2020 Gegužės 26 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Vaikų „skolinimasis“ – kaimo mokyklų kova už būvį, kriminalas ar politiniai žaidimai?

  • Įkelta: 2019-09-13
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Dėmesio centre – vėl Batakių pagrindinė mokykla. Ne per seniausiai nurimus skandalams dėl buvusio direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus smurto prieš mokinį ir problemų su alkoholiu, atrodė, mokyklos bendruomenė galės lengviau atsikvėpti. Kol neatėjo mokslo metų pradžia. Kilus tėvų ir pedagogų nepasitenkinimui dėl pirmosios-trečiosios klasių sujungimo paaiškėjo, kad problemų čia esama gilesnių. Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys prakalbo apie kaimo mokyklų aktualiją – „skolinamus“, t. y. fiktyviai į sąrašus įrašomus vaikus. Spaudimą tai daryti teigė patyręs jis pats.

S. Kancevyčius šaukė: „Gėdingas sprendimas“

Pirmiausia Batakių pagrindinės mokyklos bendruomenės atstovai atvyko į rajono tarybos posėdį rugsėjo 3 d., kai buvo tikslinamas klasių komplektų skaičius. Batakių mokyklos bendruomenė prašė daryti išimtį – formuoti pirmokų klasę su 7 mokiniais, nors pagal Tarybos sprendimą klasė komplektuojama, kai yra 8 mokiniai. Tokį prašymą aktyviai palaikė „Nepartinės Tauragės“ atstovas Sigitas Kancevyčius, o kai dauguma priėmė sprendimą formuoti jungtinę klasę, pirmokus jungiant su trečiokais, replikavo, jog tai yra gėdingas sprendimas. Primename, jog S. Kancevyčius Batakių kultūros centre dirba teatro režisieriumi.

– Kad Batakių pagrindinėje mokykloje trūks pirmokų, buvo žinoma jau seniai. Nes priešmokyklinę grupę lankė 6, šiandien yra 7 mokiniai, dviejų vaikų gyvenamoji vieta yra deklaruota Tauragėje, vienas iš jų lankė Tauragės lopšelio darželio „Ažuoliukas“ priešmokyklinę grupę, dabar lauksim ateities, matysim, ar tas vaikas yra tikras, ar čia dar kažkokios manipuliacijos yra, – kalbėjo švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas.

Ką reiškia vedėjo užuomina apie manipuliacijas, žurnalistams paaiškėjo vėliau. Mokyklos bendruomenė kitą savaitę po posėdžio nuvyko į Švietimo skyrių, kur įteikė reikalavimą, kurio kopiją pavyko gauti ir „Tauragės žinioms“ . Ar jo turinys nekvepia politika, spręskite patys. 

Autorės nuotrauka

Reikalavo atšaukti N. Jocį

„Pritariame Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario Sigito Kancevyčiaus nuomonei, kad šis

sprendimas yra gėdingas ir kenkėjiškas Batakių pagrindinės mokyklos atžvilgiu. Jau nekart Tauragės rajono savivaldybės valdančiųjų partijų ( Lietuvos Respublikos liberalų

sąjūdis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Tevynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai)

atstovai ignoravo Batakių mokyklos bendruomenes iniciatyvas. Antai, net porą kartų Batakių

pagrindinės mokyklos kolektyvas kreipėsi dėl pavaduotojos Vidos Kasputienės paskyrimo laikinai

vadovauti šiai įstaigai. Tačiau valdantieji, pamindami demokratijos principus ir prisidengdami

išgalvotais argumentais, mūsų mokyklai vadovauti paskyrė Skaudvilės gimnazijos direktorių Nerijų

Jocį, kuris Batakiuose pasirodo labai retai ir nesugeba užtikrinti normalaus mokyklos gyvavimo.

Maža to, manome, kad N. Jocys valdančiųjų deleguotas tik tam, kad sunaikintų mūsų mokyklą.

Todėl šiuo klausimu kreipiamės trečią kartą ir reikalaujame nedelsiant atšaukti Nerijų Jocį iš

laikinai einamų Batakių pagrindines mokyklos direktoriaus pareigų ir į šias pareigas paskirti mūsų

bendruomenės atstovę V. Kasputienę,“ – rašoma rašte, pavadintame „reikalavimas“ ir adresuotame merui Dovydui Kaminskui ir rajono savivaldybės Tarybai. Jį pasirašė 57 tėvai ir mokytojai.

„Tauragės žinios“ primena, jog minima pavaduotoja V. Kasputienė dalyvavo 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimuose sąraše „Nepartinė Tauragė“.

Sulaukė fiktyvaus prašymo

Tačiau kuo neįtinka N. Jocys? Palaikymo stoka bendruomenei apkaltintas direktorius pasakojo, jog rugsėjo 2 dieną į jį kreipėsi Batakių pagrindinės mokyklos atstovai su prašymu išimties tvarka leisti formuoti atskirą pirmosios klasės komplektą iš 7 mokinių. Šį prašymą jis pateikė Švietimo ir sporto skyriui, šis savo ruožtu – rajono tarybai, tačiau jis buvo atmestas motyvuojant, jog darant išimtį vieniems, teks leisti formuoti mažesnes klases ir kitiems. Svarstant klausimą taip pat buvo išsakyta minčių grįžti prie mokyklų tinklo optimizavimo klausimo. Beje, Lomių, Batakių ir Skaudvilės mokyklos yra išsidėsčiusios 10 km spinduliu. Kaimo mokyklų ūkinės dalies išlaikymas kasmet kainuoja po keliasdešimt tūkstančių eurų.

