2020 Vasario 22 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Rimvydas Varanavičius grasino vedėjui ir tarybos nariui?

  • Įkelta: 2020-02-12
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Praėjusį trečiadienį savivaldybės Tarybos posėdžių salėje buvo karšta. Pirmuoju numeriu įrašytas klausimas dėl rajono mokyklų optimizavimo plano, tiksliau, dėl 5 kaimo mokyklų reorganizavimo svarstytas dvi valandas. Žodis suteiktas mokyklų bendruomenių atstovams, kurių prigužėjo pilna salė, o politikai ant stalo metė visus kozirius: vieni – didelių mokyklų finansinę donorystę mažoms, kiti – šimtmetį menančią kaimo mokyklų istoriją. Iš kantrybės išvestas rajono meras Dovydas Kaminskas atviru tekstu rėžė nepakęsiantis opozicijos patyčių, o tikrą sumaištį tarp posėdžiaujančių sukėlė valstiečio Kęstučio Balašaičio pareiškimas. Politikas atviravo, jog sulaukė grasinimų iš vienos reorganizuojamų mokyklų vadovo – Batakių pagrindinės direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus. Maža, to, jis pareiškė žinąs, kad susidoroti prieštaringos reputacijos vyras grasino ir Švietimo ir sporto skyriaus vedėjui Egidijui Šteimantui. 

Svarstė 2 valandas

Mokyklų tinklo optimizavimo planas aistras Tauragės rajone kaitina jau keletą mėnesių, kaip rašėme praėjusio penktadienio vedamajame, trijų mokyklų bendruomenės Pilies aikštėje pliaupiant lietui surengė piketą. Būti ar nebūti savarankiškomis Batakių, Lomių, Lauksargių, Pagramančio ir Gaurės pagrindinėms, tarybos nariai valandų valandas svarstė komitetų posėdžiuose, tačiau trečiadienį susirinkus į pirmąjį metų posėdį viskas prasidėjo nuo nulio.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjui pristačius klausimą į tribūną pakviesti pasisakyti ir mokyklų bendruomenių atstovai. Visi sutartinai prašė nepritarti mokyklų reorganizavimui, tačiau visgi sprendimui, kad kaimo mokyklos taptų miesto mokyklų skyriais, galiausiai pritarta daugumos balsais. Balsams pasiskirsčius po lygiai – 12/12, mero balsas buvo lemiamas. Tačiau galutiniam sprendimui priimti prireikė dviejų valandų. Bet apie viską nuosekliai.

Atmosfera salėje įkaito, kai Tarybos nariai užvertė klausimais Švietimo ir sporto skyriaus vedėją Egidijų Šteimantą. Be aštrių klausimų, salėje buvo girdėti nepagarbus juokas ir replikos vedėjo adresu, kas nebuvo jokia naujiena. Jau komitetų posėdžiuose socialdemokratai Vaclovas Karbauskis, Darius Petrošius klausinėjo vedėją tardymą primenančiu tonu, nevengdami tujinti, ir kartojo, jog šis nesuprantąs, ką šneka. Tarybos posėdžio metu neapsikentęs meras Dovydas Kaminskas taip pat pakėlė balsą:

– Aš neleisiu tyčiotis nei iš vedėjo, nei iš ko nors kito, – griežtai nukirto meras.

Vėliau D. Petrošius atsiprašė, teigė nenorėjęs nieko įžeisti, esą juokėsi iš nuostabos, kai buvo pagarsinta, jog kaimo mokyklose dirba net 14 buhalterių.

Miesto mokyklos – donorai

Be aiškinimosi, kiek pinigų bus sutaupoma reorganizavus kaimo mokyklas, iškelta kita problema – paaiškėjo, jog miesto mokyklos tampa donorėmis – dalis joms skirtos valstybės dotacijos (mokinio krepšelio lėšų) yra paimamos ir perskirstomos toms mokykloms, kurioms stinga lėšų dėl mokinių trūkumo. E. Šteimantas įvardijo, kiek kurios mokyklos lėšų yra perskirstoma:

– Šaltinio progimnazija 30 tūkst., jie galėtų likti mokyklai, tačiau yra paimami savivaldybės ir perskirstomi, „Versmė“ – 15 tūkst., Jovarų pagr. mokykla – 22 tūkst., 14 tūkst. – M. Mažvydo progimnazija, 67 tūkst. – Skaudvilės specialioji mokykla, 15 tūkst. – Suaugusiųjų mokymo centras, – vardijo vedėjas.

