjo, Užimtumo tarnyboje užsiregistravo daug žmonių, galbūt emigrantų grįžo.

– Čia kaip mokytojų – visur spaudoje rašo, kad trūksta tūkstančio mokytojų, tačiau Užimtumo tarnyboje jų registruota du tūkstančiai, – sako T. Juodikis.

Apskritai, pasak T. Juodikio, mūsų šalyje įdarbinti galima tik turintį kvalifikaciją darbuotoją – kaip minimumą baigusį technikumą ar profesinę mokyklą. Jei žmogus turi kvalifikaciją, darbo stažo, galima prašyti leidimo jį įdarbinti, net jei jo profesija neįrašyta į trūkstamų Lietuvoje sąrašą.

– Tuos prašymus Užimtumo tarnyba pradėjo nagrinėti nuo pirmadienio, tai po truputį jau bandysim įsivažiuoti, bet dar kol kas sudėtinga, – sakė T. Juodikis.

Paklaustas, kaip mato įmonės perspektyvą, jei prasidėtų antroji koronaviruso banga, jis svarsto, kad tada būtų labai blogai.

– Nors ir dabar yra blogai, niekas nevyksta. Kur keturiese dirbdavom pilną darbo dieną, tai dabar laikas nuo laiko ateinam vienas kitas, pasižiūrim paštą, atsakom į laiškus, susitvarkom kas reikalinga, ir viskas. Tuo labiau, nei sezoninių darbuotojų negalėjom atvežti, kadangi jiems leidimus dirbti irgi reikia gauti iš Užimtumo tarnybos. Ankstesniais metais jų būdavo nemažai – prie uogų skynimo, derliaus nuėmimo, kurortų viešbučiuose, restoranuose – virėjų, kambarinių, – pasakojo direktorius. – Pas mus jau kaip ir susitvarkė viskas, bet kol kitose šalyse nesusitvarko, tol neina įsibėgėti. Juk daug mūsų šalies įmonių susijusios su užsieniu. Kol ten verslas neatsigauna, sunku įsivažiuoti ir mūsų verslui. Bandėm kreiptis į įmones, tačiau, sako, kol kas apie naujų žmonių priėmimą negalvosim. Tačiau jei tos antrosios bangos nebus, manau, vėl po truputį įsivažiuosim.

 

Antradienį atkurta didžiausios šalyje informacinės sistemos E. sveikata veikla, praneša Registrų centro specialistai.

Šie ženklai grįžta į Šilalės ir Dariaus ir Girėno bei J.Tumo-Vaižganto ir Gedimino gatvės sankryžas. Kiek ankščiau į miestą buvo grąžintos rodyklės Dariaus ir Girėno bei Vytauto gatvių sankryžoje.

Pirmomis dienomis šalyje vyraus itin šilti orai, tačiau vis pasirodys lietaus debesys. Savaitei įpusėjus įsismarkaus vėjas, o šiluma atslūgs, tad antra savaitės pusė bus gerokai gaivesnė.

Prekybos centras internete „Pigu.lt“ plečia savo tinklą – pirmadienį Tauragėje planuojamas punkto atidarymas. Šio tinklo prekes nuo šiol tauragiškiai galės atsiimti prekybos tinklo „Iki“ patalpose (Šilalės g. 83A).

Lomių kaimo gyventojai nuo šiol laisvalaikį gali leisti ką tik sutvarkytoje poilsio ir sporto zonoje prie užtvankos, kurioje – saugi ir patogi vieta maudytis net vaikams, tinklinio aikštele, persirengimo kabina, suoliukai. Tokia vieta, apie kurią kaimo gyventojai svajojo daugelį metų, atidaryta šį šeštadienį.

Sekmadienį šalyje patvirtinti dar septyni nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Naujas užsikrėtimo atvejis – ir Tauragės rajone: susirgo anksčiau užsikrėtusiojo šeimos narys.

Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) pareigūnai kaip ir kiekvienais metais vykdo prevencinę akciją „Saugi javapjūtė“. Akcijos metu pareigūnai tikrina ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika tinkamai aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis.

Rajono taryba kitą savaitę svarstys nemokamo viešojo transporto Tauragės gyventojams idėją. Jei politikai pritars, nemokamai rajono autobusais vežti keleivius Autobusų parkas pradėtų jau nuo rugpjūčio 1-osios. Apie tai politikai šiandien diskutavo Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje.

Praėjusią savaitę Tauragės pilies menėse išdėstyta stendinė „Klaipėdos (Memel) krašto paroda „Baltijos auksas“. Parodą atvežė dalis Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus personalo bei direktorius dr. Jonas Genys.

Tauragė rajono savivaldybės administracija kartu su Centrine projektų valdymo agentūra pradeda įgyvendinti pirmąjį funkcinės zonos Tauragė+ plėtros strategijos projektą – mažąjį aplinkkelį Tauragėje. 4,3 mln. eurų vertės darbus planuojama pradėti 2021 m. rudenį ir užbaigti iki 2023 m. pabaigos.

Per vakar parą fiksuotas infekcijos atvejų didėjimas daugiausia susijęs su protrūkiu Kauno įmonėje – ten koronavirusas nustatytas 13-ai asmenų. 9 asmenys susirgo Vilniaus apskrityje.

Adakave apvogtas garažas
  • Įkelta: 2020-07-24

Policija apklausia asmenis galinčius turėti informacijos apie ketvirtadienį Adakave įvykdytą vagystę.

