2020 Rugsėjo 26 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Neįgalieji – lygiaverčiai bendruomenės nariai

  • Įkelta: 2019-10-31
Tauragėje grupinio gyvenimo namuose neįgalieji jau gyvena ilgiau nei metus. „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Įgyvendinant institucinės globos pertvarką, Lietuvoje duris atveria vis daugiau savarankiško, grupinio gyvenimo namų (GGN) – šiuo metu Lietuvoje veikia apie 70 tokių namų, planuojama, kad iki 2022-ųjų Lietuvoje jų bus daugiau nei 100. Pasak pertvarkos procesų ekspertės Tauragės regionui Marijonos Janavičienės, permainos sparčiai vyksta ir Adakavo socialinių paslaugų namuose – numatyta, kad įgyvendinant pertvarką pagal savarankiškumo lygį institucijoje gyvenantys asmenys galėtų  gyventi arčiau bendruomenės. Planuojama, kad visose apskrities savivaldybėse per keletą metų turėtų būti įkurti devyni grupiniai gyvenimo namai, penki iš jų – Tauragėje. Vieni, Marių gatvėje, jau gyvuoja metus, dar vieneri netrukus bus statomi Norkaičiuose.

Gyvenimas GGN. Koks jis?

Institucinės globos pertvarka neretai kelia daug klausimų. Žmonėms neaišku, kokia pagalba yra numatyta tokiems asmenims, kurie gyvens GGN.

– Grupinio gyvenimo namai – tai pagalba neįgaliesiems padėti integruotis į bendruomenę, ugdyti socialinius įgūdžius ir gyventi visavertį gyvenimą. Tokio tipo namuose žmogui užtikrinama savarankiškumo, saviraiškos, tobulėjimo laisvė, sudaromos sąlygos dienos užimtumui ar darbinei veiklai, – aiškina pertvarkos procesų ekspertė Tauragės regionui Marijona Janavičienė.

Pasak jos, darbuotojų pagalba orientuota pagal kiekvieno konkretaus asmens individualumą, padedant ne daugiau negu jam pačiam tikrai to reikia, taip siekiama savarankiškumo bei padėdami jam užmegzti socialinius ryšius ir įgyti pasitikėjimo savimi. Pagalba teikiama tik tokiose srityse, kuriose jam jos tikrai reikia, pavyzdžiui, tvarkantis finansus, asmens higienos klausimais, vartojant medikamentus, įgyjant savitvarkos įgūdžių ir pan. Svarbu, kad grupinio gyvenimo namai būtų orientuoti į asmens įgalinimą gyventi bendruomenėje kiek įmanoma savarankiškiau.

Turėtų būti pasirūpinta, kad šie asmenys dienos metu galėtų lankyti užimtumo įstaigas, socialines dirbtuves bei užsiimti kita veikla, atsižvelgiant į jų savarankiškumą.

Kaip vyksta tų žmonių, kurie apgyvendinami bendruomenėje, pasiruošimo darbai, kaip parengiami šie asmenys? Pasak Marijonos Janavičienės, yra parengta asmens poreikių vertinimo metodika, pagal kurią, atlikus asmens poreikių vertinimą, yra nustatoma kurią su apgyvendinimu susijusią paslaugą skirti asmeniui. Iki apgyvendinant asmenį bendruomenėje yra atliekamas asmenų pagalbos, sveikatos ir saugumo, savipriežiūros gyvenamoje aplinkoje, socialinių ryšių bei kitų poreikių vertinimas. Suprantama, turi būti paisoma ir asmens norų – ar jis sutinka gyventi būtent ten, kur jam siūloma.

Kaip priims bendruomenė?

O kaip su bendruomene – kartais pasigirsta ir prieštaraujančių balsų, kad neįgalieji gyventų šalia. Tačiau patirtis Tauragėje kol kas išskirtinai pozityvi. Marių gatvėje metus veikiantys GGN sulaukia tik teigiamų kaimynų atsiliepimų.

