2020 Spalio 25 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Jeigu bilietas nekainuotų, ar važiuotumėte miesto autobusu?

  • Įkelta: 2019-08-28
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Jau kurį laiką diskutuojama apie galimybę Tauragėje įvesti nemokamą viešąjį transportą, juolab, kad netrukus į mūsų miesto gatves atriedės modernūs elektrobusai. Į miesto autobusų parko atnaujinimą nukreiptos nemažos investicijos verčia susimąstyti, kaip pakeisti kasdienius tauragiškių kelionių įpročius – padidinti motyvaciją naudotis viešuoju transportu. Apie tai pirmadienį Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius bei UAB Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius diskutavo Seime vykusioje konferencijoje.

Reikia diskusijų

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija kartu su Nacionaline viešojo transporto keleivių asociacija pirmadienį Seime surengė tarptautinę konferenciją „Ar skatina darnų judumą nemokamas viešasis transportas?“

Informuojama, jog Tauragės rajono savivaldybė, artimiausiu metu įsigysianti naujus elektra varomus autobusus, ne tik iš esmės pakeis miesto viešojo transporto sistemą, pagerins keleivių pervežimo paslaugų kokybę, bet ir svarstys galimybę mieste teikti nemokamą viešojo transporto paslaugą.

Konferencijoje dalyvavęs Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius teigė manantis, jog nemokamas viešasis transportas – šiek tiek populistiškai skambanti idėja, kurią per artimiausius rinkimus kaip masalą balsams naudos ne vienas politikas. Tačiau neatmetė, jog diskusijų šia tema reikia.

– Mes visi žinome, kad nemokamų dalykų, kaip ir nemokamo transporto, nebūna. Todėl jei mieste ar rajone važinės nemokamas keleivius vežantis autobusas, sumokėti turės visi mokesčių mokėtojai. Europos Sąjungoje šiuo metu yra 70 miestų, kuriuose autobusai veža keleivius nemokamai. Vieni šios idėjos atsisako, nes ji nepateisino lūkesčių: važiavusiųjų viešuoju transportu skaičius išaugo ne automobilių naudotojų, o dviračių ir pėsčiųjų sąskaita. Kiti miestai džiaugiasi įgyvendintos idėjos sėkme ir skaičiuoja naudą: sumažėjusias spūstis, ekologiją ir darnų judėjimą mieste, – nemokamo transporto idėjos keliamus iššūkius išdėstė T. Raulinavičius.

Tauragės autobusų parko vadovas Rimantas Martinavičius „Tauragės žinioms“ teigė, jog konferencijoje į klausimą, ar nemokamas viešasis transportas yra gėris iš principo, taip ir nebuvo atsakyta. Tačiau, jo nuomone, Tauragės miestas nemokamo transporto perspektyvą turi. Esą tai veiktų efektyviai sprendžiant mobilumo, ekologijos bei keleivių pritraukimo ir naudojimosi viešuoju transportu. Idėją įgyvendinti, anot R. Martinavičiaus, reikėtų su elektrobusų eksploatacijos pradžia. Galbūt naujos modernios transporto priemonės kartu su nemokamu bilietu padės sudominti daugiau moksleivių ir jų tėvelių, prie mokyklų rytais sumažėtų spūstys, nemokami elektrobusai padėtų formuoti miesto įvaizdį ir pritraukti daugiau turistų. 

Svarbiausia – patogumas

Anot T. Raulinavičiaus, ar Tauragėje pasiteisintų tokia paslauga, sunku prognozuoti.

– Kiekvienas miestas turi savo keliavimo tradicijas, susiformavusias metai iš metų. Pakeisti jas sunku. Bet, pavyzdžiui, Latvijos Rėzeknės miesto mero pavaduotojas Andrejus Rešetnikovas konferencijoje teigė, jog šis projektas pasiteisino su kaupu. Rėzeknėje gyvena apie 26 tūkst. gyventojų, nemokamas viešasis transportas ten paskatino jautresnių visuomenės grupių: pensininkų, vaikų, moksleivių laisvesnį judėjimą mieste, – įspūdžiais iš pirmadienį vykusių diskusijų dalijosi jis.

