2020 Rugpjūčio 07 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Bastilijos“ šturmas: savivaldybė nori atsisakyti nuostolingo verslo

  • Įkelta: 2019-08-13

Eglės Červinskaitės nuotrauka

Verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi, jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Nuostolingas verslas

Senas, sovietmetį menantis „Bastilijos“ viešbutis kelia tauragiškių aistras. Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas neseniai socialinėje erdvėje išplatino pranešimą, kad biudžetinės įstaigos valdomas viešbutis neturi ateities. „Ten vis dar yra biudžetinės įstaigos valdomas viešbutis, kuriame, pasirodo, kai kuriuose kambariuose kabo kilimai ant sienų ir pastato administratorius nemato tame problemos“, – savo paskyroje rašė meras.

„Paklausus apie vidutinį viešbučio užimtumą, išgirsti, kad metinis užimtumas siekia 30 proc. Tuo tarpu Tauragėje privatus verslas papildomai investuoja įrengiant naujus kambarius viešbučiuose ar atidaro naujus svečių namus. Kažkas čia ne taip. Manau, savivaldybės biudžetinės įstaigos neturi užsiimti viešbučių verslu. Tuo labiau, kad metų gale dar reikia skirti papildomai lėšų iš biudžeto, nes nesugeba užsidirbti pakankamai lėšų išlaikymui“, – savo poziciją dėstė meras.

Pats meras šiuo metu atostogauja, todėl platesnio komentaro sulaukti nepavyko. Į klausimus sutiko atsakyti Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, kuris raštu „Tauragės žinioms“ teigė, kad klausimą dėl „Bastilijos“ ateities bus siūloma spręsti rajono tarybai.

– Savivaldybė neturėtų išlaikyti nuostolingai veikiančių verslų, todėl teiksime tarybai svarstyti, kad pastatas būtų arba išnuomotas, arba parduotas aukcione, – teigė M. Petraitis.

Paklaustas, kiek savivaldybė per metus skiria „Bastilijos“ išlaikymui, administracijos direktorius pateikė skaičius: pernai iš savivaldybės biudžeto buvo skirta 50 tūkst. eurų. M. Petraitis taip pat patvirtino mero D. Kaminsko viešą pareiškimą, kad vidutinis metinis „Bastilijos“ užimtumas yra apie 30 proc.

Eglės Červinskaitės nuotrauka
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Reikia arenos

Savivaldybės pozicija yra aiški – reikia pastatyti naują multifunkcinį sporto ir kultūros kompleksą, kokius turi daugelis šalies miestų ir kuriame galėtų vykti didesni sporto ar kultūros reprezentaciniai miesto renginiai. Moderniose ir dabartinius laikus atitinkančiose sąlygose, patogioje susisiekimui vietoje. „Bastilija“ yra senas, griūvantis pastatas, atokioje nuo miesto centro vietoje.

Savivaldybės administracija patvirtino, kad šiuo metu sporto ir kultūros kompleksas yra projektavimo stadijoje. Išsprendus finansavimo klausimą, bus imamasi statybų. Kol nėra atlikti projektavimo darbai, kol kas nėra žinoma, kiek galėtų kainuoti tokio multifunkcinio pastato statybos. M. Petraitis, paklaustas, ar buvo svarstyta įrengti sporto ir kultūros objektą kitose, jau esančiose patalpose, teigė, kad tokių svarstymų nebuvo. Tauragė taip pat turi atnaujintus Kultūros rūmus. Pasak savivaldybės atstovų, čia ir toliau vyktų kultūros renginiai, tuo tarpu multifunkcinis pastatas būtų skirtas masiniams, dideliems renginiams.

„Problemų yra, bet viskas normaliai“

„Tauragės žinios“ pasiteiravo paties „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomonės, ką jis galvoja apie tokius savivaldybės pareiškimus bei planus. Iš pradžių pašnekovas telefonu nenorėjo bendrauti su žurnalistais, tikino, kad turi posėdį, bet po neilgų išsisukinėjimų pasidalino savo mintimis. V. Zėringis tikino, kad problemų yra, bet visos jos išsprendžiamos.

– Reikėtų remonto, investicijų. Daug kas nesupranta realios situacijos. Kaip valdžia nuspręs, taip ir bus. Stogas kiauras, langai kiauri, žiemą sunku prišildyti. Dabar džiovykla sugedo, – problemas vardino pašnekovas.

