2020 Gegužės 30 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Įkurti Kalbų centrą paskatino aistra mokyti

  • Įkelta: 2019-08-22

Aurelijos Bacevičienės nuotrauka

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Rugpjūčio 23d. oficialiai duris atvers pirmasis Tauragėje kalbų centras. Idėjų kupini mokytojai siūlo tauragiškiams studijuoti net 7 kalbas – nuo populiarių anglų, prancūzų, norvegų iki egzotiškosios japonų. „Esam mokymo influencerės“, – juokiasi Žalgirių gimnazijos ilgametė anglų kalbos mokytoja-ekspertė Janina Pukelienė ir jos buvusi mokinė Paula Mačiulienė. Mat, vedamos aistros mokytis ir mokyti, aplink save jos subūrė jaunų mokytojų kolektyvą bei žinių ištroškusių studentų būrį. Kalbų centras dar tik bus atidarytas, o mokinių grupės jau beveik užpildytos.

Jei laimėčiau milijoną

Paklaustos, kaip gimė idėja Tauragėje įsteigti kalbų centrą, Janina ir Paula sutartinai sako, kad iš anksto to neplanavo – viskas susidėliojo po truputį, natūraliai.

– Tą sėklą mintyse aš nešiojausi jau seniai. Svajodavau: jeigu laimėčiau milijoną, įkurčiau Tauragėje mokyklą gabiems vaikams.  Bet kai kažko labai nori, nė milijono nereikia, – šypsosi Janina.

Pasak jos, svarbiausia sąlyga sėkmei – norėti įgyvendinti idėją. Moterys pripažįsta, jog mokymas ir kalbos yra jų pomėgis bei aistra. Janina jau 20 metų kremta mokytojos duoną, yra įgijusi ekspertės kvalifikaciją, o šiuo metu dirba Žalgirių gimnazijoje. Paula – jos mokinė, dabar dėstanti anglų ir prancūzų kalbas.

– Janina buvo mano anglų kalbos mokytoja M. Mažvydo pagrindinėje mokykloje (dabar M. Mažvydo progimnazija) nuo 5 klasės. Dabar aš ją pradėjau mokyti prancūzų kalbos. Mano galvoje, dar besimokant universitete (Paula studijavo anglų ir prancūzų lingvistiką bei gretutines pedagogikos studijas Vilniaus universitete, – red. past.), kirbėjo mintis: jei grįšiu į Tauragę, įkursiu kalbų centrą. O Janina buvo pirmoji mano mokinė, kuri užsinorėjo mokytis prancūzų kalbos. Ir jau per pirmąją pamoką ėmėm kalbėtis, galbūt būtų įdomu kažką padaryti, taip ir pradėjom, – sakė Paula, pridūrusi, kad jei ne ryšys su Janina, vargu ar apskritai būtų apsisprendusi tapti mokytoja.

Moterys sako dirbančios bendromis jėgomis, pasitariančios, pasidalijančios patirtimi. Domisi naujausiais mokymo metodais, tyrimais ir psichologiškai viena kitą palaiko, kas, anot Janinos, irgi yra labai svarbu.

Kalbų centras įsikūręs Bažnyčių g. 3 numeriu pažymėtame name, antrajame aukšte. Patalpos be galo jaukios, šviesios, pro langą matyti Švč. Trejybės bažnyčia. Gerą aurą sustiprina ir tai, kad kadaise šiame name jau buvo mokytojų namai, sako Janina. Mokytojos pasakoja, jog jau išsinuomojo ir pirmąjį pastato aukštą, kur planuojama įkurdinti administratorę ir dar vieną didelę klasę. Klasių sienas puošia autentiški suvenyrai iš užsienio šalių, lentynose rikiuojasi įvairių kalbų žodynai.