Šią idėją, anot politiko, įgyvendinti nėra sunku, žinant, kad Tauragės rajono savivaldybė darnaus judumo kryptimi jau žengia.

– Savivaldybė jau įsigijo elektrobusus, manau, greitai turėsime elektroninę keleivių informavimo sistemą. Kalbant apie nemokamą viešąjį transportą, labai svarbu, kad jis veiktų itin tiksliai ir patogiai. Pagal pateiktą statistiką keleiviui kur kas svarbiau už bilieto kainą yra patogus ir greitas susisiekimas. Veikiausiai reikia politinės valios ir biudžete suplanuotų papildomų lėšų, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Reikia mąstyti plačiau

Konferencijos metu pagarsinta, jog latviams per metus teikti šią paslaugą kainuoja apie 500 tūkst. eurų, maždaug 3 proc. jų – iš savivaldybės biudžeto. R. Martinavičius, paprašytas bent teoriškai pamodeliuoti, kiek padidėtų savivaldybės kaštai įvedus nemokamą viešąjį transportą, teigė, jog sąnaudos neturėtų padidėti daugiau nei 100 tūkst. eurų.

Per metus iš miesto ir priemiesčių keleivių vežimo Tauragės autobusų parkas gauna apie 330 tūkst. pajamų. Šias pajamas sudaro autobusų bilietai (apie 82 tūkst. eurų) bei moksleivių pavežėjimas ir lengvatiniai bilietai (dotacijos iš valstybės biudžeto). Dar apie 120 tūkst. eurų 2018-aisiais savivaldybė dengė nuostolingus maršrutus – ši suma, anot R. Martinavičiaus, kasmet mažėja. Pasak Autobusų parko direktoriaus, skaičiuojant galimas sąnaudas reikia įvertinti daugelį dalykų – kokia bus elektros kaina, elektrobusų galingumas, kiek sutankinti bus maršrutai. Derėtų atsižvelgti į tai, kad nemokamai važiuojant keleiviams nebereikės kontrolės mechanizmo, taigi sumažės kaštai. 

– Čia reikia šiek tiek plačiau mąstyti. Mes skaičiuojam, jeigu bent 20 proc. išliptų iš automobilių ir važiuotų miesto autobusu, tai jau būtų puiku – švaresnis miestas, didesnis sąmoningumas, gal ir aktyvesnis turizmas. Tai ne visai pinigais pamatuojama nauda, – sakė jis.

Savo nuomonę, ar reikia Tauragei nemokamo viešojo transporto, galite išreikšti apklausoje portale taurageszinios.lt.  

Paskelbtame interneto konkurse renkamos stilingiausios Lietuvos mamos, kurios rudenį taps modeliais ir žengs podiumu pasipuošusios dizainerės Indrės Kvederienės suknelėmis. Balsuoti jame galima ir už tauragiškę Eglę Vitkauskaitę-Arlauskienę, auginančią 2 vaikučius.

Prieš porą savaičių darbo vietoje tikrintas Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus Kęstučio Komskio blaivumas. Šiandien 10 val. buvo sušauktas neeilinis akcininkų susirinkimas direktoriaus elgesiui įvertinti. K. Komskio likimą sprendė visų 4 savivaldybių – Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų ir Pagėgių administracijų vadovai. Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius informavo, jog posėdyje vienbalsiai priimtas sprendimas atšaukti Kęstutį Komskį iš pareigų.  

Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė, jog rugsėjo 4-15 dienomis yra suplanavęs vizitą į Jungtines Amerikos Valstijas. Tarptautinėje lyderystės programoje jį dalyvauti pakvietė JAV ambasada.

