2020 Rugsėjo 20 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kapinių prižiūrėtoja: „Kai kuriems rūpinimasis artimųjų kapais – ir pramoga, ir malonumas“

  • Įkelta: 2019-10-31

Vanda kas rytą apžvelgia 9 ha kapinių teritoriją. Autorės nuotrauka

Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

„Vandute, mes nusidėjome, važiavome į teritoriją automobiliu“, – šmaikščiai pareiškia kapinėse sutikta pusamžė pora. Kapinių prižiūrėtoja nusijuokia, linkteli. Papušynės kapinėse 28-erius metus dirbančią  Vandą Puidokienę, ko gero, pažįsta didžioji dalis lankytojų. Moteris atsakinga už 9 hektarų teritoriją, pilną Anapilin išėjusių brangių žmonių kapų. Jos darbas ne tik kasdien primena apie mūsų visų laukiančią baigtį – mirtį, jos darbo teritorijoje yra vieta, kurioje ir ji pati atguls Amžinojo poilsio.

Atvyksta autobusu

Šių eilučių autorei dar automobilių stovėjimo aikštelėje statant automobilį, kapuose besidarbuojanti prižiūrėtoja išvydo atvykėlę ir parskubėjo prie sargo namelio.

– Šlaviau lapus. Norėjau dar apsitvarkyti. Šiek tiek anksčiau atvykau, – beria guvi moteris, nusimauna medvilnines darbines pirštines, vedasi žurnalistę į vidų.

Lauke šalta. Pirmas rytas su šalna. Mūriniame sargo namelyje šilta ir jauku. Stovi darbo stalas, sofa, šaldytuvas ir televizorius.

Paprastai į darbą moteris atvažiuoja autobusu, tačiau nuo lapkričio 3-s dienos dėl prasidėsiančio šaltojo sezono bus „nuimtas“ reisas į kapines. Tada Vanda važiuos į Vaitimėnus vykstančiu maršrutiniu autobusu, kuris mokslo metų laikotarpiu veža mokinius. Kai mokiniams atostogos, Vanda atvyksta taksi. Arba pėsčiomis, jei graži diena.

Kaip įprasta, atvykusi į darbą Vanda apeina teritoriją, šluoja lapus, renka šiukšles, priima artimuosius laidojančius asmenis – kaip sako, „sutvarko dokumentus“, konsultuoja juos kapų priežiūros klausimais, sprendžia iškilusias problemas. Kapinių prižiūrėtoja atsakinga už 9 hektarų teritoriją (kapines ir greta esančią automobilių stovėjimo aikštelę). Ir visus joje nuo medžių krentančius lapus?

– Lapus man patinka šluoti. Malonumas. Lapai dideli, medžių nedaug, – sako ji. Pakilusi išskuba į tarpdurį, mikliai suskaičiuoja.  – Trys ąžuolai, liepa, vieno medžio nepažįstu. Kelios pušys.

Apie stirnų mėgstamiausias kapavietes

Nors daug kam kapinės gali pasirodyti rami, beveik nekintanti vieta, pasirodo, ir čia verda savas gyvenimas. Buvo laikas, kai Vandai tekdavo kovoti su teritorijoje besilankančiomis stirnomis.

– Jas labiausiai traukdavo šviežiomis gėlėmis nukrauti kapai. Ateini ryte, kapas išdraskytas, gėlės ištampytos. Joms skanūs rožių žiedlapiai. Arba nuskabydavo našlaičių, išskirtinai geltonųjų, žiedlapius, – pasakoja kapinių prižiūrėtoja.

Bėdos su stirnomis baigėsi iš miško pusės pastačius aukštesnę tvorą, o kitose kapinių vietose ją šiek tiek paaukštinus.

Dabar jau problemos su miško gyventojais praeityje. Aktualesnės – problemos dėl kai kurių miesto gyventojų, į kapines atvykstančių ką nors nukniaukti.

– Vagia gėles, vazas. Nuo vieno kapelio du kartus buvo pavogti viržiai. Tokių atvejų padaugėja per šventes: Motinos, Tėvo dieną. Matyt, ką pavagia, neša parduoti, – svarsto prižiūrėtoja.

