2020 Rugsėjo 20 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Baseiną administruosime patys?

  • Įkelta: 2019-09-12

Autorės nuotrauka

 

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Turbūt kiekvienas tauragiškis sutiks, jog Vytauto gatvės gale statomas baseinas – vienas laukiamiausių, jei ne pats svarbiausias šiuo metu Tauragėje įgyvendinamų projektų. Dėmesys nukreiptas į statybos darbų pabaigos datą, tiksliau, dieną, kada jau bus galima lankytis veikiančiame baseine. Bet laukimo džiaugsmą temdo viena smulkmena – buvo nuspręsta baseino valdymą perduoti koncesininkui, tačiau konkurso būdu jo rasti nepavyko. Baseinas – ne paprastas statinys, jam reikalinga speciali techninė eksploatacija, vandens priežiūra, o ir personalas turi būti atitinkamos kvalifikacijos – bus reikalingi plaukimo treneriai, pirmąją pagalbą sugebantys suteikti specialistai. Kas apsiims savo žinion šiuos rūpesčius? Aiškinasi „Tauragės žinios“.

Išsigando papildomų išlaidų

 

Baseino valdymas – tai atsakomybė už visapusišką komplekso techninę priežiūrą: pastato administravimą, elektros, šildymo, vandentiekio, kondicionavimo ir kitų sistemų profilaktinius darbus, statinio konstrukcijų techninę priežiūrą, baseinų ir patalpų valymą, kiemo teritorijos tvarkymą. Tauragės valdininkai sutinka – geriausia būtų, jeigu baseiną administruotų tuo užsiimanti įmonė. Tačiau jeigu nėra norinčių, ką daryti? Liepos mėnesį vykęs koncesininko konkursas buvo bevaisis – nors jame dalyvavo viena įmonė, galutinio pasiūlymo taip ir nepateikė. Teigiama, jog išsigando papildomų išlaidų sporto klubo įrengimui.

– Koncesininkas nusprendė neteikti išsamaus pasiūlymo dėl to, kad projektui įgyvendinimui reikalingų investicijų dydis gali viršyti konkurso sąlygose numatytą 40 tūkst. eurų sumą. Taip pat, koncesininko nuomone, kyla rizika, kad komercinės veiklos surinktos pajamos nepadengs objekto išlaikymo sąnaudų, ir objektas gali veikti nuostolingai, – informavo mero patarėjas ryšiams su visuomene Kasparas Bertašius.

Koncesijos konkurso sąlygose nurodyta, jog konkurso laimėtojas įsipareigoja administruoti ir eksploatuoti jam perduotą nekilnojamąjį turtą (patalpas sporto salei ir baseino priestatą). Daugiafunkcis sveikatingumo centras numato siūlyti veiklas, susijusias su aktyvaus laisvalaikio praleidimu ir sportine veikla. Numatoma išmokyti plaukti antros klasės mokinius. Nurodoma, jog koncesininkas į sporto infrastruktūrą turės investuoti papildomai 40 tūkst. eurų. Galimai ši investicija ir atbaidė vienintelį konkurso dalyvį.

Paklausti, ką ketina daryti toliau, rajono vadovai situacijos nedramatizuoja. Svarstoma galimybė baseino administravimo imtis pačiai savivaldybei, tiksliau, perduoti šį rūpestį kuriai nors iš administracijos žinioje esančių įmonių. Anot savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, techninę priežiūrą galėtų atlikti samdyta įmonė, o administravimą – kuri nors savivaldybės įstaigų. Tiesa, nenorint užsitraukti Konkurencijos tarybos nemalonės tai reikėtų daryti konkurso būdu.