Pasak nuostolingą verslą valdančio administratoriaus, sportininkams sąlygos „Bastilijos“ viešbutyje normalios. Vyksta vasaros stovyklos, suvažiuoja daug sportininkų, užimtumas būna didesnis, klientų turi sočiai. Dabar iš esančių 23 kambarių, pasak vadovo, užimta beveik 80 proc. V. Zėringis įžvelgė kitą šios problemos pusę – bent kiek „atkutusius“ turistus išgąsdina kambariai be tualetų – sanitariniai mazgai įrengti koridoriuje. Tai daugiau pinigų ir didesnių patogumų reikalaujantys klientai iš Ukrainos, kurie į Tauragę atvyksta pirkti automobilių.

– Daugiau nei pusė kambarių yra su daliniais patogumais: dušas ir tualetas yra koridoriuje. Žmonės pamato, jie turi daugiau pinigų, nori patogumų, važiuoja kitur. Gal išsilaikytume, jeigu gautume stovyklas, žinotume, kiek ukrainiečių atvažiuos. Privatininkai statosi papildomus aukštus, ten kitas lygis, bet ir kitos kainos, – aiškino V. Zėringis.

Dvivietis kambarys be patogumų (dušas ir tualetas koridoriuje) parai „Bastilijos“ komplekse kainuotų 18 Eur. Toks pat kambarys, bet jau su dušu ir tualetu kambaryje atsieitų 22 Eur. Pasak V. Zėringio, dažniausi klientai – sportininkai ir mieste dirbantys darbininkai. Kurie nereikalauja prabangos.

Kiek įstaiga gauna pajamų, V. Zėringis pasakyti negalėjo, esą tai žino tik buhalterė, kuri šiuo metu atostogauja. Bet už gautas pajamas, pasak pašnekovo, sumokami komunaliniai mokesčiai, atliekamas pastato kosmetinis remontas. Žiemą tenka kūrenti malkomis. Pernai jų sunaudota 250 kub. m. Šiemet už 12 tūkst. eurų nupirkta 240 kub. m malkų.

Eglės Červinskaitės nuotrauka
Eglės Červinskaitės nuotrauka

Dotacijos – algoms

Pašnekovas pripažino, kad „Bastilija“ dotuojama mokesčių mokėtojų pinigais iš savivaldybės. Bet tikino, kad tie 50 tūkstančių eurų yra skirti 5–6 darbuotojų atlyginimams išmokėti. Iš viso dirbančių yra 10, anksčiau buvo 14, bet keturis teko atleisti dėl sunkmečio. Kurių darbuotojų algoms skiriamos dotacijos, V. Zėringis nedetalizavo, bet iš kalbos ėjo suprasti, kad tai administracijos darbuotojai. Pašnekovas įvardino keturis ūkio darbuotojus, kurie tvarko malkas, kuria krosnį ir dirba kitus ūkio darbus. Šių darbuotojų algoms pinigų stengiamasi užsidirbti.

„Bastilijos“ administratorius čia pat pasiūlė ir verslo planą, kaip būtų galima surinkti papildomai daugiau lėšų – reikia apmokestinti sportininkus, kurie čia treniruojasi. Kainas, pasak V. Zėringio, padiktuotų sostinės rinka.

– Dabar sportininkai čia treniruojasi už dyką. Bet savivaldybė jiems taip pat skiria finansavimą. Tai sportininkai galėtų susimokėti. Dabar pas mus valanda kainuoja 15 Eur. Sostinėje – 150 eurų, – galimą pelną skaičiavo V. Zėringis.

Eglės Červinskaitės nuotrauka

Klientai renkasi patogumus

Tauragės centre yra dar vienas senovinis palikimas – centrinis viešbutis. Bet pastaruoju metu privatus verslas plečiasi. Įsikūrė Senamiesčio apartamentai, „Banga“ pasistatė antrą aukštą. Klientai renkasi patogesnius, modernius apartamentus. Išaugusi apgyvendinimo paslaugų pasiūla didina turistų srautus mieste. Atvykę keliautojai čia atneša ir pinigų į biudžetą, tad miestas gauna visokeriopą naudą. Tuo įsitikinęs Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus. Muziejus valdo ir turizmo informacijos centrą, todėl gali puikiai matyti turistų srautus, statistiką.

