2020 Liepos 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pasikeitęs gamtos ritmas – kaip netikėtą karštį Lietuvoje atlaikė gyvūnija ir augalija?

  • Įkelta: 2019-07-26
Natūralios pievos. Marijos Jankauskienės nuotr.

Pastebėti klimato pasikeitimus pastaruoju metu nesunku – jau birželį buvo galima mėgautis šiltu ežero vandeniu ir lepintis saulės voniomis. Nors dažnai dėl orų besiskundžiantiems lietuviams neįprastai šilti vasaros orai gali pasirodyti tikras rojus, ne visiems gamtos gyventojams tokie pasikeitimai patinka – augalams ir gyvūnams Lietuvoje prisitaikyti prie mūsų šaliai nebūdingo karščio iš tiesų sudėtinga.

Neįprastas paukščių elgesys

Pasak Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologės Marijos Jankauskienės, dėl sausros šiemet paukščiai buvo neaktyvūs, nuolat ieškojo vandens šaltinių – negilių vandens telkinių, paunksmių ar tiesiog žmonių palikto vandens.

„Kregždės vėlavo sukti lizdus, nes lizdų statybai reikalingas drėgnas molis. Prie upelių ar bebraviečių telkėsi įvairūs žvėrys, nes visiems jiems reikia vandens ir drėgnos sultingos žolės bei jaunų medžių atžalų“, – sako M. Jankauskienė. Ji atkreipia dėmesį, jog į pietus būreliais anksčiau traukia pempės, riestasnapės kuolingos, keičiasi ir kitų paukščių ritmas.

„Anksčiau lizduose sparnus miklina baltųjų gandrų jaunikliai, o prisirpusių vyšnių, trešnių lesti neužplūdo varnėnų būriai“, – pastebi ekologė.

Į pakitusį paukščių elgesį dėmesį atkreipia ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Laimutis Budrys. Jo teigimu, paukščių migracija ir perėjimo metas dabar tampa sunkiai nustatomi – jei anksčiau vietinės migracijos kryptis, atskirų paukščių rūšių perėjimo laiką buvo galima apibrėžti, šiemet įžvelgti dėsningumus yra sudėtinga.

„Varnėnų migracija pietų kryptimi prasidėjo anksčiau. ir didžioji dalis Lietuvoje išsiperėjusių jauniklių dabar mėgaujasi lenkiškomis ar prancūziškomis trešnėmis ar vyšniomis. Didieji kormoranai Juodkrantės kolonijoje perėjo nuo kovo iki gegužės pabaigos, nors įprastai perėjimas vyksta balandžio pabaigoje–gegužę“, – pasakoja gamtininkas.

Žemaitijos nacionalinio parko ekologė priduria, jog Lietuvoje sulaukta ir svečių. „Birželio pradžioje iš Pietų Europos Lietuvą masiškai užplūdo spalvingas drugys usninukas ir suskubo čia sulaukti antros kartos“, –atkreipia dėmesį M. Jankauskienė.

Pakitęs augalų gyvenimas

Pasikeitę orai didelės įtakos turi ir augalams. M. Jankauskienė sako, jog dviem savaitėm anksčiau šiemet sužydėjo daugelis augalų – paprastasis burbulis, saugomos raktažolės pelenėlės, dvilapiai purvuoliai, įvairios gegūnės, mažalapės liepos ir daugelis kitų.

„Tuo tarpu eglės, kurių šaknys paviršinės, negaudamos kritulių pradėjo berti spyglius ir net džiūti.  Nuo pastovaus vejų pjovimo daug kur pagelto ar net visai išdžiūvo žolė, tačiau dabar jau atsigauna“, – sako M. Jankauskienė.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Katilius atkreipia dėmesį, kad klimato kaita veikia augalų rūšių geografinį paplitimą, tad jam ir toliau kintant, šiauresnio paplitimo rūšys iš Lietuvos pasitrauktų ir Lietuvos gamta, deja, nuskurstų.
„Mokslininkai yra ištyrę, jog klimatui keičiantis pagal dabartinius scenarijus, iki 2090 metų Lietuvos klimatas nebus palankus nei paprastajai eglei, nei paprastajai pušiai. Tačiau galimas piečiau paplitusių medžių rūšių įsitvirtinimas Lietuvoje – plačialapės liepos, paprastojo buko, platanalapio klevo, o skroblas, dabar augantis tik pietinėje Lietuvos pusėje, turėtų išplisti labiau į šiaurę. Tiesa, medžių plitimas yra gana lėtas procesas“, – apie dėsningumus pasakoja K. Katilius. Jo teigimu, kintantis klimatas turi poveikį augalų sezoniniams ciklams – pumpurų sprogimui, žydėjimui, sėklų barstymui.

