Gyvūnų prieglaudos įkūrėjas per Kūčias gyvūnams rengia ypatingas vaišes. Ne be priežasties
Įkelta:
2019-12-24
Nuotrauka

Šventiškai nusiteikę prie kavos sėdome su Sigitu Klymantu, Rūgalių kaime įsikūrusios laukinių ir naminių gyvūnų prieglaudos-reabilitacijos centro įkūrėju. Vyras ne tik rūpinasi apleistais, savo šeimininkų paliktais gyvūnais, bet ir atlieka švietėjišką misiją: moko vaikus jų priežiūros bei tiki užauginsiąs gamtai atsakingų jaunuolių kartą.

Margarita Rimkutė: Artėja Kūčių vakaras. Pas jus – dešimtys gyvūnų! Sako, kad tą naktį jie prabyla. Kaip ten yra?

Sigitas Klymantas: Tradiciškai kiekvienais metais, Kūčių dieną, man išskirtinis darbadienis – stengiuosi prišerti gyvūnus taip, kad jie vakarui atėjus net nenorėtų šnekėti. Turint tiek gyvūnų, jei visi jie prabils ir man teks visus juos išklausyti – nakties neužteks.

M. R.: Kuriems skanėstai teks pirmiesiems?

S. K.: „Prieglaudiniam“ gyvūnams. Šunims. Paskui jau saviems. Paprastą dieną, pavyzdžiui, kažko nespėji, tarkim, papūgėlių palesinti, smaugliui paduoti maisto – ne bėda, kitą dieną paduosi. O Kūčių dieną turi būti apeiti visi gyvūnai ir jiems turi būti patiekti patiekalai. Gal kiek ir vaikiškai atrodo ši tradicija, bet Kūčių dieną mes visuomet stengiamės duoti ko nors skaniau.

Kol kas iki šiol nė vienas neprabilo ir nenorėčiau, kad jie prabiltų. (šypsosi)

M. R.: O kažin ką jie sakytų?

S. K.: (kiek surimtėja) Likimo nuskriausti šunys pradėtų visas savo gyvenimo bėdas pasakoti. Tie, kurie jau atsigavę, galbūt pradėtų prašyti, kad niekam jų neatiduotume. Kai kitos gyvūnų prieglaudos deda į feisbuką skelbimus, kad gyvūnai ieško namų, aš iš saviškių pastebiu, kad nelabai yra norinčių iš mūsų išvažiuoti. Gyvūnai, nematę bendravimo ir pajutę pas mus milžinišką dėmesį, yra be galo laimingi. Pas mus gi – masinis žmonių važiavimas. Savanoriai, ekskursijos. Pirmas vaikų klausimas išlipus iš autobuso: „Kada galėsime šuniukus pavedžioti?“. 4–5 vaikai apspinta glamonėti ir vedžioti šunį, įsivaizduokite, koks jam, išmestam iš namų, džiaugsmas.

M. R.: Išties...

S. K.: Vakar stebėjau Jovarų mokyklos trečiokus. Išsivedė šunį pasivaikščioti, grįžo nešdami jį ant rankų... Šuo buvo ne pavedžiotas, o panešiotas. Aišku, šuo tuo nesiskundžia, guli rankose patenkintas – liežuvis kyšo.

(juokiamės)

M. R.: Ar kada nors skaičiavote, kiek pas jus sodyboje gyvybių?

S. K.: Tai dažniausiai man užduodamas klausimas. Išmokau atsakyti visuomet vienodai: niekuomet neskaičiuoju, kiek pas mane gyvūnų ir kiek aš jiems išleidžiu. Mažiau galva skauda.