– Matome ryškų pagausėjimą, daugėja atvykstančių su šeimomis. Gerėja sąlygos mieste. Po viešnagės gauname laiškų su atsiliepimais, net vilniečiai stebisi, kaip Tauragė šauniai susitvarkiusi ir kokias apgyvendinimo sąlygas turi, – telefonu „Tauragės žinioms“ teigė R. Vaitkus.

Rugsėjį susirinkę seniausios rajono mokyklos – Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai savo mokyklą išvys gerokai pasikeitusią ir vis dar besikeičiančią ne tik išore, bet ir vidumi. Ar renovacija netrukdys ugdymo procesui? Progimnazijos vadovas tikina, kad tikrai ne.

Savaitgalį Tauragės odontologijos centro vadovas Laurynas Jarutis su žmona Monika sulaukė gandrų – jiems gimė dukrelė. Tai jau trečiasis vaikas Jaručių šeimoje. Beje, gimtadienį L. Jarutis su dukrele Izabele galės minėti kartu. Ji pasaulį išvydo rugpjūčio 11-tąją, o pats tėtis gimimo dieną švenčia rugpjūčio 10-tą dieną.

Šiemet jau devintąją vasarą pasitikęs Tauragės muzikos festivalis, kurį organizuoja garsusis tauragiškis Liudas Mikalauskas, dovanoja žiūrovams nepamirštamų akimirkų su viso pasaulio muzika. Šiemet tauragiškiams ir miesto svečiams pristatomi net septyni koncertai, vyksiantys skirtingose Tauragės miesto vietose nuo liepos 12 iki rugsėjo 6 dienos. Festivalio programa – labai įvairi: čia ir neįtikėtino triumfo Ivangėnų piliakalnio papėdėje sulaukę „Pilėnai“, ir flamenko muzika, jau tradiciniu tapęs naktinis „Bangos“ piknikas ir net „Žydroji rapsodija“.

Vasariška šiluma paliks Lietuvą, ją pakeis kur kas gaivesni ir drėgnesni orai. Pirmadienis dar bus vasariškai šiltas, tačiau po pietų į šalį atkeliausiantis lietus atneš ir žemesnes temperatūras. Nuo antradienio kasdien tai vienur, tai kitur nušniokš lietus, o šiluma bus labiau būdinga tradicinei lietuviškai vasarai.

Tauragės gyventojai socialiniuose tinkluose ėmė skųstis, jog geriamasis vanduo iš čiaupo atsiduoda chloru. „Tauragės vandenys“ informavo, jog nerimauti nėra ko – vyksta tinklų dezinfekavimo darbai, o chloro kiekis neviršija normų. Rekomenduojama vandenį ilgiau palaikyti atvirose patalpose, kad nugaruotų.

„Tauro“ stovykla vaikams – tai savaitė nepamirštamų įspūdžių ir nuotykių. Tokius atsiliepimus vos pasibaigus pirmajai stovyklai teko išgirsti jos idėjinei vedlei ir vadovei Kornelijai Jurevičiūtei. Susitikimai su danieliais miške, maisto gaminimas, visos Taurų nuotykių parko pramogos ir nakvynė nameliuose – tai tik dalis to, ką pamatė ir pajuto mažieji stovyklautojai. Daugelis jų jau svajoja, kaip sugrįš čia kitąmet.

Šalia Jūros upės užtvankos bruzda darbininkai, upės krantinė primena statybų aikštelę. Tauragiškiams kilo klausimų, kas gi ten bus. „Tauragės žinios“ išsiaiškino, jog statomas ilgai lauktas žuvitakis lašišoms. Darbus suskubta pabaigti rudenį, nes būtent šiuo metu žuvys ruošiasi neršti, tad svarbu kuo greičiau palengvinti žuvų migraciją.

