2020 Balandžio 04 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Paskutiniame posėdyje aiškinosi, kas tarnauja sovietinei nomenklatūrai, o kas „durnas“

  • Įkelta: 2019-12-20
Darius Stankus, Stasys Lapė ir Raimondas Matemaitis
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Trečiadienį rajono taryba susirinko į paskutinį šių metų posėdį. Salėje buvo justi šventinė nuotaika, ant stalų puikavosi dovanos, politikų veiduose – šypsenos. Darbotvarkėje buvo numatyta sąlyginai nedaug – 20 klausimų. Tačiau jų svarstymas gerokai nusikėlė, Tarybos nariams susiginčijus dėl darbotvarkės. Metų pabaigai opozicija taip pat nepatingėjo paruošti pranešimo ir apkaltinti mero meluojant bei klaidinant visuomenę. Tad sugiedoto himno žodžiai „vienybė težydi“ greitai išgaravo politikams iš galvų. O posėdžio „vinimi“ tapo konservatoriaus Raimondo Matemaičio provokacija opozicijai: jis pareiškė, jog tie, kurie balsuos prieš vieną iš darbotvarkės klausimų, parodys, kad yra sovietizuoti. Socialdemokratai neišlaikė: vienas frakcijos narių tėškė R. Matemaičiui į akis – „tu durnas esi“.

Linkėjo ramybės

Susirinkusių į baigiamąjį metų posėdį tarybos narių, beje, taip pat ir žurnalistų, laukė ant darbo stalų išrikiuotos dovanos – kalėdiniai saldainiai. Žodžio paprašė ir dovanas Regiono plėtros tarybos nariams – merui Dovydui Kaminskui, tarybos nariams Sigitui Mičiuliui, Giedrei Stulginskienei ir Dariui Stankui įteikė Regioninės plėtros departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Tauragės apskrities skyriaus vedėjas Vidas Bičkus. Tradiciškai pasveikinti gimtadienius gruodį minintys jubiliatai: Tarybos nariai Eglė Ramanauskaitė, Tomas Alijošius, Stasys Lapė ir administracijos direktorius Modestas Petraitis.

Sugiedoję himną politikai kibo į darbus. Į tribūną žengė Vaclovas Karbauskis, frakcijos vardu skaitė pranešimą, prasidėjusį kaltinimais merui. Esą Dovydas Kaminskas ir apšvietimo modernizavimą neseniai Tauragės rajone užbaigusios „Enefit“ atstovai melavo visuomenei, jog energijos taupymo projektas nieko nekainuos. Primename, jog Tauragės rajono savivaldybės administracija skelbė, kad sudarydama sutartį su „Enefit“, už 3500 šviestuvų pakeitimą į LED atsiskaitys iš sutaupytų lėšų už elektros energiją, kurios išlaidos turėtų sumažėti 50 proc., ir papildomai sutaupys po 100 tūkst. eurų per metus. V. Karbauskis pateikė skaičiavimus, jog, jo nuomone, elektra per 10 metų pabrangs, taigi ir sutarties vykdymo sąnaudos gali išaugti, todėl taupymas neatsipirks. Į šį pareiškimą sureagavo Tarybos narys Darius Stankus, linkėdamas socialdemokratams ramybės.

– Mieli kolegos, suprantu, kad kai kurių projektų nepavyko jums įgyvendinti trūkstant idėjų ar kažko panašaus, palinkėčiau labiau orientuotis į ateitį ir pateikti bent vieną projektą tauragiškiams ir Tauragei, o ne bandyti ieškoti kabliukų tuose projektuose, kurie tikrai veda Tauragę į priekį. Taip pat turiu palinkėjimą frakcijos vadovui (Dariui Petrošiui, – red. past.) būti drąsesniam, kad jis pats kalbėtų drąsiai, o ne deleguotų kitus frakcijos narius. O bendrai linkiu visiems ramybės, – kalbėjo jis.

Tuo pasipiktinęs buvęs ilgametis socialdemokratų frakcijos seniūnas Pranas Petrošius pareiškė, esą pakeisti šviestuvus buvo susiruošę prieš dvi kadencijas valdžioje buvę socialdemokratai, bet nepalankiai susiklosčius rinkimams ši garbė atiteko dabartiniams valdantiesiems. Šis pasisakymas privertė merą Dovydą Kaminską gūžčioti pečiais, nors iš pradžių į diskusijas jis nebuvo linkęs veltis:

– Man šiaip klausimas kyla, tai jeigu jau įgyvendintas projektas, vietoj to, kad pasidžiaugtume, rašome, kad meras yra melagis ir taip toliau, o jeigu jūs būtumėt įgyvendinę, viskas būtų gerai? 3500 viso rajono šviestuvų yra pakeista ir mokame tą pačią sumą už elektrą, kaip ir mokėjome visą laiką, tik turime naujus gražius šviestuvus. Tad apie tuos melavimus, man atrodo, turėtumėt pasilaikyti komentarus, bet yra kaip yra, jau visi pasisakėm šiandien ir tą klausimą turėtume uždaryti.

Matemaiti, tu esi „durnas“

Įtampa posėdžių salėje neslūgo ir toliau. Ginčytasi dėl Žygaičių bendruomenės prašymo panaudos sutartimi suteikti patalpas, opozicija pateikė 95 žygaitiškių parašus prieš bendruomenės registravimą adresu Žygaičių g. 22. Kas ir kaip rinko šiuos parašus, taip ir liko neaišku, tačiau bendruomenės pirmininkės ir buvusio pirmininko Jono Nairanausko, atvykusių į posėdį, prašymas buvo patenkintas. Patalpos skirtos.