Anksčiau laiškininkai nešdavo daugiau laiškų, telegramų, įvairesnės spaudos. Atstumai buvo trumpesni, tačiau krepšiai sunkesni. Šiandien krepšių nešti nebereikia – dažnas laiškininkas važiuoja paprastu, o kai kurie – ir elektriniais dviračiais. Virginijus Keseriauskis, Tauragės pašte dirbantis jau kone 13 metų, – vienas pirmųjų, pradėjusių važinėti tokiu dviračiu. Jis pripažįsta, kad dabar pristatyti laiškus ir siuntas kur kas lengviau ir patogiau. Tačiau amžinos laiškininkų problemos – palaidi šunys ir pašto dėžutės kiemuose – išliko.

Rudens proga „Tele2“ skelbia nuolaidas telefonams, o kartu su jais vos už vieną centą dovanoja išmanius įrenginius. Nuo išmaniosios apyrankės iki papildomo išmaniojo telefono – dovaną išsirinkti galima pačiam.

Paskutinę vasaros savaitę šalyje ir toliau išsilaikys ne tik saulėti, bet ir šilti orai.

Rugpjūčio 21 d. savivaldybės administracijos atstovų komisija lankė Tauragės mokyklas, vertino, kaip ugdymo įstaigos pasirengusios mokslo metams. Kaip ir kasmet, mokyklos remontuojamos, laukiant Rugsėjo 1-osios šventės tvarkoma jų aplinka. Kol vienų mokyklų vadovai džiaugiasi projektais ir gabiais mokiniais, kitiems rūpi, kur gauti lėšų dešimtmečius skaičiuojančioms sporto salėms remontuoti.

Nuo Tauragės iki Australijos – kiekvieną pasaulio gyventoją vis labiau liečia klimato kaitos problemos. Neabejingi piliečiai įvairiausiose šalyse siekia užkirsti kelią klimato kaitos spartai ir vis dažniau atsižvelgia į ją sukeliančius faktorius. Štai australų entuziastai kovoja su nevaldomu vartojimu, dėl kurio susidaro kalnai atliekų. Karščiais praūžusią liepą australai buvo paskelbę „Mėnesiu be plastiko“ (angl. Plastic Free July) ir skatino vartoti mažiau plastiko gaminių, o pasinaudojus – tinkamai išrūšiuoti. Entuziastai sako, kad kiekvieno žmogaus indėlis yra labai svarbus: taigi kaip plastiką rūšiuoti sekasi Tauragės krašto gyventojams?

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), administruojanti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, laukia naujo paraiškų antplūdžio – programai įsibėgėjant Aplinkos ministerija paskelbė jau septintąjį kvietimą, kuriam yra numatytas 150 mln. eurų finansavimas. Paraiškas BETA priims visuose regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. sausio 31 dienos.

Neseniai rašėme apie tai, kad Šešuvies pakrantėje buvo išverstas kalnas statybinių atliekų ir kitokių šiukšlių. Jų nuotraukas „Tauragės žinioms“ atsiuntė neabejingas skaitytojas Artūras Misevičius, jas persiuntėme Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos. Gavome atsakymą – kaltininkas surastas ir bus nubaustas. 

Jau visai netrukus, kitą antradienį, į Tauragę ketina atvykti cirkas iš Ukrainos. Įsikurs jis „Šaltinio“ progimnazijos stadione. Tačiau tokios pasipiktinimo bangos, kaip pavasarį mieste viešėjęs cirkas iš Čekijos, jis tikrai nesulauks – mat gyvūnų jame nebus. Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko nuomone, cirkai su gyvūnais apskritai turėtų aplenkti Tauragę – tokį sprendimą ketinama priimti jau netrukus.   

