2020 Gegužės 26 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Švenčiame Valstybės dieną: kur giedoti „Tautišką giesmę“?

  • Įkelta: 2019-07-05

Šiandien liepos 6-oji, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Šiemet ji ypatinga viso pasaulio lietuviams, nes iniciatyva „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ užgimė lygiai prieš dešimt metų. Ji tęsiasi ir jau tapo reikšminga ir tautą vienijančia tradicija. Tauragė ją švenčia kaip viena didelė šeima, susirinkdama Pilies aikštėje ir kartu giedodama Tautišką giesmę. Neatsilieka ir rajono kaimai, ir bendruomenės, švenčiančios ir patriotiškai ir linksmai.

Linksmai ir išradingai

Vėl visi linksmai ir išradingai minėsime Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną Pilies aikštėje.

„Susitinkame šeštadienį 18 val. pilies aikštėje! Švęsime su visa šeima – nuo mažiausio iki vyriausio!“ – žada šventės organizatoriai – Tauragės kultūros centras ir Tauragės savivaldybė. Skelbiama, kad aikštėje tauragiškių lauks smagios sporto varžybos, lengvosios muzikos orkestras, tautiškos giesmės giedojimas ir visus į linksmybių sūkurį įtrauksiantis Edmundo Kučinsko koncertas. Koncerte, dedikuotame iniciatyvos 10-mečiui, kūrinius atliks Tauragės kultūros centro lengvosios muzikos orkestras ir Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos vokalo studijos studentai. Jie ir paskelbs giesmės giedojimo startą.
Minint pasaulio lietuvių metus, koncertas skambės ne tik lietuvių kalba, nes esame pasaulio Lietuva. Graži tradicija tęsiasi – vėl visi kartu sustoję giedosime „Tautišką giesmę“!

Dviračiais įveikti iššūkį

Liepos 6-ąją, 9 val., tauragiškiai kviečiami į dviračių iššūkio žygį „Pažink savo kraštą“. Išvykstama iš aikštelės prie prekybos centro „Lidl“. Maršrutas: Tauragė-Konvencijos paminklas-Panemunė-Rambyno kalnas-Vilkyškiai-Žukai-Miškininkų pastogė (Dunokų kaimas)-Tauragė.

Aplankysime istorines vietas, paminklus. Iš viso įveiksime apie 100 km. Žygio metu galimi programos pakeitimai pagal aplinkybes. Būtina vilkėti atšvaitines liemenes. Žygis nemokamas. 8654 73638 Tadas R. Kiekvienas žygio dalyvis gaus atminimo medalį, kuris bus įrodymas, kad jūs dviračiu įveikėte 100 km.

Dauglaukis liepos 6-ąją tradiciškai rengia sporto šventę. Ji prasidės 13 val. Vyks įvairių sporto šakų varžybos, vaikų ir suaugusiųjų džiaugsmui bus išskirtinių pramogų, o sugiedoję himną dauglaukiškiai ir svečiai, skambant lietuviškai muzikai, sustos bendram šokiui. Vėliau juos džiugins buvusių „Žuvėdros“ ansamblio šokėjų poros pasirodymas. Dar vėliau vyks gegužinė. Visą dieną bus prekiaujama karštu ir šaltu maistu.

Giedoti himną nuostabios gamtos apsuptyje, ant piliakalnio, rinksis ir pagramantiškiai, juos linksminms Pagramančio kultūros namų moterų vokalinio ansamblio programa. 

Lomiškiai 20.30 val. rinksis bendruomenės parke – klausys vokalinio ansamblio „Allegretto" patriotinių dainų ir žinoma, 21 val. giedos „Tautiškos giesmę.

Mindaugo karūnavimo dieną „Tautiška giesmė“ bus giedama ir kituose Tauragės kaimuose ir bendruomenėse.

Kodėl liepos 6-oji?

1253 m. liepos 6-ąją dieną buvo karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas.

