2020 Balandžio 08 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Žmonės-varlės: taip gyventi linksmiau

  • Įkelta: 2019-07-10
Autorės nuotrauka

Kolekcininkai – paslapties šleifu apgaubti žmonės. Daugybė jų įvairiais savo gyvenimo tarpsniais ką nors kolekcionuoja. Kai kurie užaugę meta šį užsiėmimą, kai kurie su kolekcionavimu susieja savo gyvenimą. Kolekcionuoti – tai ne tik rinkti mėgstamus daiktus. Kolekcionavimas tampa gyvenimo būdu. Jis suartina bendraminčius.

KVA – Kolekcionuojančių varles asociacija. Rimta, juridinį statusą, prezidentą, savo el. svetainę ir sąskaitą turinti organizacija. Kelių varlių kolekcionierių iniciatyva 2011 m. kovo 25 d. ji buvo oficialiai įregistruota, būstinė – Lukšiuose (Šakių r.), prezidentė – Reda Pečiulienė-Šilingė. Šiuo metu asociacija jungia 23 narius iš įvairių Lietuvos vietų. Tauragėje gyvena dvi varlių kolekcininkės – KVA narės Birutė Kuzminskienė ir šių eilučių autorė.

Kasmet „varlės“ renkasi paminėti organizacijos gimtadienį vis skirtinguose Lietuvos regionuose. Šiemet jis jau aštuntasis.

Ankstyvą birželio 29-osios rytą iš įvairių Lietuvos kampelių, smagiai kvaksėdamos, KVA varlytės patraukė link Suvalkijos lygumų. Visų labai laukė ir mielai pasitiko suvalkietės Dalia, Jolita ir Liuda. Apžiūrėję Dalios kolekciją, patraukėm į jos sodybą, kurioje viešpatauja ne varlės, o žirgai, bet vieni kitiems netrukdo. Ten laukė įspūdingas sutikimas, vėlyvi pusryčiai, šilti ir stiprūs seniai besimačiusių varlyčių apsikabinimai.

Po sočių pusryčių vėliavomis pasipuošusių mašinų kolona išvyko link Vištyčio ežero pakrantės, kur numatyta KVA aštuntojo gimtadienio šventė. Pakeliui aplankėme Liudos ir Jolitos varlių kolekcijas. Įspūdinga...

Vištyčio ežero poilsiavietė – įsikūrimo rūpesčiai, stalo dengimas, šurmulys... Reda pradeda ataskaitinį susirinkimą – praėjusių metų aptarimas, eiliniai rūpesčiai ir reikalai, jubiliatų sveikinimai, ateities planai. Vyksta gyva diskusija, ginčai, nuomonės, smagūs pasiplepėjimai.

Į programą įtraukta kelionė laivu po Vištyčio ežerą. Labai rizikuodami pakliūti į rusų nelaisvę, plaukiojome pavojingai arti Lietuvos-Rusijos sienos. Akį traukė gražūs pakrantės vaizdai, sparnais mojo gulbių pulkelis, įdomiai pasakojo laivo kapitonas. Vakarop įkaitusių nuo kelionės įspūdžių „varlių“ ir joms prijaučiančių pulkelis krito į vėsoką ežero vandenį. Nuostabi atgaiva. O toliau dainos, šokiai, estrada... Ir kaipgi be vakaro kulminacijos – varlių puotą aplankė užburta princesė rupūžės pavidalu. Ji pagerbė varlių karalienę Redą pagal savo tradicijas – apšlapino rankas.

Antrosios dienos rytas prasidėjo maudynėmis ežere, kava, pusryčiais. Ir vėl – į kelionę. Pakeliui visi varlininkai užsuko į unikalų muziejų, įsikūrusį ežero pakrantėje. Jo eksponatai – įvairūs meno dirbiniai iš metalo atliekų. Begalinė žmogaus, kūrusio juos, fantazija.

Organizatorės pasistengė, kad visi susirinktų ne tik švęsti, bet ir pasportuoti. Užduotis – 3,5 km pėsčiomis miško keliuku iki švento šaltinio, bet ne tik eiti ir šiaip žiopsoti. Dalia davė visiems užduotį surasti išskirtinį medį, suskaičiuoti suoliukus ir pažymėtus medžius. Tiesiog ne poilsis, o darbymetis. O štai ir šaltinis ant aukšto kalno. Aplink jį jau kuriasi naujas „Kryžių kalnas“, todėl ir varlytės atvežė savo kryžių, kurį išdrožė Jolitos vyras. Pasimeldę ir prisipylę vandens, pasijutę šiek tiek šventesni, visi pajudėjo link paskutinės, atsisveikinimo, stotelės – Basanavičiaus muziejaus. Aplankiusieji Joną Basanavičių  pavaišinti gilių kava. Nuskambėjo varlių daina, kurią puikiai atliko Jolitos anūkė ir, visi ištarė „Iki pasimatymo“...

Birželio 23–29 d. Portugalijos mieste Idanha-a-Nova vyko Pasaulio orientavimosi sporto (OS) takais čempionatas, kuriame dalyvavo ir sveiki, ir neįgalūs sportininkai iš 25 pasaulio šalių. Lietuvai atstovavo 6 sportininkai – 3 sveiki ir 3 neįgalieji. Vienas jų – tauragiškis Petras Kasanavičius, kuriam debiutas čempionate buvo tikras gyvenimo iššūkis. Lietuvos neįgaliųjų komanda iš varžybų grįžo iškovojusi 4 vietą.

Balskų poilsiavietė taps patogi ne tik poilsiautojams, bet ir motorinių valčių mėgėjams. Valčių nuleidimo tako ir apsisukimo aikštelės įrengimo darbai jau prasidėjo, tam skirta 15 942 Eur. Žadama, jog poros metų bėgyje čia išdygs ir poilsiavietė. 

Mažėjantis mokinių skaičius skatina reorganizuoti, ar net likviduoti mokyklas, todėl vis aktualesnė tampa mokinių pavežėjimo paslauga. Geltonieji autobusiukai mokykloms skiriami kasmet, Tauragės rajono keliais tokių rieda 21. Šiemet patogesnę pavežėjimo paslaugą gaus Žygaičių gimnazijos moksleiviai. Geltonojo autobusiuko skyrimą mokyklai birželio pabaigoje finansavo Europos Sąjunga.

Praėjusį trečiadienį rajono Taryba rinkosi į posėdį, kuriame, be įprastų rajono gyventojams sprendimų, buvo tvirtinamos Jaunimo reikalų tarybos bei rajono Bendruomeninių organizacijų tarybos sudėtys. Klausantis būtent pastarojo klausimo svarstyme užvirusių diskusijų posėdžio dalyviams kaito ausys. Balsavimu nepatvirtinus opozicijos siūlymo į Bendruomeninių organizacijų tarybą deleguoti Efremą Bitinienę, pasipylė įžeidinėjimai. Visgi išmone niekas nepranoko seno politikos vilko Stasio Lapės: „tamsta mere, mokslus baigėt Skandinavijoje, ar jūsų diplomas pirktas Kopenhagos turguje?“– rėžė socialdemokratas.

Vienas svarbiausių Žemaitijos metams skirtų renginių – nacionalinė istorinė mokslinė konferencija liepos 12–14 dienomis vyks Tauragėje ir Skaudvilėje. Žadama gausybė mokslinių pranešimų, atversiančių Žemaitijos istorijos klodus, įtraukiančių renginių, o jos akcentu taps opera „Pilėnai“, rodoma istorinėje vietoje – ant Ivangėnų piliakalnio, kur, manoma, kadaise iš tikrųjų įvyko Pilėnų tragedija.