2020 Liepos 15 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Esaties pėdsakai“: menas, antrą kartą išleistas į laisvę

  • Įkelta: 2019-11-22
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Tauragės krašto muziejus „Santaka” pristatė šiais metais išleistą Alfonso Čepausko kūrinių katalogą „Esaties pėdsakai”, leidžiantį giliau įsijausti į menininko kūrybą ir tuo pačiu prisidedantį prie Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ rinkinių viešinimo.

Kadangi dailininkas Tauragės krašto muziejui yra padovanojęs daugiau nei 610 savo kūrybos darbų, buvo nuspręsta išleisti A. Čepausko kūrybos katalogą. Išleistas katalogas apima autoriaus kūrybinio kelio raidą nuo 1961 m. sukurtų lino raižinių iki 2017 m. CGD kompiuterine technika sukurtų ekslibrisų. Katalogas išskirtinis tuo, kad, priešingai nei ankstesni leidiniai, apima visą autoriaus kūrybinį kelią. Visi katalogo leidybai skirti kūriniai imami iš Tauragės krašto muziejaus fondų, kuriuos dailininkas padovanojo.

A. Čepausko kūrinių katalogo „Esaties pėdsakai” sudarytojai – Edmundas Mažrimas ir Vaiva Kiniulienė, kūrybiškai prisidėjo muziejininkė-etnografė Viliutė Ružinskaitė. Katalogo leidybą finansavo Tauragės rajono savivaldybė. Kūrybos sritis: ekslibrisas, estampas, leidinių iliustravimas, plakatas, skulptūra, asambliažas, fotokoliažas, meno instaliacijos.

Renginio metu buvo demonstruojamas 30 min. filmas „Sakmė apie Alfonsą Čepauską“, kurį žiūrint buvo galima labiau pažinti menininko asmenybę ir kūrybos kelią.

Menininką sveikino Tauragės rajono savivaldybės Mero patarėja Solveiga Lenktaitienė, Skaudvilės miesto seniūnas Virginijus Būdvytis, Kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis, Edumudas Mažrimas, Eugenijus Šaltis, kiti kraštiečiai ir artimi žmonės, o autorius džiaugėsi išleistu katalogu ir tokiu jo kūrybos įprasminimu.

Renginio metu dalyviai turėjo galimybę įsigyti knygą.

A. Čepauskas gimė 1929 m. Tauragės apskrities Skaudvilės valsčiaus Gedgaudiškės kaime. Baigęs Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumo Poligrafijos skyrių, sostinėje dirbo meniniu redaktoriumi „Mokslo ir technikos“, „Mūsų sodų“, „Statybos ir architektūros“ žurnalų redakcijose. Žurnalistų ir Dailininkų sąjungų narys. 1983 m. išrinktas Vilniaus, o 1987 m. – Lietuvos ekslibrininkų klubo pirmininku, 2005 m. suteiktas Meno kūrėjo statusas.

Dailininko kūrybos sritis labai plati: ekslibrisas, estampas, leidinių iliustravimas, plakatas, skulptūra, asambliažas, fotokoliažas, sukūrė žemės meno instaliacijų ciklą „Žaidimai Neringos smėlynuose“. Jo kūrybos kraitėje – daugiau kaip 1200 ekslibrisų, kuriuose  daugiausia dominuoja žmogaus figūra, kuri savitai transformuojama, jungiama su gamtos, architektūros ir kt. elementais ir kartais įgauna subtilaus humoro, poetinio ar siurrealistinio matymo bruožų.

Įvairiaprasmėje lakštinėje grafikoje – filosofiniai pamąstymai apie žmogaus veiklą, gyvenimo prasmę įvaizdinta cikluose: „Gyvenimiškos atodangos“, „Būties ženklai“, „Genokavitacija“, „Būsenos“ ir kt. XXI a. pradžioje, susidomėjęs savo krašto, gimtinės istorija, sukūrė kelis gausius epinius „Istorinių interpretacijų“ ciklus nuo viduramžių iki XX a. vidurio.  Lakštuose „Išlikimo kelias“, „Trapėnų kronikos“, „Karšuvos poringė“, „Karšuvos mitas“ ir kt. atspindima to krašto žmonių buitis, etnografija ir kovos su plūstančiais priešais. A. Čepauskas mėgsta eksperimentuoti, ieškoti įvairių raiškos būdų, naujų technikų. Viena jų termofolija, kurią atradęs sukūrė ekslibrisų, keliasdešimt estampų: „Portretas“, „Dama su šuniuku“, „Laboratorija“, „Koncertas“, „Drugiai“ ir kt.