Artimiausiu metu planuojama pradėti dar vienų grupinio gyvenimo namų statybą Mažonų seniūnijos Norkaičių kaime. Adakavo socialinių paslaugų namų ir savivaldybės atstovai susitiko su būsimais grupinio gyvenimo namų gyventojų kaimynais. Vienintelė problema, kuri neramino kai kuriuos kaimynus, – tai, kad, jų manymu, tokius susitikimus reiktų organizuoti prieš sklypo įsigijimą, kuriame numatytos GGN statybos. Tačiau paaiškinus, kad sklypui įsigyti buvo skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas ir nebuvo aišku, kurioje vietoje bus sulaukta pasiūlymų, todėl iš anksto nebūtų galimybių to organizuoti, gyventojai nusiramino. Jie sakė laukią naujakurių, o ateitis parodys, kaip seksis kaimyniškai sutarti.

Mažonų seniūnas Jonas Samoška, dalyvavęs susitikime su Norkaičių gyventojais, sako, kad į susitikimą atėjo nedaug žmonių, tačiau nuvažiavus į vietą, kur planuojama statyba, susirinko kaimynai.

– Kategoriškai prieš nebuvo niekas. Atvirkščiai, kai kurie atsidžiaugė, sakė, gal ir darbą čia gaus, kiti gi replikavo – o gal gatvę greičiau išasfaltuos, – pasakojo seniūnas.

Jo paties nuomonė dėl seniūnijoje apsigyvensiančių naujakurių vienareikšmiška – puiku, kad einama iš institucinės globos, kad neįgalieji integruojami į visuomenę. Juk jie irgi visuomenės dalis. Gyvenime, pasak jo, gali visko būti, nuo negalios nė vienas nesam apsaugotas, todėl turim suprasti ir būti tolerantiški kitokiems ar kitaip mąstantiems žmonėms.

– Tauragiškiai supratingi, be to, grupinio gyvenimo namuose neįgalieji niekada nepaliekami vieni, juose dirbs nemažai žmonių. Juk Marių gatvėje tokie namai jau stovi, ir viskas ten gerai. Kaip seniūnas, galiu iš savo patirties pasakyti, kad su sveikaisiais kartais daugiau problemų nei su neįgaliaisiais. Ir mane, kaip seniūną, kartais išveda iš kantrybės. Jei kaimynai blogi, tai visą gyvenimą skundai – dėl sklypo ribų, dėl medelio ar krūmo pykstasi... – svarsto seniūnas.

Trūksta informacijos

Norkaičių bendruomenės „Galmena“ pirmininkė Birutė Globienė irgi sako tikrai nesanti prieš, kad neįgalieji būtų integruojami į visuomenę:

– Ir bendruomenė nėra nusistačiusi prieš juos, nors yra visokių nuomonių. Labiausiai žmonės nepatenkinti, kad su jais nesitarta iš anksto. Tačiau žmonės pasigenda informacijos. Kalbama su žmonėmis turėtų būti ne paskutinę minutę. Žmonės nieko nežinojo. Susirinkom į susirinkimą, bet viskas juk jau nuspręsta: sklypas nupirktas, projektas padarytas.

Tačiau ji sakė nesanti nusiteikusi prieš neįgalius žmones – atvirkščiai, pasak jos, gerai, kad jie gyventų šeimynoje, labiau pažintų pasaulį ir sklandžiai įsilietų į bendruomenę.

– Pas mus yra tradicinių amatų ir etnokultūros centras, manau, jiems būtų įdomu čia ateiti, susipažinti, ką nors naujo išmokti, – svarstė B. Globienė.

Tokios pat galimybės – ir globojamiems namuose

O kaip bus su tais žmonėmis, kurie gyvena ne įstaigoje, o namuose? 

