2020 Rugsėjo 20 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Įkurti Kalbų centrą paskatino aistra mokyti

  • Įkelta: 2019-08-22

Aurelijos Bacevičienės nuotrauka

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Rugpjūčio 23d. oficialiai duris atvers pirmasis Tauragėje kalbų centras. Idėjų kupini mokytojai siūlo tauragiškiams studijuoti net 7 kalbas – nuo populiarių anglų, prancūzų, norvegų iki egzotiškosios japonų. „Esam mokymo influencerės“, – juokiasi Žalgirių gimnazijos ilgametė anglų kalbos mokytoja-ekspertė Janina Pukelienė ir jos buvusi mokinė Paula Mačiulienė. Mat, vedamos aistros mokytis ir mokyti, aplink save jos subūrė jaunų mokytojų kolektyvą bei žinių ištroškusių studentų būrį. Kalbų centras dar tik bus atidarytas, o mokinių grupės jau beveik užpildytos.

Jei laimėčiau milijoną

Paklaustos, kaip gimė idėja Tauragėje įsteigti kalbų centrą, Janina ir Paula sutartinai sako, kad iš anksto to neplanavo – viskas susidėliojo po truputį, natūraliai.

– Tą sėklą mintyse aš nešiojausi jau seniai. Svajodavau: jeigu laimėčiau milijoną, įkurčiau Tauragėje mokyklą gabiems vaikams.  Bet kai kažko labai nori, nė milijono nereikia, – šypsosi Janina.

Pasak jos, svarbiausia sąlyga sėkmei – norėti įgyvendinti idėją. Moterys pripažįsta, jog mokymas ir kalbos yra jų pomėgis bei aistra. Janina jau 20 metų kremta mokytojos duoną, yra įgijusi ekspertės kvalifikaciją, o šiuo metu dirba Žalgirių gimnazijoje. Paula – jos mokinė, dabar dėstanti anglų ir prancūzų kalbas.

– Janina buvo mano anglų kalbos mokytoja M. Mažvydo pagrindinėje mokykloje (dabar M. Mažvydo progimnazija) nuo 5 klasės. Dabar aš ją pradėjau mokyti prancūzų kalbos. Mano galvoje, dar besimokant universitete (Paula studijavo anglų ir prancūzų lingvistiką bei gretutines pedagogikos studijas Vilniaus universitete, – red. past.), kirbėjo mintis: jei grįšiu į Tauragę, įkursiu kalbų centrą. O Janina buvo pirmoji mano mokinė, kuri užsinorėjo mokytis prancūzų kalbos. Ir jau per pirmąją pamoką ėmėm kalbėtis, galbūt būtų įdomu kažką padaryti, taip ir pradėjom, – sakė Paula, pridūrusi, kad jei ne ryšys su Janina, vargu ar apskritai būtų apsisprendusi tapti mokytoja.

Moterys sako dirbančios bendromis jėgomis, pasitariančios, pasidalijančios patirtimi. Domisi naujausiais mokymo metodais, tyrimais ir psichologiškai viena kitą palaiko, kas, anot Janinos, irgi yra labai svarbu.

Kalbų centras įsikūręs Bažnyčių g. 3 numeriu pažymėtame name, antrajame aukšte. Patalpos be galo jaukios, šviesios, pro langą matyti Švč. Trejybės bažnyčia. Gerą aurą sustiprina ir tai, kad kadaise šiame name jau buvo mokytojų namai, sako Janina. Mokytojos pasakoja, jog jau išsinuomojo ir pirmąjį pastato aukštą, kur planuojama įkurdinti administratorę ir dar vieną didelę klasę. Klasių sienas puošia autentiški suvenyrai iš užsienio šalių, lentynose rikiuojasi įvairių kalbų žodynai.

Mokytis – madinga

Įvairių kalbų pamokos vyksta jau nuo birželio mėnesio, o kaip įmonė Kalbų centras veiklą pradeda nuo ateinančio penktadienio. Šiuo metu siūloma mokytis 7 kalbų: japonų, anglų, prancūzų, rusų, vokiečių, norvegų ir, žinoma, gilinti lietuvių kalbos žinias. Ieškoma ir ispanų kalbos mokytojo. O kas gi yra tokio plataus kalbų spektro mokytojai? Janina džiaugiasi, jog tai – ir buvę jos mokiniai. Štai, pavyzdžiui, japonų kalbos mokytojas-entuziastas Saulius studijuoja Vilniaus universitete, tačiau mielai savanoriškais pagrindais atvyksta vesti pamokų į Tauragę. Norvegų kalbos mokytojų yra dvi, Asta ir Paulina, abi gyvenusios Norvegijoje, Paulina studijuoja Kaune skandinavistiką. Rusų kalbos mokytoja dirba Irina Gomienė (Žalgirių gimnazija), lietuvių kalbos mokytoja – Aristolda Jasevičiūtė (Žalgirių gimnazija), ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogė – Vaida Pranskaitienė, dirba ir patyrusi vokiečių kalbos mokytoja Edita Kvietkutė.