Daugelio A. Čepausko sukurtų lakštinės, grafikos ciklų, pavienių lakštų ir mažosios formos kūrinėlių pasakojimai kuria savitą vaizdinių pasaulį, kuriame istorija, asmenybės, legendos tarpsta metaforiškame kultūros lauke.

Prieš trejetą dešimtmečių pradėjo kurti kamerines medžio, o vėliau ir mažosios metalo plastikos skulptūrėles, kurių keli pavyzdžiai yra ir Tauragėje. Dailininkas surengė daugiau kaip 55 personalines parodas Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Danijoje. Dalyvavo per 300 bendrų parodų Lietuvoje ir kitose Europos, Azijos, Lotynų Amerikos šalyse. Tarptautiniuose konkursuose keliasdešimt jo dailės darbų įvertinti diplomais, prizais, padėkomis, premijomis.

Dailininkas, nors gyvena sostinėje, niekada nenutolo nuo savo gimtinės. Tauragėje ir Skaudvilėje, surengta daug brandžių parodų, įgyvendinta kūrybinių sumanymų.

Už nuopelnus Tauragės krašto kultūrai 2009 m. A.Čepauskas apdovanotas Tauragės apskrities garbės ženklu, o 2016 m. jam suteiktas Tauragės garbės piliečio vardas.

Tais pačiais metais Skaudvilės gimnazijoje įkurta nuolatinė Alfonso Čepausko dailės galerija, kurioje eksponuojama apie 550 dailininko kūrinių, leidinių, kitokių objektų, o Tauragės krašto muziejui autorius padovanojo 610 savo kūrinių ir leidinių, kurie apima jo kūrybinio kelio raidą nuo 1961 m. sukurtų lino raižinių iki 2017 m. CGD kompiuterine technika sukurtų ekslibrisų ir kitų kūrinių.

 

„Kartu sukurkime šventę, kuri burtų ir džiugintų visus“ – kviečia Tauragės kultūros centras, siekiantis prisidėti prie Lietuvos dainų šventės išskirtinių tradicijų puoselėjimo ir Tauragės krašto kultūrinio savitumo užtikrinimo ir jau kitąmet, birželio 5-ąją, Tauragėje planuojantis surengti visus kaimyninius rajonus subursiančią apskrities dainų šventę.

Artėjant žiemai miesto ūkį užgula tradiciniai rūpesčiai – pasiruošimas gatvių priežiūrai, valymui ir barstymui. Iškritus pirmajam sniegui ir dėl nenuvalytų gatvių padaugėjus eismo įvykių komunalininkai teisinasi „firmine“ fraze: „žiema užklupo netikėtai“. Ar taip bus ir šiemet? UAB „Dunokai“ vadovė Gintarė Rakauskienė

Vakar vakare tauragiškiai rinkosi į Kultūros rūmus, į išskirtinį labdaringą renginį „Vilties spindulys“, kurio metu Tauragės moksleivių kūrybos centro bendruomenė rinko aukas Maltos ordino projektui „Maistas ant ratų“.

Vakar pakilęs gūsingas vėjas mieste pridarė žalos. Ateities take ant trijų automobilių užvirto medis, pilies aikštėje nuvirto naujametinė arka.

Amerikoje jau kelis dešimtmečius populiari išpardavimo iniciatyva „Juodasis penktadienis“ (angl. „Black Friday“) sulaukia prie jos prisijungiančių ir Lietuvoje. Penktadienį „Juodąjį išpardavimą“ skelbia ir Tauragės verslininkai bei žada nuolaidas ir ilgesnį parduotuvių darbo laiką.

Gyvūnų mylėtojų bendruomenę sukrėtė „feisbuko“ profilyje „Gyvūnų globa Tauragėje“ publikuoto pakelėje gulinčio šuns gaišenos nuotrauka. Anot publikacijos autorių, partrenktas šuo pastebėtas dar pirmadienį, tačiau iki šiol neatsiranda asmens galinčio pasirūpinti gaišena.
 

Tokį uždavinį jau atvirai sprendžia savivaldybė. Ilgą laiką kalbos apie dviejų meno krypties neformalaus ugdymo įstaigų – Moksleivių kūrybos centro ir Muzikos mokyklos sujungimą sklandė „po kilimu“. Tačiau artėjant abiejų įstaigų direktorių konkursams tapo aišku – kandidatuojančių nebus. Be to, Muzikos mokyklos pastatui verkiant reikalingas remontas. 

Ieškant idėjos šaknų paaiškėjo, jog sujungimas buvo užprogramuotas dar nuo Moksleivių kūrybos centro steigimo. „Tauragės žinių“ žurnalistams į rankas pakliuvo 1998 m. Tarybos raštas. Juo nuspręsta: pirma – įsteigti Moksleivių kūrybos centro meno klases, antra – iki 2000 m. įsteigti meno mokyklą. Taigi, traukinys vėluoja jau 19-ka metų, o įstaigos dirba po senovei. Tačiau ar išties toks variantas, kaip sakoma, – vieni pliusai? Sužinosite ryt.