Mokytis – madinga

Įvairių kalbų pamokos vyksta jau nuo birželio mėnesio, o kaip įmonė Kalbų centras veiklą pradeda nuo ateinančio penktadienio. Šiuo metu siūloma mokytis 7 kalbų: japonų, anglų, prancūzų, rusų, vokiečių, norvegų ir, žinoma, gilinti lietuvių kalbos žinias. Ieškoma ir ispanų kalbos mokytojo. O kas gi yra tokio plataus kalbų spektro mokytojai? Janina džiaugiasi, jog tai – ir buvę jos mokiniai. Štai, pavyzdžiui, japonų kalbos mokytojas-entuziastas Saulius studijuoja Vilniaus universitete, tačiau mielai savanoriškais pagrindais atvyksta vesti pamokų į Tauragę. Norvegų kalbos mokytojų yra dvi, Asta ir Paulina, abi gyvenusios Norvegijoje, Paulina studijuoja Kaune skandinavistiką. Rusų kalbos mokytoja dirba Irina Gomienė (Žalgirių gimnazija), lietuvių kalbos mokytoja – Aristolda Jasevičiūtė (Žalgirių gimnazija), ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogė – Vaida Pranskaitienė, dirba ir patyrusi vokiečių kalbos mokytoja Edita Kvietkutė.

– Turim ir patyrusių mokytojų, prieš kuriuos lenkiu galvą, ir nuostabių jaunų energingų žmonių, kurie nori išbandyti save būtent tame vaidmenyje. Ir labai džiugu, kad nebijo, kad nori išbandyti save kaip mokytojai. Mes jaučiamės tokios šiek tiek kaip influencerės, kad įtakojam žmones būti mokytojais. Tai labai smagu, nes mokytis tampa madinga. Todėl, kad mokėti ne vieną ir ne dvi kalbas yra labai naudinga. Žmonės pajunta naudą išvažiavę į užsienį – kaip jie laisvai gali susikalbėti, jeigu net susikalbėti taip greitai neina, tiesiog kitaip orientuojasi aplinkoje, – teigia Janina.  

Eglės Červinskaitės nuotrauka

Negabių nebūna

Motyvų mokytis kalbų, anot Janinos, esama įvairių. Pavyzdžiui, su emigravusiais anūkais sunkiai besusikalbantys seneliai ateina gilinti žinių, papildomai kalbų po pamokų mokosi moksleiviai. Kalbų centre pamokos vyksta grupėmis arba individualiai. Jauniausiam mokiniui – ketveri, vyriausiam – per 60. Siūlomi kursai ir įmonių kolektyvams, nuo rudens kalbų būreliai vaikams, o vasarą, kad neužsimirštų, pamokėles lankė būsimi pirmokai.

– Vyresni žmonės ateina tiesiog ir sako – aš noriu kažko naujo išmokti. Motyvacija būna visokia. Kitiems tiesiog smagu, jie noriai ruošiasi pamokoms. O kaip užsiveda, kai jau matyti rezultatas! Štai, merginos vakar sako – perskaitėm tekstus, viską supratom, nė žodyno nereikėjo. O pradėjo mokytis prieš mėnesį! Daug džiaugsmo žmonėms suteikia įgyti nauji įgūdžiai. Tad jeigu mes per mėnesį sugebam padaryti tokį stebuklą... Bet vėlgi, žmonės yra stebuklingi, jie nori mokytis, – džiaugiasi Paula.

Ilgametę patirtį turinti mokytoja akcentuoja: mokantis be galo svarbi motyvacija, nuo to priklauso, kiek žinių įsisavinama. Ir čia pirmuoju smuiku groja mokytojas – jis turi pajusti, kaip tą motyvaciją „įpūsti“, nes kiekvienas žmogus individualus.

– Nėra žmonių, negabių kalboms, – sako Janina. – Tiesiog reikia atrasti, kas kiekvieną žmogų motyvuoja, tą „wow“ momentą pamokoje, suteikiantį mokymosi džiaugsmą. Daugiau džiaugiamės pamokose, daugiau juokiamės, stengiamės mokymosi medžiagą perteikti žaidybine forma. Ir ypač mažyliai – jiems čia smagu, jie nenori išeiti.

Ruošia egzaminams

Janina teigia, jog mokymai vyksta įvairiomis apimtimis ir „gyliu“. Nuo kasdienybę mokymusi norinčių praskaidrinti senjorų, mažučių mokyklai besiruošiančių vaikų – iki gimnazistų, rimtai nusiteikusių studijuoti kalbas, besirengiančių IELTS egzaminui ar siekiančių medicinos, žurnalistikos ar net aviacijos anglų k. žinių. Pamokos vyksta grupėmis po 6–12 mokinių, taip pat ir individualiai. Visgi didelę darbo dalį mokiniai turi atlikti namuose, ruošdami namų darbus. Kursų trukmę žmonės taip pat renkasi individuliai, vienam reikia daugiau pamokų, kitam – mažiau. Paprastai pamokos grupėse vyksta du kartus per savaitę, po 1,5 valandos. Pamokų kainos, anot mokytojų, tauragiškiams tikrai prieinamos, derinamos individualiai.