Įspėja nevaržyti konkurencijos

 

Lietuvoje baseinų, kurių eksploatacija ir priežiūra rūpinasi pačios savivaldybės, yra ne vienas. Vienas pavyzdžių – kaimyninės Šilalės baseinas, kurį administruoja viešoji įstaiga Šilalės sporto mokykla. Tačiau, be galvos skausmo, kaip tinkamai atlikti baseino priežiūrą, kai kurioms savivaldybėms grūmoja Konkurencijos taryba. Jos pozicija aiški – verslo savivaldybės neturėtų vykdyti, baseinų ir kitų pramogų infrastruktūros objektų priežiūrą turėtų atlikti specializuotos privačios įmonės, kaip, pavyzdžiui, Klaipėdos baseine. Uostamiesčio daugiafunkcinį sveikatingumo centrą pagal koncesijos sutartį administruoja bendrovės „Vakarų infrastruktūra“ įsteigta įmonė „Klaipėdos baseinas“.

Už tai, kad savo įsteigtam juridiniam asmeniui – viešajai įstaigai, nevykdydama konkurencingos procedūros, perdavė valdyti ir naudoti patikėjimo teise baseino ir sporto klubo patalpas bei teikti jose susijusias paslaugas, baudą šiemet gavo Vilniaus miesto savivaldybė.

Savivaldybėms trijų valstybės kontrolės institucijų: Centrinės projektų valdymo agentūros, LR Konkurencijos tarybos bei Viešųjų pirkimų tarnybos paruoštame prevenciniame rašte „Dėl infrastruktūros valdymo ir susijusių paslaugų teikimo“ teigiama, jog savivaldybės, perduodamos savo įmonėms valdyti sporto bei sveikatingumo infrastruktūrą – daugiafunkcinius kompleksus, baseinus, ir pan. yra linkusios nepaisyti minėtų nuostatų ir tokiu būdu vienu metu galimai nesilaiko net kelių įstatymų reikalavimų. t. y., pažeidžia sąžiningos konkurencijos užtikrinimo nuostatas.

„Atsižvelgiant į tai, jog nepaisant minėto Konkurencijos tarybos nutarimo, Institucijoms yra žinomi ir kitų savivaldybių ketinimai pavesti valdyti įvairius sporto ir pramogų infrastruktūros objektus savo įmonėms (pavyzdžiui, Palangos, Kretingos, Šilutės, Panevėžio, Jonavos), raginame savivaldybes užtikrinti savo veiksmų atitiktį Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimams“ – rašoma rašte.

 

Į Tauragę žiūri palankiai

 

Kaip informavo K. Bertašius, mero patarėjas ryšiams su visuomene, Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas rugpjūčio pabaigoje buvo nuvykęs į Konkurencijos tarybą, kalbėjosi dėl galimybės savivaldybei imtis baseino administravimo ir eksploatacijos. Konkurencijos tarybos specialistai patikino, kad savivaldybė galėtų perleisti baseino administravimą kuriai nors iš administracijai pavaldžių įstaigų, jeigu nėra kitos išeities.

Tą patį tvirtino ir Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis. Anot jo, nors Konkurencijos tarybos požiūris į verslą „sukančias“ savivaldybes griežtas, o kai kurioms, neatsisakančioms ūkinės veiklos, gresia sankcijos, Tauragės rajono savivaldybės situacija šiek tiek kita.

– Mes vykdėm tarptautinį pirkimą, kuris nepavyko, todėl mūsų galimybės patiems laikinai valdyti baseiną yra kitokios. Svarstome perduoti administravimą savivaldybei pavaldžioms įstaigoms ir tuo metu vėl vykdyti konkursą ir ieškoti koncesininko. Tuo tarpu yra savivaldybių, kurios pačios valdo ir neorganizuoja konkursų, taip pažeisdamos konkurencijos įstatymo nuostatas, – sakė jis.

Tolimesni žingsniai, anot K. Bertašiaus, tokie: reikia nuspręsti, kurios įstaigos galėtų tai daryti, paruošti dokumentus, paaiškinančius, kodėl nepavyko surengti konkurso, ir tuomet raštu kreiptis į Konkurencijos tarybą dėl leidimo savivaldybei ieškoti baseino administratoriaus tarp savo kontroliuojamų įstaigų.