„Pasitaiko atvejų, kai vabzdžių apdulkinami augalai pražysta anksčiau už vėju apdulkinamus, o tai sukelia disbalansą ekosistemose. Dar viena grėsmė – nebūdingų vietinėms ekosistemoms kenkėjų ir ligų plitimas“, – sako K. Katilius.

Reikalingas žmonių sąmoningumas

Žemaitijos nacionalinio parko ekologė įsitikinusi, kad norint užtikrinti pusiausvyrą gamtoje yra svarbus kiekvieno žmogaus indėlis.

„Kiekvienas iš mūsų turėtume pasodinti bent po kelis medžius, saugoti tvirtus senus ąžuolus ir kitus medžius, giraites, skverus. Šiemet buvo labai didelis saulės aktyvumas, o medžiai, miškai sudaro tam tikrą mikroklimatą, ženkliai sumažina temperatūrą, saulės aktyvumą, išsaugo drėgmę“, – atkreipia dėmesį M. Jankauskienė. Ji pažymi, jog besaikis žolės ir medžių pjovimas yra be galo ydingas.

„Pjaudami eikvojame kurą, teršiame aplinką, keliame triukšmą. Vietoje žalių vejų klojame plyteles, asfaltuojame. Tuo tarpu šienaujant tik praėjimus, takelius, vaikų žaidimų aikšteles galėtų žydėti įvairiaspalviai žolynai, dūgzti bitės, kamanės, plazdenti, ropoti, vabzdžiai ar kitaip prie mūsų išlikimo prisidėti įvairios gyvybės formos“, – sako Žemaitijos nacionalinio parko ekologė.

K Katilius priduria, jog miestų planavimas taip pat turėtų būti pradedamas nuo žaliųjų zonų, o esamos plečiamos ir puoselėjamos.

 

Užs. Nr. 90

„Kam sėdėti namuose? Juk gali stovyklauti gamtoje! Juokas, kūrybinės dirbtuvės, dainos, vandens mūšiai, patys nuostabiausi savanoriai ir geriausi draugai, ilgiausi vakarai prie laužo!“ – taip šiemet Tauragės „Caritas“ kvietė į stovyklą, surengtą liepos 15–18 dienomis Mociškių poilsiavietėje. Ir išties – iš stovyklos vaikai grįžo įgiję naujų draugų ir kupini gerų emocijų.

Jau šįvakar, nuo 19 val., tradicinėje vietoje vyks tradicinis poetų ir bardų vakaras „Prie garažų“, kurį organizuoja Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka. Skambės tauragiškiams jau gerai pažįstamo Domanto Razausko ir grupės „VOS VOS“ dainos, savo muzikine kūryba dalinsis Bjelle. Poezijos frontą laikys multifunkcinis poetas (aktorius, režisierius, scenaristas) Alvydas Šlepikas.

Trečiadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija pripažino: rinkimų agitacijos periodu globos namuose gyvenančius senelius vaišinę socialdemokratai pažeidė rinkimų įstatymą. Praėjusių Kalėdų proga į Lauksargių globos namus važiavę Pranas Petrošius, tuometinis kandidatas į merus Darius Petrošius ir Palmyra Gylienė seneliams dovanojo sausainių, saldainių ir mandarinų. Tačiau nepamiršo pridėti ir sveikinimo dr. Dariaus Petrošiaus vardu, pažymėto kaip politinė reklama, o gėrybes supakavo į maišelius su LSLDP simbolika. Nepaisant D. Petrošiaus įrodinėjimų, kad Lauksargių seneliai laukia būtent socialdemokratų, komisijos verdiktas buvo griežtas: bet kokių dovanų teikimas rinkėjams agitaciniu periodu pagal įstatymą traktuojamas kaip papirkimas.

Trečiadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija pripažino: rinkimų agitacijos periodu globos namuose gyvenančius senelius vaišinę socialdemokratai pažeidė rinkimų įstatymą. Praėjusių Kalėdų proga į Lauksargių globos namus važiavę Pranas Petrošius, tuometinis kandidatas į merus Darius Petrošius ir Palmyra Gylienė seneliams dovanojo sausainių, saldainių ir mandarinų. Tačiau nepamiršo pridėti ir sveikinimo dr. Dariaus Petrošiaus vardu, pažymėto kaip politinė reklama, o gėrybes supakavo į maišelius su LSDP simbolika. Nepaisant D. Petrošiaus įrodinėjimų, kad Lauksargių seneliai laukia būtent socialdemokratų, komisijos verdiktas buvo griežtas: bet kokių dovanų teikimas rinkėjams agitaciniu periodu pagal įstatymą traktuojamas kaip papirkimas. Taip pat laikraštyje skaitykite: 

Iš 17 projektų Lietuvoje, skirtų įrengti fotovoltines elektrines ant viešųjų pastatų stogų pernai 5 laimėjo Tauragė. Ant lopšelio-darželio „Žvaigždutė“ stogo jau sumontuotos saulės baterijos. Artimiausiu metu fotovoltinės elektrinės bus įrengtos ant Tauragės rajono savivaldybės administracijos, Tauragės PSPC, „Šaltinio“ progimnazijos ir Žygaičių gimnazijos stogų.

