2020 Gegužės 25 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Šiandien streikuoja mokytojai: trijose mokyklose nevyks pamokos

  • Įkelta: 2019-11-26

Pamokų neves „Šaltinio“ progimnazijos, „Versmės“ ir Skaudvilės gimnazijų pedagogai. "Tauragės žinių" archyvo nuotrauka.

Pernai šalyje dėmesio sulaukęs mokytojų streikas paliko pėdsaką ir Tauragėje: pedagogų bendruomenė skilo į dvi profsąjungas. Ketvirtadienį, lapkričio 28-ąją, trijose rajono ugdymo įstaigose nuo 8 iki 10 val. nevyks pamokos. Tokiu būdu Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LMŠMPS) Tauragės rajono susivienijimui priklausančių mokyklų pedagogai išreiškia nepasitenkinimą kolektyvinės sutarties nesilaikančia vyriausybe.

Reikalauja kelti algas auklėtojoms

LMŠMPS Tauragės rajono susivienijimui vadovaujantis Gediminas Marozas sako, jog prie lapkričio 28-ąją visoje Lietuvoje įvyksiančio pedagogų įspėjamojo streiko jungiasi ir pamokos nevyks Skaudvilės, „Versmės" gimnazijose bei „Šaltinio“ progimnazijoje.

– 2017 metais tarp mūsų, Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos, bei vyriausybės, atstovaujamos Švietimo ir mokslo ministerijos, buvo pasirašyta šakinė kolektyvinė sutartis. Ten buvo numatyta eilė dalykų, kuriuos vyriausybė padarys. Tai etatinio įvedimas (jis ir buvo įvestas), nors ir turi trūkumų, bei nuo rugsėjo 1-os dienos turėjo startuoti 10-ies procentų  pareiginės algos pastoviosios dalies padidinimas visiems pedagoginiams darbuotojams: dėstytojams, ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams, specialiesiems pedagogams, – aiškino G.Marozas.

Be to, vyriausybė žadėjo pakelti ikimokyklinių įstaigų mokytojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus tiek, kad jie susilygintų su dirbančių mokyklose, kaip sako pašnekovas, kad, pavyzdžiui, mokytojas metodininkas, dirbantis vaikų darželyje, gautų tokį pat atlyginimą, kaip ir tokios pat kvalifikacijos pedagogas, dirbantis mokykloje. Anot G. Marozo, tam pinigų vyriausybė nenumatė.

Jaučiasi apgauti

– Šių metų liepos mėnesį šioje kolektyvinėje sutartyje buvo sudėti konkretūs skaičiai, švietimo ir mokslo ministerija jai pritarė, tik nesuprantu, kodėl nepasirašė. Ir visiems tiems darbams (pedagogų algų kėlimui ir kt., – aut. past.) buvo numatyta 118 mln. eurų. Vyriausybė spalio mėnesį nagrinėtame biudžete numatė tik 56 milijonus. Apie 60 mln. mažiau negu buvo numatyta sutartyje! Tai iš čia ir iškilo kolektyvinis ginčas. Jie aiškiai žinojo, kad liepos mėnesį toks pinigų pareikalavimas bus, tai kam iš viso eiti į susitarimus, kam tikslinti tą kolektyvinę sutartį. Streikas dėl to ir keliamas, – sakė LMŠMPS Tauragės rajono susivienijimui vadovaujantis G. Marozas

Gediminas Marozas. Asmeninio FB albumo nuotrauka

Šis, lapkričio 28-ąją dieną numatytas streikas vyks tik dvi valandas. Tačiau po jo, jei biudžete nebus padaryta korekcijų, profesinės sąjungos ketina vykdyti neterminuotą streiką. Jo metu nevyks pamokos. Tiesa, pedagogai savo darbo vietose veikiausiai bus, vaikai galės eiti į mokyklą, jie bus užimami, tačiau ne pamokomis.

LMŠMPS Tauragės rajono susivienijimui  priklauso ir reabilitacijos centras-mokykla „Pušelė“. Ši įstaiga nestreikuos.

Atskilo keturios mokyklos

Dar pernai LMŠMPS buvo vienintelė Tauragės rajono mokytojus vienijanti profsąjunga. 2018 m. Lietuvos švietimo darbuotojų  profesinės sąjungos atstovams aršiai ginant savo siūlymus dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio, LMŠMPS prie streiko neprisidėjo. Iškėlusi reikalavimus, su vyriausybe pasirašė kolektyvinę sutartį.

Prie streiko norinčios prisidėti Žalgirių, Žygaičių gimnazijos, „Aušros“, M.Mažvydo progimnazijų profsąjungos atsiskyrė nuo LMŠMPS ir perėjo į Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos gretas. Šių ugdymo įstaigų atstovai lapkričio 28-ąją dieną nestreikuos – vyks į Vilniuje vyksiantį Lietuvos mokytojų suvažiavimą.

– Mes nestreikuosime. Pernai streikavome. Lapkričio 28 dieną Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjunga vyks į Lietuvos mokytojų suvažiavimą. Ten ir bus sprendžiama dėl kolektyvinės sutarties su vyriausybe pasirašymo, bus balsuojama, ar streikuoti, – komentavo Žalgirių gimnazijos profsąjungos pirmininkė D. Bielskienė.

2018 metais vykusį Lietuvos mokytojų streiką paskatino pedagogų atlyginimų skaičiavimo sistemos reforma. Jį tada organizavo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga.

Kalendoriuose paskutinė rudens savaitė. Jos metu sulauksime visko: savaitės pradžia dar bus sausa ir žvarboka, tačiau nuo antradienio temperatūra kasdien stiebsis vis aukščiau, o iš dangaus pasipils ir lietus, ir šlapios snaigės.

Per Lietuvą vilnija protesto akcija prieš numatomus papildomus mokesčius žemdirbiams. Pirmasis akcijos etapas buvo laukuose statomi žali kryžiai. Ūkininkai jau rengiasi kitam žingsniui – lapkričio 26-ąją miestų gatves užplūs traktoriai. Tauragės gatvėmis tądien riedės maždaug pusšimtis traktorių.  

Senatvės pensijos kitąmet turėtų augti sparčiau nei darbo užmokestis: planuojama, kad vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą padidės 30 eurų, nuo 365 iki 395 eurų, o vidutinė senatvės pensija paaugs 29 eurais – nuo 345 iki 374 eurų, praneša socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Laukuose žalius kryžius stato žemdirbiai, o Tauragės odontologijos centras (TOC) savo pastato prieigose Vasario 16-osios bei Dariaus ir Girėno gatvių sankryžoje iškėlė raudoną kryžių. „Kryžius sveikam protui,“ – iniciatyvos tikslą paaiškino centro vadovas Laurynas Jarutis. Taip protestuojama prieš Seime svarstomą įstatymo projektą, atimsiantį iš Odontologų rūmų licencijavimo teisę.

Jeigu norite žinoti, kiek šalta lauke, tai šiandien termometrais pasikliauti neverta. Temperatūra kurią jaučiame dėl stipraus vėjo yra apie 5-7 laipsnius žemesnė nei realioji oro temperatūra.