2020 Rugpjūčio 07 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Misija Sibiras’19“ bandomasis žygis: sukurti istorijai ateitį

  • Įkelta: 2019-06-07

Trauki drabužius iš kuprinės, o jie kvepia mišku ir laužu, kodėl? Nes paskutinį gegužės mėnesio savaitgalį kartu su atrinktais dalyviais leidaisi į „Misija Sibiras’19“ bandomąjį žygį. O tai reiškia, kad kėleisi maždaug 5 val. ryto, ėjai per Lietuvos miškus, pelkes, bridai per upes, kopei į piliakalnius, miegojai palapinėje, nešei nemažą kuprinę, netikėtai atsiradai prie paminklų ar sodybų, kuriuose kažkada gyveno žinomas partizanas arba tremtiniai, o šalia sodybos tavęs laukė jų giminaitis, kad papasakotų sodyboje gyvenusių žmonių likimą. Taip galvoje gimsta noras – daugiau domėtis Lietuvos tremtinių ir partizanų istoriją, kad ji būtų gyva ir išsaugota. 

Šių eilučių autorė buvo viena iš 1033 užpildžiusių „Misija Sibiras’19“ atrankos anketą ir viena iš 79 atrinktų ir pakviestų į šį išbandymą, o tiksliau, šią dviejų dienų motyvaciją ir įkvėpimą, kad mūsų Lietuvos istorija tikrai turi ateitį bei žmonių, kurie nori ją saugoti.

Išvykome nežinodami kur ir nežinodami, kas mūsų laukia

Tačiau apie viską nuo pradžių. Ankstų šeštadienio rytą dalyviai iš visos Lietuvos susitiko tremties laikotarpiui simboliškoje vietoje – šalia Vilniaus geležinkelio stoties. Išvykome taip pat labai simboliškai – nežinodami kur ir nežinodami, kas mūsų šį savaitgalį laukia. Tačiau su šypsena, su begaliniu noru pažinti, klausytis ir dalintis tuo, kas artima. 

Mūsų bandomasis žygis vyko Raseinių apylinkėse. Mintys, kad bus žygiuojama biria kelio danga, greitai dingo tik įžengus į tankius, takais nepramintus miškus. Vaikinas man už nugaros dėkojo sau už protingą mintį nesivilkti šortų, o mano draugė tauragiškė iškėlė klausimą, ar žygio pradžia yra tik „apetaizeris“, nes pirmieji kilometrai priminė pagrindinio patiekalo startą.

„Misija Sibiras“ grožį sukuria žmonės

Stotelių bandomajame žygyje nedaug, ir jas visada lydi tie patys žygio vado žodžiai: „Penkios minutės, ne daugiau“. Todėl nustebau, kad nuėję vos kelis kilometrus sustojome. Pasirodo, atsiradome šalia Ariogalos senųjų žydų kapinių, ir čia laukė pirmasis išbandymas – iškirsti brūzgynus ir atidengti priėjimą prie senųjų žydų antkapių. Vėliau kalbėjome, kad pažinojome vienas kitą vos porą valandų, tačiau į darbus kibome taip organizuotai, tarsi būtume jau seniai sulipdyta viena komanda. O čia ir prasideda „Misija Sibiras“ grožis, kurį sukuria žmonės.

Žyginto Jurevičiaus nuotrauka

Jungiančios upės ir atidarytas maudymosi sezonas

Žygiuojant toliau sustojame pagerbti partizanus, kurie buvo nužudyti 1945–1953 m. Ariogalos apylinkėse. Pagalvoju, kokia prasminga kartais gali būti tylos minutė. Tačiau tądien iššūkiai tik prasidėjo. Netikėtai sustojome prie Dubysos upės. Vieta neatrodė sekli, todėl visi supratome, kad mūsų laukia ypatingas kėlimasis į kitą krantą. Netrukus žygio vadas pristatė užduotį – komandose pasigaminti plaustą, kuriuo reikės perkelti kuprines į kitą krantą, mūsų pačių gerovei, patartina, sausas. Ir, žinoma, patiems perbristi upę. Kitame Dubysos krante savo kuprinę užsidedu sausą, o galvoje sukasi mintis, jog dar neprasidėjus oficialiai vasarai maudynių sezonas jau atidarytas. „Sakoma, kad upės skiria, o tiltai jungia. Bet šiandien įrodėme, kad jungti gali ir upės“, – vėliau sakė ekspedicijos vadovas Arnoldas Fokas. 