Įsibėgėjus žemės ūkio darbams verta žinoti, kad žemės ūkio technika turi būti tvarkinga, aprūpinta ugnies gesintuvais. Draudžiama deginti žemės plotuose esančią žolę, ar kitus pasėlius, išskyrus sugriebtas daržininkystės liekanas, esančias ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių.

Po neįtikėtino Pilėnų triumfo Ivangėnuose šiandien – antrasis Tauragės muzikos festivalio renginys. Numatomas puikus oras ir dar puikesnis koncertas. Viešnia iš UK Judith Oven parengė programą su geru emocijų užtaisu ir kviečia 18 val. į Pilies kiemelį.

Antroje savaitės pusėje orai kasdien bus vis karštesni, tačiau protarpiais dar sulauksime trumpalaikio lietaus. Savaitgalį temperatūra svyruos apie 30 laipsnių.

Daugiavaikėms šeimoms vyriausybė jau rugsėjį žada nuolaidų. Nuo liepos 1 d. įsigaliojus Šeimos kortelės įstatymui, prasidės kortelės gavėjų duomenų tikslinimas ir vardinių kortelių gamyba, o rugsėjo mėnesį kortelės turėtų pasiekti gausias ir neįgalius vaikus prižiūrinčias šeimas. Šeimos kortelė garantuos specialias lengvatas, paslaugas, privilegijas ar nuolaidas prekėms bei renginiams, ja naudotis galės visi šeimos nariai.

Tauragės moksleivių kūrybos centro vokalinio meno studijos „Adagio“ solistė septyniolikmetė Meidė Šlamaitė dalyvavo tarptautiniame festivalyje Ukrainoje ir pelnė prizinę trečiąją vietą bei „Grand prix“ – geriausios dalininkės apdovanojimą iš alternatyvios komisijos.

Iki mokslo metų pradžios lieka kiek daugiau nei mėnuo, o Tauragės rajono savivaldybės administracijos specialistai jau dėlioja rugsėjo 1-osios šventės programą. Tiesa, šiemet Mokslo ir žinių dienos iškilmės vyks rugsėjo 2 dieną, taip buvo nuspręsta remiantis viešoje erdvėje atlikta gyventojų apklausa. „Tauragės žinios“ domisi, ką moksleiviams ir jų tėveliams ruošia šventės organizatoriai. Jau aišku, kad šventė smagumu nenusileis pernykštei.

Tauragė su Lenkijos miestu Bytovu bendradarbiavimo sutartį pasirašė prieš 7 metus. Miestai bendradarbiauja švietimo, kultūros, sporto, verslo srityse, įvairūs kolektyvai reguliariai lankosi vieni pas kitus. Liepos 12–14 dienomis vyko Bytovo miesto šventė, jos renginiuose dalyvavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius ir Tarybos sekretorė Sonata Jurgilienė.

Gaivūs vėjai į Tauragės Pilies aikštę šiandien atnešė vasaros mugę, pilną įvairiausių meniškų darbų darbelių, skanumynų, gardžių kvapų ir besišypsančių žmonių. Pastarųjų, tiesa, kol kas ne itin daug. Tačiau mugėje juk visada vyrauja gera nuotaika ir joje smagu pasivaikščioti, jei ne naudingo daikto namams, drabužio ar skanėsto beieškant, tai bent jau smalsaujant.

Norint surengti įsimintiną šventę reikia laiko, pinigų ir, svarbiausia, kūrybiškumo. Jei jums patiems jo trūksta – ne bėda. Tam ir egzistuoja švenčių dekoratoriai, kurie pasistengs, kad jūsų vestuvės, jubiliejus, krikštynos ar kita šventė būtų nepakartojama, o prisiminimus apie ją dar ilgai it žemuoges vertumėte ant šilko siūlo. Švenčių dekoratorė Jovita  Bertulienė šiame versle sukasi jau apie penkerius metus ir prisipažįsta – idėjų ji dar niekada nepritrūko, o gimsta jos vos susitikus su užsakovais.

Kultūros ministerijoje įvyko Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdis, kuriame paaiškėjo visos 2020 metų mažosios kultūros sostinės. Gera žinia Tauragės kraštui: mūsų apskrityje 2020-aisiais mažoji kultūros sostinė bus Skaudvilė.

