2020 Rugpjūčio 03 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Elektromobilių serviso vadovas: „Po dešimtmečio automobilių rinka kis neatpažįstamai“

  • Įkelta: 2019-09-18
Margarita RIMKUTĖ
margarita@taurageszinios.lt

Baltrušaičiuose įsikūręs vienas iš trijų Lietuvoje veikiančių „Tesla“ autoservisų. Jo vadovas tvirtina, jog įsigyjančių elektromobilius daugėja. Anot jo, tam įtakos turi ne tik galimybė tokių nenaujų automobilių įsigyti pigiau, bet ir slopstanti baimė kelionėje nerasti elektros įkrovos stotelės.

Vienas iš trijų servisų Lietuvoje

Baltrušaičiuose įsikūrusio „Tesla“ autoserviso aplinka švari, nėra kitiems automobilių servisams būdingų dyzelio ar benzino kvapų. Autoserviso dirbtuvėse vietos – dviem automobiliams. Atvykus šių eilučių autorei kaip tik du jų buvo taisomi. Abu masyvūs, elegantiški, galinės keleivio durelės atsidaro į viršų. Pati svarbiausia automobilio įranga, akumuliatoriai, užima tiek mažai vietos, kad po priekiniu variklio dangčiu „Tesla“ automobilyje net įrengta daiktadėžė.

Kaip sakė žurnalistei patalpas aprodęs „Tesla“ serviso vadovas Rytis Jurkauskas, pilnai „įkrauta“ „Tesla“ gali nuvažiuoti iki 400 km, kuo nepasižymi kitos markės elektromobiliai. Pašnekovas itin žavisi minėtosios gamybos automobiliais, gali detaliai nusakyti elektromobilio sandarą, veikimo principus, įvardyti jo pranašumus ir trūkumus, lygindamas su vidaus degimo varikliu varomais automobiliais. Jo žodžiais tariant, elektromobilis – tai kompiuteris ant ratų. Kadangi R. Jurkauskas yra vienas pirmųjų „Tesla“ servisų Lietuvoje įkūrėjų, jam pačiam teko sukurti elektromobilio diagnostinę įrangą.

Kokie dažniausi elektromobilio gedimai, kuriuos jam tenka taisyti?

– Tenka pakeisti iš Amerikos parvežtų automobilių krovimo sistemą. Amerikos elektros sistemos kiek kitokios. Taisau avarijose aplamdytus automobilius, – pasakoja R. Jurkauskas.

Baltrušaičiuose įsikūręs „Tesla“ autoservisas – vienas iš trijų šiuo metu Lietuvoje veikiančių minėtosios markės automobilių servisų. Kiti du – Kaune. Abiejų savininkai – R. Jurkausko pažįstami. Vyrai dalijasi patirtimi, nes šios kartos automobiliai šalies rinkoje pasirodė dar visai neseniai. Kaip sako autoserviso vadovas, pirmasis „Tesla“ automobilis išleistas 2010 metais.

Šeimoje – tik elektromobiliai

Nors E.Jurkauskas – užkietėjęs „Tesla“ propaguotojas, patys pirmieji jo elektromobiliai – „Nissan Leaf“.

– Praėjus metams nuo pirmojo elektromobilio įsigijimo tokio pat užsimanė ir žmona. Trumpiems atstumams jis labai tinkamas. Pardaviau iki tol turėtą, daug „ryjantį“ visureigį 3 litrų „Toyota Land Cruiser“ , kuris 100 km sudegindavo iki 16 litrų kuro, ir nusipirkome antrąjį „Nissan Leaf“, – pasakoja R. Jurkauskas.

Vyras teigia, jog pirmasis automobilis jau atsipirko. Jo skaičiavimu, apie 10 tūkst. eurų kainuojantis padėvėtas elektromobilis, per metus nuvažiuojant 25 tūkst. km, atsiperka vidutiniškai per penkerius metus.

– Palyginkime išlaidas, tenkančias benzininį (arba dyzelinį) automobilį ir elektromobilį įsigijusiam žmogui. Jei pirmuoju atveju mėnesio išlaidas sudarys paskolos įmokos, kuras, automobilio remontas, tai elektromobilio – tik įmokos bankui už paskolą. Elektromobilių įkrovimas mieste – nemokamas, nemokamas automobilio stovėjimas. Tuo atveju, jei automobilį krauni namuose, mano skaičiavimu, jo „įkrovimui“ 100 km elektros sunaudoji vos už du eurus, – elektromobilio privalumus dėstė pašnekovas.