Nuo ryto iki 17 val. „Spiečiuje“ galima atvykti ir išbandyti „freelancerio“ kėdę. Įprastai Tauragės centre įsikūrusio „Spiečiaus“ moderniomis erdvėmis naudojasi smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai. Šiandiena, čia gali atvykti kiekvienas, kas ieško informacijos apie įvairius mokymus ir seminarus, taip pat čia laukiami ir tie, kam įdomu modernios erdvės ir jauki darbo atmosfera.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“, tampančio plačia kūrybine ir pažintine erdve, rengiamas– jau šiandien. Festivalio erdvių kontrastai, ryškūs pranešėjai, įvairios instaliacijos, netradicinės skulptūros, aštrūs performansai paskatins renginio lankytojus „išeiti iš savo kvadrato“. Festivalyje pasirodysiantis tauragiškis didžėjus Paulius Austrevičius, dar žinomas kaip Clicklounge, „Tauragės žinioms“ teigė besidžiaugiąs, kad jo gimtajame krašte gimsta tokių iniciatyvų ir kad festivalio konceptas išsiskiria iš banalių ir kartais pompastiškų miesto renginių kraštiečiams – būtent todėl ir sutikęs jame dalyvauti jame.

Naujausiame numeryje: verda aistros dėl „Bastilijos“ sporto komplekso ateities. Mero Dovydo Kaminsko komandos pozicija aiški – nuostolingai veikiantis ir mokesčių mokėtojų pinigais dotuojamas verslas turėtų būti panaikintas. Pastatą svarstoma išnuomoti arba parduoti aukcione. Tuo tarpu „Bastilijos“ administratoriaus Vytauto Zėringio nuomone, problemų yra, bet jos išsprendžiamos. Pavyzdžiui, apmokestinus patalpose treniruotis norinčius sportininkus, o kainas prilyginus sostinei. Visgi, jis pripažįsta – bent kiek „atkutę“ turistai, atvykę į viešbutį, pakraupsta: daliniai patogumai jų, švelniai tariant, nevilioja.

Trečiadienį B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko dviejų monografijų apie Vydūną pristatymai, daugiausiai dėmesio buvo skiriama jo kūrybai. Renginio metu buvo apžvelgiamos Vydūno knygos, dalijamasi įžvalgomis apie sudėtingą autoriaus portretą ir jo atitinkamą sąlytį su Vaižganto kūryba.

Savaitei persiritus į antrą pusę Lietuvą pasiekė gausių kritulių banga. Šiandien šalyje daug kur lis, o nuo penktadienio kritulių bus vis mažiau. Gera žinia ta, kad savaitei baigiantis termometrų stulpeliai stiebsis vis aukščiau.

Itin karšta vasaros pradžia gerokai paankstino javapjūtę. Sausra, kuri tęsėsi kone pusantro mėnesio ir buvo pavadinta net stichine nelaime, mūsų krašto ūkininkų derliui tokios žalos, kaip Dzūkijai ar Aukštaitijai, kur jis sunaikintas kone visas, nepadarė. Tai aiškėja kalbantis ir su kombainus į laukus jau išvairavusiais ūkininkais, ir su specialistais.

Liepos 31 d. vykusiame Tarybos posėdyje buvo nutarta pakeisti seniūnaičių rinkimų ir atšaukimo tvarkos aprašą. Siekiama didesnio viešumo, kad galėtų dalyvauti daugiau pretendentų, o gyventojai turėtų galimybę rinktis iš daugiau kandidatų.

Savaitgalį į Pagramančio regioninį parką rinkosi dviračių entuziastai iš visos Lietuvos. Pusė šimto žygeivių nuostabiomis gamtos trasomis teko įveikti stačias įkalnes ir vingiuotas nuokalnes. Po žygio dalyviai vaišinosi vietoje gamintu plovu ir namine vaisių duona.

Gražinti savo namus yra puiku, kur kas blogiau, kai po remonto likusios šiukšlės ir statybinės atliekos atsiduria ne ten, kur privalėtų. „Tauragės žinių“ skaitytojas pasidalijo nuotraukomis, kuriose užfiksuotas kalnas šiukšlių, išverstas prie Šešuvies upės, už buvusio Ližių sąvartyno, netoli karjero. Vaizdas išties pasibaisėtinas.

Antradienį Pilies aikštėje praeiviai galėjo susitikti su organizacijos Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro atstovais. Susitikimų metu žmonėms buvo dar kartą primenama apie vis dar gajas problemas – prekybą žmonėmis ir įvairias žmogaus išnaudojimo formas. Liūdnoji statistika patvirtina, kad Lietuvoje vis dar plinta pornografija ir egzistuoja seksualinės prievartos toleravimo apraiškos.