Žino, kur bus pati palaidota

Ar žmonės mėgsta puošti kapus? Vanda sako, jog atsiranda vis daugiau kapus puošiančių marmuro plokštėmis, o ant jų – jokių gėlių. Arba pamerkiamos gyvos, pastatoma dirbtinių gėlių puokštelė.

– Žinoma, yra tokių, kurie savo kapus tvarko nuolat. Net patys sako, kad jiems kapų tvarkymas – ir pramoga, ir malonumas. Į darbą kartais atvykstu su tomis pačiomis, jau pažįstamomis moterimis. Vieną dieną jos vyksta į kapines, kitas dvi – į sodus, po to – vėl į kapines. Sako: „O ką mums daugiau veikti?“, – pasakoja pašnekovė.

Kai kurie kapų priežiūrai skiria daug dėmesio ir tai daro su malonumu

Tauragės autobusų parko autobusas 8 valandą atveža į Papušynės kapines, 9.30 val. – atgal į Tauragę.

Kadangi Vanda užsiminė, jog kapinėse yra net „į madą ateinančių“ 3D kapo plokščių, prašau parodyti. Patraukiame ryto saulės nutviekstu kapų taku. Kiekvienas sutiktas žmogus sveikinasi. Kiekvieno vardą prižiūrėtoja žino.

Klausiu, ar Vandai kada nors buvo nejauku kapinėse.

– Kai buvau jauna, dar tik pradėjusi dirbti, būdavo nejauku. Gal dėl iš vaikystės atsineštų baimių. Dabar kapinės nekelia panašių emocijų. Be to, esu ne viena. Netoliese guli palaidotas ir mano mylimas vyras, – pareiškia pašnekovė.

Ir mudvi trumpam nutylame.

Moteris jį kas rytą aplanko, mintimis pasidalina naujienomis ir skuba prie darbų.

Pasak Vandos, mirtis mylimąjį išsivedė labai netikėtai. Mirtina liga vyrą pasiglemžė per mėnesį. Mudvi sustojame ties jo kapu.

Kapelis papuoštas baltais dekoratyviniais krūmeliais. Per vidurį jį dengia marmuro plokštė, kairė kapo pusė neapsodinta. Moteris sako, kad čia kažkada bus palaidota ir ji.

Laikas greit bėga

Patraukiame link „3D“ kapo. Moteris sako, jog tokį netyčia galima greit sugadinti. Jo paviršius – stiklinis.

– Va, jei gretimame kape laidotų, uždengtų šį brezentu, tačiau ant jo paprastai metamos iškastos žemės. Kai reikia užkasti, duobkasys, jas semdamas, gali netyčia barkštelėti kastuvu ir suskaldyti stiklą, – susirūpinusi dėsto Vanda.

Juodoje kapo plokštėje atspausdinta gėlių ir žvakių nuotrauka padengta perregima stiklo plokšte.

Patraukiame atgal link sargo namelio. Prasilenkiame su nediduke aikštele ties šiukšlių konteineriais. Prižiūrėtoja išsako susirūpinimą, jog dar nebuvo informuota apie per Vėlines vyksiančių Šv. Mišių laiką. Paprastai erdvės paruošimas netrunka: nustumiami šiukšlių konteineriai, pastatomi reikiami baldai, ir tiek.

Sutinkame į kapus einančią pusamžių porą.

– Vandute, mes nusidėjome, važiavome į teritoriją automobiliu, – šmaikščiai pareiškia sutiktieji. Kapinių prižiūrėtoja nusijuokia, linkteli.

Pagal taisykles įvažiuojantieji privalo informuoti prižiūrėtoją apie savo ketinimus. Tačiau kai kurie nuolatiniai kapinių lankytojai Vandai jau puikiai pažįstami, ir ji pasitiki, kad jie laikysis tvarkos. Jai smagu, jog žmonės ją pažįsta, smagu matyti pažįstamus veidus.

O 28-eri metai kapų prižiūrėtojos darbo – daug ar mažai?

– Labai mažai. Laikas greit bėga, – sako ji.