Vyras sako per penkerius „Nissan Leaf“ automobilio eksploatavimo metus keitęs tik valytuvų šluoteles ir mažąjį akumuliatorių. Neteko keisti net stabdžių trinkelių, nes šios nesusidėvi – automobilis stabdomas varikliu.

Keliones privalu apgalvoti

Jei išlaidos tokios menkos, kodėl gatvėse tiek mažai elektromobilių?

– Žmones kausto baimė, jog išvykus į kelionę elektromobilis išsikraus. Tiesa, „Nissan Leaf“ važiavimo spindulys išties mažas, vienu įkrovimu jis gali įveikti 100 km. Pavyzdžiui, išvykus į kelionę gali nuvažiuoti 50 km į priekį ir 50 atgal. Tačiau žmonių požiūris jau keičiasi, nes per penkerius metus elektros įkrovos stotelių įrengta daug ir jų vis daugėja, – pasakoja pašnekovas ir parodo mobiliojo telefono aplikaciją-žemėlapį, kuri skirta elektromobilių įkrovos stotelių paieškai.

Žemėlapyje mirga taškais pažymėtos tokios vietos. Vidutinis atstumas tarp jų – apie 80 kilometrų.

Kaip atrodytų elektromobilio savininko kelionė į Klaipėdą? Kur pakeliui būtų galimybė pasikrauti?

– Važiuojant lėtai, 80–90 km/val.,  Klaipėdą pasiektumėte vienu įkrovimu namuose. Kuo greičiau važiuoji, tuo daugiau energijos sunaudoji. Pakeliui į Klaipėdą, vykstant per Laukuvą, elektros įkrovos stotelė – vos įvažiavus į autostradą. Krovimas truktų pusvalandį. Per tokį laikotarpį elektromobilis pasikrauna energija šimtui kilometrų įveikti, – pasakojo R. Jurkauskas.

Anot jo, elektromobilis koreguoja įpročius, jo savininkas prieš kiekvieną kelionę privalo įvertinti maršrutą, kur jis galės sustoti, apskaičiuoti, ar laikas, per kurį jis galimai įveiks atstumą, jį tenkina.

Pokyčiai – ne už kalnų

Tačiau, anot elektromobilių propaguotojo, būtent taip savo keliones planuodavo ir mūsų tėvai. Susiruošusi į kelionę „Žiguliu“, šeima neskubėdavo, pakeliui sustodavo pavalgyti.  Todėl ir kuriant elektros įkrovos stotelių infrastruktūrą, verslininkams, valdininkams būtina numatyti poilsio vietą, kad vairuotojai, automobiliui besikraunant, galėtų prisėsti užkandinėje, pavalgyti.

Spaudoje vis dažniau kalbama apie menką elektromobilių poveikį gamtai, palyginus su vidaus degimo variklių automobiliais, kurių išmetamas anglies dioksidas teršia atmosferą, o gamybos ir aptarnavimo metu išmetamos atliekos – gamtą. Anot pašnekovo, Europos šalių vyriausybės numato skatinimo būdus vartotojams, besirenkantiems elektra varomus automobilius. Pavyzdžiui, Estijoje už pinigus, surinktus iš gamtos teršėjų, įrengiamos elektros įkrovos stotelės. Elektromobilius propaguoja Vakarų Europos šalis dar tik besivejanti Ukraina: užsienyje nupirktus elektromobilius į šalį vežantiems tautiečiams netaikomas apmuitinimas. R. Jurkausko spėjimai drąsūs: po dešimties metų automobilių rinka bus pasikeitusi neatpažįstamai.

Bažnyčių gatvėje veikiančio sporto klubo savininkė Edita Alijošienė laikosi nuomonės, jog negražių moterų nėra. Tai akcentuoja ir jos sporto klube besitreniruojančioms moterims. Tauragė, anot jos, vis dar kaustoma stereotipinio mąstymo, kai visuomenė diktuoja, kokia privalo būti moteris, kaip elgtis, kas jai dera ir kas ne. Iš to gimsta nusivylimas, kompleksai, depresija.

Pirmadienį, apie 10.50 val., savo namuose Juodpetrių kaime rastas 66 metų vyro kūnas.

Pirmadienį vyko antras komisijos posėdis, kuriame buvo vertinama „Bastilijos“ komplekso veikla. Šis sporto centro administruojama bazė nerimą kelia jau ne vienerius metus. Ne tik politikai, bet ir sportininkai pripažįsta, kad „Bastilija“ nekonkurencinga.