– Turim ir patyrusių mokytojų, prieš kuriuos lenkiu galvą, ir nuostabių jaunų energingų žmonių, kurie nori išbandyti save būtent tame vaidmenyje. Ir labai džiugu, kad nebijo, kad nori išbandyti save kaip mokytojai. Mes jaučiamės tokios šiek tiek kaip influencerės, kad įtakojam žmones būti mokytojais. Tai labai smagu, nes mokytis tampa madinga. Todėl, kad mokėti ne vieną ir ne dvi kalbas yra labai naudinga. Žmonės pajunta naudą išvažiavę į užsienį – kaip jie laisvai gali susikalbėti, jeigu net susikalbėti taip greitai neina, tiesiog kitaip orientuojasi aplinkoje, – teigia Janina.  

Eglės Červinskaitės nuotrauka

Negabių nebūna

Motyvų mokytis kalbų, anot Janinos, esama įvairių. Pavyzdžiui, su emigravusiais anūkais sunkiai besusikalbantys seneliai ateina gilinti žinių, papildomai kalbų po pamokų mokosi moksleiviai. Kalbų centre pamokos vyksta grupėmis arba individualiai. Jauniausiam mokiniui – ketveri, vyriausiam – per 60. Siūlomi kursai ir įmonių kolektyvams, nuo rudens kalbų būreliai vaikams, o vasarą, kad neužsimirštų, pamokėles lankė būsimi pirmokai.

– Vyresni žmonės ateina tiesiog ir sako – aš noriu kažko naujo išmokti. Motyvacija būna visokia. Kitiems tiesiog smagu, jie noriai ruošiasi pamokoms. O kaip užsiveda, kai jau matyti rezultatas! Štai, merginos vakar sako – perskaitėm tekstus, viską supratom, nė žodyno nereikėjo. O pradėjo mokytis prieš mėnesį! Daug džiaugsmo žmonėms suteikia įgyti nauji įgūdžiai. Tad jeigu mes per mėnesį sugebam padaryti tokį stebuklą... Bet vėlgi, žmonės yra stebuklingi, jie nori mokytis, – džiaugiasi Paula.

Ilgametę patirtį turinti mokytoja akcentuoja: mokantis be galo svarbi motyvacija, nuo to priklauso, kiek žinių įsisavinama. Ir čia pirmuoju smuiku groja mokytojas – jis turi pajusti, kaip tą motyvaciją „įpūsti“, nes kiekvienas žmogus individualus.

– Nėra žmonių, negabių kalboms, – sako Janina. – Tiesiog reikia atrasti, kas kiekvieną žmogų motyvuoja, tą „wow“ momentą pamokoje, suteikiantį mokymosi džiaugsmą. Daugiau džiaugiamės pamokose, daugiau juokiamės, stengiamės mokymosi medžiagą perteikti žaidybine forma. Ir ypač mažyliai – jiems čia smagu, jie nenori išeiti.

Ruošia egzaminams

Janina teigia, jog mokymai vyksta įvairiomis apimtimis ir „gyliu“. Nuo kasdienybę mokymusi norinčių praskaidrinti senjorų, mažučių mokyklai besiruošiančių vaikų – iki gimnazistų, rimtai nusiteikusių studijuoti kalbas, besirengiančių IELTS egzaminui ar siekiančių medicinos, žurnalistikos ar net aviacijos anglų k. žinių. Pamokos vyksta grupėmis po 6–12 mokinių, taip pat ir individualiai. Visgi didelę darbo dalį mokiniai turi atlikti namuose, ruošdami namų darbus. Kursų trukmę žmonės taip pat renkasi individuliai, vienam reikia daugiau pamokų, kitam – mažiau. Paprastai pamokos grupėse vyksta du kartus per savaitę, po 1,5 valandos. Pamokų kainos, anot mokytojų, tauragiškiams tikrai prieinamos, derinamos individualiai.

