2020 Rugpjūčio 07 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kovos su narkomanija diena: kaip padėti priklausomybių kamuojamoje šeimoje augančiam vaikui?

  • Įkelta: 2020-06-26
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Birželio 26-oji, Tarptautinė kovos su narkomanija diena, skirta paskatinti kovą su narkomanija, išlaisvinti visuomenę iš priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Minint tokią dieną, vaiko teisių apsaugos specialistai nori akcentuoti pagalbos svarbą priklausomam asmeniui ir jo artimai aplinkai.

„Dar ir dabartinėje visuomenėje yra nusistovėjusi nuostata, kad pagalba reikalinga ir jos kreiptis turi tik priklausomybės simptomų sutrikimų turintis asmuo. Vis dar nėra skubama pagalbos nukreipti ar teikti priklausomybę kenčiančio asmens šeimos nariams, sutuoktiniui, vaikams, broliams, seserims ir kitiems artimiesiems. Narkotines medžiagas vartojantis asmuo kelia grėsmę ne tik savo asmeninei sveikatai ir gerovei, bet ir šeimos bei aplinkinių gerovei, tačiau žala, atsirandanti artimos aplinkos nariams dėl gyvenimo ar buvimo artimais ryšiais susijus su priklausomu asmeniu, nėra pakankamai analizuojama“, – sako Agnė Draugelytė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos vyriausioji specialistė, dirbanti su priklausomybę ar priklausomybės simptomų sutrikimų turinčiais asmenimis ir (ar) jų šeimomis.

Pasak A. Draugelytės, asmenys, gyvenantys ar artimais ryšiais susiję su vartojančiais ar priklausomais asmenimis, tampa kopriklausomi, todėl jiems taip pat reikalinga pagalba. Deja, dažnai artimuosius kamuojanti kopriklausomybė lieka neaptarta ar net nepastebėta. Klaidinga yra tikėti ir laukti, kol viskas išsispręs savaime, pagalba yra reikalinga ir būtina visai priklausomo asmens šeimai. Todėl galime pasidžiaugti, kad Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Respublikiniu priklausomybės ligų centru, taigi nuo šiol pagalba bus prieinamesnė. Vaiko teisių apsaugos mobiliosios komandos galės nukreipti asmenis konsultacijai, gydymui ir psichosocialinės pagalbos gavimui į Centrą.

Kopriklausomi asmenys ne mažiau nei patys priklausomybės liga sergantieji yra linkę neigti savo problemas, jaučia gėdą ir kaltę. Jie nesuvokia, kad priklausomo žmogaus elgesį labai sunku prognozuoti, o susitarimai paprastai yra nevykdomi. Neretai artimiesiems trūksta informacijos, jie nežino, kaip padėti priklausomybę turinčiam šeimos nariui ir tiesiog tikisi, kad viskas savaime išsispręs. Tada jie „užstringa“ ties laukimu ir visas gyvenimas pradeda suktis tik apie faktą, ar artimasis vartojo, ar ne, o jų pačių poreikiai bei interesai būna nustumiami į šoną.

Kaip teigia vyriausioji specialistė A. Draugelytė, gyvenimo derinimas prie priklausomo asmens tampa varginančiu, kelia nuolatinį stresą. Gyvendami tokiomis sąlygomis ir nesulaukdami teigiamo pokyčio artimieji palaipsniui pradeda klimpti į depresiją, juos apima apatija, asmeninio gyvenimo tikslo neturėjimas, gyvena nuolatine viltimi, kad artimasis nustos vartoti, tačiau nesupranta, kad tas lūkestis tikriausiai niekada neišsipildys be pagalbos abiem pusėms.

Apmaudu, kad priklausomose šeimose suaugusieji dažnai apleidžia ir savo vaikus. Tokiose šeimose vaikams neretai trūksta visaverčio maisto, kokybiškų sąlygų miegui, poilsiui ir mokymuisi, tinkamos aprangos, avalynės, kitų kiekvieno vaiko poreikiams būtinų dalykų. Vartojančiose šeimose dažniau išprovokuojami konfliktai, smurtas artimoje aplinkoje. Fiziniai nepritekliai ir kiti neigiami patyrimai bei poreikių nepatenkinimas menkina vaikų pasiekimus, stabdo asmenybės tobulėjimą, sekina fizines ir psichikos galias.

„Mano, kaip mobiliosios komandos specialistės, dirbančios su priklausomybę turinčiais asmenimis ir jų šeimos nariais, pagrindinės funkcijos yra gebėti identifikuoti priklausomybės simptomus, jų įtaką asmens elgesiui, šeimos gerovei, teikti intensyvią pagalbą šeimai, vaikams, taikyti motyvavimo technikas, nukreipti šeimos narius paslaugoms. Ypatingai svarbu yra kuo anksčiau atpažinti šeimos problemą, jos daromą įtaką, žalą ir kuo skubiau nukreipti pagalbos į specialistus. Dar kartą noriu pasakyti, kad jeigu šeimoje yra priklausomas žmogus, pagalba reikalinga visai šeimai, kad ji galėtų sveikti kartu“, – apie savo darbo funkcijas pasakoja A. Draugelytė. 