– Namie globojamiems neįgaliems asmenims turi būti sudaromos lygiai tokios pačios galimybės. Pertvarkoje numatyta, jog jei asmeniui reikalinga slauga ar globa, jie asmenys turi būti nukreipiami į slaugos ar globos namus, – pasakojo M. Janavičienė. – Savarankiškesniems asmenims turėtų būtų teikiamos grupinio, savarankiškų gyvenimo namų ar apsaugoto būsto paslaugos. Planuojama plėtoti ir laikino atokvėpio paslaugą, kad neįgaliojo šeimos nariai galėtų trumpam ar ilgesniam laikui patikėti savo prižiūrimą artimąjį slaugos ir globos specialistams. Ši paslauga buvo jau teikiama I-ojo pertvarkos etapo lėšomis, Adakavo SPN planuoja ateityje šias paslaugas toliau plėtoti.

Užs. Nr. 134

 

 

 

 

Sakoma, kad Tauragė – automobilininkų miestas. Iš Tauragės automobiliai į trečiąsias šalis iškeliauja kasdien. O kur dar daug kitokių krovinių. Taigi Klaipėdos teritorinės muitinės Panemunės kelio posto Tauragės padalinys, įsikūręs UAB „Vitlaima“ teritorijoje, Tauragei labai svarbus. Tačiau dabar jo gali nebelikti – mat norint, kad jis atitiktų Europos Sąjungos reikalavimus, į jį reikia labai daug investuoti. „Vitlaima“, atrodo, to daryti nesiims, nes jau ir taip daug yra investavusi. O jei muitinės postas neatitiks keliamų reikalavimų, jis bus panaikintas. Verslininkams tai gresia nemenkais vargais. Kokiais  – skaitykite šio numerio vedamajame.

Socialinių paslaugų centre, kuris įsikūręs Donelaičio gatvėje, 21-uoju numeriu pažymėtame pastate, vyksta rekonstrukcija. Šis objektas Tarybos komitetų posėdžiuose ne kartą buvo minimas kaip svarbus, strateginis. Čia įsikurs neįgaliųjų dienos centras, dalis patalpų bus skirta nevyriausybinėms organizacijoms. Darbai jau visai eina į pabaigą, netrukus bus galima kraustytis. Penktadienį į Tauragę atvyksta socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, planuojama, jog jis aplankys ir Socialinių paslaugų centrą. Tačiau įstaiga nebeturi vadovo – ketvirtį amžiaus jam vadovavusi Nijolė Navickienė prieš keletą dienų atleista.

Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimu mirusiųjų atminimo dienomis vietinio –miesto ir priemiesčio – reguliaraus susisiekimo maršrutiniai autobusai veš nemokamai. Nemokamas transportas numatomas ir kitų valstybinių švenčių metu.

Kaip žinia, pagal Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos skelbiamą statistiką Tauragės gyventojams tiekiamos šilumos kaina yra nukritusi iš pirmojo penketuko į 21-ą vietą šalyje. Diskusijos dėl to netilo pastarąsias dvi savaites, mat komitetuose ir Tarybos posėdyje buvo svarstomos šilumos kainų dedamųjų nustatymo projektas. Progos pasisakyti nepraleido buvęs Tauragės šilumos tinklų vadovas, socialdemokratų frakcijos narys Vaclovas Karbauskis, be kita ko, teigęs, esą kainą išpūtė auganti pastovioji dedamoji. Dėl ko kilo šilumos kaina, suprantamai paaiškinti buvo pakviesta bendrovės ekonomistė, o buvusiam direktoriui nuo oponentų kliuvo dėl „užmirštų“ faktų.

Intelektualios satyros vakaro šou „Laikykitės ten su Andriumi Tapinu“ jau ketvirtą sezoną keliauja per Lietuvą su unikaliu projektu. Kitą savaitę, lapkričio 7 d., garsus žurnalistas Tauragės kultūros rūmuose kalbins pramogų verslo veteraną, žinomų atlikėjų vadybininką Martyną Tylą. Laidos prodiuseriai ieško savanorių galinčių talkinti laidos filmavime.

Pagramantyje baigiamas įrengti bendruomenės centras, kuriame ne tik įsikurs senelių namai, bet ir bus teikiamos įvairios sveikatinimo paslaugos, rengiamos edukacinės programos, veiks kavinė. Dabar sutvarkyta aplinka, visiškai įrengti centrą tikimasi po Naujųjų, o atidarymas numatytas pavasarį.