Kebli situacija susiklostė ir dėl Skaudvilės Liaudies aikštės pervadinimo į Turgaus aikštę. „Tauragės žiniose“ jau rašėme, jog iniciatyvą pateikė Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Siekiama atstatyti istorinį teisingumą bei atsikratyti sovietmečio palikimo. Ne paslaptis, jog žodis „liaudis“ buvo tapęs daugelio sovietinių ideologinių lozungų dalimi. Pasiūlymą aktyviai palaikė konservatorius Raimondas Matemaitis, pareiškęs, jog desovietizacija yra būtina.

– Kiek teko spaudoje skaityti, šis sprendimas teikiamas dėl desovietizacijos. <...> Ir pabaigai, nepriimkit, kolegos, labai rimtai, bet šiek tiek skaičiau tokią knygą, „Okupuotos Lietuvos istorija 1940–1990 m.“ ir joje buvo teigiama, kad apie 50 proc. Lietuvos gyventojų daugiau ar mažiau buvo sovietizuoti. Tas reiškia, kad apie 50 proc. išliko nesovietizuoti. Aš manau, šiandienos balsavimas parodys, kiek pas mus buvo sovietizuotų žmonių, – kalbėjo jis.

Jo pasisakymą opozicija suprato kaip provokaciją, mat ne paslaptis, jog socialdemokratų partijos šaknys tapatinamos su Lietuvos demokratine darbo partija (LDDP), išaugusia iš Lietuvos komunistų partijos.

„Matemaiti, tu durnas esi“ – ne į mikrofoną rėžė Stasys Lapė, tačiau ši replika buvo girdima visoje salėje, girdėti ji ir posėdžio transliacijos įraše youtube platformoje. Tarp politikų nuvilnijo juokas, meras savo ruožtu paragino susilaikyti nuo epitetų ir išlaikyti rimtį.

Nekorektiškais pareiškimais S. Lapė pasižymi ne pirmą kartą, jau anksčiau Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko viešai Tarybos posėdžio metu yra klausęs, ar šis „diplomą pirko Kopenhagos turguje“.

Į bendrapartiečio repliką sureagavo ir Tarybos etikos komisijos pirmininkė Rita Grigalienė:

– Aš tik norėčiau Tarybos narius [paraginti] kaip Etikos komisijos pirmininkė, tikrai nevertėtų svaidytis frazėmis, primenu kiekvieną posėdį. O kalbėti apie desovietizaciją, Raimondai Matemaiti, jūs irgi apeliuojat į tam tikrus dalykus, kurie yra nesąmoningi ir nereikėtų provokuoti.

Sprendimas atkurti Skaudvilės centrinės aikštės pavadinimą į „Turgaus“ priimtas valdančiosios daugumos balsais, socialdemokratai ir „nepartiniai“ balsavime nedalyvavo, prieš tai paraginę klausimą atidėti.

Po rekordinės trečiadienio šilumos artimiausiomis dienomis taip šilta nebus, bet ir žiemiškas šaltis dar tikrai nepasirodys.

Metams besiritant į pabaigą dažną apima kalėdinių pirkinių karštinė. O kartu – nerimas, kad dovanoms ir vaišėms pinigų neužteks. Kai kurie žmonės šventėms taupo ištisus metus, kiti gi tikisi, kad darbovietė nepašykštės kalėdinių premijų. Anksčiau metų pabaiga buvo laikoma turtingiausiu laikotarpiu, nes artėjant didžiosioms metų šventėms tiek valstybinėse, tiek ir privačiose įmonėse darbuotojai bene visada gaudavo kasmetines premijas – vadinamąjį 13-ąjį atlyginimą. Šiandien darbdaviai savo darbuotojus piniginėmis dovanomis džiugina vis rečiau. Matyt, tai lemia ne tiek finansiniai sunkumai, kiek pasikeitęs požiūris. Tačiau tikrai ne visur: Tauragėje yra įstaigų, kurių darbuotojai gaus ir po kelis šimtus eurų, yra ir tokių, kurių darbuotojai negaus nieko.

Paskutiniame projekto „ir kas gi mus nugalės..“ straipsnyje papasakosime istoriją apie Juozą Lukšą-Daumantą. Pastaruoju metu itin susidomėta jo palaikų paieškomis, tuo susirūpino ir Prezidentas Gitanas Nausėda. Tai neabejotinai vienas žinomiausių Lietuvos partizanų, leidęsis į pavojingą misiją pro geležinę uždangą. Nelygioje kovoje su šimteriopai galingesne raudonąja armija paskutinė viltis buvo sulaukti pagalbos iš vakarų, bet tam reikėjo, kad vakarų valstybės sužinotų, kas iš tikrųjų vyksta okupuotoje Lietuvoje. Partizanai ne tik vežė žinią į vakarus, bet apie stalinistines represijas informavo ir popiežių. Manoma, jog iš užsienio grįžęs J. Lukša-Daumantas su desantu nusileido ne kur kitur, o Tauragės rajone, Tyrelių miške.

Šiandien, 12-19 val. visoje Lietuvoje VĮ Valstybinių miškų urėdija šalies gyventojams teiks šventinę dovaną – nemokamai dalins eglės šakas bei kankorėžius. Tauragiškiai šių puošmenų kviečiami pasiimti į Pilies aikštę.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba šiandien pranešė, jog nustatė dar vieną mokesčių slėpimo atvejį Tauragėje. Ne taip seniai pareigūnai išaiškino juodąją buhalteriją automobilių remonto verslu bei prekyba dalimis besiverčiančioje UAB „Gralis“ bei mėsos perdirbimo įmonėje „Geranta ir partneriai“. Šįkart į tarnybos akiratį pateko miesto centre veikianti kirpykla.