Mudvi dar nužvelgiame prie pagrindinio tako esantį vaiko kapelį. Prieš keletą metų jis dar buvo nukrautas pliušiniais žaislais.

– Jau nebeneša. Matyt, susitaikė, – konstatuoja Vanda.

Mudvi atsisveikiname. Nespėjus man nueiti moterį jau šnekina greta stoviniuojančios prekiautojos. Ryt aikštelė prisipildys automobilių, atvyksiančių iš visos Lietuvos aplankyti savo artimųjų, pagerbti mirusiuosius. Dar neseniai šalia buvusius, taip staiga išėjusius.

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvaujantys gyventojai, renovavę savo pastatus, gali tikėtis net 50–60 proc. sumažėjusio šilumos energijos suvartojimo. Ženklų skaičių būstų atnaujinusiose savivaldybėse toks pokytis matomas ne tik pavienių daugiabučių, bet ir miesto lygmeniu.

Prieš kelis metus gimusi iniciatyva papuošti moliūgais J. V. Kalvano skverą ne tik nenyksta, bet dar ir plečiasi – šįkart bus galima skaptuoti moliūgus kartu. Tokia idėja kilo kiniškų patiekalų restorano savininkei, o suradus visą būrį bendraminčių ji „taps kūnu“. Tad šiandien norintys sutikti Heloviną išradingiau kviečiami 16 val. rinktis prie restorano „Da Feng“.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo Konstitucijos egzamino nugalėtojus. Tarp ir jų – ir gimnazistė iš Tauragės Adrijana Kiršininkaitė.

Įgyvendinant institucinės globos pertvarką, Lietuvoje duris atveria vis daugiau savarankiško, grupinio gyvenimo namų (GGN) – šiuo metu Lietuvoje veikia apie 70 tokių namų, planuojama, kad iki 2022-ųjų Lietuvoje jų bus daugiau nei 100. Pasak pertvarkos procesų ekspertės Tauragės regionui Marijonos Janavičienės, permainos sparčiai vyksta ir Adakavo socialinių paslaugų namuose – numatyta, kad įgyvendinant pertvarką pagal savarankiškumo lygį institucijoje gyvenantys asmenys galėtų  gyventi arčiau bendruomenės. Planuojama, kad visose apskrities savivaldybėse per keletą metų turėtų būti įkurti devyni grupiniai gyvenimo namai, penki iš jų – Tauragėje. Vieni, Marių gatvėje, jau gyvuoja metus, dar vieneri netrukus bus statomi Norkaičiuose.

Sakoma, kad Tauragė – automobilininkų miestas. Iš Tauragės automobiliai į trečiąsias šalis iškeliauja kasdien. O kur dar daug kitokių krovinių. Taigi Klaipėdos teritorinės muitinės Panemunės kelio posto Tauragės padalinys, įsikūręs UAB „Vitlaima“ teritorijoje, Tauragei labai svarbus. Tačiau dabar jo gali nebelikti – mat norint, kad jis atitiktų Europos Sąjungos reikalavimus, į jį reikia labai daug investuoti. „Vitlaima“, atrodo, to daryti nesiims, nes jau ir taip daug yra investavusi. O jei muitinės postas neatitiks keliamų reikalavimų, jis bus panaikintas. Verslininkams tai gresia nemenkais vargais. Kokiais  – skaitykite šio numerio vedamajame.

Socialinių paslaugų centre, kuris įsikūręs Donelaičio gatvėje, 21-uoju numeriu pažymėtame pastate, vyksta rekonstrukcija. Šis objektas Tarybos komitetų posėdžiuose ne kartą buvo minimas kaip svarbus, strateginis. Čia įsikurs neįgaliųjų dienos centras, dalis patalpų bus skirta nevyriausybinėms organizacijoms. Darbai jau visai eina į pabaigą, netrukus bus galima kraustytis. Penktadienį į Tauragę atvyksta socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, planuojama, jog jis aplankys ir Socialinių paslaugų centrą. Tačiau įstaiga nebeturi vadovo – ketvirtį amžiaus jam vadovavusi Nijolė Navickienė prieš keletą dienų atleista.

Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimu mirusiųjų atminimo dienomis vietinio –miesto ir priemiesčio – reguliaraus susisiekimo maršrutiniai autobusai veš nemokamai. Nemokamas transportas numatomas ir kitų valstybinių švenčių metu.

Kaip žinia, pagal Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos skelbiamą statistiką Tauragės gyventojams tiekiamos šilumos kaina yra nukritusi iš pirmojo penketuko į 21-ą vietą šalyje. Diskusijos dėl to netilo pastarąsias dvi savaites, mat komitetuose ir Tarybos posėdyje buvo svarstomos šilumos kainų dedamųjų nustatymo projektas. Progos pasisakyti nepraleido buvęs Tauragės šilumos tinklų vadovas, socialdemokratų frakcijos narys Vaclovas Karbauskis, be kita ko, teigęs, esą kainą išpūtė auganti pastovioji dedamoji. Dėl ko kilo šilumos kaina, suprantamai paaiškinti buvo pakviesta bendrovės ekonomistė, o buvusiam direktoriui nuo oponentų kliuvo dėl „užmirštų“ faktų.

Intelektualios satyros vakaro šou „Laikykitės ten su Andriumi Tapinu“ jau ketvirtą sezoną keliauja per Lietuvą su unikaliu projektu. Kitą savaitę, lapkričio 7 d., garsus žurnalistas Tauragės kultūros rūmuose kalbins pramogų verslo veteraną, žinomų atlikėjų vadybininką Martyną Tylą. Laidos prodiuseriai ieško savanorių galinčių talkinti laidos filmavime.

Pagramantyje baigiamas įrengti bendruomenės centras, kuriame ne tik įsikurs senelių namai, bet ir bus teikiamos įvairios sveikatinimo paslaugos, rengiamos edukacinės programos, veiks kavinė. Dabar sutvarkyta aplinka, visiškai įrengti centrą tikimasi po Naujųjų, o atidarymas numatytas pavasarį.

Mobiliojo ryšio bendrovė „Tele2“ paruošė išskirtinį pasiūlymą savo naujiems ir esamiems klientams – mokėjimo planą su neribotais pokalbiais ir SMS bei 16 GB interneto duomenų už itin  patrauklią kainą. Pasiūlymu pasinaudoti galima internetinėje svetainėje www.tele2.lt arba bet kuriame „Tele2“ salone.

Jei iki šiol manyta, jog prie daugiafunkcinės sporto ir kultūros arenos statybų išlaidų rajono savivaldybei teks prisidėti tik 20-čia procentų, posėdžiavusi taryba pritarė sprendimui finansavimo procentą gerokai padidinti. Nepaisant priešpriešos tarp opozicijos ir valdančiųjų, kuri buvo juntama viso svarstymo metu, o kai kurie pasisakė nebalsuosią, rajono merui prabilus, jog vieningas balsavimas padidins tikimybę gauti valstybės finansavimą, Tarybos nariai galiausiai susivienijo.

Apie 11 val. dvi Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komandos skubėjo į Tauragės Dvarą. Gaisras kilo Tauragės Dvaro g. 32 A namo vienoje elektros skydinių.

Ilgai spalį lepinusį šiluma paliko Lietuvą, šiomis dienomis susidursime su ne itin malonia rudens puse – dangų niaukstys debesys, lietus maišysis su šlapiomis snaigėmis, pūs nemalonus vėjas, naktimis kandžiosis šaltukas.

Rudenėjantis miestas turi gerų žinių Tauragės smaližiams – paskutinėmis spalio dienomis Vytauto gatvėje duris atvers jaukus saldainių, kavos ir skanėstų kampelis. Specializuotoje parduotuvėje galėsite ne tik įsigyti saldumynų, bet ir prisėsti išgerti itališkos kavos ar paskanauti karšto šokolado, pieno ir ledų kokteilio, gardžios arbatos. Naujosios parduotuvės lentynas užpildys kokybiški lietuvių ir užsienio gamintojų saldainiai, rankų darbo šokoladas ir karamelė, guminukai, medus ir jo gaminiai, gardūs džemai, itališka kava ir arbatos įvairovė.