Mobiliojo ryšio bendrovė „Tele2“ paruošė išskirtinį pasiūlymą savo naujiems ir esamiems klientams – mokėjimo planą su neribotais pokalbiais ir SMS bei 16 GB interneto duomenų už itin  patrauklią kainą. Pasiūlymu pasinaudoti galima internetinėje svetainėje www.tele2.lt arba bet kuriame „Tele2“ salone.

Jei iki šiol manyta, jog prie daugiafunkcinės sporto ir kultūros arenos statybų išlaidų rajono savivaldybei teks prisidėti tik 20-čia procentų, posėdžiavusi taryba pritarė sprendimui finansavimo procentą gerokai padidinti. Nepaisant priešpriešos tarp opozicijos ir valdančiųjų, kuri buvo juntama viso svarstymo metu, o kai kurie pasisakė nebalsuosią, rajono merui prabilus, jog vieningas balsavimas padidins tikimybę gauti valstybės finansavimą, Tarybos nariai galiausiai susivienijo.

Apie 11 val. dvi Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komandos skubėjo į Tauragės Dvarą. Gaisras kilo Tauragės Dvaro g. 32 A namo vienoje elektros skydinių.

Ilgai spalį lepinusį šiluma paliko Lietuvą, šiomis dienomis susidursime su ne itin malonia rudens puse – dangų niaukstys debesys, lietus maišysis su šlapiomis snaigėmis, pūs nemalonus vėjas, naktimis kandžiosis šaltukas.

Rudenėjantis miestas turi gerų žinių Tauragės smaližiams – paskutinėmis spalio dienomis Vytauto gatvėje duris atvers jaukus saldainių, kavos ir skanėstų kampelis. Specializuotoje parduotuvėje galėsite ne tik įsigyti saldumynų, bet ir prisėsti išgerti itališkos kavos ar paskanauti karšto šokolado, pieno ir ledų kokteilio, gardžios arbatos. Naujosios parduotuvės lentynas užpildys kokybiški lietuvių ir užsienio gamintojų saldainiai, rankų darbo šokoladas ir karamelė, guminukai, medus ir jo gaminiai, gardūs džemai, itališka kava ir arbatos įvairovė.

Redakciją pasiekė žinia, kad ilgametė Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė išeina iš darbo. Priežastys neatskleidžiamos, o pati vedėja teigia tiesiog norinti ką nors keisti gyvenime. Savivaldybės finansai, pasak jos, nenukentės – ją pakeisiančiam darbuotojui padėsianti kiek reikės.

Kaip ir kas met pasiruošimas mirusiųjų pagerbimo dienai, Vėlinėms, prasideda iki šventės likus keletui dienų. Nors mieste dar prekyba gėlėmis vangi, kapinėse artimųjų kapus lankančiųjų – gausu.

Spalio 19 dieną Kelmėje vyko Lietuvos taurės badmintono varžybų III etapas. Sportininkai rungtyniavo Dj, Cj ir Bj grupėse. Tauragei atstovavo aštuoni Sporto centre ugdomi badmintonininkai. Už laimėtas prizines vietas jie apdovanoti vienu pirmojo, keturiais antrojo ir vienu trečiojo laipsnio Lietuvos badmintono federacijos diplomais.

Šiandien Lietuva laikrodžius pasuks viena valanda atgal ir kaip kasmet pereis į žiemos laiko režimą. Tokiu laiku gyvensime iki kitų metų kovo pabaigos. Nuo 2021 m. laikrodžius sukioti bus nebeprivaloma.

Vakar prasidėjusi labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ akcija tęsiasi. Miesto parduotuvėse produktus savanoriai rinks iki 20 valandos. Akcijos dalyvių atsidavimas stebina – viename miesto prekybos centrų produktus renka savanoriai iš Šilalės.

