2020 Liepos 14 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Nauja viltis keliams asfaltuoti – partnerystė su verslu

  • Įkelta: 2020-06-30
Kovo 11-osios gatvė. Margaritos Rimkutės nuotrauka
Margarita RIMKUTĖ, Eglė ČERVINSKAITĖ

Praėjusią savaitę vykusiame rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete prabilta apie iki šiol Tauragėje neišbandytą iniciatyvą – privataus verslo subjektų įtraukimą modernizuojant miesto gatves, kitaip – PPP projektus. Paprastai tariant, gatvės asfaltuojamos verslo investicijų pagalba, o savivaldybė už tai sumoka per nustatytą laikotarpį. Tokį finansavimo būdą miesto žvyrkelių asfaltavimui mažinimui eidami į savivaldybių tarybų rinkimus savo programoje siūlė Tauragės konservatoriai. Kitą savaitę, ar pritarti tokiam projektui, svarstys taryba – teikiamas projektas beveik 10-čiai kilometrų žvyruotų gatvių asfaltuoti už 7,8 mln. eurų.

Kaip komiteto posėdžio metu sakė klausimą pristačiusi Genovaitė Pukelytė, Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėja, ši iniciatyva vadinasi valdžios ir privataus subjektų partnerystės (PPP) projektas.

– Tokį projektą yra įgyvendinęs Kaunas, Ukmergės rajono savivaldybė. Ši iniciatyva panaši į baseino koncesiją (leidimas privačiam subjektui vykdyti ūkinę komercinę veiklą perduodant jam viešųjų paslaugų teikimą ar kitų valstybės ar savivaldybių funkcijų atlikimą – red. past.). Tai yra šiek tiek kitoks variantas. Čia perdavus savivaldybės turtą privatus asmuo pajamų negaus. Privatus asmuo sutvarko gatves, o savivaldybė per nustatytą laikotarpį, pavyzdžiui, 10–15 metų, jam atsiskaito, – aiškino G. Pukelytė susirinkusiems tarybos nariams.

Kaip sakė G. Pukelytė, šiame projekte galėtų dalyvauti ir užsienio kapitalo įmonės, be to, tokios didelės šalies įmonės, kaip „Kauno tiltai“ ar „Panevėžio keliai“. Privatus subjektas atliktų ir objekto priežiūrą.

Iš viso beveik 10 kilometrų asfalto

Plėtros ir turto valdymo skyriaus atstovės turėjo parengusios būtinų asfaltuoti gatvių sąrašą, kurių modernizavimas įkainotas 8–9 mln. eurų. Iš viso sąraše – 22 gatvės, kurių bendras ilgis sudaro 9 tūkst. 360 metrų. Tai gatvės, išrikiuotos pagal savivaldybės nustatytą eiliškumo sąrašą. Teikiant sprendimo projektą suskaičiuotos ir preliminarios sumos, reikalingos jų asfaltavimui. Pateikiame visą numatomų PPP projektų pagalba asfaltuoti gatvių sąrašą:

1 Kovo 11-osios g. (ilgis 350 m, preliminari kaina – 315 tūkst. Eur)

2 Liepų g.(460 m, 414 tūkst. Eur)

3 Pušyno g. nuo T. Ivanausko gatvės iki Dariaus ir Girėno g. (340 m, 306 tūkst. Eur)

4 Daržų gatvės atkarpa nuo D. Poškos g. iki Tremtinių kelio (320 m, 288 tūkst. Eur)

5 Žalioji g. (510 m, 459 tūkst. Eur)

6 Ganyklų g. iki Rytų gatvės (410 m, 369 tūkst. Eur)

7 Puntuko g. atkarpa nuo Šilalės gatvės iki Rytų g. (640 m, 576 tūkst. Eur)

8 Vydūno g. (600 m, 540 tūkst. Eur)

9 J. Basanavičiaus g. atkarpa nuo Žaliosios g. iki I. Simonaitytės g. (400 m,160 tūkst. Eur)

10 Kalno g. (460 m, 184 tūkst. Eur)

11 Kosmonautų g. (430 m, 387 tūkst. Eur)

12 Vytauto g. atkarpa nuo J. Tumo-Vaižganto g. iki Tremtinių kelio (640 m, 576 tūkst. Eur)

13 Margirio g. (220 m, 198 tūkst. Eur)

14 Tiesos g. (630 m, 567 tūkst. Eur)

15 Rytų g. atkarpa nuo Puntuko g. iki Purienų g. (350 m, 315 tūkst. Eur)

16 Laukų g. (400 m, 360 tūkst. Eur)

17 Stadiono g. (360 m, 324 tūkst. Eur)

18 Maironio g. iki Stadiono g. (480 m, 432 tūkst. Eur)

19 Akacijų g. (370 m, 333 tūkst. Eur)

20 M. Mačernio g. iki Dariaus ir Girėno g. (390 m, 351 tūkst. Eur)

21 Pušų g. (300 m, 120 tūkst. Eur)

22 Skalvių g. (300 m, 270 tūkst. Eur)

Populiarėjantis finansavimo būdas

Lietuvoje viešojo ir privataus sektorių partnerystės apibrėžimas yra nustatytas Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme – tai valstybės arba savivaldybės institucijos ir privataus subjekto įstatymų nustatyti bendradarbiavimo būdai, kuriais valstybės arba savivaldybės institucija perduoda jos funkcijoms priskirtą veiklą privačiam subjektui, o privatus subjektas investuoja į šią veiklą ir jai vykdyti reikalingą turtą, už tai gaudamas įstatymų nustatytą atlyginimą.

