2020 Vasario 21 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kur švęsti Žolinę: pamaldos, plenerai ir linksmybės

  • Įkelta: 2019-08-14
Pagramančio regioninio parko albumo nuotrauka
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Lietuvos katalikai rytoj, ketvirtadienį švenčia Žolinę, kitaip dar vadinamą Švenčiausiosios Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Šventinę Žolinių dieną galėsime pasidžiaugti Pagramantyje, Dauglaukyje rengiamomis šventėmis, juo labiau, kad orai žada būti saulėti, šiluma sieks 24 laipsnius.

Senajame lietuvių tikėjime Žolinės apeigos buvo skirtos didžiajai deivei Ladai. Lada – tai tarpininkė tarp dangaus ir žemės, žemės ir rasos globėja, senoji baltų motina deivė, lietaus davėja. Ji buvo labai svarbi meilėje ir motinystėje. Žolinės dieną garbindavo ir Lados dukterį Lelą, kuri taip pat globojo jaunimą, santuoką, vaisingumą, gimdymą. Lela ir Lada įkūnijo didįjį Gyvybės (Pasaulio) medį, simbolizuojantį Visatos sandarą: Dangus-Žemė-Požemis (arba Gimimas-Gyvenimas-Mirtis).

Žolinės  metu buvo rengiamos apeigos bei dainuojamos dainos šioms abiems deivėms pagerbti. Apeigų metu aukodavo naujai užaugusio ir subrendusio derliaus aukas. Iki Žolinės niekas nevalgydavo naujojo derliaus, kad neprisišauktų nelaimės. Žolinės metas – tai giminių susitikimo ir svečiavimosi metas. Šią dieną tiesiog būdavo būtina aplankyti senus tėvukus ar ilgai nematytus giminaičius, draugus. Net buvo priežodis, kad „kas per Žolinę neviešės, tas visą gyvenimą laimės neturės“. Žolinės dieną moterys ir mergaitės rinkdavo įvairius augalus ir iš jų rišdavo puokštes, nes sakydavo, kad „augalai patys lenkia galvas ir prašosi būti nuskinti ir pašventinti“. Į puokštes sudėdavo kuo įvairiausias gėles, tiek skintas gėlių darželiuose, tiek iš laukų. Kiekviename etnografiniame regione Žolinės puokštės kiek skirdavosi: vienur įdėdavo kuo daugiau vaistinių augalų nuo įvairių negalavimų, o kitur net įmaišydavo javų, obuoliukų, kokių uogų ar daržovių.

Krikščionybės laikais šventė buvo sutapatinta su Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų iškilmėmis, Mišių metu buvo šventinami žolynai.

Žolinės metu bažnyčioje šventinami pirmieji derliaus vaisiai, gėlės. Krikščioniškasis paprotys švęsti Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę yra kilęs iš Marijos laidotuvių legendos. Anot jos, kadangi Dievo motina buvo paimta į dangų su visu kūnu ir siela, karste pasiliko tik gėlės, kuriomis buvo papuoštas Marijos kūnas.

Per Žolinę tikintieji kviečiami ir į Tauragės Švč. Trejybės bažnyčią. Jos „Facebook“ paskyroje skelbiama, kad per Žolinę – Mergelės Marijos ėmimo į dangų iškilmę Šv. Mišios bus aukojamos kaip sekmadienį: 8.30, 10, 12 ir 18 val., ir primenama, kad 14 val. Dauglaukyje vyks tituliniai atlaidai ir miestelio šventė, o visų Šv. Mišių metu bus šventinami tikinčiųjų atsinešti žolynai.

Dauglaukyje rengiama „Nėriniuota Žolinės šventė“. 13 val. numatyta edukacija prie bažnyčios „Puokščių komponavimas iš lauko gėlių“, 14 val. bus aukojamos Šv. Mišios bažnyčioje, po jų – poeto Eugenijaus Šalčio ir akordeonininko Tomo Altaravičiaus koncertas. 16 val. prasidės pramogos vaikams. Vakare, 20 val., visi kviečiami į vakaro koncertą, kuriame pasirodys Dauglaukio ansambliai, klarnetininkas Matas, dainininkės Aušrinė ir Sonata, Tauragės kultūros centro vokalinė grupė, 21 val. – grupės „Baika“ koncertas.

