2020 Sausio 21 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Naujas gydymo įstaigų reitingas medikus privertė stvertis už galvų

  • Įkelta: 2020-01-07
Skaudvilės klinika „InMedica“ tarp Tauragės rajono medicinos įstaigų – pirma. Reginos Vaičaitienės nuotrauka

Lietuvoje pradedamas gydymo įstaigų reitingavimas, ko iki šiol dar nebuvo. Nuo šiol ne tik pacientai galės matyti reitingų viršūnėse esančius medikus ir gydymo įstaigas, bet ir patys medikai matys, kokias užima pozicijas, kam reikia pasitempti. Kol kas tarp Tauragės įstaigų pirmauja „InMedica“, Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras – paskutinėje, aštuntojoje vietoje.

Pirmiausia įstaigos reitinguojamos pagal keliolika kriterijų, vėliau jų sąrašas bus plečiamas. Reitingai bus atnaujinami du kartus per metus.

Reitinguojamos bus 409 pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, kurios turi sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, tai yra poliklinikos, šeimos centrai, šeimos gydytojų kabinetai. Į šias gretas patenka tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos. Nevertinamos tos įstaigos, kurios neturi sutarčių su ligonių kasomis.

Tauragėje į reitingus patenka klinikos: „In Medica“ (esanti reitingų viršūnėje), „Medicinos namai Jona“, „Mažonienės medicinos kabinetas“, „Medicinos namai šeimai“, „Šeimos pulsas“, „A.Briedžio šeimos klinika“ bei paskutinėje pozicijoje įrašytas VŠĮ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC).

Donato Petrošiaus, Tauragės PSPC direktoriaus, nuomone, reitingai neatskleidžia tikrosios gydymo įstaigų darbo kokybės.

– Yra tam tikri ministerijos vertinimo rodikliai, pavyzdžiui, skiepijimas gripo vakcina senjorams, asmenims, vyresniems 65-erių metų. Mums nepavyko pasiekti šio rodiklio. Kaip galima mus objektyviai vertinti, jei ministerija pati mums nepateikė reikiamo skaičiaus vakcinos. O Ligonių kasos tą vertina ir indeksuoja. Mano nuomone, tai neobjektyvu, – sakė Tauragės PSPC direktorius.

Pašnekovas ketina susitikti su Valstybinės ligonių kasos administracija ir smulkiau išsiaiškinti apie gydymo įstaigų reitingavimą, kaip kaupiami sąlyginiai vienetai.

Anot mediko, viena sričių, kuri lemia pozicijas reitinguose, yra antibiotikų skyrimo atvejų skaičius. Pasak jo, geriau vertinama ta įstaiga, kurioje gydymas antibiotikais skiriamas rečiau.

Dėl paskutinės vietos reitinguose susikrimtęs Tauragės PSPC direktorius savo įstaigoje jau rengė susirinkimą, kurio metu gydytojams pristatytas reitingavimas.

– Antibiotikų skyrimas yra gydytojo taktika. Jis vertina ligos indikacijas, skiria antibiotikus. Jei nepaskirsi laiku, liga progresuos, gali iš paciento gauti ieškinį. Ieškinių per penkerius metus nesame gavę nė vieno. Ar jūs norėtumėte, kad gydytojas lauktų, neskirtų antibiotikų? Aš, kaip administratorius, net negaliu savo gydytojams kelti tokio reikalavimo: dėl reitingo reikalauti skirti kuo mažiau antibiotikų, – kalbėjo D. Petrošius.

Pašnekovas neabejoja, kad dėl naujovių gydytojams gali kilti įtampa.

Iš aštuonių reitinguojamų Tauragės gydymo įstaigų į pirmą ir penktą poziciją patenka „InMedica“. Tai medicinos klinikų tinklas, apimantis 15 klinikų visoje Lietuvoje.

– Pirmojoje pozicijoje atsidūrė mūsų „In Medica“ Skaudvilės klinika. Ten dirba dvi šeimos gydytojos. Mes, Tauragės filialas, patenkame į penktąją poziciją, tai kaip ir neturime kuo labai didžiuotis, – atviravo klinikos vedėjas Rimantas Kisielius.

Įstaigų darbo rezultatai lemia ne tik pacientų pasitikėjimą, bet ir joms skiriamą finansavimą – už skatinamųjų paslaugų teikimą ir gerus darbo rezultatus sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) mokama papildomai. Intensyviai dirbančioms gydymo įstaigoms skatinti šiemet iš PSDF iš viso skiriama 35,1 mln. eurų.

Papildomas mokėjimas už gerus darbo rezultatus buvo įvestas dar 2008-aisiais. Iš pradžių buvo nustatyti 4 rodikliai, o šiuo metu jų yra net 16. Net 14 iš jų priskiriami šeimos gydytojo komandai, 1 – pirminei odontologinei pagalbai, 1 – pirminei psichikos sveikatos priežiūrai.

Įstaigoms už gerus darbo rezultatus mokama pagal šiuos rodiklius: vaikų priežiūros intensyvumą (vertinama, ar prisirašiusieji kreipiasi į šeimos gydytoją ar pediatrą bent kartą per metus dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo); prevencinių programų vykdymą (atsižvelgiama į gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio prevencinių programų vykdymo rezultatus); sergančiųjų lėtinėmis ligomis priežiūrą (analizuojama, kaip dažnai pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis (arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, bronchine astma, pneumonija ir kt. ligomis) yra gydomi ligoninėse; labai svarbaus tyrimo atlikimas vaikams, kuris padeda išsiaiškinti, ar būtinas gydymas antibiotikais, už vyresnių nei 65 metų žmonių skiepijimą nuo gripo.

2020 m. pirmasis naujagimis pasaulį išvydo sekmadienį. Pirmadienį jaunų tėvelių pasveikinti vyko Seimo narė Aušrinė Norkienė ir mero pavaduotoja Virginija Eičienė.

Šių metų spalį vyks rinkimai į Seimą. „Tauragės žiniose“ jau rašėme, jog 2019-ųjų rudenį parengtame rinkimų apygardų projekte buvo numatyta nuo Tauragės apygardos atskirti tris apylinkes, prijungiant jas prie naujai formuojamos Karšuvos apygardos. Be kita ko, nutarta prie Tauragės apygardos prijungti net penkias Šilalės rajono apylinkes. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą Tauragėje išrinkta Seimo narė Aušrinė Norkienė įvertino nevienareikšmiškai. Pasak jos, tikėtina, jog rinktis iš kaimyninio rajono kandidatų priversti rinkėjai gali vangiau eiti prie balsadėžių.

Tarpušvenčiu net dvi Tauragės rajono bendruomenės minėjo gražias savo gyvavimo sukaktis: Žygaičių kaimo bendruomenei „Žygava“ ir Taurų bendruomenei „Taurų žiburys“ sukako 15 metų.