Antradienio vakarą savivaldybės mažojoje posėdžių salėje vyko pirmasis Tauragės apygardos rinkimų komisijos posėdis. Prisiekę 10 komisijos narių ir komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė pradėjo rinkimų maratoną – jau priimami kandidatų pareiškiniai dokumentai. Apygardos rinkimų komisija ne tik kuruos rinkimų apylinkių darbą, bet ir stebės politinę reklamą, tirs rinkėjų papirkinėjimo atvejus. Dauguma jų šia veikla užsiima ne vienerius metus, o dirba, galima sakyti, iš idėjos – komisijos pirmininkė pabrėžė, jog užsidirbti iš to nepavyks. Tačiau atsakomybė didelė – privalu kaip iš natų išmanyti rinkimų organizavimo tvarką bei užtikrinti rinkimų skaidrumą.

Vietoje nenustygstantis nuotykių ieškotojas Vidas Stašaitis liepos mėnesį sau užsibrėžė ir įgyvendino tikslą – per tris savaites nuėjo 513 kilometrų. Be maršruto, konkrečių vietų, kurias norėtų aplankyti, tiesiog vaikštinėdamas po Tauragės miestą ir apylinkes.

Koronos virusas, žaibiškai paskleidęs ligą visame pasaulyje, smogė visiems verslams, tačiau, ko gero, smarkiausiai – turizmo sektoriui. Kelionių agentūra „1000 mylių“, pernai sparčiai  šoktelėjusi aukštyn, šį pavasarį būtų trankiai paminėjusi 5-ąjį gimtadienį. Vis dėlto jos įkūrėja Inga Dikšaitienė nusiminti nelinkusi – atvirkščiai, nusprendė savo planų nekeisti ir jau rugsėjį kelsis į erdvesnes patalpas! Kelionių agentūros vadovė atskleidė, kur vis dar galima keliauti šį sezoną.

Jei pavasarį Tauragės abiturientų šimtadienio šventės paminėtos kukliai, baiminantis viruso ir siekiant šventes rengti atvirose erdvėse, panašu, jog brandos atestatų šventės vyks kur kas iškilmingiau. Penkių miesto ir rajono ugdymo įstaigos diplomų įteikimų ceremonijos vyks jau viduje: kultūros rūmuose, bažnyčioje ar pačiose ugdymo įstaigose.

Artimiausiomis dienomis dangumi vis irsis lietaus debesys, pūs nemalonus vėjas. Tačiau temperatūra nuo penktadienio palaipsniui kils.

Skaudvilėje įsikūrusios vienintelės tokios Lietuvoje įmonės, gaminančios gelžbetonio gaminius ryšininkams, energetikams, kelininkams, vadovas šį antradienį paminėjo garbingą jubiliejų. Tauragės garbės piliečiui, verslininkui Jonui Bakšui sukako 85-eri. Turbūt Lietuvoje nėra kito direktoriaus, kuris toje pačioje įmonėje būtų dirbęs ir jai vadovavęs daugiau nei 50 metų. Paklaustas, kas visoje šalyje žinomai įmonei tiek metų nešasėkmę, vyras atsako paprastai: svarbiausia – vertinti savo darbuotojus.

Prasidėjęs grybų sezonas vilioja grybautojus į miškus. Deja, ne kiekviena išvyka į mišką baigiasi pilnomis grybų pintinėmis. Kai kurie grybautojai, ypač vyresnio amžiaus, praranda orientaciją ir pasiklysta.

Kad šiukšlės – amžina tema, akivaizdu. Skundų ir pastebėjimų dėl prasto jų tvarkymo redakcija gauna nuolat. Štai praėjusiame laikraščio numeryje rašėme apie gyventojų pasipiktinimą po langais statomais konteineriais. O šįkart skundas atskriejo iš Gedimino gatvės.

Šią liepą visų akys į naktinį dangų kyla kur kas dažniau – šiuo metu ten plika akimi galima pamatyti kometą „Neowise“. Be to, artėja rugpjūtis – idealiausias mėnuo meteorų lietaus stebėjimui Lietuvoje. „Bitės Profai“ apžvelgė programėles, kurios ne tik padės pradedantiesiems astronomams lengviau suprasti ką mato danguje, bet ir pagelbės suplanuoti tobulas nakties nuotraukas ar supažindins mažuosius su kosmoso platybėmis.

Policija tiria netradicinę vagystę: vakar į Tauragės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi Dacijonuose įsikūrusios įmonės savininkai. Pranešta, jog elektroniniu būdu buvo įsilaužta į kompiuterį ir užkoduoti juose buvę elektroniniai įmonės duomenys

Nors koronaviruso bangai nuslūgus viruso prevencijos taisyklės vis švelnėja, vis dar privaloma saviizoliacija iš tam tikrų šalių. Viena tokių – Portugalija, iš kurios atvykstanti tauragiškė kreipėsi pagalbos į savivaldybę. Dėl šio klausimo vėl teko susirinkti Ekstremalių situacijų operacijų centrui. Paaiškėjo, jog „Bastilija“ iki rugpjūčio vidurio užimta, be to, dėl vieno kito atvejo šiam tikslui paskirti visą pastatą būtų neprotinga. Tad kur gali tikėtis būti apgyvendinti iš pavojingų šalių grįžę piliečiai? Ir ar visos paslaugos jiems vis dar nemokamos?

Atnaujins fasadą
  • Įkelta: 2020-07-21

Porą dešimtmečių nesikeitęs „Versmės“ gimnazijos fasadas netrukus pasikeis – mokykla bus perdažyta.

Vasaros kino seansai pilies kiemelyje jau tapo tradicija. Šiais metais kino seansų peržiūras Tauragės krašto muziejus „Santaka“ pradeda prancūzų filmu „Nuostabi epocha“.