 

Kas apsiims?

 

„Tauragės žinių“ pakalbintas laikinai Sporto centro direktoriaus pareigas einantis Gediminas Sakalauskas buvo atviras – kadangi buvo nusiteikęs, jog baseino administruoti Sporto centrui neteks, nes ieškota koncesininko, apie tai net negalvojo. Jo teigimu, Sporto centrui ir taip jau „gana visko administruoti“. Vadovas turėjo galvoje sporto kompleksą „Bastilija“, dėl kurios valdymo savivaldybė jau buvo kartą apskųsta Konkurencijos tarybai bei, greičiausiai, ne per seniausiai prijungtą Sporto mokyklą. Be to, anot G. Sakalausko, baseinas – ne paprastas statinys, jame galioja higienos normos ir priežiūros reikia ypatingos. O Sporto centras neturi reikiamos kvalifikacijos specialistų, plaukimo trenerių.

– Tai ne tas objektas, kur užtenka atidaryti duris ir įleisti sargą. Labai didelė atsakomybė yra ir labai daug darbo. Žinau, kad Šilalės sporto mokykla labai ilgą laiką skundėsi dėl didelio krūvio. Dabar jau apsiprato. Na, bet jeigu savivaldybė nuspręs, ką darysi, teks vargti, – apie galimybes Sporto centrui administruoti baseiną su šypsena kalbėjo G. Sakalauskas.

O galbūt baseino administratoriaus funkcijas galėtų atlikti Tauragės visuomenės sveikatos biuras? Šios įstaigos vadovė Daiva Genienė į tokią galimybę taip pat žiūri atsargiai. Pasak jos, šia tema savivaldybė ją jau kalbino. Tačiau su tokiais žmogiškaisiais resursais, kuriuos biuras valdo dabar, tai būtų stačiai neįmanoma. Taip pat, anot D. Genienės, reikėtų išsiaiškinti, kas konkrečiai slypi už žodžio administravimas. Visgi direktorė sakė, jog teoriškai specialistai galėtų apsiimti mokyti plaukti antrokus. Tačiau tokiu atveju biuras susidurtų su dar didesnėmis žmogiškųjų išteklių problemomis, kurios ir taip egzistuoja.

– Mes turim 2,5 specialisto, absoliučiai visoms sritims, kurie atlieka viską – nuo viešųjų pirkimų, projektų rengimo, renginių organizavimo, administravimo. Ir taip reikėtų papildomo žmogaus. O jeigu kalbant apie baseiną, reiktų kalbėti, kas už viso to slypi. Jeigu visų pastatų eksploatacija ir priežiūra, tai tikrai mes nepavežtume. Be to, aš žinau, ką reiškia visiškai nauja įstaiga, naują vagą arti. Neturint patirties būtent toj srity, o visuomenės lūkesčiai baseino atžvilgiu yra labai dideli. O juk kalba eina ir apie specialias darbuotojų kompetencijas, saugą, gebėjimą teikti pirmąją pagalbą ir panašiai. Tarkim, susirgo prižiūrintis žmogus, nepastatysi gi valytojos su šluota prižiūrėti vaikų vandenyje, – ironizavo Visuomenės sveikatos biuro vadovė. – Tai yra labai rimta.

D. Genienė teigė, jog mielai sutiktų dalyvauti svarstymuose ieškant sprendimo. Anot jos, galbūt subūrus darbo grupę iš skirtingų įstaigų vadovų būtų galima pasidalinti mintimis ir ieškoti įvairių variantų.

– Viskuo, kuo galiu, visada pagelbėsiu, darbo tikrai nebijau. Bet reikia blaiviai į viską žiūrėti, – sakė ji.