Kaip rašo „Verslo žinios“, pasaulinė praktika rodo, kad PPP neretai yra vienintelis būdas greičiau įgyvendinti didelio masto viešosios infrastruktūros projektus. Tokia partnerystė užtikrina, kad valstybei projekto pradžioje reikia mažiau investicijų, o viso projekto išlaidos yra išdalijamos lygiomis dalimis per ilgąjį laikotarpį.

Lietuvoje pasirašant PPP sutartis jau įgyvendinta keletas projektų: Vilniuje pastatyta Balsių mokykla, nutiestas Palangos aplinkkelis, statomi policijos komisariatas Kaune bei Panevėžyje ir toks finansavimo būdas vis labiau populiarėja. Kai skelbiama centrinės projektų valdymo agentūros tinklalapyje ppplietuva.lt, nemažai projektų yra pradėti arba tvarkomi jų dokumentai. Pavyzdžiui, Kauno rajono savivaldybė planuoja rekonstruoti gatvių apšvietimo sistemas už 12,67 mln. eurų, Ukmergė, kaip ir Tauragė – asfaltuoti gatves (22 mln. Eur, iš jų – 8,34 mln. privačios investicijos), Šiauliai vykdys apskrities vyriausiojo policijos komisariato statybą (22 mln, Eur iš jų 7,62 mln. – privačios investicijos).

 

Savivaldybė paskelbė traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir jų priekabų techninės apžiūros grafiką

Sekmadienį vyko priešpaskutinis virtualaus Pasaulio ralio-kroso čempionato etapas. Šį kartą veiksmas vyko Švedijos Holjes lenktynių trasoje. Rokas Baciuška po šio etapo pakilo bendroje rikiuotėje iš septintos į šeštą vietą tarp trijų dešimčių profesionalių lenktynininkų iš viso pasaulio.

Praėjusį penktadienį J.Viktoro-Kalvano parke Tauragės kultūros centro Lengvosios muzikos orkestras tauragiškius sukvietė į koncertą po atviru dangumi, „Penktadienio pikniką“. Į renginį susirinkę žiūrovai muzikos klausėsi prisėdę ant vejos.

Pasaulio šalims atsigaunant po pirmosios COVID-19 bangos ir nekantriai laukiant žinios apie vakcinos nuo šio viruso sukūrimą, pandemijos pasekmes analizuojantys ekspertai griežti – kai kuriais atvejais padaryta žala sunkiai išmatuojama. Vienas tokių – netiesioginės pandemijos pasekmės vaikų sveikatai.

Paskutinėmis birželio dienomis vyks neramūs orų pokyčiai: šalį alinančius karščius išstums vėsesnės permainos, kurias atlydės gausūs krituliai, perkūnija ir smarkus vėjas.

Taip lengvai kaip iki šiol į savivaldybės administracijos pastatą Respublikos gatvėje eilinis mirtingasis dabar nebepateks – baigus remontą pertvarkytame pastato pirmajame aukšte atsirado stiklinės rakinamos durys, kurias praverti galima tik su leidimu. Pasak savivaldybės atstovo, tokia sistema interesantų aptarnavimą kaip tik palengvins ir pagreitins.

Savaitgalį rinkiminius sąrašus daugiamandatėje reitingavo dvi partijos – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai bei Lietuvos liberalų sąjūdis. Tauragiškiai rinkiminiuose sąrašuose į pirmąsias dešimtukų pozicijas nepateko, visgi, gan aukšta vieta liberalų reitinge teko Tauragės eksmerui Sigitui Mičiuliui.

Birželis – ypatingas mėnuo Tauragės senamiesčio bendruomenei. Prieš 5 metus birželio 10 dieną įsikūrusi Senamiesčio bendruomenė buvo 7-oji miesto bendruomenė Tauragėje. Penkeri metai prabėgo nepastebimai – jie buvo pilni išvykų, pramogų ir, žinoma, gerų darbų.

„Liberty Beach“ pristato didžiausią sezono naujieną – pripučiamųjų vandens batutų parką. Tokia atrakcija – vienintelė regione, panašių atrakcionų nėra daugiau nei 100 kilometrų spinduliu. Vandens batutų parko atidarymo renginys vyks šį šeštadienį, o batutų parke apsilankyti galėsite visą sezoną.

Šokių studija „Time to move“ jau turi sukaupusi solidų įvairiausių apdovanojimų kraitį, o šiomis dienomis jį papildė dar vienas – „Kaunas Fest 2020“ pargrindinis prizas ir pirmosios vietos apdovanojimas.