Šiuo klausimu pasisakė liberalė Eglė Ramanauskaitė. Psichologe vienoje didžiausių miesto progimnazijų dirbanti moteris pagarsino Švietimo ir mokslo ministerijos tyrimo atskleistus Tauragės rajono švietimo sistemos netolygumus. Pasak jos, nors miesto mokyklose vaikų skaičius klasėse siekia 30, rajono vidurkis – 18 vaikų. Auga specialiųjų poreikių vaikų skaičius – 2019 m. tokių vaikų buvo net 18 proc. daugiau nei 2018-aisiais. Esą ypač trūksta švietimo pagalbos specialistų, o kaimuose šių specialistų šimtui vaikų atitenka beveik dvigubai daugiau nei miesto vaikams.

– Esu tikra, kad didžioji dalis Tauragės švietimo bendruomenės pritaria šitam sprendimui, kurį dabar įgyvendiname, o kiti yra sąmoningai klaidinami, stiprinant tokį diskursą, kad mokyklos yra naikinamos ir smukdomos. O kitų mokyklų, kurios aprėpia daugiau vaikų, švietimo potencialas nėra naikinamas ir smukdomas iš jų skaudžiai nukerpant lėšas? <...> Kas gali padėti išspręsti šias problemas? Sveikas protas ir pinigai. Tai, kad mažėja mokinių kaimuose, yra natūralus demografinis procesas, o ne valdančiųjų siekis jas sunaikinti. Valdantieji renkasi mažiausiai skaudų, optimaliausią švietimo bendruomenėms sprendimą. Raginu nesilaikyti įsikibus į plūgą nepaleidžiant bėrio iš vagos, nors kaimynas jau seniai su technologijomis žemę dirba,  – kalbėjo ji.

Prakalbo apie grasinimus

Nostalgijos savo buvusiai – Gaurės pagrindinei mokyklai apimtas „valstietis“ Kęstutis Balašaitis jau komitetų posėdžiuose savo pasisakymais leido suprasti, jog gali ir nebalsuoti už pertvarką. Kaip vėliau paaiškėjo, taip ir padarė. Tačiau politikas iškėlė beprecedentį klausimą – tribūnoje stovint Švietimo ir sporto skyriaus vedėjui Egidijui Šteimantui pareiškė, jog, jo žiniomis, šiam buvo grasinta. Esą Batakių pagrindinės mokyklos direktorius Rimvydas Varanavičius gąsdino su juo susidorosiąs, jei šis „toliau kiš rankas prie Batakių mokyklos“. Vedėjas šiuo klausimu nebuvo linkęs atvirauti, tačiau K. Balašaičio žodžių nepaneigė:

– Aš nenorėčiau šito klausimo eskaluoti. Tai buvo privatus pokalbis, nenorėčiau apie tai dabar kalbėti, man tai nėra malonu, – sakė E. Šteimantas.

„Tauragės žinių“ duomenimis, toks atvejis iš tikrųjų buvo, tai patvirtino ir policija.

– Sausio 9 d. buvo gautas pranešimas, kad gruodžio 27 d., apie 21 val. 38 min., jūsų minėtas pilietis (R. Varanavičius, – red.) skambino telefonu (E. Šteimantui, – red.) ir pasikalbėjo. Buvo pradėtas tyrimas, tačiau, nenustačius nusikalstamos veikos požymių, ikiteisminį tyrimą nuspręsta nutraukti, – paklausta, ar E. Šteimantas kreipėsi į policiją dėl R. Varanavičiaus grasinimų, informavo Greta Kęsminaitė, Tauragės AVPK komunikacijos poskyrio vyresnioji specialistė.

Anot E. Šteimanto, reorganizavus mokyklas, joms laikinai vadovaus tie patys vadovai, kol konkurso būdu nebus paskirti vadovai. Tai reiškia, kad R. Varanavičius kurį laiką taip pat vadovaus Batakių pagrindinei mokyklai. K. Balašaitis vėliau posėdžio metu pasisakė, jog, jo žiniomis, mokyklos bendruomenė norėtų išlaikyti pagrindinės mokyklos juridinį statusą, jeigu būtų pakeistas jos vadovas.

