2020 Rugsėjo 20 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Vienatvė gąsdina labiau už smurtą

  • Įkelta: 2020-05-20

Marijona. Autorės nuotrauka

Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

Ko gero, nieko nėra baisesnio, kaip sulaukti senatvės nemylinčioje šeimoje. Panašioje padėtyje atsidūrė 96-erių Marijona. Trečiadienį močiutės namuose apsilankiusi policija fotografavo kraujosrūvas ant senolės veido, surašė parodymus, kuriais ji paliudijo buvusi sumušta savo 65-erių metų dukros. Pareigūnai patvirtino: šis dukros išpuolis – ne pirmas.

Senjorą šių eilučių autorė aplankė ketvirtadienį jos namuose. Po moters dešine akimi matėsi jau baigianti pranykti kraujosrūva, abu skruostai buvo paraudę. Kaimynės Romos pasakojimu, močiutė buvo sumušta sekmadienį.

– Apie įvykius man papasakojo pieną atvežanti moteris, kuri lankosi ir pas močiutę. Ji pasakojo sekmadienį atvykusi pas Marijoną, įpylusi jai pieno, tačiau šį išgėrusi močiutė esą jos paprašė išplauti puodelį. Kad dukra nesužinotų, jog pieną vežanti moteris buvo apsilankiusi. Taip nutiko, kad ta dukra ir atvyko juodviem esant. Kilo konfliktas, ji tos pieną vežančios moters dviratį išmetė per tvorą. O po to, matyt, sumušė ir motiną, – pasakojo kaimynė.

Visą tai kaimynė sužinojo tik trečiadienį, tada kaipmat nuskubėjo pas močiutę. Pasak jos, močiutė apie įvykius kalbėjo nenoriai.

– Sakė, „nenoriu pasakoti, man širdį skauda, kaip aš galiu ant savo dukros sakyti tokius dalykus“. Aš jai sakau, jog tau tai ne pirmas kartas, kai dukra tave muša. Prieš dvejus metus buvo ranką išsukusi. Tada kitas kaimynas iškvietė greitąją, o greitoji – policiją. Dabar jau antras kartas. Ji sekmadienį lankėsi pas močiutę kambarių aptvarkyti. Rado tą pienininkę, išvarė iš kambario ir, matyt, sumušė motiną, – dėstė kaimynė.

Žurnalistei Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyresn. specialistė Greta Kęsminaitė patvirtino – prieš dvejus metus toks įvykis buvo užfiksuotas. Tada senjora buvo patyrusi traumą. Tačiau, pasak jos, pareigūnams apklausiant močiutę ji teigė pati pargriuvusi ir užsigavusi.

Trečiadienį pas močiutę Marijoną apsilankiusi kaimynė Roma kaipmat apie sekmadienio įvykius pranešė šeimos gerovės centrui „Šaltinėlis“. Vienai šios įstaigos lankomosios priežiūros darbuotojų yra priskirta lankyti močiutę. Kaimynė taip pat informavo, jog močiutė neturi ko valgyti – kambaryje trečiadienį ji aptiko du kiaušinius ir riekę, jos žodžiais tariant, sudžiūvusios duonos.

– Atėjo socialinė darbuotoja Marytė. Atnešė maisto. Apie įvykius močiutė papasakojo ir jai. Mudvi iškvietėme policiją. Tačiau pareigūnams atvykus močiutė ne iškart viską papasakojo. Tik vėliau, pareigūnams atvykus antrą kartą, ji prisipažino buvusi sumušta, – trečiadienio įvykius pasakojo kaimynė.

Lankomosios priežiūros darbuotoja Marytė sakė močiutę lankanti jau keturiolika metų. Tačiau karantino metu jai Marijonos lankyti nebuvo leista, tuo turėjo rūpintis senjoros dukra Irena. Pasak Marytės, ji su senjoros dukra palaiko ryšį, susiskambina, kartais jos susitinka senolės namuose. Moteris teigė iš dukros apie savo motiną nė karto neišgirdusi gero žodžio.

