2020 Liepos 16 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pirmasis modernaus meno gūsis nupūtė stogą

  • Įkelta: 2019-08-16

Renata Karvelis, performansas „Rožini_s“

Juozo Petkevičiaus nuotrauka

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragiškiai pasijuto lyg sostinėje – muziejininkai griebėsi išskirtinių idėjų ir į Pilį atpūtė modernaus meno gūsį. Dar remontuojamos Pilies kampeliai ir užkaboriai tapo vieta šiurpokoms audiovizualinių menų instaliacijoms, scenoje skambėjo alternatyvi muzika, vyko „stogą raunantys“ performansai, o sutemus kiemelio erdvės nušvito dar nematytomis spalvomis. Visa tai – pirmą kartą Tauragėje surengtame audiovizualinių menų festivalyje KVADRATU. Ar pavyko Tauragei išeiti iš savo kvadrato?

„Išeik iš savo kvadrato“

Penktadienio vakarą į Pilies kiemelį traukė žmonės, pasiilgę kitokio požiūrio į meną ir kasdienybę. Kai kurie ėjo jau žinodami ar nujausdami, ko ieško, mat informacijos apie festivalį tikrai buvo apstu dar gerokai prieš jį – muziejus skleidė intriguojančius vaizdo įrašus, renginio programą viešino spauda, reportažus suko televizija. Kiti, eidami pro šalį, užsuko pasmalsauti.

Nors visi festivalio renginiai buvo nemokami, prie įėjimo kiekvienam svečiui buvo užsegama geltona apyrankė – kaip tikrame festivalyje, su užrašu „išeik iš savo kvadrato“. Tai iš karto nuteikė solidžiai „miesčioniškai“ ir prisidėjo prie bendros festivalio atmosferos, kaip ir geltonos linijos ant grindinio, žyminčios menamą kvadratą. Apskritai stebino festivalio rengėjų dėmesys detalėms – kiekviena dekoracija, akivaizdu, turėjo užkoduotą mintį. O įvairių spalvų prožektoriais apšviestas jau ir taip jaukus Pilies kiemelis pats iš savęs nešė stiprią aurą – erdvės, kurioje tiesiog malonu būti.

Autorės nuotrauka

Muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus „Tauragės žinioms“ sakė, jog išdalinta buvo apie 1000 apyrankių, o dar kai kurie lankytojai prasmuko „nesužymėti“. Muziejaus vadovas teigė, jog atgarsiai iš renginio dalyvių – paskaitų lektorių, instaliacijų autorių bei muzikos atlikėjų pranoko lūkesčius – atvykę vilniečiai sakė, jog važiuoti tokį kelią buvo tikrai verta bei stebėjosi, kad Tauragėje vyksta „tokie dalykai“. O dalykų vyko įvairių.

Vos įžengusius į Pilies kiemelį pasitiko įvairios modernaus meno instaliacijos. Šviečiantys kubai, neoniniai siūlai, kuriuos vyniodami vaikai patys kūrė instaliaciją, smala varvanti skulptūra ir šnarančios dekoracijos. Kiekviena instaliacija pažymėta informaciniu lipduku ant sienos ar grindinio, nurodant autorių. Visos detalės – skoningai suderintos pagal bendrą renginio koncepciją.

Nuorodos vedė į kitas erdves – pirmiausia, Fotografijos galerijos bokštą, kuriame ant sėdmaišių sukritę lankytojai stebėjo dokumentinius filmus, dalyvavo animacinio kino dirbtuvėse, kurias į Tauragę atvežė vilniečiai „Meno avilys“. Durys buvo atvertos ir į remontuojamas MKC korpuso patalpas. Beje, ten veikiausiai vyko įdomiausi dalykai. Ką reiškė vien išgriautų sienų ir braškančių lentų kuriama aura su įvairiaspalviu apšvietimu. Kiekviename užkaboryje vyko veiksmas ir kultūriniai virsmai. Šiurpokos vaizdo instaliacijos remontuojamuose kambariuose, fotografijų dirbtuvės „Saulės antspaudas“ ir, ko gero, jei ne viso festivalio, tai bent jau šių erdvių „vinis“ – muziejaus renginių organizatorės, poetės, slemerės Renatos Karvelis surengtas poezijos performansas „Rožini_s“.

Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka

Ribas susikuriam patys

Pirmajame remontuojamo korpuso aukšte remontuojamame grindinyje palikta skylė švytėjo rožine spalva. Poetinis performansas buvo sukurtas specialiai festivaliui „Kvadratu“ ir vyko nuo 19.30 iki 20.15 val.

– Tai buvo muzika, aš skaičiau tekstus, gulėdama raudonoje duobėje, pati būdama rožinė nuo galvos iki kojų, – sakė Renata. – Aš, kaip autorė, negalėjau numatyti viso galutinio rezultato auditorijai, nes būdama kūrybos procese natūraliai prarandu nešališkumą.

Anot autorės, performanso idėja buvo trys moterų kartos, kaip jų gyvenimai kito sovietmečiu, atgavus nepriklausomybę ir dabar. Trys kartos, turinčios skirtingas patirtis. Jauniausia jaučia senosios emocinio kapitalo naštą, nesuvoktas patirtis žuvus vyrui ir sūnui. Tai Renatos giminės istorija, kurią papasakoti ji pažadėjo kituose darbuose. Žurnalistei Renata sakė, jog atsiliepimų po renginio apie performansą išgirdo įvairių, visi jie buvo teigiami.

– Jaunos merginos ėjo – sveikino, dėkojo. Net dovanų gavau. Mačiau, daug kas fotografavo mano pasirodymą ir dėjo į internetą kaip vieną iš stiprių festivalio vaizdų/išgyvenimų. Mano brolis taip pat matė pasirodymą. Jam performansas sukėlė egzistencinius klausimus. Sakė, kad mano  performansas jį sukrėtė, jis sakė suvokęs, kad „nesvarbu, kaip žmogus gyvena – ar yra geras, ar blogas... vis tiek jo gyvenimo rezultatai nukeliauja į vieną vienintelę duobę. O dar tas užrašas „Čia galėtų būti tavo vieta“, muzika, spalva ir tekstas – suveikė,“ – atsiliepimais dalijosi menininkė.

Kitas jai artimas žmogus sakęs, kad jam patiko performansas: „Pradžioje ištiko nuostaba ir netgi šokas, suvokiant, kiek pas tavęs yra vidinės laisvės. Kol tu pasirodei, aš visąlaik save greta tavęs matavausi. Aš lyginau, ar galėčiau kaip ji gulėti duobėje, kokius eilėraščius skaityčiau... kuo toliau, tuo labiau atsipalaidavau per tavo pasirodymą. Suvokiau, kad mes patys sau susikuriam ribas, ką galim ir ko negalim.“

Juozo Petkevičiaus nuotrauka

Geras „vaibas“

Nuo 18 iki pat 23 valandos lankytojai šmirinėjo po instaliacijų nušviestas erdves, klausė paskaitų Pilies menėse. Užsiėmimą „Kas vyksta šiame paveiksle?“ „atvežė“ MO muziejus, pranešimą „Inovatyvūs miestai: kaip atgaivinti užmirštas erdves?“ skaitė „Creative Dock“ atstovai, tauragiškiai „Wide wings“ surengė workshop‘ą „Kaip paveikiai pasakoti istorijas vaizdu?“. Juos dar buvo galima sutikti ir pakalbinti besisukinėjančius kiemelyje. Anot studijos vado Gedimino Tamulyno, šis festivalis turėtų pakylėti tauragiškių sąmonę į kitą lygmenį, skatinti kūrybiškumą bei pratinti prie audiovizualinių menų kultūros, kuri būdinga didmiesčiams.

Festivalio organizatorius R. Vaitkus teigė, jog festivalio instaliacijas ir veiklas parengė net 20 skirtingų organizacijų, su kuriomis bendradarbiavimo saitus mezgė kiekvienas muziejaus darbuotojas.  Kaip jau minėta, daugelis jų iš Tauragės parsivežė puikius įspūdžius bei vienbalsiai teigė, kad atvykę nenusivylė. Ypač širdį organizatoriams paglostė vakare koncertavusio didžėjaus Clicklounge, atlikėjų „Solo ansamblis“ bei MO muziejaus atstovų atsiliepimai, kurie teigė, jog atvykti čia buvo tikrai verta.