Paula teigia, kad kalbų pamokos vyksta ir nuotoliniu būdu – „Skype“, „Messenger“ ir kitomis programėlėmis, kurias pasirenka mokiniai. Šiuo būdu besimokantys – kituose miestuose, net užsienyje gyvenantys tauragiškiai. Tokio kalbų centro nėra artimiausiuose rajonuose, todėl mokymosi galimybėmis domisi ir kitų miestų gyventojai.

Paklausta, ką mano apie reklamas internete, kur žadama užsienio kalbos išmokyti per dvi savaites, Janina šypteli. Pasak jos, stebuklų, kaip ir kitose srityse, nebūna. Per porą savaičių realu išmokti pasakyti keletą sakinių, prisistatyti, pasiklausti kelio. Mokytoja nesiėmė vertinti tokiuose kursuose taikomų metodų, tik akcentavo, jog norint išmokti sklandžiai kalbėti užsienio kalba labai svarbu bendravimas pamokoje. Todėl Kalbų centro užsiėmimo metu didelė dalis mokymosi vyksta poromis, komandomis, bendraujant gyvai.

Rugpjūčio 23 d. nuo 11 iki 15 val. kalbų centre – atvirų durų diena. Visi besidomintieji kalbomis gali ateiti, susipažinti su mokytojais, paklausti rūpimų dalykų. Nors susidomėjimas pamokomis didžiulis, mokytojos teigia, jog vietų dar tikrai yra.

Isaiah Collier – saksofonininkas, kompozitorius ir aktyvistas, gimęs ir užaugęs Čikagos pietuose, nuo pat ankstyvos vaikystės apsuptas muzikos. Šeimoje, kartu su broliais, muzikuodavo ir jo tėvai. Čikagos džiazo instituto alumnas, ten mokęsis iš Antonio Hart, Ernest Dawkins, Bennie Maupin, James Perkins ir Bobby Watson, bendradarbiavo su Čikagos muzikos legendomis Willie Pickens, Dee Alexander, Maggie Brown, Robert Irving III, Charles Heath IV bei dalijosi scena su Rene Marie, James Carter, Chance the Rapper, Stefon Harris ir daugybe kitų žinomų atlikėjų.

Po itin lietingo trečiadienio likusią savaitės dalį mėgausimės labai maloniais orais. Nuo ketvirtadienio iki šios savaitės pabaigos temperatūra Lietuvoje kasdien kils vis aukščiau, krituliai nesilankys, lepins saulė.

Vytauto ir Editos Bamšų sodybą žino, ko gero, kiekvienas tauragiškis. Ir ne tik tauragiškis – joje neretai apsistoja ir užsieniečiai, keliaujantys po mūsų šalį, ir jų vis daugiau. Booking.com 8,8 balo vertinamą sodybą renkasi tie, kas mėgsta ramų poilsį nuostabiame gamtos kampelyje. Neretai čia rengiamos ir įvairiausios šventės. Savų „gerbėjų“ ratą jau turi ir nauji šios kaimo turizmo sodybos gyventojai – kilmingi žirgai.

Savivaldybėje – permainos. Kai kurie specialistai palieka pareigas, priimami nauji, o kai kurių dar ieškoma. Didžiausia naujiena – kad išeiti iš darbo apsisprendė Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Gaižauskienė, kurios parengti projektai yra papuošę daugelį Tauragės vietų.

Plynosios aukštapelkės pažintinis takas šiuo metu uždarytas, nes atliekami remonto darbai. Sulaukus daug nusiskundimų dėl sulūžusių pažintinio kelio lentų, buvo nutarta skirti papildomų lėšų remontui. Jau lapkričio 1 d. planuojama baigti darbus, tad lankytojai ir vėl galės aplankyti išskirtinio grožio vietovę.

Vis labiau įsibėgėjant grybavimo sezonui, gydytojai toksikologai primena, kad rinkti ir valgyti galima tik labai gerai pažįstamus grybus: baravykus, lepšius, ūmėdes, kazlėkus, raudonikius, voveraites ir pan. Išplėsti savo renkamų grybų sąrašą, eksperimentuoti naujais skoniais tikrai nepatartina. Ar žinote, kaip atpažinti apsinuodijimą grybais? Ką tokiu atveju daryti?