– Ji jos net motina nevadina. Sako – Žilienė. Sako, kad ji nukvailėjusi, yra ne kartą užsiminusi, jog laukia, kada ji numirs. Mes susiskambiname, paklausiu, kaip sekasi. Pamenu, man yra pasakojusi, kad jai maudant savo motiną ši staiga kilo iš vonios, spruko per duris ir ėmė klykti nesavu balsu. Neseniai jai skambinau, klausiau, kaip juodviem sekasi, ar nesipyksta, tai ji man atsakė: „Ne ne, nesipykstame, aš jai užduodu vaistų, jai akys pabąla, tai tada man jau eina su ja bendrauti“, – šiurpiomis detalėmis dalijosi lankomosios priežiūros specialistė.

Lankomosios priežiūros darbuotoja Marytė (kairėje), Marijona ir giminaitė Remigija. Autorės nuotrauka
Močiutei po akimi matėsi baigianti išnykti kraujosrūva. Autorės nuotrauka

Pasak jos, po įvykio, kai močiutė spruko iš vonios, jos kūnas buvo nusėtas pūslėmis. Moteris svarstė, jog galimai dukra ją maudydama vandeniu nuplikė.

Apie sekmadienio įvykius paklausėme pačios močiutės Marijonos. Močiutė patvirtino, jog dukra ją mušė. Paklausus, kaip, senjora pademonstravo pliaukštelėjimais sau per skruostus delnais. Paklausta, ar nori gyventi savo namuose, moteris atsakė nenorinti likti viena, jos žodžiais tariant, „likimo valioje“.

Moteris suprato, kas jos klausiama, tik pasiskundė prastai prigirdinti. Pasiteiravus, ar jos regėjimas geras, moteris atsakė, jog žmogui esant už keleto žingsnių ji mato veidą, tačiau neįžvelgia veido išraiškų. Ji mintis dėstė sklandžiai, žodynas nepasirodė skurdus.

Nors moteriai – 96-eri, ji vaikšto, kaip sakė lankomosios priežiūros darbuotoja, moteris stengiasi būti savarankiška. Kalbėdamasi su žurnaliste senjora pati nusivilko švarkelį.

Lankomosios priežiūros darbuotoja pasakojo, jog vakar, atvykus policijai, močiutė buvo išsigandusi. Bijojo, jog išdavusi dukrą liks viena.

– Ji apsikabino mano ranką ir verkė. Prašė, kad aš ją pasiimčiau. Sakė, „pasiimsiu savo pagalvę, kaldrą, daug vietos tavo namuose neužimsiu, o ir gyventi ilgai nesiruošiu“, – pasakojo Marytė.

Marytę kur kas labiau neramino senjoros žodžiai, jog vakarą, kai ją sumušė, dukra esą dar ir prigrasino apie tai niekam nesakyti, antraip ji motiną užmušianti.

Ketvirtadienį lankomosios priežiūros specialistė susitiko su Marijonos giminaite Remigija. Moteris patikino kasdien užsuksianti pas močiutę įsitikinti, kaip jai sekasi. Moterys susitikusios svarstė apie galimybę, kol baigsis karantinas, senjorą apgyvendinti slaugos ligoninėje. Tačiau svarstė, jog senolės greičiausiai nepriimtų, nes ji sveika. Be to, ne jų galioje rūpintis priežiūros formalumais, nes Marijonos pasas yra pas dukrą.

Susisiekėme su Marijonos dukra Irena. Ji patvirtino turinti motinos pasą.

„Tauragės žinios“: Ar tiesa, jog sumušėte savo 96-erių motiną?

Irena: Čia dabar. Nu ir kas?

T.Ž.: Ar  padarėte tai?

Irena: Nu čia dabar.

T.Ž.: Yra teigiančių, jog motiną mušėte nebe pirmą kartą.

Irena: Kas taip šneka?

T.Ž.: Ar tiesa, jog jai sakėte, kad jei ji kam nors pasiskųs, jūs ją nužudysite? Ar sakėte savo motinai tokius žodžius?

Irena: Ne. Vienu žodžiu, močiutei yra demencija. Ir vieną kartą prieš tris metus ji ten man specialiai parkrito dešimt kartų ir aš jos nekeldavau. O kartą taip staigiai pribėgau ir ji man parkrito po kojomis, ir aš sakau: „Stokis“. Aš ją pakėliau už rankos ir ta ranka išsinarino. Ir nuo to karto yra šnekama, kad aš mušu močiutę.