– „Solo ansamblio“ muzikantai sakė – koks fainas renginys, kokios geros patalpos ir „vaibas“ (angl., slengas – vibracija) labai geras... jie išvažiavo labai patenkinti. Tai įrodo, kad „išėjimas iš kvadrato“ įvyko ir pavyko. Norėjome sukurti tokią atmosferą, kurioje būtų smagu pabūti, pasižmonėti, atsipalaiduoti, pamatyti ir išgirsti tai, ko čia dar nebuvo. Ir oras buvo labai geras, žmonės iki vėlumos leido laiką Pilyje. Taip pat siekėme tauragiškius įkvėpti kūrybai, paskatinti nebijoti pasirinkti kitokį požiūrio tašką. Mūsų, kaip organizatorių, lūkesčius renginys tikrai pateisino. Todėl, gal kiek kitokiu formatu, tokius festivalius ateityje greičiausiai kartosime, – sakė R. Vaitkus.

O jau netrukus, rugsėjo 13-ąją muziejus vėl pakvies sugrįžti į naujas erdves, kurios, nėra abejonių, tikrai nustebins. Plika akimi matyti, o ir širdimi galima pajusti, kad Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau ne tik muziejus. Tai erdvė, pakylėjanti Tauragės kultūrą į kitą lygmenį, skatinanti ieškoti savęs ir įvairių saviraiškos formų.

Tauragės rajone jau netrukus bus įrengtas dar vienas kolumbariumas, šį kartą – Dunokų kapinėse. Pirmąsias dvi sekcijas ketinama pastatyti dar iki lapkričio 1-osios.

Bijotai – unikali vieta visai netoli nuo Tauragės. Bijotų dvaro sodyba prie garsiųjų Dionizo Poškos Baublių, kažkada buvusi apleista, dabar puikiai sutvarkyta. Nuostabi aplinka ir unikali šios vietos aura prašosi renginių ir veiksmo. Ir jie jau vyksta – šiemet pirmąkart surengtas muzikos ir poezijos festivalis „Svečiuose pas Dionizą“. Festivalio organizatorius Valdas Latoža sako jo programoje norįs matyti „kultūrinį viduriuką, subalansuotą plačiajai auditorijai“.

Kur pažvelgsi – visur žydi. Tauragiškiai išties gali didžiuotis savo miestu, vasarą pražystančiu įvairiaspalviais gėlių žiedais. Kad žaluma džiugintų akį, rūpinasi ne tik miesto seniūnijos, bet ir kai kurių įstaigų darbuotojai. Antai vešlias, žiedais apsipylusias hortenzijas prie Kultūros rūmų prižiūri patys darbuotojai – valytojos ir kiemsargis.

Ūkininkai žemės ūkio technikos, kitų ūkiui reikalingų prekių dažniausiai ieško „Lytagros“ parduotuvėje, įsikūrusioje netoli „Regitros“, Verslininkų gatvėje. Tačiau taip bus jau neilgai – šalia tarptautinio kelio Tauragė–Kaliningradas AB „Lytagra“ įsigijo sklypą. Jame žemės ūkio technika ir kitomis ūkio prekėmis prekiaujanti bendrovė statys parduotuvę, į kurią perkels savo padalinį iš senųjų patalpų.

Antroje savaitės pusėje temperatūra Lietuvoje kasdien kils vis aukščiau. Savaitgalis numatomas ganėtinai gražus ir vasariškai šiltas.

Lietuvos katalikai rytoj, ketvirtadienį švenčia Žolinę, kitaip dar vadinamą Švenčiausiosios Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Šventinę Žolinių dieną galėsime pasidžiaugti Pagramantyje, Dauglaukyje rengiamomis šventėmis, juo labiau, kad orai žada būti saulėti, šiluma sieks 24 laipsnius.