M. R. : Kuo ypatingas yra žmogaus ir gyvūno ryšys? Ar jo labiau reikia gyvūnui, ar žmogui?

S.K.: Kad ryšys tarp gyvūnų ir žmonių egzistuoja, yra neginčijama. Gi ir patys jaučiame, kaip gyvūnai reaguoja į įvairius žmones. Būtent šį ryšį ir siekiu įskiepyti čia atvažiuojantiems savanoriams. Aiškinu: žmogaus ir gyvūno ryšyje visų pirmiausia yra saugumas. Vaikus mokau ne tik atsargaus elgesio su gyvūnu, bet kad žinotų, jog bendravimo su gyvūnu ribas nubrėžia žmogus. Tu niekada negali gyvūnui parodyti savo silpnumo ir baimės, jau vien siekdamas, kad gyvūnas tavęs nenuskriaustų, turi leisti jam suprasti, jog autoritetas esi tu. Mes, galima sakyti, esame taip pat gyvūnai, tik labiau evoliucijos eigoje išsivystę. Dėl to mums tenka didesnė atsakomybė.

M. R. Ar apleistų gyvūnų Tauragės rajone mažėja?

S. K.: Gyvūnų globa užsiimu jau per 20 metų ir tokių gyvūnų vidurkis, nors ir gaila, nemažėja. O blogiausia tai, kad žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų net ir daugėja. Jei anksčiau šunis palikdavo pamiškėje, dabar pasitaiko, jog palieka pririštus prie medžio. Visai neseniai per 3–4 dienas į prieglaudą pristatyti keturi šunys. Vieną žmonės rado pamestą Oko miške, kitą – Baltrušaičių kaime, Dapkiškiuose, pievose apsnigusį netoli kelio link Kryžkalnio, ties Skaudvile. Kai kurių net negalime rodyti žmonėms. Šunys atrodo siaubingai. Vieno galėtum suskaičiuoti šonkaulius net nepalietęs, aiškiai matosi nugaros stuburo slankstelių kontūrai. Tampame nebe gyvūnų prieglauda ir reabilitacijos centras, o paliatyviosios slaugos namais. Kai kurie šunys tokie pavargę ir ligoti, jog čia liks visam gyvenimui. Iš šešiolikos šiuo metu prieglaudoje esančių šunų du yra akli, du – be dantų. Seni. Ką mąsto žmogus, pakelėje palikdamas aklą šunį, su kuriuo gyveno dvylika metų...

M. R.: Kodėl žmonės tokie abejingi?

S. K.: Priežasčių ne viena. Viena pagrindinių – emigracija. Išvyksta į užsienį ieškoti geresnio gyvenimo, gyvūnas tampa nebereikalingas. Nuskambėsiu gal kiek moksliškai, bet žmogus evoliucionuoja ne į tą pusę. Manęs klausia, kas mane verčia užsiimti gyvūnų globa. Aš tikiu, kad iš tų į sodybą atvykstančių vaikų dalis užaugs geri, atsakingi žmonės. Mes tai pamatysime po 10–15 metų. Jei po tiek metų prieglaudos pradės tuštėti, galėsiu pasidžiaugti, jog prie to ryšio tarp žmogaus ir gyvūno formavimo esu prisidėjęs ir aš. O dabar – tokia karta. Emigracijos vaikų karta.

M. R.: Minėjote savanorius. Yra asmend, reguliariai apsilankančių sodyboje ir išvedžiojančių šunis?

S. K. : Epizodiškai lankosi „Šaltinėlio“ vaikai su Alvydu Skurdeliu, Jūrų skautai, moksleivių draugija „Asorti“, Tauragės rajono Lietuvos moksleivių sąjungos nariai, Savarankiško gyvenimo namų gyventojai. Taip pat yra keturios šeimos, su kuriomis artimai bendraujame. Jie lankosi, vedžioja šunis, yra patys priglaudę po gyvūną. Palepšių šeima priglaudė degu žiurkėną, Laucių šeima – pelėdą, Jankauskai – šunį, Paulauskai – katiną.

M. R.: Ko palinkėtumėte tauragiškiams šioms Kalėdoms?

S. K.: Grįždamas prie to, nuo ko pradėjau, pasakysiu, žmonės bus laimingesni ir niekuomet nesipyks, kai išmoks ne kalbėti, o kalbėtis. Tarpusavyje. To ir linkiu visiems. Kalbėkimės. Su artimaisiais, su savimi, su gyvūnais.

Kalbino ir fotografavo Margarita Rimkutė

Kava mus vaišina ir jaukią atmosferą kuria „Saldumynų namai“

Reklama: shop.greitojizirafa.lt

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.