Tarptautinę kovos su narkomanija dieną Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė 1987 m. birželio 26-ąją.

Birželio 18 d. Šiauliuose vyko dešimtosios Lietuvos policijos dvejetų paplūdimio tinklinio pirmenybės. Jose triumfavo Tauragės apskr. VPK moterų komanda. Vyrų komanda finale nusileido kolegoms iš Panevėžio. Geriausia turnyro žaidėja pripažinta Tauragės pareigūnė Deimantė Gedminienė.

Praėjusią savaitę tauragiškius gąsdinusi perkūnija nepraėjo be padarinių: žaibas įtrenkė į „Jozitos“ degalinę Šilalės gatvėje. Perdegė visa objekto įranga. Visoje šalyje veikiančio pigaus kuro degalinių vadovas juokauja: matyt, žaibą parklupdyti jį trokštančių konkurentų prašymu buvo siųstas iš aukščiau.

Nuo rugsėjo 1-osios tėvai gali perimti mokytojo vaidmenį ir nuo darželio iki paskutiniųjų klasių mokyti savo vaikus namuose. Nors tokį sprendimą daugelis tėvų vertina teigiamai, patys mokyti savo vaikus ryšis retas. Kalbintos mamos atsakomybės pačios mokyti savo vaikus kratosi – sako, užteko karantino, kad suprastų, kaip tai sunku. O štai jaunas tėvelis Gediminas Tamulynas džiaugiasi – jis sako tokio sprendimo seniai laukęs. Vaikai gali mokytis ir ugdytis per pavyzdį, per situacijas, per tikrą gyvenimą, o mokykla moko visko, ko nereikia, o ko labiausiai reikia – ten nėra,  – įsitikinęs jis.

Antradienį startavo naujas rajono savivaldybės interneto puslapis. Seną rajono savivaldybės herbą pakeitė rajono simbolis – miesto pavadinimas su stilizuotu vėjo malūnėliu vietoj „T“ raidės, o svetainės stilių – gerokai modernesnis. Raudonus, pilkus tonus keitė miesto vaizdų vaizdo įrašai, žali-pilki akcentai.

Joninių dieną Batakiuose vyko dviračių žygis po šio krašto istorines vietas ir apylinkes. Susirinko apie šimtas žygeivių, tiek pavieniai, tiek su šeimomis. Profesionalai ir mėgėjai. Vyriausiajam buvo 82 m, jauniausias dalyvis –vos 4 metų. Žygeiviai dviračiais nukeliavo 38 km.

Artimiausiomis dienomis šalyje didesnių pokyčių nenumatoma: vyraus itin šilti, ramūs ir saulėti orai. Visgi, savaitgalį Lietuvos padangę vietomis jau sudrums neramumai.

Policija praneša, jog vakar popiet, į iš kiemo Šilalės g. išvažiuojantį automobilį trenkėsi keturiolokmečio vairuojams paspirtukas. Paauglys susižalojo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) birželio 24 d. duomenimis, per vakar dieną šalyje patvirtintas 1 naujas užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Iš viso infekcija dar serga 232 asmenys. 

Joninės, Kupolinės, Rasos šventė šiemet dainomis, muzika, šokiais nuskambėjo Taurų nuotykių parke.

Šiandien, birželio 23-ąją, visoje Lietuvoje minimos Joninės. Antradienio pavakarę, 17 valandą, linksmybės numatomos Taurų nuotykių parke, Vaitimėnų kaime (Mažonų sen.) šventė prasidės 20 val.

Į redakciją kreipėsi dėl savo artimųjų kapo senosiose miesto kapinėse susirūpinusi tauragiškė. Moteris teigė patekusi į tokią situaciją, su kuria pačiai susidoroti nepavyksta: greta jos artimųjų  kapavietės pūpso nupjautos alyvos kelmas, kurio šaknys ėmė skverbtis po jos prižiūrimo kapo borteliais.

Savaitės pradžia numatoma vos gaivesnė, saulę dažniau slėps debesys, vietomis nuvilnis lietus. Visgi, nuo trečiadienio šalyje įsivyraus ramūs, saulėti ir itin šilti orai, kuomet dienomis temperatūra sieks 28–31 laipsnį karščio. 

Kelis mėnesius griežto karantino sąlygomis gyvenę lietuviai jaučia renginių alkį, rodo bilietų platinimo bendrovės „Tiketa“ duomenys. Nors prieš karantiną buvusių bilietų pardavimo aukštumų dar teks palaukti, pastarosios savaitės renginių organizatorius nuteikia optimistiškai. Per pirmas dvi birželio savaites, kuomet sušvelnėjo karantino sąlygos, „Tiketa“ pardavė keturis kartus daugiau bilietų nei per pirmas dvi gegužės savaites ir net beveik septynis kartus daugiau nei per pirmas balandžio savaites, t. y. karantino pradžioje.