Naujausiame numeryje: Kitą penktadienį oficialiai duris atveria pirmasis Tauragėje kalbų centras. Idėjų kupini mokytojai siūlo tauragiškiams studijuoti net 7 kalbas – nuo populiarių norvegų, anglų, prancūzų iki egzotiškosios japonų. „Esam mokymo influencerės“, – juokiasi Žalgirių gimnazijos ilgametė anglų kalbos mokytoja-ekspertė Janina Pukelienė ir jos kolegė Paula Mačiulienė. Mat, vedamos aistros mokytis ir mokyti, aplink save jos subūrė jaunų mokytojų kolektyvą bei žinių ištroškusių studentų būrį. Kalbų centras dar tik bus atidarytas, o mokinių grupės jau beveik užpildytos.

Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė vieningą sprendimą Agnei Nainytei, gyvenančiai Roterdame, Olandijoje, suteikti Tauragės rajono garbės ambasadoriaus vardą. Tai jau 16-oji ambasadorė, kuri garsins Tauragės vardą ir dalinsis savo patirtimi bei ryšiais, prisidėdama prie projektų, naudingų gimtajam miestui.

Tauragės rajono savivaldybė – viena pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Šiemet mūsų mieste jau renovuota 10 objektų. Iš 60 savivaldybių Tauragę lenkia tik Kaunas (šiemet renovuota 14 objektų) ir Zarasai (13). Palaipsniui realybe virsta ir naujoji koncepcija – kvartalinė renovacija. Tauragėje bus renovuoti trys kvartalai: Centro, Žalgirių ir Tauragės dvaro. Iš viso pagal patvirtintas tris kvartalinės renovacijos programas numatyta atnaujinti 85 daugiabučius namus. Centro kvartale darbai jau verda.

Kai dirbi mėgstamą darbą, o tai darai su užsidegimu, tuomet aplanko ir sėkmė, ir įvertinimas. Tuo įsitikino Lina Juodelė, prieš 8 metus karjerą pradėjusi kaip „Tele2“ pardavimų vadybininkė ir jau išbandžiusi ne tik salono, bet ir skirtingų didžiųjų šalies regionų vadovės pareigas.

Antradienį nuo 11 val. iki 14 val. vyksta prevencinis gyventojų daiktų žymėjimas. Visi norintys paženklinti savo daiktus dar gali suskubti atvykti į Atgimimo aikštę (prie fontano). Policijos pareigūnės atvykusius žmones informavo apie turto apsaugą.

Verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Rugsėjį susirinkę seniausios rajono mokyklos – Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai savo mokyklą išvys gerokai pasikeitusią ir vis dar besikeičiančią ne tik išore, bet ir vidumi. Ar renovacija netrukdys ugdymo procesui? Progimnazijos vadovas tikina, kad tikrai ne.

Savaitgalį Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis su žmona Monika sulaukė gandrų – jiems gimė dukrelė. Tai jau trečiasis vaikas Jaručių šeimoje. Beje, gimtadienį L. Jarutis su dukrele Izabele galės minėti kartu. Ji pasaulį išvydo rugpjūčio 11-tąją, o pats tėtis gimimo dieną švenčia rugpjūčio 10-tą dieną.

Šiemet jau devintąją vasarą pasitikęs Tauragės muzikos festivalis, kurį organizuoja garsusis tauragiškis Liudas Mikalauskas, dovanoja žiūrovams nepamirštamų akimirkų su viso pasaulio muzika. Šiemet tauragiškiams ir miesto svečiams pristatomi net septyni koncertai, vyksiantys skirtingose Tauragės miesto vietose nuo liepos 12 iki rugsėjo 6 dienos. Festivalio programa – labai įvairi: čia ir neįtikėtino triumfo Ivangėnų piliakalnio papėdėje sulaukę „Pilėnai“, ir flamenko muzika, jau tradiciniu tapęs naktinis „Bangos“ piknikas ir net „Žydroji rapsodija“.