Paula teigia, kad kalbų pamokos vyksta ir nuotoliniu būdu – „Skype“, „Messenger“ ir kitomis programėlėmis, kurias pasirenka mokiniai. Šiuo būdu besimokantys – kituose miestuose, net užsienyje gyvenantys tauragiškiai. Tokio kalbų centro nėra artimiausiuose rajonuose, todėl mokymosi galimybėmis domisi ir kitų miestų gyventojai.

Paklausta, ką mano apie reklamas internete, kur žadama užsienio kalbos išmokyti per dvi savaites, Janina šypteli. Pasak jos, stebuklų, kaip ir kitose srityse, nebūna. Per porą savaičių realu išmokti pasakyti keletą sakinių, prisistatyti, pasiklausti kelio. Mokytoja nesiėmė vertinti tokiuose kursuose taikomų metodų, tik akcentavo, jog norint išmokti sklandžiai kalbėti užsienio kalba labai svarbu bendravimas pamokoje. Todėl Kalbų centro užsiėmimo metu didelė dalis mokymosi vyksta poromis, komandomis, bendraujant gyvai.

Rugpjūčio 23 d. nuo 11 iki 15 val. kalbų centre – atvirų durų diena. Visi besidomintieji kalbomis gali ateiti, susipažinti su mokytojais, paklausti rūpimų dalykų. Nors susidomėjimas pamokomis didžiulis, mokytojos teigia, jog vietų dar tikrai yra.

Isaiah Collier – saksofonininkas, kompozitorius ir aktyvistas, gimęs ir užaugęs Čikagos pietuose, nuo pat ankstyvos vaikystės apsuptas muzikos. Šeimoje, kartu su broliais, muzikuodavo ir jo tėvai. Čikagos džiazo instituto alumnas, ten mokęsis iš Antonio Hart, Ernest Dawkins, Bennie Maupin, James Perkins ir Bobby Watson, bendradarbiavo su Čikagos muzikos legendomis Willie Pickens, Dee Alexander, Maggie Brown, Robert Irving III, Charles Heath IV bei dalijosi scena su Rene Marie, James Carter, Chance the Rapper, Stefon Harris ir daugybe kitų žinomų atlikėjų.

Po itin lietingo trečiadienio likusią savaitės dalį mėgausimės labai maloniais orais. Nuo ketvirtadienio iki šios savaitės pabaigos temperatūra Lietuvoje kasdien kils vis aukščiau, krituliai nesilankys, lepins saulė.

Vytauto ir Editos Bamšų sodybą žino, ko gero, kiekvienas tauragiškis. Ir ne tik tauragiškis – joje neretai apsistoja ir užsieniečiai, keliaujantys po mūsų šalį, ir jų vis daugiau. Booking.com 8,8 balo vertinamą sodybą renkasi tie, kas mėgsta ramų poilsį nuostabiame gamtos kampelyje. Neretai čia rengiamos ir įvairiausios šventės. Savų „gerbėjų“ ratą jau turi ir nauji šios kaimo turizmo sodybos gyventojai – kilmingi žirgai.

Savivaldybėje – permainos. Kai kurie specialistai palieka pareigas, priimami nauji, o kai kurių dar ieškoma. Didžiausia naujiena – kad išeiti iš darbo apsisprendė Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Gaižauskienė, kurios parengti projektai yra papuošę daugelį Tauragės vietų.

Plynosios aukštapelkės pažintinis takas šiuo metu uždarytas, nes atliekami remonto darbai. Sulaukus daug nusiskundimų dėl sulūžusių pažintinio kelio lentų, buvo nutarta skirti papildomų lėšų remontui. Jau lapkričio 1 d. planuojama baigti darbus, tad lankytojai ir vėl galės aplankyti išskirtinio grožio vietovę.