2020 Gegužės 31 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Netektis: išėjo paskutinė Tauragės krašto partizanė Akacija

  • Įkelta: 2019-07-11
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Redakciją pasiekė liūdna žinia – šįryt ligoninėje, sulaukusi garbingo 95-erių metų amžiaus, mirė Ona Lešinskytė-Švedienė, slapyvardžiu Akacija.

Šių metų vasarį 95-erių partizanė sulaukė Lietuvos kariuomenės vado Jono Vytauto Žuko išskirtinio apdovanojimo.  Tokį Tauragėje turi tik trys asmenys. O. Švedienė buvo apdovanota Lietuvos kariuomenės medaliu kariams ir civiliams „100 metų atkurtai Lietuvos kariuomenei“. Pagerbime dalyvavo Tauragės šauliai. Anot Tauragės Juozo Kasperavičiaus šaulių 702-osios kuopos vado Sigito Ozgirdo, jis su O. Švediene palaikęs glaudžius ryšius, bendravo, lankydavo.

– Tai buvo paskutinė Tauragės krašto partizanė, kuri kovojo už Lietuvos laisvę su ginklu rankose, – sakė LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės vadas Kęstutis Bauža.

Nepaisant garbingo amžiaus, O. Švedienė neprarado humoro jausmo, skaitė knygas ir spaudą, puikiai atsiminė partizanines kovas.

Partizanė gimė siuvėjo ir audėjos šeimoje, gyveno Kaupių kaime, Tauragės valsčiuje, kur praleido rusų ir vokiečių okupacijų metus. 1946 metais tėvelių sodyboje pradėję lankytis Tyrelių miške įsikūrę partizanai jų ūkyje įsirengė slėptuvę, kurią išsikasė daržo gale. Vyrai turėjo rašomąją mašinėlę, radijo imtuvą, leido laikraštėlį „Laisvės varpas“. Ona tuomet dirbo ryšininke – kaip pati sako, ir gyvulius surašinėjo, ir spaudą slapčia platino. Partizaniniu laikotarpiu O. Švedienė turėjo slapyvardį Akacija. Toks anuomet jai buvo suteiktas už išskirtinį grožį. Toliau viskas kaip iš istorijos vadovėlių – suėmimai, tardymai, slapstymaisi, lageriai.

Apdovanota medaliais O. Švedienė buvo daug kartų. Prezidentas Valdas Adamkus už nuopelnus Tėvynei Oną Lešinskytę-Švedienę apdovanojo Kario Savanorio medaliu.

Velionė bus pašarvota rytoj, penktadienį, laidojimo namuose prie Senųjų kapinių, kuriose ir bus palaidota. Išlydėta į amžinąją kelionę bus šeštadienį, 15 val.  Tauragės rajono savivaldybė į šermenis kviečia Lietuvos garbės sargybos kuopą, pagerbime dalyvaus ir šauliai.

Šiandien Pilyje vyko edukacija „Ištirk Tauragės vandenį“, kurioje dalyvavo ikimokyklinio amžiaus vaikai. „Santaka“ muziejaus Gamtos skyriaus vedėjas Aleksandras Naryškinas papasakojo apie Jūros upės neįprastas žuvų rūšis, o renginių organizatorė-edukatorė Renata Jančiauskienė kartu su vaikais atliko eksperimentą su vandeniu.

Artimiausiomis dienomis lietaus debesys užsuks vis rečiau. Nors dar sulauksime trumpalaikių kritulių, tačiau jie nebus tokie gausūs kaip praėjusiomis dienomis. Negana to, orai palaipsniui šils. Didelių temperatūros šuolių nebus, tačiau termometrų stulpeliai vis dažniau kukliai perkops 20 laipsnių ribą.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama mažinti sveikatos netolygumus tarp Lietuvos regionų bei gerinti sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą gyventojams, imasi kompleksinių priemonių, kurios turėtų jaunuosius medikus paskatinti rinktis darbo vietą mažesniuose Lietuvos rajonuose. Šiuo metu Tauragės ligoninėje dirba 5 gydytojai rezidentai,  ruošiami 4 jauni specialistai, iš kurių 2 pradės dirbti rugpjūčio mėnesį, netrukus ketinama finansuoti dar vieną. Tiesa, visa tai – savo lėšomis, nes tik taip galima užsitikrinti specialisto darbą 5–6 metams.

Praktika asfaltuoti gatves Tauragėje prisidedant verslui ar gyventojams jau turi precedentą, tuo tarpu daugiabučių kiemai iki šiol būdavo tvarkomi savivaldybės biudžeto lėšomis. Trečiadienį savivaldybės tarybos posėdyje pritarta, kad J. Tumo-Vaižganto g. 127 numeriu pažymėto namo kiemas būtų remontuojamas su gyventojų prisidėjimu.

Kolekcininkai – paslapties šleifu apgaubti žmonės. Daugybė jų įvairiais savo gyvenimo tarpsniais ką nors kolekcionuoja. Kai kurie užaugę meta šį užsiėmimą, kai kurie su kolekcionavimu susieja savo gyvenimą. Kolekcionuoti – tai ne tik rinkti mėgstamus daiktus. Kolekcionavimas tampa gyvenimo būdu. Jis suartina bendraminčius.