Tauragės mieste tvinksi daugybė meno gyslelių, viena iš jų – muzika. Susižavėję skandinaviškais mitais, penkių vaikinų alternatyvaus roko grupė save pavadino „Floki“. Jaunuoliai grupę įkūrė daugiau nei prieš metus, tačiau per tokį trumpą laiką spėjo laimėti du konkursus, įrašyti pirmąjį dainos įrašą, o dabar išduoda, jog netrukus bus ir vaizdo klipas.

Po itin karšto savaitgalio naujos savaitės pradžia bus šiek tiek gaivesnė, daug kur gaivins lietus, gali ir perkūnija sugriaudėti, pasirodyti kruša. Visgi, temperatūra kasdien palaipsniui kils. Šilčiausi ir saulėčiausi orai numatomi antroje savaitės pusėje, tuo metu dienomis temperatūra svyruos apie 30 laipsnių karščio.

Lietuvos kelių policijos tarnyba (LKPT) ir apskričių vyriausieji policijos komisariatai šią vasarą visoje šalyje imsis nemažai priemonių, siekdami sudrausminti vairuotojus, o kartais – ir užkirsti kelią Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimams.

Gražėja dar vienas Tauragės kampelis: Vytauto ir Prezidento gatvių sankryžoje stovintis pastatas, kuriame kažkada buvo Vilniaus bankas, prikeliamas naujam gyvenimui. Jame įsikurs odontologijos klinika „Implantera“. Panašu, kad odontologijos klinikos Tauragėje pradeda naują išskirtinio dizaino erą – apie tai byloja remontuojamo pastato projektas. Sparčiai remontuojamas pastatas traukia akį ne tik puošniu fasadu, bet ir ant sienų ištapyta freska. 

Saulėtą penktadienio popietę 105 brandos atestatai buvo įteikti Žalgirių gimnazijos abiturientams. Kaip ir kasmet, Tauragės kultūros rūmuose vilnijantis šventinis šurmulys praneša, kad mokyklą paliekantys jaunuoliai jau pradeda naują gyvenimo etapą.

Smagu susirinkti būrin po gimtinės dangumi, patirti bendrystės jausmą, gera susitikti su senais pažįstamais, vaikystės draugais. Gera sugrįžti į tėviškę, kur esi laukiamas, pabūti kartu, pasidžiaugti nuveiktais darbais ir pasilinksminti. Kraštiečių šventė  Kunigiškiuose šįkart surengta jau 24-ą kartą. Ir tokios grandiozinės šventės, kaip sako bendruomenės pirmininkas Mindaugas Lukošaitis, Kunigiškiai dar nebuvo matę.

Paskelbus paskutiniuosius valstybinių brandos egzaminų rezultatus paaiškėjo, jog šimtukininkai Tauragėje dygsta kaip grybai po lietaus. Iš viso jų šiemet – 25, daugiau nė pusę „derliaus“ išaugino „Versmė“. Kai kurių moksleivių kraičiuose net po du aukščiausius valstybinių egzaminų įvertinimus.  

Brandos atestatai
  • Įkelta: 2019-07-19

Šiandien 13 val., brandos atestatų įteikimo šventė vyks Žygaičių gimnazijoje.

Naujausiame numeryje: iki mokslo metų pradžios lieka kiek daugiau nei mėnuo, o Tauragės rajono savivaldybės administracijos specialistai jau dėlioja rugsėjo 1-osios šventės programą. Tiesa, šiemet Mokslo ir žinių dienos iškilmės vyks rugsėjo 2 dieną, taip buvo nuspręsta remiantis viešoje erdvėje atlikta gyventojų apklausa. „Tauragės žinios“ domisi, ką moksleiviams ir jų tėveliams ruošia šventės organizatoriai. Jau aišku, kad šventė smagumu nenusileis pernykštei.

Jau galioja tvarka, pagal kurią švietimo įstaigų vadovų darbas apribotas penkerių metų kadencijai, jų veikla bus vertinama kasmet, o metų veiklos ataskaitos skelbiamos viešai – tokie nauji, skaidrumą skatinantys pokyčiai mokyklų ir kitų švietimo įstaigų vadovų laukia įsigaliojus Švietimo įstatymo pataisoms. Šiuo metu ieškoma kandidatų į Moksleivių kūrybos centro (MKC) ir Muzikos mokyklos direktorių pareigas, nors jau senokai sklinda kalbos, kad šias ugdymo įstaigas planuojama sujungti. Vadovo jau kuris laikas neturi ir Sporto centras, neseniai sujungtas su Sporto mokykla.