2020 Gegužės 25 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Odontologai gedi ardomos savivaldos

  • Įkelta: 2019-11-22
Autorės nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Laukuose žalius kryžius stato žemdirbiai, o Tauragės odontologijos centras (TOC) savo pastato prieigose Vasario 16-osios bei Dariaus ir Girėno gatvių sankryžoje iškėlė raudoną kryžių. „Kryžius sveikam protui,“ – iniciatyvos tikslą paaiškino centro vadovas Laurynas Jarutis. Taip protestuojama prieš Seime svarstomą įstatymo projektą, atimsiantį iš Odontologų rūmų licencijavimo teisę.

Spalį 15 metų sukaktį atšventę Odontologų rūmai, kaip šios srities medikų savivaldos organizacija, vykdžiusi valstybės deleguotas medikų licencijavimo, akreditavimo ir švietimo funkcijas, galimai skaičiuoja paskutines dienas. Nors formaliai Odontologų rūmų niekas nenaikina, pasak TOC vadovo Lauryno Jaručio, beliks tik arbatos klubas, be jokių funkcijų.

Nepaisant daug metų vykusių diskusijų bei užsienio odontologų bendruomenių paramos, Sveikatos apsaugos ministerija planuoja odontologų licencijavimo funkcijas perduoti Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VASPVT). Antradienį Seimas pritarė pakeisto Odontologijos praktikos įstatymo projektui ir visiems jį lydintiems teisės aktų pakeitimams. Siūloma, jog pakeitimai įsigaliotų nuo įsigaliotų 2020 m. gegužės 1 d. Odontologų rūmų įstatymas būtų pripažintas netekusiu galios.

Į šias užmačias sureagavo Tauragės odontologų centras. Prieš pastato langus pastatė raudoną kryžių, feisbuke plinta profilio rėmeliai „STOP Odontologų rūmų naikinimui“. 

– Gedime suardytos savivaldos, – „Tauragės žinioms“ teigė TOC direktorius, odontologas L. Jarutis. – 15 metų sėkmingai veikusi savivalda, kurios pavydi visų kitų profesijų atstovai, kuri valstybei nė cento nekainavo ir buvo laikoma pavyzdžiu net užsienyje, tiesiog sunaikinta. Mes esame pažengę į priekį, modernesni, ir norima mus grąžinti 30 metų atgal. Tai yra didesnio plano dalis – siekiama perimti kontrolę, grįžtame į „kolchozus“, – piktinosi burnos chirurgas.

Esą ministerijos siūloma mokymų ir akreditacijos sistema – biurokratinė, lėta, licencijavimo kainos net didesnės nei Odontologų rūmuose. L. Jarutis teigė, jog odontologai, keldami triukšmą, tikisi Prezidento veto. Į TOC inicijuotą raudonų kryžių akciją, anot jo, planuoja jungtis ir kitų miestų odontologai – Šiauliuose, Panevėžyje. Kaip skelbia Odontologų rūmai, visi odontologai ir burnos priežiūros specialistai yra rūmų nariai. Organizacija išsilaiko iš mokesčių už narystę ir paslaugas.

Už Odontologijos praktikos įstatymo projektą ir lydimuosius teisės aktus po svarstymo balsavo 50, prieš –20, susilaikė 14 Seimo narių. Už balsavo ir tauragiškė Seimo narė Aušrinė Norkienė. Anot jos, dėl įstatymas priėmimo Seimas balsuos dar kartą. Tačiau politikė teigė, jog tiek komitetuose, tiek Seime, projektas sulaukė kone vienbalsio palaikymo, todėl beveik neabejojama, kad bus priimtas.

– Rūmų niekas nenaikina, tik atima valstybinę funkciją ir perkelia į akreditavimo įstaigą, kaip ir kitų gydytojų. Visi taip akredituojasi, yra viena bendra įstaiga. O odontologai turėjo išskirtinę (sistemą, – red.), jeigu visiems akredituojantis pasirašo ministras, tai odontologai turėjo gauti du parašus, dar ir Odontologų rūmų. Man yra labai svarbu, kad komitete buvo labai ilgai nagrinėjamas šis klausimas, jie turėjo klausymus ir vienbalsiai sutarė, kad tai yra teisingas sprendimas. Specialistai, Sveikatos komiteto nariai priėmė bendru sutarimu, ir pozicijos, ir opozicijos atstovai. Lietuva ir taip bedantė, nors tų odontologų daug, manoma, kad tai ir kainos galėtų pradėti šiek tiek koreliuotis su realybe, – kalbėjo Seimo narė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga iniciatyvą perimti iš Odontologų rūmų licencijavimo teisę motyvavo siekiu sukurti vieningą sistemą.

Jeigu norite žinoti, kiek šalta lauke, tai šiandien termometrais pasikliauti neverta. Temperatūra kurią jaučiame dėl stipraus vėjo yra apie 5-7 laipsnius žemesnė nei realioji oro temperatūra.

Tauragės krašto muziejus „Santaka” pristatė šiais metais išleistą Alfonso Čepausko kūrinių katalogą „Esaties pėdsakai”, leidžiantį giliau įsijausti į menininko kūrybą ir tuo pačiu prisidedantį prie Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ rinkinių viešinimo.

„Kartu sukurkime šventę, kuri burtų ir džiugintų visus“ – kviečia Tauragės kultūros centras, siekiantis prisidėti prie Lietuvos dainų šventės išskirtinių tradicijų puoselėjimo ir Tauragės krašto kultūrinio savitumo užtikrinimo ir jau kitąmet, birželio 5-ąją, Tauragėje planuojantis surengti visus kaimyninius rajonus subursiančią apskrities dainų šventę.

Artėjant žiemai miesto ūkį užgula tradiciniai rūpesčiai – pasiruošimas gatvių priežiūrai, valymui ir barstymui. Iškritus pirmajam sniegui ir dėl nenuvalytų gatvių padaugėjus eismo įvykių komunalininkai teisinasi „firmine“ fraze: „žiema užklupo netikėtai“. Ar taip bus ir šiemet? UAB „Dunokai“ vadovė Gintarė Rakauskienė

Vakar vakare tauragiškiai rinkosi į Kultūros rūmus, į išskirtinį labdaringą renginį „Vilties spindulys“, kurio metu Tauragės moksleivių kūrybos centro bendruomenė rinko aukas Maltos ordino projektui „Maistas ant ratų“.