Motyvacija stipresnė už nuovargį

Žygiavome toliau ir nusileidus saulei pasiekėme pirmosios dienos žygio tikslą, kur įsikūrėme stovyklavietę, gaminome bendrą vakarienę, sukūrėme laužą, aplink kurį tą vakarą skambėjo išskirtinės lietuviškos dainos. O miegoti nuėjome su mintimi, ar atsikėlus rytą kojos vis dar neš. Ir nešė, nes motyvacija eiti ir bendra atmosfera buvo stipresnė už bet kokį nuovargį. Antroji diena taip pat laukė ypatinga  – Lietuvos respublikos prezidento ir Europos parlamento rinkimai.

Saugoti tai, kas buvo ir kurti tai, kas bus

Ši misija stipriai susijusi su Lietuva ir jos istorija. Tačiau jos idėja – ne tik atsigręžti atgal ir saugoti tai, kas buvo, tačiau kartu kurti ateitį. Todėl tai, kad rinkimų diena sutapo su „Misija Sibiras’19“ bandomuoju žygiu, buvo labai gražus sujungimas viso to, apie ką ir yra ši ekspedicija. Tąkart visi kartu balsavome Katauskių rinkiminėje apylinkėje, kurioje juokavome, kad tikriausiai sumušėme visų laikų aktyvumo rekordą.  

„Misija Sibiras“ jau seniai perlipo vien istorijos išsaugojimo rėmus. Tai didžiulė, vieninga bendruomenė, kuriai rūpi mūsų valstybė, todėl atlikti pilietinę pareigą nesutrukdė net ir 40 nužygiuotų kilometrų, nuospaudos ant kojų ar keliolika kilogramų sverianti kuprinė“, – apie sprendimą balsuoti bandomojo žygio metu sakė „Misija Sibiras“ projekto vadovė Aistė Eidukaitytė.

Pasiekta 50 kilometrų riba

Bandomasis „Misija Sibiras’19“ žygis baigėsi ties Lyduvėnų geležinkelio tiltu, kur pasiekėme 50 kilometrų žygio ribą, o aikštelėje mūsų jau laukė autobusai, grąžinę namo. Bandomojo žygio tikslas buvo pasiektas, beliko sulaukti, kas bus tie, kurie šiais metais leisis į didžiąją „Misija Sibiras’19“ ekspediciją Krasnojarske (Rusijos Federacijoje) arba Kazachstano Respublikoje.

Istorija gyva tol, kol gyvas bent vienas partizanas”

Po šio bandomojo žygio minčių galvoje sukosi daug. Galbūt mums neteko 1941–1953 metais sėdėti traukinyje, kuris vežė gyventi į pačias ekstremaliausias gyvenimo sąlygas. Galbūt šiandien po Lietuvos miškus vaikštome visai kitais tikslais nei tai darė Lietuvos partizanai. Tačiau supranti, kad tai neatsiejama dalis tavęs, tavo šaknų ir tavo istorijos. Todėl norisi semtis stiprybės iš praeities ir sukurti istorijai ateitį. Dar bandomojo žygio metu nuskambėjo mintis: „Istorija gyva tol, kol gyvas bent vienas partizanas“. O man norisi pridėti, kad partizanas gyvas tol, kol yra bent vienas apie jį galvojantis. Todėl kviečiu kiekvieną, kam rūpi istorija ir jos išsaugojimas, prisidėti prie „Misija Sibiras“ idėjos aukojimo portale aukok.lt.  

O tiems, kurie nori gauti motyvacijos ir tikėjimo, kad kartais gali daugiau nei įsivaizduoja, norisi paraginti pasidomėti „Misija Sibiras“ veikla. Kiekvieną žygio nutrintą pūslę, šakų įbrėžimą, miego trūkumą ir skaudančius kojų raumenis atperka partizanų ir tremtinių istorijos prie laužo, lietuviškos dainos, tikros emocijos ir sveiko patriotiškumo užkratas.