Birželio 26-oji, Tarptautinė kovos su narkomanija diena, skirta paskatinti kovą su narkomanija, išlaisvinti visuomenę iš priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Minint tokią dieną, vaiko teisių apsaugos specialistai nori akcentuoti pagalbos svarbą priklausomam asmeniui ir jo artimai aplinkai.

Birželio 18 d. Šiauliuose vyko dešimtosios Lietuvos policijos dvejetų paplūdimio tinklinio pirmenybės. Jose triumfavo Tauragės apskr. VPK moterų komanda. Vyrų komanda finale nusileido kolegoms iš Panevėžio. Geriausia turnyro žaidėja pripažinta Tauragės pareigūnė Deimantė Gedminienė.

Praėjusią savaitę tauragiškius gąsdinusi perkūnija nepraėjo be padarinių: žaibas įtrenkė į „Jozitos“ degalinę Šilalės gatvėje. Perdegė visa objekto įranga. Visoje šalyje veikiančio pigaus kuro degalinių vadovas juokauja: matyt, žaibą parklupdyti jį trokštančių konkurentų prašymu buvo siųstas iš aukščiau.

Nuo rugsėjo 1-osios tėvai gali perimti mokytojo vaidmenį ir nuo darželio iki paskutiniųjų klasių mokyti savo vaikus namuose. Nors tokį sprendimą daugelis tėvų vertina teigiamai, patys mokyti savo vaikus ryšis retas. Kalbintos mamos atsakomybės pačios mokyti savo vaikus kratosi – sako, užteko karantino, kad suprastų, kaip tai sunku. O štai jaunas tėvelis Gediminas Tamulynas džiaugiasi – jis sako tokio sprendimo seniai laukęs. Vaikai gali mokytis ir ugdytis per pavyzdį, per situacijas, per tikrą gyvenimą, o mokykla moko visko, ko nereikia, o ko labiausiai reikia – ten nėra,  – įsitikinęs jis.

Antradienį startavo naujas rajono savivaldybės interneto puslapis. Seną rajono savivaldybės herbą pakeitė rajono simbolis – miesto pavadinimas su stilizuotu vėjo malūnėliu vietoj „T“ raidės, o svetainės stilių – gerokai modernesnis. Raudonus, pilkus tonus keitė miesto vaizdų vaizdo įrašai, žali-pilki akcentai.

Joninių dieną Batakiuose vyko dviračių žygis po šio krašto istorines vietas ir apylinkes. Susirinko apie šimtas žygeivių, tiek pavieniai, tiek su šeimomis. Profesionalai ir mėgėjai. Vyriausiajam buvo 82 m, jauniausias dalyvis –vos 4 metų. Žygeiviai dviračiais nukeliavo 38 km.

Artimiausiomis dienomis šalyje didesnių pokyčių nenumatoma: vyraus itin šilti, ramūs ir saulėti orai. Visgi, savaitgalį Lietuvos padangę vietomis jau sudrums neramumai.

Policija praneša, jog vakar popiet, į iš kiemo Šilalės g. išvažiuojantį automobilį trenkėsi keturiolokmečio vairuojams paspirtukas. Paauglys susižalojo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) birželio 24 d. duomenimis, per vakar dieną šalyje patvirtintas 1 naujas užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Iš viso infekcija dar serga 232 asmenys. 

Joninės, Kupolinės, Rasos šventė šiemet dainomis, muzika, šokiais nuskambėjo Taurų nuotykių parke.

Šiandien, birželio 23-ąją, visoje Lietuvoje minimos Joninės. Antradienio pavakarę, 17 valandą, linksmybės numatomos Taurų nuotykių parke, Vaitimėnų kaime (Mažonų sen.) šventė prasidės 20 val.

Į redakciją kreipėsi dėl savo artimųjų kapo senosiose miesto kapinėse susirūpinusi tauragiškė. Moteris teigė patekusi į tokią situaciją, su kuria pačiai susidoroti nepavyksta: greta jos artimųjų  kapavietės pūpso nupjautos alyvos kelmas, kurio šaknys ėmė skverbtis po jos prižiūrimo kapo borteliais.

Savaitės pradžia numatoma vos gaivesnė, saulę dažniau slėps debesys, vietomis nuvilnis lietus. Visgi, nuo trečiadienio šalyje įsivyraus ramūs, saulėti ir itin šilti orai, kuomet dienomis temperatūra sieks 28–31 laipsnį karščio. 

Kelis mėnesius griežto karantino sąlygomis gyvenę lietuviai jaučia renginių alkį, rodo bilietų platinimo bendrovės „Tiketa“ duomenys. Nors prieš karantiną buvusių bilietų pardavimo aukštumų dar teks palaukti, pastarosios savaitės renginių organizatorius nuteikia optimistiškai. Per pirmas dvi birželio savaites, kuomet sušvelnėjo karantino sąlygos, „Tiketa“ pardavė keturis kartus daugiau bilietų nei per pirmas dvi gegužės savaites ir net beveik septynis kartus daugiau nei per pirmas balandžio savaites, t. y. karantino pradžioje.

Pirmadienį valstybiniu anglų kalbos egzaminu prasideda pagrindinė brandos egzaminų sesija.