T.Ž.: Kalbate apie įvykį prieš dvejus metus?

Irena: Prieš kažkiek metų. Aš ją kėliau už rankos, o ji specialiai visu svoriu – žemyn. Ir ta ranka išsinarino. Tai dabar sakau, ji dabar galėtų gulėti palei žemę visai. Aš prie jos visai neinu. Per metrą nuo jos saugausi. O močiutei yra su proteliu labai stipriai. Ir viskas. O iš kur čia taip yra, aš įtariu.

T.Ž.: Kada pas močiutę lankėtės paskutinį kartą?

Irena: Sekmadienį. Buvo dar atėjusi tokia. Jūs skambinkit socialinei ir viską sužinosit.

T.Ž.: Ar tiesa, kad, kai lankėtės pas mamą, jūs sutikote ir pieną atvežusią moterį, tarp jūsų kilo konfliktas?

Irena: Ta pieno moteris kiek metų eina, viską tempia iš močiutės. Ji pati tokia yra ir skundžia tuos socialinius darbuotojus, ir savivaldybę. Neša močiutei savus vaistus. O ta močiutė net manęs nepažįsta. Jai demencija, ji stipriai su protuku yra susipykusi. O močiutė tikriausiai tai pienininkei pati viską atiduoda.

T.Ž.: Jūs ją vadinate močiute, bet ji juk jūsų mama.

Irena: Nu, sakykime biologinė.

T.Ž.: Biologinė, tai, reiškia, tikra jūsų motina.

Irena: (krenkšteli) Nu, kaip čia, mama, ne mama, nu mes ją vadiname močiute.

Marijonos dukra su šių eilučių autore kalbėjosi 15 minučių, viso pokalbio dėl vietos trūkumo laikraštyje patalpinti negalime. Moteris pokalbio metu išsireikšdavo, jog jos motina „šneka vėjus“, „yra menko protelio“, o visi nesusipratimai esą kyla dėl ją lankančios pieną nešančios moters.

Policijos įvykių suvestinėje pareigūnai informuoja, jog senjora buvo sumušta gegužės 13 dieną, apie 15 val. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl fizinio skausmo sukėlimo ir nežymaus sveikatos sutrikdymo. Pagal LR BK 140 str. 2d. už tokį nusižengimą, jei jis pasitvirtins, Marijonos dukrai gresia viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Senjoros dukra ketvirtadienį teigė, jog kol kas su ja pareigūnai dar nesusisiekė.

 

Vakar, 19.27 val. ugniagesius pasiekė Ateities tako 14 gyvenotojų skambutis. Degė greta kotedžų esanti pirtis.

Gegužės 12 d. Londone mirė garsus lietuvių kilmės kino ir teatro aktorius, rašytojas George`as Mikellis (Jurgis Mikelaitis). Aktorius kilęs iš Tauragės rajono.

Nuo pirmadienio, švelninant karantiną, leista organizuoti ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą. Tiesa, taikomi tam tikri apribojimai – grupės privalo laikytis izoliacijos principo: vaikai gali kontaktuoti tik su savo grupės draugais, atvykusiems matuojama temperatūra.

Praėjusią savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pranešė pradėjusi tyrimą pagal skundą dėl Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko elgesio. Skunde nurodoma, jog meras per praėjusias Kalėdas savo potvarkiu skyrė vienkartines premijas, įskaitant ir asmenį, kuris buvo pripažintas laiku nedeklaravęs narystės viešųjų pirkimų komisijoje ir taip pažeidęs įstatymą. Dėl to negalėjo būti skatinamas vienerius metus. Mero patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius patikslino, jog skunde turimas omenyje administracijos direktorius Modestas Petraitis, kuris 88 eurų išmoką jau grąžino.

Šiandien Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda švenčia gimtadienį. Gegužės 19 d. jam sukanka 56-eri. Gimimo dieną G. Nausėda minės Nidoje, kur išvyko nuo penktadienio.