Artėjant rudeniui socialinius tinklus puošia grybų nuotraukos – baravykai, raudonviršiai krepšiuose ir tarp samanų, – tokiais kadrais dalijasi dažnas, užsukęs į mišką. Žurnalistų akį patraukė žygaitiškės Giedrės Svarienės bemaž kasdien fiksuojamas laimikis. „Tu tikriausiai pasisėjusi turi. Ir palaistai karts nuo karto,“ – stebisi jos „Facebook‘o“ draugai.  O Giedrė pripažįsta, kad grybauti traukia kasdien, kartais ir po kelis kartus.

J. Tumo-Vaižganto ir Gedimino gatvių sankryžoje vyksta intensyvūs statybos darbai. Pastatas, kuriame netrukus įsikurs drabužių bei namų apyvokos prekių tinklo „Pepco“ prekybos centras, jau ne tik stovi, bet ir pasipuošė įmonės logotipais. Skelbiama, jog darbui naujame prekybos centre ieškoma darbuotojų. Kada jis atvers duris, domisi „Tauragės žinios“.

Pagramančio regioninis parkas rengia pirmąjį naktinį žygį „Grafo Jono Molio pėdsakais“. Renginio tematika intriguoja istoriniais motyvais bei kviečia pažinti savo kraštą. Žygeiviai lankysis Jocių dvarvietėje, eis kabančiais lieptais, stebės teatralizuotus pasirodymus, priminsiančius dvarininkų gyvenimo istorijas bei aplankys pamirštas, bet dėmesio vertas mitologines vietas. Žygio organizatoriai žada jaukius pasisėdėjimus leidžiantis saulei bei dvaro gaspadinių vaišes po atviru dangumi.

Tradicinės vasaros palydos Tarailiuose šiemet turėtų būti išskirtinės. Organizatoriai žada, kad susirinkusieji išlydėti vasaros tikrai nesigailės: Šlaito gatvės gale, Jūros pakrantėje, rytoj jų lauks ne tik linksmi sporto užsiėmimai mažiems ir dideliems, piešimas kreidelėmis, loterija, bet ir savadarbių plaustų varžybos. Tauragėje to dar nebuvo!

Perestroika, Sąjūdis, pagaliau Baltijos kelias paliko neišdildomų prisiminimų mūsų šeimai. Baltijos kelio 30-mečio proga keletu epizodų iš to laikmečio, šiuolaikiniais terminais kalbant, norisi pasidalinti. Dabar tai būtų paprasta – užfiksavai įvykius išmaniuoju, pasidalinai veidaknygėj su draugais ir be ilgų komentarų... Pakanka, kad veidaknygės draugai nykštį parodytų, ir viskas aišku. Anuomet buvo kur kas sudėtingiau.

„Tauragės žinių“ redakciją pasiekė informacija, jog prieš porą savaičių darbo vietoje tikrintas Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus Kęstučio Komskio blaivumas. Kas apie galimai neblaivų centro vadovą pranešė savivaldybės administracijos direktoriui Modestui Petraičiui, neatskleidžiama. Šis informaciją apie patikrinimą žurnalistams patvirtino bei teigė, jog kitą savaitę šaukiamas neeilinis akcininkų susirinkimas direktoriaus elgesiui įvertinti. K. Komskio likimą spręs visų 4 savivaldybių – Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų ir Pagėgių administracijų vadovai. Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pozicija aiški – neblaivumas darbo vietoje – nekoks pavyzdys visuomenei.

UAB Tauragės šilumos tinklų l. e. p. direktoriaus Audriaus Arcišausko teigimu, vasarą investavusi į biokuro atsargas ir sukaupusi žaliavos rezervą, žiemą bendrovė gali pasidžiaugti gaminanti šilumą, kuri yra viena pigiausių Lietuvoje. Bendrovės tikslas – ir toliau išlaikyti kainą stabilią ir išlikti penketuke tarp didžiųjų Lietuvos šilumos tiekėjų ir ateinantį 2019– 2020 metų šildymo sezoną. A. Arcišausko teigimu, išlaikyti žemą kainą vasaros sezono metu vartotojams sudėtinga dėl nestabilios biokuro kainos ir konkurencijos su didžiųjų Lietuvos miestų šilumos tiekėjais – jų vasaros gamyba siekia UAB Tauragės šilumos tinklų visą metinę gamybą, įmonė yra priklausoma nuo vartotojui patiektos šilumos. Iš ko susideda šilu mos kai na?