 

Į terminus tikisi „tilpti“

 

Antradienį tarybos posėdyje susirūpinimą dėl baseino išreiškė ir opozicija. Socialdemokratas Vaclovas Karbauskis frakcijos vardu skaitė viešą pranešimą, kurio turinys iš esmės susidėjo iš klausimų, kas administruos baseiną ir kada jis vis dėlto bus baigtas.

Baseino įrengimą anksčiau buvo planuota baigti rugsėjo pradžioje. Šiuo metu savivaldybės svetainėje darbai.taurage.lt terminas pailgintas dar beveik dviem mėnesiais. Skelbiama, jog iki darbų pabaigos liko 57 dienos.

Anot Statybos skyriaus vedėjo Aivaro Preikšaičio, šiuo metu yra baigiami apdailos darbai, liko iškloti baseino salės plytelėmis, pastatyti nusileidimo kalnelį ir kiti smulkesni baigiamieji darbai. Į objektą pasižvalgyti nuvyko ir šių eilučių autorė. Darbininkai jau ėmėsi plytelių klijavimo pačiose baseino voniose, pavyko apžiūrėti ir jau beveik baigiamą dailinti pirtį. Anot M. Petraičio, darbus tikimasi baigti laiku.

„Tauragės žiniose“ rašėme, kad  Linos Geštautaitės kepamas japoniškas sūrio pyragas „Beatos virtuvės“  rinkimuose pretendavo į Tortų torto titulą. Šiandien paskelbus laimėtoją paaiškėjo, jog tauragiškę lydėjo sėkmė. Paskutiniame konkurso etape renkant metų geriausią kepinį jos tortas surinkio daugiausiai – 801 internautų balsą. 

Ar ir jūs manote, kad žmogui nusprendus nusižudyti niekas negali jo sustabdyti? Nors tokios nuomonės laikosi net 4 iš 10 žmonių, tai netiesa. Vakar, minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, siekdamas keisti klaidingas nuostatas apie savižudybes bei didinti žinias apie pagalbos galimybes, Tauragės visuomenės sveikatos biuras sukvietė tauragiškius į dviračių žygį. Šie neliko abejingi – į žygį susirinko daugiau nei 200 dalyvių.

Tauragiškiai jau kuris laikas suka galvas, kas įsikurs Šilalės gatvėje už prekybos centro „Norfa“ sparčiai kylančiame pastate. Žurnalistų smalsumą patenkinti sklypo savininkas, UAB „Loglifta“ direktorius Darius Dubauskas griežtai atsisako. Visgi „Tauragės žinioms“ pavyko išsiaiškinti, kas jau kitąmet nuomosis didžiules patalpas.

Užvakar ketvirtąjį gimtadienį atšventė žymusis Linos Strangienės seserų ketvertukas. Guvių mergaičių – pilni namai. Keturmetės stebi plušančią mamą, domisi maisto ruoša, pradeda eksperimentuoti pačios.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilalės rajono policijos komisariato policijos pareigūnai bendradarbiaudami su Pagėgių pasienio rinktinės pareigūnais rugsėjo pradžioje aptiko degtinės gamybos tašką. Konfiskuota keli šimtai litrų degtinės.

Tauragės „Liberty Beach“ surengė pirmąjį mėgėjų vandenlenčių čempionatą. Dalyviai varžėsi vyrų ir moterų grupėse. Organizatoriai tikisi, kad toks čempionatas Tauragėje kitais metais įvyks dar ne kartą.

Miestiečiai pastebėjo į gatvėse besidarbuojančius elektrikus. Kaip informavo Tauragės miesto seniūno pavaduotojas Žilvinas Majus, tai ne šiaip remonto darbai – iš pagrindų atnaujinama miesto apšvietimo sistema.

Praėjusią savaitę Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą jau nuo kitų metų uždrausti naudoti plastikinius indus masinėse šventėse ir renginiuose.