Pirmadienį valstybiniu anglų kalbos egzaminu prasideda pagrindinė brandos egzaminų sesija.

Tauragėje įgyti patrauklią specialybę galima ir nepaliekant namų. Kauno kolegijos Tauragės skyrius, išleidžiantis jau 15-ąją laidą, siūlo studijuoti įstaigų ir įmonių administravimą bei ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą. Neišvykdami iš namų tauragiškiai gali siekti net magistro laipsnio – nuo rugsėjo bus formuojama KTU Viešojo administravimo magistrantūros studijų Tauragės grupė.

Kaip visada, naujovės, kol prie jų priprantama, dažnam sukelia nerimo. Neseniai į redakciją kreipėsi skaitytojas, pasidalijęs jam kylančiais nepatogumais važiuojant perdaryta Bernotiškės ir Dariaus ir Girėno gatvių sankryža. Anot vairuotojo, nuo Kryžkalnio pusės įrengtos dvi tiesiai leidžiančios važiuoti juostos – galimų avarijų priežastis.

„Tauragė (Raseinių pavietas). 12 d. liepos nuo miesto Tauragės valsčiaus kanceliarijoje buvo sueiga apsvarstymui Kauno liaudies mokyklų direkcijos užklausimo – Ar Tauragės valsčiaus mokykloje reikalingas vaikams lietuvių kalbos mokymas, ar ne? Jei reikalingas, tai tegul paskiria valsčius lietuvių kalbos mokytojaus užlaikymui algą.

Visi ženklai rodo, kad šių metų vasara bus rekordiškai karšta, Ženevoje sakė Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) atstovė Clare Nullis. Tokiai vasarai reikia ne tik pasiruošti patiems, bet ir paruošti savo išmaniuosius telefonus – apsaugoti nuo karščio ir vandens, pasirūpinti naudingomis atostogų ir fotografavimo programėlėmis. Kaip tai padaryti lengvai, plačiau pasakoja „Bitės Profai“.

Artimiausiomis dienomis vasariški orai nesitrauks iš Lietuvos. Dienos bus labai tvankios, net ir naktimis ne visada pavyks atsikvėpti, kadangi laikysis gan aukšta temperatūra. Rytai ir pirmos dienos pusės dažniausiai bus ramios ir saulėtos, tačiau popietinėmis ir vakaro valandomis dažniausiai danguje išaugs įspūdingi kamuoliniai lietaus debesys ir tai vienur, tai kitur nušniokš vasariškos liūtys, griaudės perkūnija, vietomis iškris kruša, sustiprės vėjas.

Panašu, jog Stoties gatvėje įsikūrusios „Sandros kebabinė“ veiklos, ne tik nepaveikė neigiamai, bet ir paskatino pokyčiams. Jau mėnesio pabaigoje užkandinė klientus priims naujoje terasoje.

Pilies aikštėje išrikiuotos ilgos eilės prekeivių palapinių, o jose – ko tik širdis geidžia: nuo saldumynų iki šlepečių. Mugėje nesunkiai ras ieškantys suvenyrų tinkamų dovanoti Jonams ir Janinoms. Marškinėlių, puodelių su užrašais. Gi ir mugės pavadinimas – „Joninių mugė“.

Savaitgalį prasidėjo Lietuvos kartingo čempionatas. Pirmasis jo etapas vyko Anykščių kartodrome. Dėl pandemijos atidėtas Pasaulio ralio-kroso čempionatas suteikė galimybę Lietuvos čempionate po keleto metų pertraukos pasirodyti Rokui Baciuškai.

Danutę Petraitienę vade pavadinome neatsitiktinai. Taip į ją kreipdavosi vienas choro vyrų, šaulių sąjungos narys – toks kreipinys jam atrodė natūralus vadovės pareigas užimančiai vienintelei vyrų choro „Mintauja“ moteriai. Kreipinys prikibo, vade moteris tapo visiems dvidešimčiai choro vyrų. Deja, chorui sulaukus 18-os muzikė su juo atsisveikina – teigia, jog siekiant išsaugoti tik pačius gražiausius prisiminimus kartais reikia pasitraukti tinkamu metu. Pasak jos, vyrų choras buvo  didžiausią grįžtamąjį ryšį teikęs projektas, jau net ir dėl to, kad, motyvuota savo choro vyrų, chorvedė brandžiame amžiuje išdrįso išsilaikyti automobilio teises ir sėsti prie vairo. Straipsnyje – ir choristų įspūdžiai.

Apie 14 val. policiją pasiekė pranešimas apie save žalojantį vyrą. Į įvykio vietą išsiųsti du policijos ekipažai.

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 6 nauji koronaviruso atvejai, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).