Seimas ketvirtadienį po svarstymo pritarė stipraus alkoholio, benzino, dyzelino, įskaitant skirtą žemdirbiams, akcizų didinimui. Pastarasis didės simboliškai – keturiais eurais.

Kad kalendorinė žiema jau netoli tikrai nekils abejonių, nes šiomis dienomis orai kaip reikiant pasikeis. Dar savaitės pradžioje lepinomės lapkričiui nebūdinga šiluma, o jau antroje savaitės pusėje susidursime su žiemiškesniais orais. Į šalį sparčiai plūs šaltesnis oras, neigiama temperatūra vyraus ne tik naktimis, bet ir dienomis, taip pat kai kur gali pasirodyti ir snaigės. Labiausiai šiuos pokyčius pajus rytiniai šalies rajonai, čia bus šalčiau. Ypač nemalonus artimiausiomis dienomis bus pietryčių krypties vėjas, dėl kurio lauke bus dar žvarbiau.

Visą šalį apraizgęs, ir Tauragėje savo šaknų turėjęs prostitucijos tinklas išardytas, pareigūnai džiaugiasi metus trukusio darbo vaisiais. Tačiau triumfuojantis teisingumas džiaugsmo neneša, tik dar kartą primena skaudžią realybę. Anot tyrimo detales atskleidusio Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Mindaugo Noreikio, kūniškų malonumų paslaugas teikė išsilavinusios ir žavios moterys: nuo skurdo Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje bėgančios mokytojos, tarnautojos.

Nuo kitų metų atliekų surinkimo mokestis Tauragėje gali padidėti 40 proc. Tokį sprendimą priimti tarybos narių prašo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras, mat nuo kitų metų dėl ekologinių mokesčių ir valstybės atliekų tvarkymo politikos bendrovės sąnaudos gali išaugti iki 536 tūkst. eurų per metus. TRATC direktoriaus pavaduotojas Virginijus Noreika pripažįsta, jog įmonės finansinė situacija nekokia. Rinkliavos dydį kitą mėnesį svarstys rajono taryba.

Šiandien Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) paskelbė, jog po tarnybų padidinamuoju stiklu patekusi dar viena Tauragės mėsos perdirbimo įmonė turės rimtų nemalonumų. Šįkart pažeidimai aptikti „Geranta ir partneriai“, patvirtino Tauragės Maisto ir veterinarijos tarnyba. Įmonė galėjo nuslėpti beveik 80 tūkst. Eur mokesčių. Taip pat atliekant kratas buvo užfiksuoti ir šiurkštūs mėsos gamybos pažeidimai – šimtai kilogramų mėsos buvo laikoma ant grindų.

Į Dauglaukį vedančiame kelyje į medį rėžėsi kariškio vairuojamas automobilis. Po įvykio vairuotojas ir keleivis išvežti į ligoninę medikų apžiūrai.

Per Lietuvą vilnija žemdirbių protesto akcija prieš numatomus papildomus mokesčius žemdirbiams. Akcijos metu ūkininkai savo laukuose, iš toli matomose vietose, stato žaliai nudažytus kryžius – simbolinį ženklą, kad žemės ūkis tampa nebepakeliama našta ir numatomi mokesčiai – tiesiausias kelias į jo sunaikinimą. Jau sudėliotas protesto akcijos planas ir preliminarios datos. Nuspręsta, kad žemdirbių akcija vyks etapais: startuoja nuo „Žaliųjų kryžių“, vėliau miestų gatves užplūs traktoriai, o trečiasis etapas – piketas sostinėje. Į „Žaliųjų kryžių“ akciją aktyviai jungiasi ir Tauragės žemdirbiai.

Lapkričio 16 d., šeštadienį, Lietuvos Šaulių sąjungos LDK Kęstučio 7 –osios rinktinės Juozo Kasperavičiaus 702 – oji šaulių kuopa surengė konferenciją „Tauragės Šaulių šimtmečio pėdomis“ ir parodą, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ pilies menėje, skirtą Lietuvos Šaulių Sąjungos 100 – mečiui.