Prasidėjus kalendoriniam rudeniui tinkamas laikas, kalbėti apie šildymo būdus. Šiuo metu žmonės turi didelį pasirinkimą, kokiu būdu šildyti savo būstą ar kitas patalpas: kietuoju kuru ar šildymu dujomis, elektrinis šildymas ir pan. Tačiau ne visi nori ar turi galimybę diegti naujausias technologijas.  Lietuvoje vis dar gana populiarus šildymas kietu kuru. O visgi norisi turėti ekonomiškesnį, saugesnį ir šiuo metu labai aktualų būdą – ekologiškesnį, švaresnį šildymo būdą. Tad tiems, kurie naudoja kieto kuro katilus, UAB „Medinčius“ direktorius Jonas Slauzgalvis įvardijo taupų ir ekologišką būdą – kūrenimą medžio pjuvenų briketais.

Šiandien Tauragės rajono seniūnijose prasideda seniūnaičių rinkimai. Nors kito rinkimų tvarka ir nuo šiol rinkimai vyksta atviru slaptu balsavimu, tačiau sukviesti žmones vis tiek sekasi sunkiai.

Antrosios rugsėjo savaitės pradžia rudens visai neprimins, priešingai, šalyje vėl padvelks vasara. Visgi, po  itin šilto pirmadienio šiluma palaipsniui trauksis. Dienos dar bus tikrai malonios ir gan šviesios, trumpai ir negausiai lynos vos kai kur, nuotaiką tik gadinti gali smarkokas vėjas. Savaitės pabaigoje vis dažniau užklys lietaus debesys, vėjas dar labiau įsismarkaus, o termometrų stulpeliai taip aukštai jau nebekils.

Nuo šiol telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ verslo klientai konsultuotis dėl paslaugų ar įrenginių ir juos užsisakyti galės Vytauto g. 60C įsikūrusiame operatoriaus salone. Skirtinguose Lietuvos miestuose esančiuose salonuose dirbs būtent verslo klientus aptarnaujantis vadybininkas.

Tauragės vaikų reabilitacijos centro-mokykla „Pušelė“ šį rugsėjį sukvietė vaikus į atnaujintas vieno korpuso patalpas. Nors statybininkai vis dar baiginėja smulkius darbus, o ir nauji baldai pasiekė dar ne visas grupes, „Pušelės“ bendruomenė džiaugiasi renovuotomis patalpomis: grupės tapo šviesios ir modernios, jose gausu šiuolaikiškos įrangos. „Vertėjo laukti!“ – nuotraukomis su tokiais prierašais tėvai dalijasi „Facebook‘e“.

Trečiadienį Tauragėje duris atvėrė dar viena baldų parduotuvė. Ji įsikūrusi Vytauto gatvės 101 numeriu pažymėtame name, kuriame anksčiau prekiauta „Stihl“ ir „Viking“ produkcija. Naujoje parduotuvėje galima rasti ne tik platų naujų ir naudotų baldų iš Vokietijos asortimentą, bet ir įvairių smulkmenų, padedančių sukurti namų jaukumą.

Ketvirtadienio vakarą prie Bažnyčių gatvėje esančio sporto klubo „Ready“ skambėjo saksofono muzika, šurmuliavo susirinkę svečiai – vyko atvirų durų diena „READY vakarėlis - vasaros tinginių išvarymas!“.

Jau šiandien, 18 val.,  –  paskutinis Tarptautinio Tauragės muzikos festivalio, dovanojusio tauragiškiams ir miesto svečiams margą renginių puokštę, koncertas. Įvairialypę festivalio programą, galinčią lygintis su geriausiais Lietuvos ir užsienio festivaliais, vainikuoja išties išskirtinis vakaras – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras kartu su pianistu Petru Geniušu Kultūros rūmuose atliks „Žydrąją rapsodiją“.  

Rastas dar vienas kūnas
  • Įkelta: 2019-09-06

Mirusioji rasta savo pačios namuose Sartininkų kaime.

Italų mokslininkai pastebėjo, kad senstant mažėja į vitaminą panašaus junginio kofermento Q10 kiekis žmogaus organizme. Ši maistinė medžiaga, kuri yra visų ląstelių energijos žaliava, garsėja savo gebėjimu sustiprinti širdį.