Tauragę šiemet pasieks nemaža pinigų suma iš Valstybės investicijų programos (VIP). Pajudės iš vietos Tauragės ligoninės, „Šaltinio“ progimnazijos, B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos projektai, bus galima baigti Martyno Mažvydo progimnazijos rekonstrukciją.

Pandemija šalyje sujaukė įprastą gyvenimą. Karantinas buvo įvestas krepšinio sezono įkarštyje. Regionų krepšinio lygoje žaidžiančios komandos buvo pasirengusios kautis atkrintamosiose. Šią savaitę paskelbta, kad sezonas nutraukiamas anksčiau laiko. „Tauragės“ komanda liko šeštojoje turnyrinės lentelės vietoje. Tai aukščiausias rezultatas klubo istorijoje. Tačiau pasiekimus temdo nežinia dėl ateities.

Sekmadienį ugniagesniai skubėjo gesinti ūkiniuose pastatuose kilusius gaisrus. Laimei, žmonės nenukentėjo, tarp patirtų nuostolių: sudegęs šienas, apdegę namų apyvokos daiktai.

Nors karantinas tęsiamas iki gegužės 31, o vėliau, tikėtina ir vėl bus pratęstas, mažėjant naujų susirgimų skaičiui kas savaitę švelninamos jo sąlygos. Kokie pokyčiai įsigalioja nuo gegužės 18 d., pirmadienio?

Šiemet tarptautinė muziejų diena minima kitaip. Jau tradicija tapusią „Muziejaus naktį“ keičia lauko kino seansas. Muziejininkai taip pat parengė staigmeną – virtualų projektą, kuris kviečia pažinti Lietuvos istoriją. Tauragės krašto fenomenas – 1422 metų Melno taikos tarpvalstybinė siena.

Per vakar dieną ištyrus 2378 mėginius nustatyti 6 nauji susirgimai. Tuo tarpu pasveikusių asmenų skaičius artėja prie tūkstančio. Taip pat pranešama apie 59 mirusius nuo Covid-19 asmenis, užsikrėtusių, bet mirusių ne nuo koronaviruso skaičius nepasikeitė – 6. 

Nors panaikintas draudimas išvykti iš Lietuvos ir į ją atvykti, grįžtantiems iš užsienio bus privaloma dviejų savaičių saviizoliacija ir koronaviruso testas. Praėjusį ketvirtadienį ekstremalių situacijų komisijos posėdyje svarstyta, ar ir toliau savivaldybė turėtų teikti nemokamą transportą ir apgyvendinimą iš užsienio grįžtantiems asmenims. Šiuo metu „Bastilijoje“ apgyvendinti vos 4 asmenys, tiek pat yra užsiregistravę. Tačiau neatmetama, kad įsibėgėjus kelionėms izoliacijos poreikis išaugs iki tokių pat mastų, kaip pandemijos pradžioje. Ar sąžininga, kad už keliautojų izoliaciją mokėtų visi mokesčių mokėtojai?

Atšaukus tikrąjį konkursą Nyderlanduose, kuriame Lietuvai buvo žadama aukšta vieta, „The Roop“ visgi pavergė milijonus europiečių širdžių alternatyviame konkurse. Vakar Hamburge (Vokietija) surengtame šou lietuvaičiai gyvai atliko „Eurovizijai“ skirtą dainą „On fire“ ir buvo pripažinti „Eurovizijos“ širdžių nugalėtojais.

Laikinai Pagramančio regioniniam parkui jau ketverius metus vadovaujantis Sigitas Mėlinavičius ir toliau jam vadovaus – konkursas į direktoriaus pareigas neįvyko, nes nė vienas kandidatas neatitiko keliamų reikalavimų.

Šį antradienį Vasaros estradoje prasideda tradicinės treniruotės, kurios vyks kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį 19 val. Vietų skaičius ribojamas dėl karantino, todėl būtina išankstinė registracija. Organizatoriai žada treniruotis bet kokiu oru.