Pastarosiomis savaitėmis Lietuvą sukrėtė net du įvykiai, kai socialiai jautrios visuomenės grupės kaimynystė sukėlė gyventojų pasipiktinimą. Žiežmarių ir Biržų gyventojai, pasipriešinę neįgaliųjų ir vaikų kaimynystei, į diskusijas įtraukė visą Lietuvą. Tokie pat grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyvena ir padedami personalo savo buitimi rūpinasi psichinę negalią turintys žmonės, Tauragėje, Marių gatvėje įkurti pernai gegužę. Taigi jų kaimynai jau iš patirties gali pasakyti, ar iš tiesų gyventi šalia neįgaliųjų nesaugu. „Tauragės žinios“ pakalbinti Marių gatvės gyventojai kraipo pečiais nesuprasdami, iš kur toks nusistatymas prieš neįgaliuosius, ir teigia kaimynais besidžiaugią.

Šiandien minima Pasaulinė fotografijos diena. Sveikiname visus fotografuojančius! Nors ji minima dar tik keletą metų, fotografijai jau beveik 200 metų. Pirma nuotrauka užfiksuota 1822 metais. Fotografija mūsų gyvenime yra kasdieninis ir labai svarbus reiškinys – fotografuodami ir fiksuojame įvykius ir išreiškiame save. Tauragėje fotografija visada buvo „aukštumoje“: fotografų čia daug, fotografijų parodos dažnos, rengiami netgi festivaliai. Rugpjūčio 19-ąją, minint Pasaulinę fotografijos dieną, keli fotografai papasakojo, ką jiems reiškia fotografija, kokiomis savybėmis turi pasižymėti geras fotografas ir koks yra jų pačių svajonių kadras.

Šiais metais atidarytas fontanas Atgimimo aikštėje suburia tauragiškius nuotaikingoms pramogoms, o karštą vasaros dieną jo skleidžiama vėsa maloniai atgaivina. Prie fontano įrengta informacinė lenta skelbia apie muzikinių kompozicijų darbo valandas bei primena saugaus elgesio taisykles, kad miesto turtas nenukentėtų ir sklandžiai džiugintų tauragiškius.  

Naujos rugpjūčio savaitės pradžia šalyje prasidės įspūdinga šiluma ir neramiomis orų sąlygomis. Pirmadieniui persiritus į antrą pusę pietiniai ir rytiniai šalies rajonai sulauks smarkesnių kritulių, stipresnio vėjo, perkūnijos, kurie tikėtina, labiausiai sustiprės iš pirmadienio į antradienį. Likusiomis savaitės dienomis kritulių bus vis mažiau, šilumai kiek atslūgus ji vėl sugrįš antroje savaitės pusėje.

Tauragiškiai pasijuto lyg sostinėje – muziejininkai griebėsi išskirtinių idėjų ir į Pilį atpūtė modernaus meno gūsį. Dar remontuojamos Pilies kampeliai ir užkaboriai tapo vieta šiurpokoms audiovizualinių menų instaliacijoms, scenoje skambėjo alternatyvi muzika, vyko „stogą raunantys“ performansai, o sutemus kiemelio erdvės nušvito dar nematytomis spalvomis. Visa tai – pirmą kartą Tauragėje surengtame audiovizualinių menų festivalyje KVADRATU. Ar pavyko Tauragei išeiti iš savo kvadrato?

Tauragės rajone jau netrukus bus įrengtas dar vienas kolumbariumas, šį kartą – Dunokų kapinėse. Pirmąsias dvi sekcijas ketinama pastatyti dar iki lapkričio 1-osios.

Bijotai – unikali vieta visai netoli nuo Tauragės. Bijotų dvaro sodyba prie garsiųjų Dionizo Poškos Baublių, kažkada buvusi apleista, dabar puikiai sutvarkyta. Nuostabi aplinka ir unikali šios vietos aura prašosi renginių ir veiksmo. Ir jie jau vyksta – šiemet pirmąkart surengtas muzikos ir poezijos festivalis „Svečiuose pas Dionizą“. Festivalio organizatorius Valdas Latoža sako jo programoje norįs matyti „kultūrinį viduriuką, subalansuotą plačiajai auditorijai“.

Kur pažvelgsi – visur žydi. Tauragiškiai išties gali didžiuotis savo miestu, vasarą pražystančiu įvairiaspalviais gėlių žiedais. Kad žaluma džiugintų akį, rūpinasi ne tik miesto seniūnijos, bet ir kai kurių įstaigų darbuotojai. Antai vešlias, žiedais apsipylusias hortenzijas prie Kultūros rūmų prižiūri patys darbuotojai – valytojos ir kiemsargis.