Kraštiečių šventė ir Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų (Žolinės) atlaidai vyks Pagramantyje. 11 val. visi kviečiami į Pagramančio bažnyčios šventorių pasigėrėti Žolynų paroda. 11.30 val. – Žolinės atlaidai Pagramančio Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo prasidėjimo bažnyčioje ir  iškilmingos Šv. Mišios. Po Šv. Mišių – iškilminga eisena į miestelio stadioną. Miestelyje ketinama atidengti skulptūrą, skirtą Pagramančio 465 jubiliejui. Ant Akmenos kranto vyks kalvystės plenero „Dvylika zodiako ženklų“ pristatymas. 14 val. – iškilmingas šventės atidarymas, sveikinimo žodis. Koncertuos Šilalės kultūros centro Traksėdžio laisvalaikio salės liaudiškos muzikos kapela „Padkava“ (vad. A. Juodviršis). 15 val. – Radviliškio rajono folkloro ansamblio „Šeduvos bernai“ (vad. G. Rutkauskas), 16.30 val. – grupė „Žemaitukai“ (Linas ir Ovidijus).

Žolinė Lietuvoje yra poilsio diena nuo 2000 metų, kai parlamentas šią dieną įtraukė į valstybinių švenčių sąrašą. 2011 m. Lietuvos gyventojų surašymo duomenimis, Romos katalikų tikėjimą išpažįsta 77 proc. šalies gyventojų.

Sinoptikai žada, kad ketvirtadienį netrūks saulėtų valandų, todėl džiugins ir maloni temperatūra, kuri sieks 20–24 laipsnių.

 

Naujausiame numeryje: Kitą penktadienį oficialiai duris atveria pirmasis Tauragėje kalbų centras. Idėjų kupini mokytojai siūlo tauragiškiams studijuoti net 7 kalbas – nuo populiarių norvegų, anglų, prancūzų iki egzotiškosios japonų. „Esam mokymo influencerės“, – juokiasi Žalgirių gimnazijos ilgametė anglų kalbos mokytoja-ekspertė Janina Pukelienė ir jos kolegė Paula Mačiulienė. Mat, vedamos aistros mokytis ir mokyti, aplink save jos subūrė jaunų mokytojų kolektyvą bei žinių ištroškusių studentų būrį. Kalbų centras dar tik bus atidarytas, o mokinių grupės jau beveik užpildytos.

Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė vieningą sprendimą Agnei Nainytei, gyvenančiai Roterdame, Olandijoje, suteikti Tauragės rajono garbės ambasadoriaus vardą. Tai jau 16-oji ambasadorė, kuri garsins Tauragės vardą ir dalinsis savo patirtimi bei ryšiais, prisidėdama prie projektų, naudingų gimtajam miestui.

Tauragės rajono savivaldybė – viena pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Šiemet mūsų mieste jau renovuota 10 objektų. Iš 60 savivaldybių Tauragę lenkia tik Kaunas (šiemet renovuota 14 objektų) ir Zarasai (13). Palaipsniui realybe virsta ir naujoji koncepcija – kvartalinė renovacija. Tauragėje bus renovuoti trys kvartalai: Centro, Žalgirių ir Tauragės dvaro. Iš viso pagal patvirtintas tris kvartalinės renovacijos programas numatyta atnaujinti 85 daugiabučius namus. Centro kvartale darbai jau verda.

Kai dirbi mėgstamą darbą, o tai darai su užsidegimu, tuomet aplanko ir sėkmė, ir įvertinimas. Tuo įsitikino Lina Juodelė, prieš 8 metus karjerą pradėjusi kaip „Tele2“ pardavimų vadybininkė ir jau išbandžiusi ne tik salono, bet ir skirtingų didžiųjų šalies regionų vadovės pareigas.

Antradienį nuo 11 val. iki 14 val. vyksta prevencinis gyventojų daiktų žymėjimas. Visi norintys paženklinti savo daiktus dar gali suskubti atvykti į Atgimimo aikštę (prie fontano). Policijos pareigūnės atvykusius žmones informavo apie turto apsaugą.