Nors Lietuva laisva jau tris dešimtmečius, ji vis dar vaduojasi iš pusę amžiaus trukusios sovietų okupacijos padarinių. Miestuose ir miesteliuose dar yra dabarties dvasios neatitinkančių vietovardžių – gatvių, aikščių pavadinimų, paminklų. Pastaruoju metu imamasi jų atsisakyti. Pavyzdžiui, Vilniuje stovinčio rašytojo Petro Cvirkos, kolaboravusio su okupantais, paminklas kelia visuomenėje dideles aistras, prieš keletą metų nuo žaliojo tilto prieigų nukeltos „balvonais“ vadintos skulptūros. Sovietmečiu dvelkiančių pavadinimų dar yra ir mūsų rajone. Iniciatyvos atstatyti istorinį teisingumą – Skaudvilės Liaudies aikštės vardą pakeisti į Turgaus aikštės – ėmėsi Tauragės krašto muziejus „Santaka“. 

Praėjusią savaitę Tauragės apylinkės teismas atvertė baudžiamąją bylą, kurioje UAB „Gralis“ ir jos direktorius Gediminas Maškauskas kaltinami apgaulingu apskaitos tvarkymu ir neteisingu duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės įgaliotoms institucijoms.

Augantis susidomėjimas švaria energetika vis labiau skatina ieškoti sprendimų, puoselėjančių aplinką ir kartu leidžiančių sutaupyti. Šios tendencijos neaplenkia ne tik gyventojų, bet ir pastatų valdytojų. Štai Tauragės rajone įsikūrusi Skaudvilės palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė laiku suskubo pasinaudoti finansine paskata ir ant jos stogo jau visu pajėgumu veikia saulės elektrinė.

Visą šalį apraizgęs, ir Tauragėje savo šaknų turėjęs prostitucijos tinklas išardytas, pareigūnai džiaugiasi metus trukusio darbo vaisiais. Tačiau triumfuojantis teisingumas džiaugsmo neneša, tik dar kartą primena skaudžią realybę. Anot tyrimo detales atskleidusio Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo Mindaugo Noreikio, kūniškų malonumų paslaugas teikė išsilavinusios ir žavios moterys: nuo skurdo Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje bėgančios mokytojos, tarnautojos. Apie tai – rytdienos numerio vedamajame.

Savivaldybė jau šeštąjį kartą paskelbė „Dunokų“ kontrolinio akcijų paketo aukcioną. Rugsėjo pabaigoje pasitraukus bendrovės vadovui Audriui Mosėjui, jo pareigas perėmė Gintarė Rakauskienė. Apie valdiškas įmones gaji nuomonė, jog ir dirbama ten „valdiškai“. Ne paslaptis, jog buvęs direktorius A. Mosėjus su žiniasklaida nebuvo pratęs atvirauti. Taigi, kokia tikra privatizuojamos bendrovės būklė? Ar tikrai „Dunokai“, pagal kai kurių politikų mėgstamą metaforą, – „višta, dedanti auksinius kiaušinius“? Visa tai paaiškėjo žurnalistams pagaliau pravėrus įmonės direktoriaus kabineto duris.

Antradienį Lietuvos policija kartu su Ispanijos karalystės Nacionaline policija, bendradarbiaudami su Europolu ir Eurojustu, suderintu laiku Lietuvoje ir Ispanijoje sulaikė nusikalstamos grupuotės narius, atsakingus už tarptautinio prostitucijos tinklo organizavimą. Prostitucijos tinklo „taškas“ uždarytas ir Tauragėje.

Nuo 2013 metų šalyje jau renovuota daugiau nei 2300 daugiabučių – jų renovacija laikoma viena pagrindinių priemonių mažinant klimato kaitos pokyčius. Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) užsakymu atlikta tyrimų bendrovės „Spinter“ gyventojų apklausa atskleidė, kad beveik 80 proc. apklaustųjų sutinka, kad daugiabučių renovacija padeda stabdyti klimato kaitą.

Apie 15 val. du Tauragės ugniagesių ekipažai skubėjo į Stoties gatvę. Gautas pranešimas apie iš garažo rūkstančius dūmus.

Tauragės Vytauto gatvėje, buvusiame kariniame miestelyje, tokio masto darbų, kokie vyksta dabar, ko gero, nevyko apie šešerius metus, kai jame buvo įrenginėjama infrastruktūra. Ekskavatoriai kasa, buldozeriai stumdo žemę. Darbininkai iš apleistų pastatų tempia nuardytas konstrukcijas, statiniai griaunami. Sklypus teritorijoje turintys verslininkai ketina sutvarkytoje teritorijoje įrengti gyvenamosios paskirties zonas, o kai kuriuose likusiuose pastatuose galimai įrengti butus.

Situaciją, į kurią praėjusią savaitę pateko tauragiškė, galima būtų apibūdinti populiariu posakiu apie katę maiše. Moteris, tiesa, pirko ne katę, o drabužius ir kaip vėliau paaiškėjo, maiše rado ne tai, ko tikėjosi.