Rugpjūčio 23d. oficialiai duris atvers pirmasis Tauragėje kalbų centras. Idėjų kupini mokytojai siūlo tauragiškiams studijuoti net 7 kalbas – nuo populiarių anglų, prancūzų, norvegų iki egzotiškosios japonų. „Esam mokymo influencerės“, – juokiasi Žalgirių gimnazijos ilgametė anglų kalbos mokytoja-ekspertė Janina Pukelienė ir jos buvusi mokinė Paula Mačiulienė. Mat, vedamos aistros mokytis ir mokyti, aplink save jos subūrė jaunų mokytojų kolektyvą bei žinių ištroškusių studentų būrį. Kalbų centras dar tik bus atidarytas, o mokinių grupės jau beveik užpildytos.

Isaiah Collier – saksofonininkas, kompozitorius ir aktyvistas, gimęs ir užaugęs Čikagos pietuose, nuo pat ankstyvos vaikystės apsuptas muzikos. Šeimoje, kartu su broliais, muzikuodavo ir jo tėvai. Čikagos džiazo instituto alumnas, ten mokęsis iš Antonio Hart, Ernest Dawkins, Bennie Maupin, James Perkins ir Bobby Watson, bendradarbiavo su Čikagos muzikos legendomis Willie Pickens, Dee Alexander, Maggie Brown, Robert Irving III, Charles Heath IV bei dalijosi scena su Rene Marie, James Carter, Chance the Rapper, Stefon Harris ir daugybe kitų žinomų atlikėjų.

Po itin lietingo trečiadienio likusią savaitės dalį mėgausimės labai maloniais orais. Nuo ketvirtadienio iki šios savaitės pabaigos temperatūra Lietuvoje kasdien kils vis aukščiau, krituliai nesilankys, lepins saulė.

Vytauto ir Editos Bamšų sodybą žino, ko gero, kiekvienas tauragiškis. Ir ne tik tauragiškis – joje neretai apsistoja ir užsieniečiai, keliaujantys po mūsų šalį, ir jų vis daugiau. Booking.com 8,8 balo vertinamą sodybą renkasi tie, kas mėgsta ramų poilsį nuostabiame gamtos kampelyje. Neretai čia rengiamos ir įvairiausios šventės. Savų „gerbėjų“ ratą jau turi ir nauji šios kaimo turizmo sodybos gyventojai – kilmingi žirgai.

Savivaldybėje – permainos. Kai kurie specialistai palieka pareigas, priimami nauji, o kai kurių dar ieškoma. Didžiausia naujiena – kad išeiti iš darbo apsisprendė Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Gaižauskienė, kurios parengti projektai yra papuošę daugelį Tauragės vietų.

Plynosios aukštapelkės pažintinis takas šiuo metu uždarytas, nes atliekami remonto darbai. Sulaukus daug nusiskundimų dėl sulūžusių pažintinio kelio lentų, buvo nutarta skirti papildomų lėšų remontui. Jau lapkričio 1 d. planuojama baigti darbus, tad lankytojai ir vėl galės aplankyti išskirtinio grožio vietovę.

Vis labiau įsibėgėjant grybavimo sezonui, gydytojai toksikologai primena, kad rinkti ir valgyti galima tik labai gerai pažįstamus grybus: baravykus, lepšius, ūmėdes, kazlėkus, raudonikius, voveraites ir pan. Išplėsti savo renkamų grybų sąrašą, eksperimentuoti naujais skoniais tikrai nepatartina. Ar žinote, kaip atpažinti apsinuodijimą grybais? Ką tokiu atveju daryti?