Vasariška šiluma paliks Lietuvą, ją pakeis kur kas gaivesni ir drėgnesni orai. Pirmadienis dar bus vasariškai šiltas, tačiau po pietų į šalį atkeliausiantis lietus atneš ir žemesnes temperatūras. Nuo antradienio kasdien tai vienur, tai kitur nušniokš lietus, o šiluma bus labiau būdinga tradicinei lietuviškai vasarai.

Tauragės gyventojai socialiniuose tinkluose ėmė skųstis, jog geriamasis vanduo iš čiaupo atsiduoda chloru. „Tauragės vandenys“ informavo, jog nerimauti nėra ko – vyksta tinklų dezinfekavimo darbai, o chloro kiekis neviršija normų. Rekomenduojama vandenį ilgiau palaikyti atvirose patalpose, kad nugaruotų.

„Tauro“ stovykla vaikams – tai savaitė nepamirštamų įspūdžių ir nuotykių. Tokius atsiliepimus vos pasibaigus pirmajai stovyklai teko išgirsti jos idėjinei vedlei ir vadovei Kornelijai Jurevičiūtei. Susitikimai su danieliais miške, maisto gaminimas, visos Taurų nuotykių parko pramogos ir nakvynė nameliuose – tai tik dalis to, ką pamatė ir pajuto mažieji stovyklautojai. Daugelis jų jau svajoja, kaip sugrįš čia kitąmet.

Šalia Jūros upės užtvankos bruzda darbininkai, upės krantinė primena statybų aikštelę. Tauragiškiams kilo klausimų, kas gi ten bus. „Tauragės žinios“ išsiaiškino, jog statomas ilgai lauktas žuvitakis lašišoms. Darbus suskubta pabaigti rudenį, nes būtent šiuo metu žuvys ruošiasi neršti, tad svarbu kuo greičiau palengvinti žuvų migraciją.

Nuo ryto iki 17 val. „Spiečiuje“ galima atvykti ir išbandyti „freelancerio“ kėdę. Įprastai Tauragės centre įsikūrusio „Spiečiaus“ moderniomis erdvėmis naudojasi smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai. Šiandiena, čia gali atvykti kiekvienas, kas ieško informacijos apie įvairius mokymus ir seminarus, taip pat čia laukiami ir tie, kam įdomu modernios erdvės ir jauki darbo atmosfera.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“, tampančio plačia kūrybine ir pažintine erdve, rengiamas– jau šiandien. Festivalio erdvių kontrastai, ryškūs pranešėjai, įvairios instaliacijos, netradicinės skulptūros, aštrūs performansai paskatins renginio lankytojus „išeiti iš savo kvadrato“. Festivalyje pasirodysiantis tauragiškis didžėjus Paulius Austrevičius, dar žinomas kaip Clicklounge, „Tauragės žinioms“ teigė besidžiaugiąs, kad jo gimtajame krašte gimsta tokių iniciatyvų ir kad festivalio konceptas išsiskiria iš banalių ir kartais pompastiškų miesto renginių kraštiečiams – būtent todėl ir sutikęs jame dalyvauti jame.

Naujausiame numeryje: verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi, jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Trečiadienį B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko dviejų monografijų apie Vydūną pristatymai, daugiausiai dėmesio buvo skiriama jo kūrybai. Renginio metu buvo apžvelgiamos Vydūno knygos, dalijamasi įžvalgomis apie sudėtingą autoriaus portretą ir jo atitinkamą sąlytį su Vaižganto kūryba.

Savaitei persiritus į antrą pusę Lietuvą pasiekė gausių kritulių banga. Šiandien šalyje daug kur lis, o nuo penktadienio kritulių bus vis mažiau. Gera žinia ta, kad savaitei baigiantis termometrų stulpeliai stiebsis vis aukščiau.

Itin karšta vasaros pradžia gerokai paankstino javapjūtę. Sausra, kuri tęsėsi kone pusantro mėnesio ir buvo pavadinta net stichine nelaime, mūsų krašto ūkininkų derliui tokios žalos, kaip Dzūkijai ar Aukštaitijai, kur jis sunaikintas kone visas, nepadarė. Tai aiškėja kalbantis ir su kombainus į laukus jau išvairavusiais ūkininkais, ir su specialistais.