Ūkininkai žemės ūkio technikos, kitų ūkiui reikalingų prekių dažniausiai ieško „Lytagros“ parduotuvėje, įsikūrusioje netoli „Regitros“, Verslininkų gatvėje. Tačiau taip bus jau neilgai – šalia tarptautinio kelio Tauragė–Kaliningradas AB „Lytagra“ įsigijo sklypą. Jame žemės ūkio technika ir kitomis ūkio prekėmis prekiaujanti bendrovė statys parduotuvę, į kurią perkels savo padalinį iš senųjų patalpų.

Antroje savaitės pusėje temperatūra Lietuvoje kasdien kils vis aukščiau. Savaitgalis numatomas ganėtinai gražus ir vasariškai šiltas.

Lietuvos katalikai rytoj, ketvirtadienį švenčia Žolinę, kitaip dar vadinamą Švenčiausiosios Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Šventinę Žolinių dieną galėsime pasidžiaugti Pagramantyje, Dauglaukyje rengiamomis šventėmis, juo labiau, kad orai žada būti saulėti, šiluma sieks 24 laipsnius.

Naujausiame numeryje: Kitą penktadienį oficialiai duris atveria pirmasis Tauragėje kalbų centras. Idėjų kupini mokytojai siūlo tauragiškiams studijuoti net 7 kalbas – nuo populiarių norvegų, anglų, prancūzų iki egzotiškosios japonų. „Esam mokymo influencerės“, – juokiasi Žalgirių gimnazijos ilgametė anglų kalbos mokytoja-ekspertė Janina Pukelienė ir jos kolegė Paula Mačiulienė. Mat, vedamos aistros mokytis ir mokyti, aplink save jos subūrė jaunų mokytojų kolektyvą bei žinių ištroškusių studentų būrį. Kalbų centras dar tik bus atidarytas, o mokinių grupės jau beveik užpildytos.

Tauragės rajono savivaldybės taryba priėmė vieningą sprendimą Agnei Nainytei, gyvenančiai Roterdame, Olandijoje, suteikti Tauragės rajono garbės ambasadoriaus vardą. Tai jau 16-oji ambasadorė, kuri garsins Tauragės vardą ir dalinsis savo patirtimi bei ryšiais, prisidėdama prie projektų, naudingų gimtajam miestui.

Tauragės rajono savivaldybė – viena pirmaujančių savivaldybių renovuojant daugiabučius namus. Šiemet mūsų mieste jau renovuota 10 objektų. Iš 60 savivaldybių Tauragę lenkia tik Kaunas (šiemet renovuota 14 objektų) ir Zarasai (13). Palaipsniui realybe virsta ir naujoji koncepcija – kvartalinė renovacija. Tauragėje bus renovuoti trys kvartalai: Centro, Žalgirių ir Tauragės dvaro. Iš viso pagal patvirtintas tris kvartalinės renovacijos programas numatyta atnaujinti 85 daugiabučius namus. Centro kvartale darbai jau verda.

Kai dirbi mėgstamą darbą, o tai darai su užsidegimu, tuomet aplanko ir sėkmė, ir įvertinimas. Tuo įsitikino Lina Juodelė, prieš 8 metus karjerą pradėjusi kaip „Tele2“ pardavimų vadybininkė ir jau išbandžiusi ne tik salono, bet ir skirtingų didžiųjų šalies regionų vadovės pareigas.

Antradienį nuo 11 val. iki 14 val. vyksta prevencinis gyventojų daiktų žymėjimas. Visi norintys paženklinti savo daiktus dar gali suskubti atvykti į Atgimimo aikštę (prie fontano). Policijos pareigūnės atvykusius žmones informavo apie turto apsaugą.

Verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Rugsėjį susirinkę seniausios rajono mokyklos – Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai savo mokyklą išvys gerokai pasikeitusią ir vis dar besikeičiančią ne tik išore, bet ir vidumi. Ar renovacija netrukdys ugdymo procesui? Progimnazijos vadovas tikina, kad tikrai ne.

Savaitgalį Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis su žmona Monika sulaukė gandrų – jiems gimė dukrelė. Tai jau trečiasis vaikas Jaručių šeimoje. Beje, gimtadienį L. Jarutis su dukrele Izabele galės minėti kartu. Ji pasaulį išvydo rugpjūčio 11-tąją, o pats tėtis gimimo dieną švenčia rugpjūčio 10-tą dieną.