1251 m. Mindaugui priėmus krikštą, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė popiežius Inocentas IV Milane paskelbė katalikiška Lietuvos karalyste. Taip Lietuvos didysis kunigaikštis, vėliau Lietuvos karalius Mindaugas žengė žingsnį Lietuvos valstybės tarptautinio pripažinimo Europoje link. Vis dėlto karaliaus Mindaugo ir kunigaikštienės Mortos vainikavimas buvo dar reikšmingesnis pasiekimas Lietuvai, kada popiežiaus įsaku buvo įkurta Lietuvos vyskupija, o kartu ir Lietuvos valstybė.

Tai buvo milžiniškas Lietuvos valstybės laimėjimas, nes tuomet popiežius įkūrė tiesiogiai Šventajam Sostui pavaldžią Lietuvos vyskupiją, o pirmasis Lietuvos vyskupas Kristijonas net išrūpino teisę įsteigti aukštąją mokyklą. Taigi dar viduramžiais Lietuvai buvo atsivėrusi galimybė integruotis į krikščioniškąją Europos kultūrą, kartu plėtojantis ir baltiškajai tautos kultūrai.

Šias šviesias viltis ir puikias galimybes nutraukė karaliaus Mindaugo ir jo sūnų, sosto įpėdinių, nužudymas 1263 m., kitaip pakreipęs tolesnį Lietuvos valstybės likimą.

Mindaugo karūnavimo, kaip Lietuvos valstybės europinio pripažinimo, diena jau buvo minima nepriklausomoje Lietuvoje, prieš sovietinę okupaciją. Dešimtmečiai, kai visa, kas tautiška, kas žadina patriotinius jausmus, jos istorinę atmintį, buvo visokiais būdais persekiojama ir slopinama, Mindaugo karūnavimo prisiminimą išblukino.

1990 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas įstatymu liepos 6-ąją – Mindaugo karūnavimo dieną – paskelbė Valstybės švente.

Abiturientai baigė pagrindinę šių metų egzaminų sesiją. Jau paskelbti visų mokyklinių ir daugumos valstybinių egzaminų rezultatai. Tauragės rajono abiturientai parodė puikius rezultatus, lyginant su Lietuvos vidurkiais. 12 valstybinių egzaminų šimtukų jau surinko „Versmės“ gimnazistai.

Novatoriško 2014 m. „Q-Symbio“ atlikto kohortinio tyrimo metu surinkta dar daugiau įrodymų, kad vartojant į vitaminą panašaus kofermento Q10 papildus sumažėja mirštamumas ir sustiprėja širdis.

Praėjusį penktadienį „Šimtmečio“ pastate oficialiai atidaryta TOC klinika. Į naujas Odontologijos centro patalpas rinkosi pasipuošę svečiai, prie durų juos sutiko nuotaikingi mimai, skambėjo smuikai ir sveikinimai bei padėkos žodžiai.

Lietuvos gyventojams vis svarbesnė gyvenamoji aplinka: tyrimų bendrovės „Spinter“ apklausos duomenimis, 93 proc. šalies gyventojų atkreipia dėmesį ne tik į jų individualaus gyvenamojo būsto kokybę, bet ir į greta esančią aplinką. Kvartale esanti infrastruktūra – kiemas, žaliosios zonos, žaidimų aikštelės, tampa vis labiau traukiančiomis erdvėmis, kuriose žmonės noriai leidžia laisvalaikį, bendrauja su kitais daugiabučio gyventojais.

MILDÙ – taip vadinasi keramikos ir gintaro dirbtuvės, tokiu adresu jas galima rasti ir „Facebook‘e“. Jas įkūrusi jauna keramikė tauragiškė Milda Valantiejutė sako tebesanti kūrybinių ieškojimų kelyje, tačiau išsukti iš jo neketina. Savo dirbtuves perkėlusi į gamtos prieglobstį Lybiškių kaime mergina sako, kad keramika – ir jos pašaukimas, ir įkvėpimo šaltinis. Tiesa, kol kas – ne pragyvenimo.