Šiuolaikinės technologijos leidžia įsigyti karščiausias sezono naujienas nekeliant kojos iš namų. Niekam ne naujiena, kad apsipirkimas internetu yra greičiausias ir patogiausias būdas atnaujinti savo rūbų spintą. Vis tik atsiranda vartotojų, kurie nesinaudoja galimybe madingų rūbų įsigyti internetu, nes abejoja ar pavyks nesimatavus išsirinkti puikiai tinkantį drabužį. Jūsų sėkmę apsiperkant internetu gali lemti dėmesingumas renkantis prekę bei keletas nedidelių gudrybių.

Nors oficialiai visuomenei saulutė dar nepristatyta, socialiniuose tinkluose jau plinta šio įspūdingo etnografinio kūrinio nuotraukos. Bus siekiama rekordo – skulptūros duomenys perduoti Lietuvos rekordus registruojančiai agentūrai „Factum“.

Šeštadienio vakarą, apie 20.30 val., J. Tumo - Vaižganto g., esančioje kavinėje „Meetas“ grupelė nenustatytų asmenų kėlė triukšmą. Aptarnaujančio personalo išprašyta lauk neblaivi kompanija įtūžo – išdaužė kavinės vitriną.

Šią savaitę ruduo pasirodys visu savo gražumu: šalyje vyraus vėsūs ir vėjuoti orai, daug kur nuvilnis lietus.

Nuo spalio mėnesio turėtų įsigalioti nemokamų elektroninių vizų į Sankt Peterburgą ir Leningrado sritį tvarka. Juokaujama, jog vienoje Rusijos imperijos sostine buvusio miesto gatvių galima išvysti tiek rūmų, kiek yra visoje Lietuvoje. Praėjusį mėnesį Sankt Peterburgas svetingai priėmė Tauragės „Gloria“ chorą, tad išvysti, kuo didžiuojasi Rusija, nuvykau ir aš, šių eilučių autorė.   

Tarp didmiesčių gyventojų vis labiau populiarėjantys elektriniai paspirtukai atrieda ir į Tauragės gatves. Mieste kuriasi bendruomenė, vienijanti šios susisiekimo priemonės entuziastus. Paspirtukais važinėja ne tik jaunimas, bet ir vyresnio amžiaus žmonės. Tiesa, grupėje kol kas vieni vyrai, bet bendruomenei didėjant tikimasi, kad prie jos prisijungs ir moterų.

Norkaitiškiai šauniai palydėjo vasarą, o tuo pačiu ir paminėjo penktąjį Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro gimtadienį: dalyvavo edukacijose, senoviškai pakviesti, skanavo žemaitiškus valgius, džiaugėsi kolektyvų pasirodymais, o sutemus, šviečiant fakelams ir skambant dainoms, kiemelyje įkurdino tradicinę kalvišką saulutę. Ši šventė, kaip ir visos kitos Norkaičiuose, – bendras Tradicinių amatų ir etnokultūros centro, „Galmenos“  bendruomenės ir bibliotekos „kūrinys“. Buvo smagu. Ko gero, kai stengiasi visi kartu, draugiškai surėmę pečius, – nepavykti negali.

Penktadienį  Tauragės Moksleivių kūrybos centro ir krašto muziejaus „Santaka“ erdvėse pusdieniui buvo įsikūrę įvairių šalies aukštųjų mokyklų atstovai. Vyko aukštųjų mokyklų paroda „Studijos kitaip“.

Dėmesio centre – vėl Batakių pagrindinė mokykla. Ne per seniausiai nurimus skandalams dėl buvusio direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus smurto prieš mokinį ir problemų su alkoholiu, atrodė, mokyklos bendruomenė galės lengviau atsikvėpti. Kol neatėjo mokslo metų pradžia. Kilus tėvų ir pedagogų nepasitenkinimui dėl pirmosios-trečiosios klasių sujungimo paaiškėjo, kad problemų čia esama gilesnių. Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys prakalbo apie kaimo mokyklų aktualiją – „skolinamus“, t. y. fiktyviai į sąrašus įrašomus vaikus. Spaudimą tai daryti teigė patyręs jis pats.

Policija tiria vakar automobilių saugomoje aikštelėje įvykusią vagystę. Ilgapirščiai nuo vieno aikštelėje stovėjusių „Peugeot“ markės automobilių nuėmė ratlankius.

Ketvirtadienio vakarą, apie 21 val., automagistralėje ties Paupio kaimu (Šilalės r.), 26-erių metų vyras automobiliu partrenkė į važiuojamąją dalį išbėgusį briedį. Automobiliui sustojus į šį rėžėsi iš paskos važiavusi ,,AUDI A4“.