Tauragėje rugsėjo pirmosios šventė ne tik suteikė daug džiaugsmo tiek mažiems, tiek dideliems tauragiškiams, bet ir plačiai nuskambėjo šalies žiniasklaidoje. Mokslo ir žinių dieną visų rajono mokyklų suolai moksleivių laukė su dovanomis – mokinio krepšeliais, kuriuose suruošta viskas, ko reikia besimokantiems skirtingose klasėse: nuo spalvoto popieriaus iki skaičiuotuvo. O nuo vidurdienio „Mokslo ir žinių gatvė“, įsikūrusi Pilies aikštėje tapo šurmuliuojančia, besilinksminančia ir nuotaikinga erdve, pritaikyta vaikams, jaunimui, šeimoms ir visiems tauragiškiams bei miesto svečiams.

Turbūt kiekvienas tauragiškis sutiks, jog Vytauto gatvės gale statomas baseinas – vienas svarbiausių šiuo metu Tauragėje įgyvendinamų projektų. Jo laukia ir maži, ir dideli. Kol tauragiškiai svarsto, ar jau bus galima šį rudenį panerti į šiltą baseino vandenėlį, rajono savivaldybės administracijoje – lengvas sąmyšis. Buvo nuspręsta baseino valdymą perduoti koncesininkui, tačiau konkurso būdu jo rasti nepavyko. Nejau niekas nenori administruoti objekto? Valdžios žvilgsnis krypsta į savivaldybės įstaigas. Šių vadovai griebiasi už galvos: kas dirbs gelbėtojais, kas padės palaikyti aukštus higienos reikalavimus, personalas turi būti atitinkamos kvalifikacijos.

Po gana vasariškai šilto ketvirtadienio šiluma šiek tiek atslūgs. Penktadienį ir šeštadienį lynos tik kai kur, tad dienos bus ganėtinai gražios. Visgi, savaitei baigiantis, sekmadienį, į šalį atkeliaus gausesni krituliai, tačiau orai stipriai atšalti dar neskubės.

Butų pirkėjų apetitas Tauragėje šiais metais išties didelis – fiksuoti pardavimai yra didžiausi per pastarąjį dešimtmetį ir nedaug atsilieka nuo prieš krizę fiksuotų rekordinių aukštumų. Anot butų sandorių statistiką analizuojančio Registrų centro ekspertų, tokias tendencijas nemaža dalimi lemia bendras viso regiono ekonomikos augimas ir dėl rajono vystymosi auganti būsto paklausa.

Abu berniukai – trylikamečiai. Vakar vaikai pabėgo iš Šilutės rajono esančių globos namų.

Per Velykas sudegusi Pagramančio klebonija gerų žmonių dėka jau baigiama atstatyti. Seniūno teigimu, iš viso suaukota per 20 tūkst. eurų, tačiau kiek žmonės atliko darbų neatlygintinai, įvertinti neįmanoma. Paremti klebonijos atstatymą nutarė ir rajono savivaldybė. Iš numatytų lėšų religinėms bendruomenėms Pagramančiui paskirta beveik 10 tūkst. eurų.

Turgelis pačiame miesto centre, prie Muzikos mokyklos, pasigėrėjimo nekelia niekam. Greičiau atvirkščiai – dažnam tauragiškiui ir pačiam akis bado apleistai, vargingai atrodantys paviljonai, o ir prieš miesto svečius gėda. Kad reikia kažką daryti, aišku visiems. Pirmą žingsnį artimiausiame posėdyje ketina žengti rajono savivaldybės taryba: norima priimti sprendimą sutvarkyti prekyvietę. Turgaus prekeiviai sako, kad prabangos jiems nereikia, bet tvarkos ir patogumo išties trūksta. Tačiau nuogąstauja, kur reikės kraustytis, kol vyks remontas.