– Manau, kad dauguma iš čia sėdinčių baigėm kaimiškąsias mokyklas, ir šiandien mes svarstom klausimą ne apie uždarymą, o apie prijungimą. Kas, sutinku, deja, su opozicija, prives iki to, kad jos susinaikins greičiau. Kodėl aš E. Šteimanto klausinėjau apie tų mokyklų vadovus, ar jie dirbs po to, kai bus tos mokyklos prijungtos. Kodėl aš klausiau E. Šteimanto, ar jis buvo gąsdinamas mokyklos vadovo Rimvydo Varanavičiaus. Todėl, kad tokio pat gąsdinimo vakar susilaukiau ir aš. Ir aš galvoju, ar tai sveikas žmogus? Galbūt jis turi sveikatos problemų. Ar tokiam žmogui mes galim leisti nors vieną dieną dar vadovauti mokyklai? Su mokiniais kiekvieną dieną bendrauti? Kas galim paneigti, kad jis lygiai taip pat nesielgia su ta bendruomene, su tėveliais, su vaikais? – kalbėjo K. Balašaitis.

Vėliau kalbinamas žurnalistės detalizuoti, ką konkrečiai jam sakė R. Varanavičius, jis atsisakė.

Atviresnis buvo pats R. Varanavičius. Telefonu žurnalistei vyras teigė, jog abiem atvejais įvykęs nesusipratimas. Su E. Šteimantu santykius sakė išsiaiškinęs, o K. Balašaičiui grasinti teigė neturėjęs nė minties. Esą šis ne taip supratęs, nes greičiausiai esąs pervargęs. Nors kad pokalbių su abiem vyrais būta, nesigynė. Su K. Balašaičiu pasakojo tarybos posėdžio išvakarėse buvęs susitikęs:

Eglė Červinskaitė: Buvo per tarybos posėdį klausimai iškelti, kad jūs grasinot vedėjui ir tarybos nariui. Tai kaip ten buvo, ar jūs grasinot?

Rimvydas Varanavičius: Niekada, nu kaip dabar grasinti. Tikrai nėra tų grasinimų jam. Buvo toks pokalbis, visiškai ne su juo, ir paskui susigaudėm, tikrai nebuvo grasinimų ir jis pats tą žino,

E.Č. Na bet kažkodėl jis kreipėsi į policiją?

R.V. Na tai žmogus nežinojo, nesuprato, paskui pasiaiškinom ir viskas mes su juo.

E.Č. O kaip su K. Balašaičiu buvo?

R.V. O su Balašaičiu mūsų buvo trumpas, tik dalykiškas pokalbis. Mes tik sušnekom apie universitetą, Šiaulių. Ir aš nežinau,  kodėl jis taip, biški pyktelėjo ir baigėm kalbą. Absoliučiai jokio grasinimo. Balašaičiui, tokiam vyrui, nelabai pagrasinsi. Pamėgink pagrasinti tokiam ūkininkui, stambiam, turtingam.

E.Č. Bet gal turit numanymą, kodėl jis taip suprato?

R.V. Nežinau, turbūt žinot, kaip yra gyvenime. Žmogus daug dirbantis, gal pervargęs buvo. Tos mokyklos, sujungimai, gal sumaišė ką nors, ką aš žinau. Aš ant jo jokio piktumo neturiu, balsavo už mano mokyklą, kad liktų, tai nesąmonė, tikrai negrasinau.

Tikrino blaivumą

Praėjusį penktadienį „Tauragės žinių“ interneto portale rašėme, jog tą rytą prie Batakių pagrindinės mokyklos sulėkė policijos pareigūnų bei savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistų automobiliai. Policijos pareigūnai teigė, jog gavo pranešimą iš gyventojų, kad mokyklos direktorius darbo metu – galimai neblaivus, tad buvo iškviestas ir Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas E. Šteimantas. Tačiau policijos pareigūnų alkotesteris parodė nulius, tad beliko konstatuoti, jog įtarimai nepasitvirtino.