Kaip ir kasmet, savivaldybė skyrė lėšų vaikų vasaros poilsiui. Šiemet finansuojama kur kas mažiau programų nei ankstesniais metais, nors pinigų skirta kiek ir pernai – 60 tūkst. eurų. Mat ir paraiškų gauta kur kas mažiau – tik 29 – kai kuriuos paraiškų teikėjus sutrikdė koronaviruso pandemija. Vis dėlto daugelyje savo pamėgtų stovyklai pailsėti vaikai galės.

Turbūt jau teko girdėti apie Pagramančio regioninio parko organizuojamą renginį skambiu pavadinimu – „Trumpų šortų žygis“. Nors skamba pikantiškai, žygio organizatoriai žada – pagrindinis dėmesys jo metu bus skiriamas ne įdegusioms moterų šlaunims, o vaistiniams augalams ir jų gydomosioms savybėms. Nors registracija į žygį paskelbta pirmadienį, penktadienį grupė jau buvo užpildyta.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad Lietuvoje užfiksuota 12 naujų koronaviruso atvejų. Iš viso Lietuvoje užfiksuota 1523 koronaviruso atvejai.

Šiandien sueina lygiai metai, kai antrą kartą į administracijos direktoriaus pareigas paskirtas Modestas Petraitis. Politikas siunčia žinutę ne tik bendraminčiams, bet ir opozicijai – esą prieš metus išreikštas palaikymas pastūmėjo bendradarbiavimui, o ne mūšiams. 

Lengvinamos sąlygos dėl nosį ir burną dengiančių kaukių – jas bus privaloma dėvėti tik tam tikrose vietose, kitais atvejais – rekomenduojama.

Ketvirtadienį vykusiame Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje nuspręsta: mokslo metus Tauragės rajono mokyklos baigs nuotoliniu būdu. Besitęsiant karantinui vyriausybė trečiadienį nutarė leisti apsispręsti dėl mokymo proceso organizavimo pačioms savivaldybėms. Atsižvelgdami į mokyklų bendruomenių lūkesčius, Tauragės politikai nutarė: į mokyklas moksleiviai šiemet nebegrįš.

Miške paliktos automobilių padangos – ne toks retas reginys. Jei gamtai neabejingi asmenys besimėtančią šiukšlę pakeltų, tai padangas, ypač jei jų kelios, išgabenti ir jas pristatyti į atliekų tvarkymo centrą nėra taip paprasta. Dažnas ranka numoja: „Seniūnija pasirūpins“. Visai neseniai krūvą padangų aptiko netoli Norkaičių esančio miškelio taku vaikščioję tauragiškiai.

Tauragės rajono savivaldybės administracija ruošiasi dėl karantino ribojimų nukentėjusių smulkiųjų rajono verslininkų gelbėjimui. Pagrindiniai svertai, kuriais gali naudotis rajono valdžia, – mokesčių mažinimas. Tad nuo vasaros rengiamasi neberinkti rinkliavų iš lauko prekybininkų ir kavinių, o visus verslo liudijimus pardavinėti už simbolinę 1 euro kainą. Siūloma išplėsti ir žemės bei nekilnojamojo turto lengvatų apimtis. Šis paramos smulkiajam verslui paketas Tauragės rajono savivaldybei atsieitų apie ketvirtį milijono eurų. Tikimasi, jog įvedus mokesčių lengvatas po karantino į miestą grįš gyvybė.

Ko gero nieko nėra baisesnio, kaip sulaukti senatvės nemylinčioje šeimoje. Panašioje padėtyje atsidūrė 96-erių Marijona. Trečiadienį močiutės namuose apsilankiusi policija fotografavo kraujosruvas ant senolės veido, surašė parodymus, kuriais ji paliudijo buvusi sumušta savo 65-erių metų dukros. Pareigūnai patvirtino: šis dukros išpuolis – ne pirmas. Senolę aplankiusi žurnalistė Margarita Rimkutė įsitikino – vienatvė gąsdina labiau už smurtą.

Uodai, ko gero, yra vieni nemaloniausių šiltojo meto palydovų. Daugumai yra tekę justi jų įkandimus lydintį niežulį ar net atsiradusį patinimą. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai sako, kad nuo diskomfortą keliančių įkandimų gali apsaugoti repelentai ir kitos apsaugos priemonės.