Nuo šiandien į Tauragę renkasi jauni žmonės: į tradicinį Rudens forumą, šįkart pavadintą „Būk tas pokytis, kurį nori matyti pasaulyje“ 2019. Jį organizuoja Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) suburtas jaunimas. Maždaug 400 jaunuolių tris dienas dalyvaus veiklose, kurias organizuos bei koordinuos Tauragės LMS savanoriai.

Beveik kas dešimtas Lietuvos gyventojas yra neįgalus. Daugumos jų gyvenimo kokybė nepavydėtina. Šiek tiek geriau verčiasi tik iniciatyvūs, išsilavinę, darbą turintys neįgalieji. Per pastaruosius metus Lietuvoje padaryta nemenka pažanga gerinant neįgaliųjų gyvenimo kokybę. Tačiau visuomenės požiūris į juos keičiasi lėtai. Šiandien visuomenės gyvenime aktyviai dalyvauja tik nedidelė dalis neįgaliųjų, o dirba dar mažiau. Tauragės rajono Adakavo socialinės globos namai ryžosi laužyti stereotipus: stipresnieji jų gyventojai aktyviai leidžia laisvalaikį: keliauja, dalyvauja varžybose ir net teatrų festivaliuose užsienyje. O neilgai trukus turėtų imti pildytis ir jų svajonės būti naudingiems.  

Šiandien Tauragėje lankysis Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Kaip informavo mero patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius, 14.30–15.30 val. savivaldybės mažojoje salėje ministras susitiks su Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariais, socialinių paslaugų įstaigų vadovais, administracijos atstovais.

Prokuratūra skelbia ketvirtadienį baigusi ikiteisminį tyrimą dėl didelio atgarsio sulaukusio pasikėsinimo išžaginti nepilnametę ir jos sužalojimo.

Socialinių paslaugų centre, kuris įsikūręs Donelaičio gatvėje, 21-uoju numeriu pažymėtame pastate, vyksta rekonstrukcija. Šis objektas Tarybos komitetų posėdžiuose ne kartą buvo minimas kaip svarbus, strateginis. Čia įsikurs neįgaliųjų dienos centras, dalis patalpų bus skirta nevyriausybinėms organizacijoms. Darbai jau visai eina į pabaigą, netrukus bus galima kraustytis. Penktadienį į Tauragę atvyksta socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, planuojama, jog jis aplankys ir Socialinių paslaugų centrą. Tačiau įstaiga nebeturi vadovo – ketvirtį amžiaus jam vadovavusi Nijolė Navickienė prieš keletą dienų atleista. Apie tai – rytdienos numeryje.

„Tauragės žinias“ pasiekė informacija, jog Finansinių nusikaltimų tarnyba susidomėjo viena iš laidojimo paslaugų teikėjų – „Mergelių užeiga“. Pavasarį tarnybos pareigūnai lankėsi kitoje panašaus profilio įmonėje – Prano Petrošiaus IĮ „Rimtija“.

Jau šį savaitgalį Lietuva laikrodžius pasuks viena valanda atgal ir kaip kasmet pereis į žiemos laiko režimą. Draudikai atkreipia dėmesį į įdomią detalę: laiko persukimas ne tik subjektyviai paveikia žmonių savijautą, bet ir atsispindi avaringumo statistikoje.

Ketvirtadienį Tauragės kultūros rūmuose vyko neįgaliųjų renginys „Ir aš galiu“. Jame muzikinius, teatro pasirodymus pristatė 14 socialinių globos įstaigų kolektyvai. Asmenybės scenoje jautėsi puikiai, žiūrovus stebino jų gebėjimai.

20 km žygis neprailgo
  • Įkelta: 2019-10-24

„Judėkime kartu“ iniciatyva sutraukia ne tik Tauragės sporto aistruolius, bet ir aktyvios gyvensenos entuziastus iš aplinkinių regionų. Praėjusį sekmadienį surengtame dviračių žygyje dalyviai nuėjo 20 km vaizdingais Pagramančio regioninio parko maršrutais. Panašių išvykų inicatyvos organizatoriai žada surengti daugiau.