Pasikeitęs gamtos ritmas – kaip netikėtą karštį Lietuvoje atlaikė gyvūnija ir augalija?
Įkelta:
2019-07-26
Nuotrauka
Aprašymas
Natūralios pievos. Marijos Jankauskienės nuotr.

Pastebėti klimato pasikeitimus pastaruoju metu nesunku – jau birželį buvo galima mėgautis šiltu ežero vandeniu ir lepintis saulės voniomis. Nors dažnai dėl orų besiskundžiantiems lietuviams neįprastai šilti vasaros orai gali pasirodyti tikras rojus, ne visiems gamtos gyventojams tokie pasikeitimai patinka – augalams ir gyvūnams Lietuvoje prisitaikyti prie mūsų šaliai nebūdingo karščio iš tiesų sudėtinga.

Neįprastas paukščių elgesys

Pasak Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologės Marijos Jankauskienės, dėl sausros šiemet paukščiai buvo neaktyvūs, nuolat ieškojo vandens šaltinių – negilių vandens telkinių, paunksmių ar tiesiog žmonių palikto vandens.

„Kregždės vėlavo sukti lizdus, nes lizdų statybai reikalingas drėgnas molis. Prie upelių ar bebraviečių telkėsi įvairūs žvėrys, nes visiems jiems reikia vandens ir drėgnos sultingos žolės bei jaunų medžių atžalų“, – sako M. Jankauskienė. Ji atkreipia dėmesį, jog į pietus būreliais anksčiau traukia pempės, riestasnapės kuolingos, keičiasi ir kitų paukščių ritmas.

„Anksčiau lizduose sparnus miklina baltųjų gandrų jaunikliai, o prisirpusių vyšnių, trešnių lesti neužplūdo varnėnų būriai“, – pastebi ekologė.

Į pakitusį paukščių elgesį dėmesį atkreipia ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Laimutis Budrys. Jo teigimu, paukščių migracija ir perėjimo metas dabar tampa sunkiai nustatomi – jei anksčiau vietinės migracijos kryptis, atskirų paukščių rūšių perėjimo laiką buvo galima apibrėžti, šiemet įžvelgti dėsningumus yra sudėtinga.

„Varnėnų migracija pietų kryptimi prasidėjo anksčiau. ir didžioji dalis Lietuvoje išsiperėjusių jauniklių dabar mėgaujasi lenkiškomis ar prancūziškomis trešnėmis ar vyšniomis. Didieji kormoranai Juodkrantės kolonijoje perėjo nuo kovo iki gegužės pabaigos, nors įprastai perėjimas vyksta balandžio pabaigoje–gegužę“, – pasakoja gamtininkas.

Žemaitijos nacionalinio parko ekologė priduria, jog Lietuvoje sulaukta ir svečių. „Birželio pradžioje iš Pietų Europos Lietuvą masiškai užplūdo spalvingas drugys usninukas ir suskubo čia sulaukti antros kartos“, –atkreipia dėmesį M. Jankauskienė.

Pakitęs augalų gyvenimas

Pasikeitę orai didelės įtakos turi ir augalams. M. Jankauskienė sako, jog dviem savaitėm anksčiau šiemet sužydėjo daugelis augalų – paprastasis burbulis, saugomos raktažolės pelenėlės, dvilapiai purvuoliai, įvairios gegūnės, mažalapės liepos ir daugelis kitų.

„Tuo tarpu eglės, kurių šaknys paviršinės, negaudamos kritulių pradėjo berti spyglius ir net džiūti.  Nuo pastovaus vejų pjovimo daug kur pagelto ar net visai išdžiūvo žolė, tačiau dabar jau atsigauna“, – sako M. Jankauskienė.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Katilius atkreipia dėmesį, kad klimato kaita veikia augalų rūšių geografinį paplitimą, tad jam ir toliau kintant, šiauresnio paplitimo rūšys iš Lietuvos pasitrauktų ir Lietuvos gamta, deja, nuskurstų.
„Mokslininkai yra ištyrę, jog klimatui keičiantis pagal dabartinius scenarijus, iki 2090 metų Lietuvos klimatas nebus palankus nei paprastajai eglei, nei paprastajai pušiai. Tačiau galimas piečiau paplitusių medžių rūšių įsitvirtinimas Lietuvoje – plačialapės liepos, paprastojo buko, platanalapio klevo, o skroblas, dabar augantis tik pietinėje Lietuvos pusėje, turėtų išplisti labiau į šiaurę. Tiesa, medžių plitimas yra gana lėtas procesas“, – apie dėsningumus pasakoja K. Katilius. Jo teigimu, kintantis klimatas turi poveikį augalų sezoniniams ciklams – pumpurų sprogimui, žydėjimui, sėklų barstymui.

„Pasitaiko atvejų, kai vabzdžių apdulkinami augalai pražysta anksčiau už vėju apdulkinamus, o tai sukelia disbalansą ekosistemose. Dar viena grėsmė – nebūdingų vietinėms ekosistemoms kenkėjų ir ligų plitimas“, – sako K. Katilius.

Reikalingas žmonių sąmoningumas

Žemaitijos nacionalinio parko ekologė įsitikinusi, kad norint užtikrinti pusiausvyrą gamtoje yra svarbus kiekvieno žmogaus indėlis.

„Kiekvienas iš mūsų turėtume pasodinti bent po kelis medžius, saugoti tvirtus senus ąžuolus ir kitus medžius, giraites, skverus. Šiemet buvo labai didelis saulės aktyvumas, o medžiai, miškai sudaro tam tikrą mikroklimatą, ženkliai sumažina temperatūrą, saulės aktyvumą, išsaugo drėgmę“, – atkreipia dėmesį M. Jankauskienė. Ji pažymi, jog besaikis žolės ir medžių pjovimas yra be galo ydingas.

„Pjaudami eikvojame kurą, teršiame aplinką, keliame triukšmą. Vietoje žalių vejų klojame plyteles, asfaltuojame. Tuo tarpu šienaujant tik praėjimus, takelius, vaikų žaidimų aikšteles galėtų žydėti įvairiaspalviai žolynai, dūgzti bitės, kamanės, plazdenti, ropoti, vabzdžiai ar kitaip prie mūsų išlikimo prisidėti įvairios gyvybės formos“, – sako Žemaitijos nacionalinio parko ekologė.

K Katilius priduria, jog miestų planavimas taip pat turėtų būti pradedamas nuo žaliųjų zonų, o esamos plečiamos ir puoselėjamos.

 

Užs. Nr. 90

Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.
Nuotrauka
dega
Įkelta:
2024-04-05
Įsivyraujant sausiems ir šiltiems orams, daugėja iškvietimų į gaisrus atvirose teritorijose, kuriose dega sausa pernykštė žolė, miško paklotė.  Siekiant sumažinti jų kiekį, buvo vykdoma gaisrų prevencijos akcija „Nedegink žolės“.
Nuotrauka
skaudvile
Įkelta:
2024-04-05
Balandžio 4 d. vyko respublikinis seminaras “Atnaujinto ugdymo turinio praktiniai aspektai, patirtys ir sėkmės“. Susitikimo pradžioje visus pasveikino centro direktorius Rolandas Beišys, pakvietė pedagogus atsakingai pažvelgti į aktualias temas ir pasisemti kuo daugiau žinių bei praktinės patirties dirbant su mokiniais.