Redakciją pasiekė žinia, kad ilgametė Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Irma Jurkšienė išeina iš darbo. Priežastys neatskleidžiamos, o pati vedėja teigia tiesiog norinti ką nors keisti gyvenime. Savivaldybės finansai, pasak jos, nenukentės – ją pakeisiančiam darbuotojui padėsianti kiek reikės.

Kaip ir kas met pasiruošimas mirusiųjų pagerbimo dienai, Vėlinėms, prasideda iki šventės likus keletui dienų. Nors mieste dar prekyba gėlėmis vangi, kapinėse artimųjų kapus lankančiųjų – gausu.

Spalio 19 dieną Kelmėje vyko Lietuvos taurės badmintono varžybų III etapas. Sportininkai rungtyniavo Dj, Cj ir Bj grupėse. Tauragei atstovavo aštuoni Sporto centre ugdomi badmintonininkai. Už laimėtas prizines vietas jie apdovanoti vienu pirmojo, keturiais antrojo ir vienu trečiojo laipsnio Lietuvos badmintono federacijos diplomais.

Šiandien Lietuva laikrodžius pasuks viena valanda atgal ir kaip kasmet pereis į žiemos laiko režimą. Tokiu laiku gyvensime iki kitų metų kovo pabaigos. Nuo 2021 m. laikrodžius sukioti bus nebeprivaloma.

Vakar prasidėjusi labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ akcija tęsiasi. Miesto parduotuvėse produktus savanoriai rinks iki 20 valandos. Akcijos dalyvių atsidavimas stebina – viename miesto prekybos centrų produktus renka savanoriai iš Šilalės.

Nuo šiandien į Tauragę renkasi jauni žmonės: į tradicinį Rudens forumą, šįkart pavadintą „Būk tas pokytis, kurį nori matyti pasaulyje“ 2019. Jį organizuoja Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) suburtas jaunimas. Maždaug 400 jaunuolių tris dienas dalyvaus veiklose, kurias organizuos bei koordinuos Tauragės LMS savanoriai.

Beveik kas dešimtas Lietuvos gyventojas yra neįgalus. Daugumos jų gyvenimo kokybė nepavydėtina. Šiek tiek geriau verčiasi tik iniciatyvūs, išsilavinę, darbą turintys neįgalieji. Per pastaruosius metus Lietuvoje padaryta nemenka pažanga gerinant neįgaliųjų gyvenimo kokybę. Tačiau visuomenės požiūris į juos keičiasi lėtai. Šiandien visuomenės gyvenime aktyviai dalyvauja tik nedidelė dalis neįgaliųjų, o dirba dar mažiau. Tauragės rajono Adakavo socialinės globos namai ryžosi laužyti stereotipus: stipresnieji jų gyventojai aktyviai leidžia laisvalaikį: keliauja, dalyvauja varžybose ir net teatrų festivaliuose užsienyje. O neilgai trukus turėtų imti pildytis ir jų svajonės būti naudingiems.  

Šiandien Tauragėje lankysis Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Kaip informavo mero patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius, 14.30–15.30 val. savivaldybės mažojoje salėje ministras susitiks su Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto nariais, socialinių paslaugų įstaigų vadovais, administracijos atstovais.

Prokuratūra skelbia ketvirtadienį baigusi ikiteisminį tyrimą dėl didelio atgarsio sulaukusio pasikėsinimo išžaginti nepilnametę ir jos sužalojimo.

Socialinių paslaugų centre, kuris įsikūręs Donelaičio gatvėje, 21-uoju numeriu pažymėtame pastate, vyksta rekonstrukcija. Šis objektas Tarybos komitetų posėdžiuose ne kartą buvo minimas kaip svarbus, strateginis. Čia įsikurs neįgaliųjų dienos centras, dalis patalpų bus skirta nevyriausybinėms organizacijoms. Darbai jau visai eina į pabaigą, netrukus bus galima kraustytis. Penktadienį į Tauragę atvyksta socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, planuojama, jog jis aplankys ir Socialinių paslaugų centrą. Tačiau įstaiga nebeturi vadovo – ketvirtį amžiaus jam vadovavusi Nijolė Navickienė prieš keletą dienų atleista. Apie tai – rytdienos numeryje.