Kaip vėliau paaiškėjo, N. Jocys taip pat kreipėsi į savivaldybės Švietimo ir sporto skyrių ir informavo, jog mokyklos sekretorė ir jis pats patyrė spaudimą Batakių pagrindinei mokyklai „paskolinti“ vieną konkretų mokinį, kad susidarytų pilnas pirmokų klasės komplektas.

–  Mama atėjusi aiškino, jog viskas yra suderinta, turi prašymą tą vaiką iš Skaudvilės išregistruoti, priregistruoti Batakiuose, bet jis realiai vis tiek eis į Skaudvilės gimnaziją. Aš pasakiau, kad tokių nesąmonių mes nedarysim, aš, kaip vadovas, tokių dalykų negalėčiau leisti, nes tai yra kriminalinis nusikaltimas, – žurnalistams pasakojo direktorius.

Direktoriaus žodžius patvirtino gimnazijos sekretorė, pas kurią su prašymu buvo atvykusi mama.

Pasak N. Jocio, prašymų išbraukti vaiką iš sąrašų yra pasitaikę ir anksčiau. Mokykla esą neseka, kur tie vaikai „nueina“. Tačiau pasitaiko atvejų, kad po mėnesio vaikai grįžta atgal.

Panašią istoriją žurnalistams papasakojo Lomių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Edita Lelienė, šiuo metu laikinai einanti direktorės pareigas:

– Man paskambino Batakių pagrindinės mokyklos pavaduotoja ir prašė „paskolinti“ vieną konkretų mokinį, nes jiems trūksta vieno vaiko. Man iš karto kilo įtarimas, kodėl ne direktorius skambina. Tai ji man sakė – nesigilink. Mano žiniomis, to vaiko šeimoje buvo lankytasi ir vasarą, tėvai įkalbinėti perrašyti vaiką į Batakių mokyklą. Aš nesutikau, negalėčiau taip daryti, juk tėvai mumis pasitiki, ir mes kiekvieną vaiką saugom ir džiaugiamės, kad lanko mūsų mokyklą, – kalbėjo E. Lelienė.

Žurnalistams nuvykus į Batakių pagrindinę mokyklą direktoriaus pavaduotoja V. Kasputienė kalbėtis sutiko, tačiau, kad bandė „skolintis“ ar „skolinasi“ vaikus, griežtai neigė.

Kaip dirba jungtiniai klasių komplektai?

Lomių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Edita Lelienė, šiuo metu laikinai einanti direktorės pareigas, pasakojo, jog jungtinių klasių darbas vyksta taip: pagrindinių dalykų – matematikos, lietuvių kalbos pamokos vyksta atskirai, jungiamos yra tik tokios pamokos kaip dailė, kūno kultūra, muzika. Tai vaikų ugdymui, pasak jos daro ne neigiamą, o teigiamą poveikį.

– Jokių nusiskundimų nei iš tėvų, nei iš mokytojų nesam turėję. Jau keletą metų pas mus veikia jungtinės klasės. Kai į klasę susirenka ne keli, o keliolika vaikų, jie gali kartu žaisti komandinius žaidimus, mažesni mokosi iš vyresnių, todėl įžvelgiame tik naudą, – sakė ji.

Panašiai apie jungtines klases kalbėjo ir N. Jocys. Pasak jo, yra skirtumas, kai į klasę ateina 7 mokiniai, ir kai 16. Vaikai turi visai kitokias galimybes bendrauti ir socializuotis, kas kaimo mokyklose, palyginus su miesto, kur klasėse yra po 24 vaikus, yra problematiška. Pasak jo, susitikimo su minėtų jungiamų klasių tėvais jų nuogąstavimai, paaiškinus, kaip iš tikrųjų veikia jungtinė klasė, išsklaidyti.

Policija tiria vakar automobilių saugomoje aikštelėje įvykusią vagystę. Ilgapirščiai nuo vieno aikštelėje stovėjusių „Peugeot“ markės automobilių nuėmė ratlankius.

Ketvirtadienio vakarą, apie 21 val., automagistralėje ties Paupio kaimu (Šilalės r.), 26-erių metų vyras automobiliu partrenkė į važiuojamąją dalį išbėgusį briedį. Automobiliui sustojus į šį rėžėsi iš paskos važiavusi ,,AUDI A4“.

Savivaldybės kontroliuojamos UAB „Dunokai“ direktorius Audrius Mosėjus pateikė prašymą trauktis iš pareigų. Šiuo metu ant privatizavimo slenksčio stovinčiai bendrovei vadovaujantis 39-erių vyras tokį sprendimą priima jau ne pirmą kartą. Kodėl – skaitykite laikraščio vedamajame.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Tauragės rajono savivaldybe baigia įgyvendinti grandiozinį projektą ir rugsėjo 12 d. atvers savo lankytojams modernias ekspozicijas. Projekto vertė siekia 700 tūkst. eurų. Modernizuojant muziejaus erdves dirbo gausi įvairių specialistų komanda. Tad lankytojams pamatyti bus ką – muziejus atsinaujino iš pagrindų.

 

Antroje savaitės pusėje orai palaipsniui atvės. Ketvirtadienis dar leis pasimėgauti ganėtinai šiltais ir gražiais orais, tačiau jau nuo penktadienio į šalį plūstels vėsios ir lietingos permainos. Vasarišką šilumą teks pamiršti – ruduo įsitvirtins vis labiau.