Savivaldybės kontroliuojamos UAB „Dunokai“ direktorius Audrius Mosėjus pateikė prašymą trauktis iš pareigų. Šiuo metu ant privatizavimo slenksčio stovinčiai bendrovei vadovaujantis 39-erių vyras tokį sprendimą priima jau ne pirmą kartą. Kodėl – skaitykite laikraščio vedamajame.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su Tauragės rajono savivaldybe baigia įgyvendinti grandiozinį projektą ir rugsėjo 12 d. atvers savo lankytojams modernias ekspozicijas. Projekto vertė siekia 700 tūkst. eurų. Modernizuojant muziejaus erdves dirbo gausi įvairių specialistų komanda. Tad lankytojams pamatyti bus ką – muziejus atsinaujino iš pagrindų.

 

Antroje savaitės pusėje orai palaipsniui atvės. Ketvirtadienis dar leis pasimėgauti ganėtinai šiltais ir gražiais orais, tačiau jau nuo penktadienio į šalį plūstels vėsios ir lietingos permainos. Vasarišką šilumą teks pamiršti – ruduo įsitvirtins vis labiau.

Turbūt kiekvienas tauragiškis sutiks, jog Vytauto gatvės gale statomas baseinas – vienas laukiamiausių, jei ne pats svarbiausias šiuo metu Tauragėje įgyvendinamų projektų. Dėmesys nukreiptas į statybos darbų pabaigos datą, tiksliau, dieną, kada jau bus galima lankytis veikiančiame baseine. Bet laukimo džiaugsmą temdo viena smulkmena – buvo nuspręsta baseino valdymą perduoti koncesininkui, tačiau konkurso būdu jo rasti nepavyko. Baseinas – ne paprastas statinys, jam reikalinga speciali techninė eksploatacija, vandens priežiūra, o ir personalas turi būti atitinkamos kvalifikacijos – bus reikalingi plaukimo treneriai, pirmąją pagalbą sugebantys suteikti specialistai. Kas apsiims savo žinion šiuos rūpesčius? Aiškinasi „Tauragės žinios“.

„Tauragės žiniose“ rašėme, kad  Linos Geštautaitės kepamas japoniškas sūrio pyragas „Beatos virtuvės“  rinkimuose pretendavo į Tortų torto titulą. Šiandien paskelbus laimėtoją paaiškėjo, jog tauragiškę lydėjo sėkmė. Paskutiniame konkurso etape renkant metų geriausią kepinį jos tortas surinkio daugiausiai – 801 internautų balsą. 

Ar ir jūs manote, kad žmogui nusprendus nusižudyti niekas negali jo sustabdyti? Nors tokios nuomonės laikosi net 4 iš 10 žmonių, tai netiesa. Vakar, minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, siekdamas keisti klaidingas nuostatas apie savižudybes bei didinti žinias apie pagalbos galimybes, Tauragės visuomenės sveikatos biuras sukvietė tauragiškius į dviračių žygį. Šie neliko abejingi – į žygį susirinko daugiau nei 200 dalyvių.

Tauragiškiai jau kuris laikas suka galvas, kas įsikurs Šilalės gatvėje už prekybos centro „Norfa“ sparčiai kylančiame pastate. Žurnalistų smalsumą patenkinti sklypo savininkas, UAB „Loglifta“ direktorius Darius Dubauskas griežtai atsisako. Visgi „Tauragės žinioms“ pavyko išsiaiškinti, kas jau kitąmet nuomosis didžiules patalpas.

Užvakar ketvirtąjį gimtadienį atšventė žymusis Linos Strangienės seserų ketvertukas. Guvių mergaičių – pilni namai. Keturmetės stebi plušančią mamą, domisi maisto ruoša, pradeda eksperimentuoti pačios.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilalės rajono policijos komisariato policijos pareigūnai bendradarbiaudami su Pagėgių pasienio rinktinės pareigūnais rugsėjo pradžioje aptiko degtinės gamybos tašką. Konfiskuota keli šimtai litrų degtinės.

Tauragės „Liberty Beach“ surengė pirmąjį mėgėjų vandenlenčių čempionatą. Dalyviai varžėsi vyrų ir moterų grupėse. Organizatoriai tikisi, kad toks čempionatas Tauragėje kitais metais įvyks dar ne kartą.

Miestiečiai pastebėjo į gatvėse besidarbuojančius elektrikus. Kaip informavo Tauragės miesto seniūno pavaduotojas Žilvinas Majus, tai ne šiaip remonto darbai – iš pagrindų atnaujinama miesto apšvietimo sistema.