„Tauragės žinių“ duomenimis, gyventojai kreipėsi į policiją pranešdami, neva mokyklos direktorius girtas ir drumsčia miestelio ramybę, dar ketvirtadienio rytą. Apie tai, jog prie Batakių pagrindinės mokyklos penktadienį darbuojasi policijos pareigūnai, žurnalistus informavo gyventojas. Kodėl jo blaivumas mokykloje tikrintas tik penktadienį, pareigūnai informacijos neteikė. 

R. Varanavičius įtarimus neigė, žurnalistei teigė esą nei ketvirtadienį, nei penktadienį negėręs, tačiau teigė pats matęs Batakių miestelį šukuojančius policijos pareigūnus. Be to, sakė apskritai nevartojantis alkoholio nuo praėjusių metų gruodžio 27-osios.

– Aš vakar pats mačiau, kad jie buvo čia atvažiavę. O šiandien žiūriu – kas čia dabar, davė į dūdą pūsti. Manęs, žinokit, niekas niekada nepagaus, aš esu su tais dalykais susitvarkęs, jeigu ir būsiu padaręs, nieks niekur manęs nematys. Jeigu į ketvirtį kartą ir išgeriu, tikrai nei darbe, nei darbo laiku aš nebūsiu girtas. Kvailystė būtų, – praėjusį penktadienį kalbėjo R. Varanavičius.  

Primename, jog 2018-ųjų pabaigoje Batakių pagrindinės mokyklos direktorius buvo atleistas iš pareigų kilus įtarimams, jog galimai smurtavo prieš mokinį. Tarybos sprendimui įtakos turėjo ir R. Varanavičiaus reputacija – 2017-aisiais jis buvo girtas sulaikytas prie vairo, administracine tvarka dėl išgėrinėjimo buvo baustas ir anksčiau – 2014 m. apsvaigęs nuo alkoholio išplūdo pareigūnus.

Praėjusių metų pabaigoje teismo sprendimu direktorius į darbą buvo grąžintas pripažinus, jog atleidimo iš darbo procedūros buvo atliktos neteisingai. R. Varanavičius teismui yra apskundęs ir policijos pareigūnų surašytą administracinio nusižengimo protokolą dėl smurto prieš mokinį.

Praėjusią savaitę į posėdį susirinkę Tauragės savivaldybės tarybos nariai padėjo tašką daug diskusijų kėlusiame ginče dėl dviejų biudžetinių įstaigų – Tauragės muzikos mokyklos ir Tauragės moksleivių kūrybos centro (MKC) sujungimo į Tauragės meno mokyklą. „Tauragės žinios“ jau rašė, kad sujungimo idėjai ypač prieštaravo Muzikos mokyklos mokytojai. Daug klausimų dėl šio klausimo kilo ir tarybos nariams, pasigirdo net siūlymų prie šių dviejų įstaigų prijungti dar ir Sporto centrą, mat šiam taip pat nerandama direktoriaus. Vis dėlto po ilgų derybų sprendimas priimtas – iki rugpjūčio 31 dienos Tauragėje atsiras Meno mokykla.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ ieško naujo darbuotojo. Jis turėtų pakeisti iki šiol Tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose dirbusią ir dėl šeimyninių priežasčių į kitą miestą gyventi išvykusią muziejininkę.

Pasikeitus įstatymams, Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas ir vicemerė Virginija Eičienė gaus didesnius atlyginimus. Kiek nuo šiol uždirbs rajono galvos?

Miškininkas ir fotografas Bronislovas Ambrozas savo sekėjus feisbuke pirmadienį nustebino ir prajuokino neįprasta nuotrauka. Joje – didžiulis pliušinis kiškis, numestas miške. Kiek anksčiau šią situaciją paviešino ir Pagramančio regioninio parko kultūrologė Lina Misiulytė – anot jos, tai tikrai ne pats baisiausias miško šiukšlintojų paliktas vaizdelis.

Po Lietuvos kino teatrus pasklidęs Vytauto V. Landsbergio dokumentinis filmas „Vanago portretas“ leido ne tik poetiškai pažvelgti į Adolfo Ramanausko-Vanago asmenybę, bet ir prisiminti, ginčytis, svarstyti, diskutuoti. Susitikimai su filmo kūrėjais jau vyksta Lietuvos miestuose bei miesteliuose, o vasario 11 dieną, 18 val., jį galės pamatyti ir tauragiškiai.