2020 Balandžio 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Gyvūnus išnaudojantiems cirkams Tauragę teks aplenkti

  • Įkelta: 2019-08-23
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Jau visai netrukus, kitą antradienį, į Tauragę ketina atvykti cirkas iš Ukrainos. Įsikurs jis „Šaltinio“ progimnazijos stadione. Tačiau tokios pasipiktinimo bangos, kaip pavasarį mieste viešėjęs cirkas iš Čekijos, jis tikrai nesulauks – mat gyvūnų jame nebus. Tauragės rajono mero Dovydo Kaminsko nuomone, cirkai su gyvūnais apskritai turėtų aplenkti Tauragę – tokį sprendimą ketinama priimti jau netrukus.   

Gyvūnai cirkuose seniai kelia aistras visame pasaulyje. Ne išimtis  – ir Tauragė. Dar gegužę, kai Tauragėje gastroliavo Čekijos cirkas, viešoje erdvėje mirgėte mirgėjo pasipiktinimo kupini komentarai dėl cirko su gyvūnais etiškumo, raginę tauragiškius boikotuoti šį renginį – neiti į šio cirko pasirodymus ir tokiu būdu protestuoti prieš laukinių gyvūnų išnaudojimą. Ypač gyvūnus teisių gynėjus tada papiktino graudus gatvėmis vedžiojamo dramblio vaizdas. Net ir išvažiavus cirkui tada ilgai nerimo aistros dėl gyvūnų išnaudojimo.

„Tauragės žinias“ pasiekė informacija, kad į Tauragę ketina atvykti ukrainiečių cirkas „MAK“. Jį atvešiančios renginių organizavimo įmonės UAB „Tigris“ darbuotojas Rimantas Ašmontas papasakojo taręsis dėl vietos cirko palapinei M. Mažvydo progimnazijos stadione, tačiau nebuvo priimti – esą dėl nebaigtų mokyklos renovacijos.

– Tada kreipėmės į „Šaltinio“ progimnaziją, tačiau buvome priimti tik garantavę, jog šis cirkas – be laukinių gyvūnų, visas jo pasirodymas paremtas numeriais, kuriuos atlieka žmonės: klounai, akrobatai, magija, daug kitokių numerių, – pasakojo R. Ašmontas.

Ar tai reiškia, kad cirkai su gyvūnais mūsų mieste nebepageidaujami? Galbūt savivaldybė yra priėmusi tokį sprendimą?

Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas „Tauragės žinioms“ atsakė, kad tokio sprendimo dar nėra, tačiau savivaldybė išties laikosi pozicijos, kad cirkų su gyvūnais Tauragėje nereikėtų leisti.

– Tokiai nuomonei, kiek yra tekę kalbėtis, pritaria ir vadovai mokyklų, kurių stadionus paprastai nuomojasi cirkai, – sakė meras. – Manau, kad turėtume priimti principinį spendimą. Jį patvirtinti turi rajono taryba. Tikiuosi, rugsėjį arba spalį tarybos posėdyje toks sprendimas bus priimtas.

Tarptautinių nevyriausybinių organizacijų atlikti tyrimai rodo, kad gyvūnų išnaudojimas cirkuose yra nesuderinamas su gyvūnų gerovės standartais. Be to, pasaulyje gausu įvykių, kai cirko darbuotojai, žiūrovai, vaikai žuvo ar buvo sužaloti cirko gyvūnams ištrūkus į laisvę. Tokių įvykių pasitaiko ir Lietuvoje.
Birželio mėnesį  Kėdainių rajono savivaldybė pirmoji Lietuvoje uždraudė cirkų su laukiniais gyvūnais pasirodymus Kėdainių rajone.

ES šalių įstatymuose vis dažniau įtvirtinama nuostata, draudžianti jų teritorijoje rengti cirko pasirodymus, kuriuose naudojami laukiniai gyvūnai. 24 Europos valstybės turi vienokius ar kitokius apribojimus, skirtus gyvūnų išnaudojimui cirko pasirodymuose, dar 11-oje narių galioja visiškas draudimas. Nacionaliniuose teisės aktuose šiuo klausimu nuostatos kol kas nėra įtvirtintos. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siekiama uždrausti Lietuvoje naudoti laukinius gyvūnus cirko pasirodymuose, dar 2017 m. gegužę užregistruotas Lietuvos Seime. Šiuo metu sprendimą dėl laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių pasirodymų cirke draudimo turi priimti vyriausybė. Jei siūlymui bus pritarta, jis įsigalios nuo 2020 metų lapkričio. Iki tol cirko gyvūnus būtų leidžiama laikyti iki natūralios jų mirties, neleidžiant jiems daugintis.

Artėjant rudeniui socialinius tinklus puošia grybų nuotraukos – baravykai, raudonviršiai krepšiuose ir tarp samanų, – tokiais kadrais dalijasi dažnas, užsukęs į mišką. Žurnalistų akį patraukė žygaitiškės Giedrės Svarienės bemaž kasdien fiksuojamas laimikis. „Tu tikriausiai pasisėjusi turi. Ir palaistai karts nuo karto,“ – stebisi jos „Facebook‘o“ draugai.  O Giedrė pripažįsta, kad grybauti traukia kasdien, kartais ir po kelis kartus.

J. Tumo-Vaižganto ir Gedimino gatvių sankryžoje vyksta intensyvūs statybos darbai. Pastatas, kuriame netrukus įsikurs drabužių bei namų apyvokos prekių tinklo „Pepco“ prekybos centras, jau ne tik stovi, bet ir pasipuošė įmonės logotipais. Skelbiama, jog darbui naujame prekybos centre ieškoma darbuotojų. Kada jis atvers duris, domisi „Tauragės žinios“.

Pagramančio regioninis parkas rengia pirmąjį naktinį žygį „Grafo Jono Molio pėdsakais“. Renginio tematika intriguoja istoriniais motyvais bei kviečia pažinti savo kraštą. Žygeiviai lankysis Jocių dvarvietėje, eis kabančiais lieptais, stebės teatralizuotus pasirodymus, priminsiančius dvarininkų gyvenimo istorijas bei aplankys pamirštas, bet dėmesio vertas mitologines vietas. Žygio organizatoriai žada jaukius pasisėdėjimus leidžiantis saulei bei dvaro gaspadinių vaišes po atviru dangumi.

Tradicinės vasaros palydos Tarailiuose šiemet turėtų būti išskirtinės. Organizatoriai žada, kad susirinkusieji išlydėti vasaros tikrai nesigailės: Šlaito gatvės gale, Jūros pakrantėje, rytoj jų lauks ne tik linksmi sporto užsiėmimai mažiems ir dideliems, piešimas kreidelėmis, loterija, bet ir savadarbių plaustų varžybos. Tauragėje to dar nebuvo!

Perestroika, Sąjūdis, pagaliau Baltijos kelias paliko neišdildomų prisiminimų mūsų šeimai. Baltijos kelio 30-mečio proga keletu epizodų iš to laikmečio, šiuolaikiniais terminais kalbant, norisi pasidalinti. Dabar tai būtų paprasta – užfiksavai įvykius išmaniuoju, pasidalinai veidaknygėj su draugais ir be ilgų komentarų... Pakanka, kad veidaknygės draugai nykštį parodytų, ir viskas aišku. Anuomet buvo kur kas sudėtingiau.