Minint Baltijos kelio 30-metį Tauragės r. savivaldybės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos languose eksponuojama paroda „Tauragiškiai Baltijos kelyje“. Baltijos kelias buvo didžiausia taiki demonstracija istorijoje ir pradinis taškas kovoje už Baltijos šalių laisvę bei nepriklausomybę. Tauragiškiai šią parodą apžiūrėti galės iki rugsėjo 2 d. Kiekvienas atvykęs gali peržiūrėti eksponuojamas fotografijas ir pabandyti atrasti pažįstamus veidus, nes šioje akcijoje aktyviai dalyvavo ir tauragiškiai.

Tarailiuose, priešais mokyklą, keletą metų buvusios apleistos patalpos pirmajame pastato aukšte atgyja – jos remontuojamos, statomi nauji langai. Savo padalinį čia atidarys sparčiai besiplečianti didžiausia lietuviško kapitalo automobilių detalių distribucijos kompanija „AD Baltic“.

Šią savaitę šalį pasieks šiltesni orai. Nors beveik kasdien tai šen, tei ten sulauksime trumpo lietaus, temperatūra palaipsniui kils vis aukščiau.

Jau po mėnesio prasideda nauji mokslo metai, tačiau mokiniai vis dar su siaubu prisimena praėjusių pabaigą, kai prailginus mokslo metus teko kęsti kaitrą tvankiose klasėse. Savivaldybių asociacija rengė savivaldybių apklausą dėl trumpesnių mokslo metų grąžinimo. Tam pritaria net du trečdaliai šalies savivaldybių. Ministras atkerta – karščiai gali užklupti ir rugsėjį ar gegužę.

Bažnyčių gatvėje įsikūrusi „Eurovaistinė“ persikraustė į naujas patalpas. Tiesa, „pabėgo“ netoli, vos per porą namų toje pačioje gatvėje – nuo vakar ji veikia „Senamiesčio apartamentų“ pastate.

Vincentas Bučinskas – jauniausias iš Bučinskų šeimynos, kurių sodyboje Aukštupiuose slapstėsi Algimantas Mieliulis-Neptūnas. Bunkeryje po avide buvo leidžiamas „Laisvės varpas“, o V. Bučinsko, tuomet vos dešimties bernioko, akimis matytas prie šulinio besiprausiančių partizanų paveikslas gyvas ligi šiolei. Šie prisiminimai praėjus daugiau nei pusei amžiaus atvedė dabar jau 83-erių senolį į gimtinę ieškoti praeities pėdsakų. Būdamas vaikas jis matė, kaip partizanai į iš butelių pasigamintas kolbas dėjo dokumentus, o slėpė juos galimai šulinyje. Dabar Aukštupiuose buvusios sodybos nelikę nė ženklo, o norint iškasti seniai užlyginto šulinio rentinius prireikė specialios technikos. Po ilgų pastangų atkastas vaikystės sodybos šulinys nenuvylė – V. Bučinskas, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės skyriaus pirmininkas Antanas Stankus, pasitelkę specialistus, atverto šulinio dugne rado partizanų pamestus daiktus – pistoletą, metalinę gertuvę, elektros generatorių ir kapoklę mėsai. Tiesa, kasinėjimai nepateisino visų lūkesčių – dokumentų, liudijančių partizanų štabo veiklą, rasti nepavyko. Tačiau nuo to istorija ne mažiau įdomi.

Rašau Sovetską (lietuviškai – Tilžė), nes mes, tauragiškiai, jį tokį visuomet prisiminsime. Kelionė „tolima“, nes vizų išdavimo procesas trunka keletą dienų, pareikalauja pastangų ir kantrybės pildant dokumentus. „Artimas“ jis, nes buvo laikotarpis, kai tauragiškiai Sovetską lankė itin dažnai, kai kurie ten dirbo, kūrė šeimas. Tai, ką neseniai teko išvysti šiame mieste, stebino, laužė stereotipus.

Šiandien, 16 val., dailės mėgėjai kviečiami į Tauragės krašto muziejų „Santaka“ – ten  atidaroma kraštietės dailininkės Elmos Šturmaitės, dabar gyvenančios Druskininkuose, tapybos paroda „Realybė ir paslaptis“. Paroda veiks iki rugsėjo 1 d.