2020 Sausio 21 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Audito išvados: Socialinių paslaugų centre dirbo kas norėjo

  • Įkelta: 2020-01-08

Kad Socialinių paslaugų centras jau seniai buvo tapęs „lesyklėle“ partiniams bičiuliams ir giminaičiams – vieša paslaptis. Kalbos apie tai Tauragėje sklandė ne vienerius metus. Kad jos buvo ne iš piršto laužtos, paaiškėjo atlikus auditą: kai kurie darbuotojai išties neturi reikalingos kvalifikacijos ar išsilavinimo.

Ilgametė vadovė buvo atleista

Socialinių paslaugų centras, įsikūręs Donelaičio gatvėje, neseniai rekonstruotas, ten įsikūrė ir neįgaliųjų dienos centras, kai kurios nevyriausybinės organizacijos. O spalio pabaigoje ilgametė Socialinių paslaugų centro vadovė Nijolė Navickienė atleista, pareigas paliko ir jos pavaduotoja Jovita Petkienė.

Apie tai, kad ketvirtį amžiaus Tauragės socialinių paslaugų centrui vadovavusi N. Navickienė atleista, „Tauragės žinios“ rašė pernai spalio pabaigoje. Paprašytas atskleisti atleidimo priežastis, rajono mero Dovydo Kaminsko patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius tada atsakė, kad ji atleista abiejų šalių susitarimu. Rajono meras Dovydas Kaminskas „Tauragės žinioms“ tada teigė  apie atleidimo priežastis kalbėti nenorįs, esą susitarta geruoju.

Planuose – ir Socialinių paslaugų centro bei šeimos gerovės centro „Šaltinėlis“ sujungimas. Tokį sprendimą priėmė rajono savivaldybės taryba. Kad tai logiškas sprendimas, sutinka ir abiem įstaigoms šiuo metu vadovaujanti Lina Baziliauskienė.

Auditas – pagal planą

Lapkričio pabaigoje Tauragės rajono savivaldybės administracijos Centralizuotas vidaus auditas Socialinių paslaugų centre atliko vidaus auditą. Jis truko 10 darbo dienų. Paklausta, kodėl jo reikėjo ir kada prieš tai buvo atliekamas auditas, L. Baziliauskienė atsakė, kad auditas – planinis. Kada prieš tai įstaiga buvo audituojama, ji negalėjo pasakyti.

Administracijos direktorius Modestas Petraitis „Tauragės žinioms“ paaiškino, kad audito Tauragės socialinių paslaugų centre tikslas buvo patikrinti ir įvertinti, ar socialinių darbuotojų, socialinių darbuotojų padėjėjų bei lankomosios priežiūros darbuotojų, kurie teikia socialines paslaugas asmenims (šeimoms), išsilavinimas ir kvalifikacija atitinka pareigybėms keliamus reikalavimus.

Ar daug pažeidimų nustatė auditas, kokie jie?

– Buvo nustatyta, kad dviejų socialinių darbuotojų išsilavinimas ir keleto socialinio darbuotojų padėjėjų ir lankomosios priežiūros darbuotojų kvalifikacija neatitinka teisės aktuose nustatytų reikalavimų, – atskleidė L. Baziliauskienė, paklausta apie audito rezultatus.

Su kai kuriais teks atsisveikinti

Kokių bus imtasi priemonių šalinant audito nustatytus trūkumus? Ar bus atleidžiami reikiamo išsilavinimo neturintys darbuotojai? Atsakydamas į šiuos klausimus M. Petraitis sakė, kad Tauragės socialinių paslaugų centrui pateiktos rekomendacijos – užtikrinti, kad darbuotojų kvalifikacija atitiktų teisės aktų reikalavimus. Pasak jo, dalis audito metu nustatytų trūkumų jau pašalinta, kiti bus pašalinti per nustatytą terminą.

L. Baziliauskienė paaiškino, kad neturintys reikiamos kvalifikacijos soc. darbuotojų padėjėjai ir lankomosios priežiūros darbuotojai šiuo metu įgyja reikalingą kvalifikaciją, o su socialiniais darbuotojais, kurių išsilavinimas neatitinka reikalavimų, teks atsisveikinti. Ji sakė, kad kai kurie žmonės suskubo įgyti reikiamą kvalifikaciją. Bus aiškinamasi, ką daryti su socialiniais darbuotojais, nes jie studijuoja socialinį darbą.

„Buvo įdarbinami pagal politines pažiūras“

Pakomentuoti situaciją „Tauragės žinioms“ sutiko ir rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius, atsakingas už socialinę sritį:

– Audito išvados tik patvirtina tauragiškių atsiliepimus, kad šį įstaiga yra tapusi „lesyklėle“, glaudžiančia partinius bičiulius ir artimus įtakingų asmenų giminaičius. Kaip kitaip galima paaiškinti, kai tiek darbuotojų dirba neturėdami reikiamo išsilavinimo, o kai kuriems mokamas didesnis atlyginimas nei numato teisės aktai? Asmeniškai tai nestebina ir manęs, nes žinau, kiek rajono buvusių ir esamų politikų turi interesų, tiesiogiai minta arba, kitaip sakant, gauna pajamas iš centro už vienokias ar kitokias paslaugas. Pradėjęs dirbti Tauragės rajono savivaldybėje pirmąjį oficialų įstaigų vadovų susitikimą rengiau būtent socialinių paslaugų centre. Vieša paslaptis, kad sklido gandai, jog darbuotojai čia įdarbinami pagal politines pažiūras. Pamenu, vasarą susitikimo metu įstaigos vadovės Nijolės Navickienės paklausiau, ar visi darbuotojau turi reikiamą kvalifikaciją, išsilavinimą. Buvo patikinta, kad pažeidimų nėra, tačiau dabar matome priešingai. Tuomet sutarėme, kad socialinių paslaugų centras privalo pagerinti teikiamų paslaugų kokybę, įvaizdį. Paprašiau atnaujinti internetinę svetainę, juk įstaiga turi IT specialistą, kuriam mokamas atlyginimas. 

Pasak jo, žinant, kokią svarbią funkciją atlieka socialinių paslaugų centras, būtina kuo greičiau padėti šiai įstaigai.

– Neabejoju, kad didžioji dalis ten esančių žmonių yra atsidavę savo darbui ir profesionalūs. Su naująja vadove Lina Baziliauskiene jie dar atskleis savo potencialą, padės socialiai jautrių asmenų grupėms, – įsitikinęs T. Raulinavičius. 

Gruodžio mėnesį rajono meras Dovydas Kaminskas leidosi į avantiūrą – persirengęs lankėsi įvairiose Skaudvilės įstaigose, taip pat mėgino išsiaiškinti su kokiomis problemomis susiduria nuo negalių kenčiantys asmenys – sėdo į neįgaliojo vežimėlį. Kaip jam sekėsi, galėsite išvysti trečiadienio vakarą įsijungę LRT televiziją.

Lietuvoje pradedamas gydymo įstaigų reitingavimas, ko iki šiol dar nebuvo. Nuo šiol ne tik pacientai galės matyti reitingų viršūnėse esančius medikus ir gydymo įstaigas, bet ir patys medikai matys, kokias užima pozicijas, kam reikia pasitempti. Kol kas tarp Tauragės įstaigų pirmauja „InMedica“, Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras – paskutinėje, aštuntojoje vietoje.

2020 m. pirmasis naujagimis pasaulį išvydo sekmadienį. Pirmadienį jaunų tėvelių pasveikinti vyko Seimo narė Aušrinė Norkienė ir mero pavaduotoja Virginija Eičienė.