„Istorija moko, kad kraujas niekada nebūna pralietas veltui. Jei ne dabar, tai už penkiasdešimties, už šimto metų Lietuva, iškovojusi laisvę, įvertins mūsų siekius ir mūsų darbus“ (partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas).

 

Vasara – tuoktuvių sezonas. Visi jaunavedžiai gali paliudyti, kad vienas atsakingiausių sprendimų ruošiantis vedyboms – iškilmingos datos pasirinkimas, kuriai dažniausiai bandoma suteikti išskirtinumo.

Pilką sieną Bažnyčių gatvėje, prie „Vero cafe“ kavinukės, papuošė žaismingas piešinys – mėlynas balandis su fotoaparatu ant kaklo. Piešinio autorius, nuoširdus ir draugiškas animacijos profesionalas Martynas Aužbikavičius, vadina jį balandžiu turistu. Virtualioje erdvėje daugeliui matytas personažas, šįkart įkūnytas gatvės meno pavidalu, kviečia keliauti, atrasti ir, žinoma, fotografuoti.

Atnaujintų daugiabučių skaičiui Lietuvoje perkopus du tūkstančius, ekspertai skaičiuoja, kad dar didesnių teigiamų pokyčių atneštų kvartalinė renovacija. Jos metu atnaujinami ne tik pavieniai namai, bet ir visa kvartale esanti infrastruktūra. Tokius kompleksinės renovacijos projektus jau yra pasirengusios 35 arba daugiau kaip pusė visų šalies savivaldybių.

Pirmoji elektromobilių krovimo stotelė Tauragėje išdygo pernai rudenį. Ją prie degalinės „123“ įrengė Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos. Tauragės rajono savivaldybė, įgyvendindama darnaus judumo planą, jau artimiausiomis dienomis pradeda 5 įkrovos stotelių įrengimo darbus mieste.

Pernai Dariaus ir Girėno bei Vasario 16-osios gatvių sankryžoje pradėtas statyti pastatas, pavadintas „Šimtmečiu“, neabejotinai papuošė Tauragės architektūrinį veidą.  Pastato viduje dar bruzda statybininkai, dėliojami paskutiniai štrichai, mat durys bus atvertos jau kitą savaitę. Kas veiks „Šimtmečio“ pastate, domisi „Tauragės žinios“.

Antroje savaitės pusėje beveik kasdien nuo alinančio karščio šiek tiek gelbės prapliupsiantis lietus ir sustiprėjęs vėjas. Kiek gaivesni orai numatomi savaitgalį, bet tikėtina, jog neilgam.

Policija praneša, jog iš Tauragės ligoninės buvo pavogtas neįgaliojo vežimėlis. Ilgapirščiams gresia baudžiamoji atsakomybė.

Jau penktąjį gimtadienį švenčiantis festivalis „Džiazo dienos Tauragėje“ kviečia į gurmaniškus renginius. Šiandien Požerūnų malūne koncertas „Jazz grilio pieva“ pasirodys žinoma grupė „Bluesmakers“, atliksianti „Tribute to Eric Clapton“. Taip pat džiazuos gospel choras „Gloria“, naujai susibūrusi tauragiškių grupė „Optima“ trauks Frank Sinatra dainas.

​Šiandien rajono taryba slaptu balsavimu savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju paskyrė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų deleguotą 36-erių Tomą Raulinavičių.

Praėjusios ketvirtadienio neeilinis posėdis prasidėjo iškilminga Tarybos nario priesaika. Mandato dėl savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų atsisakiusį Modestą Petraitį pakeitė praėjusiose kadencijoje Tarybos Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komitete dirbęs UAB „Televizijos komunikacijos“ direktorius Vilmantas Liorančas. Jau žinoma, kad dabar jam teks dirbti Švietimo, kultūros ir sporto komitete. Į politiką grįžęs V. Liorančas prakalbo apie būtinybę spręsti švietimo problemas – optimizuoti rajono mokyklų tinklą bei teigė dirbsiąs tobulinant daugiafunkcinės sporto arenos projektą.  

Tauragiškiai pastebėjo Jūros gatvėje išsislapsčiusius ginkluotus karius. Pasirodo, tai dalis taktinių lauko pratybų, kurias birželio 2–7 dienomis organizuoja Lietuvos kariuomenės motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionas.  

Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas pranešė, jog jo komandą papildė naujas narys – mero patarėjo pareigas nuo šiandien pradėjo eiti Kasparas Bertašius.

Martyno Mažvydo progimnazijos pradinukų korpuso erdves jau sunku atpažinti. Tikimasi, kad pirmųjų dviejų renovacijos projekto etapų darbai bus baigti dvigubai greičiau nei žadėta – šį rugsėjį. Naujuosius mokslo metus mažiausi mokyklos bendruomenės nariai greičiausiai pasitiks moderniai įrengtose, išvaizdaus interjero klasėse.

Pirmadienį, apie 16 val. policijos pareigūnų ir ugniagesių gelbėtojų pajėgos atskubėjo miesto centrą. Rekonstruojamos Vasario 16-osios gatvės kieme darbininkai rado sprogmenį.  

Nuo pirmadienio šalyje temperatūra kils vis aukščiau. Šią savaitę sulauksime įspūdingos vasariškos šilumos, kai kur termometrai fiksuos 30 laipsnių ir net didesnį karštį. Visgi, savaitei baigiantis tokią kaitrą nuplaus lietus, griaudės perkūnija.

Tarybos opozicija balsavimui vėl teikė tą patį kandidatą į Tarybos kontrolės komiteto pirmininkus – Vaclovą Karbauskį. Antrasis bandymas patyrė fiasko – valdantieji nuomonės nepakeitė. Raimondas Matemaitis ir Darius Stankus griežtai pasisakė prieš balsavimą už buvusį Šilumos tinklų direktorių. 

LR Seimas 2019-uosius paskelbė Pasaulio lietuvių metais. Tai dar viena priežastis visiems globaliems tauragiškiams po miesto šventės renginių, šiandien, 15 val., atvykti į Pilies kiemelį. Projekto „Globali Tauragė“ darbo grupė pasirūpins, kad popietėje vyktų jaukūs pokalbiai, žaidimai, dainos ir šokiai. Laukiami visi – vieni ar su šeimomis, kurie trumpam, ilgam ar visam sugrįžo į savo Tauragę!

Nors prasidėjus daugiabučių modernizavimo programai didžioji dalis projektų buvo pavienių namų renovacijos darbai, apie kvartalinės renovacijos naudą buvo kalbama jau tada. Šiandien Lietuvoje yra teigiamų kvartalinės renovacijos pavyzdžių, kuriuos mato ir gyventojai, ir valdžios atstovai. Renovuoti ištisus kvartalus taip didinant energinį efektyvumą jau yra pasirengusios daugiau nei pusė (35) šalies savivaldybių.

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad gegužės 31–birželio 1 d. Tauragės miesto šventės „Tauro ragas 2019“  metu bus ribojamas transporto priemonių eismas (uždarytos kai kurios miesto gatvės ir įvažiavimas).

Europos piliečiams labai rūpi gyvūnų gerovė, ir pastaraisiais metais vis daugiau žmonių domisi, ar su gyvūnais elgiamasi etiškai. Neabejingi gyvūnams ir tauragiškiai: vos spėjo į miestą atvažiuoti cirkas, „Tauragės žinias“ pasiekė skundas – esą gyvūnai ligoti, jais prastai rūpinamasi. Tauragės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tą pačią dieną suskubo apsilankyti cirke ir patikrinti, kaip yra iš tiesų.

Laikraščio vedamajame – rajono politikos aktualijos: ketvirtadienio neeilinis posėdis prasidėjo iškilminga naujo Tarybos nario priesaika. Mandato dėl savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų atsisakiusį Modestą Petraitį pakeitė praeitoje kadencijoje Tarybos Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komitete dirbęs UAB „Televizijos komunikacijos“ direktorius Vilmantas Liorančas. Tarybos posėdyje opozicija antrą kartą teikė tą patį kandidatą į Kontrolės komiteto pirmininkus, ir vėl – nesėkmingai. Laikraščio pirmuosiuose puslapiuose ir žvilgsnis į neatpažįstamai besikeičiančią Martyno Mažvydo progimnaziją. Kriminalų puslapyje – širdį verianti Tauragės rajone sumuštos moksleivė drama, sulaukusi atgarsio visoje Lietuvoje. Taip pat laikraštyje gražiausių miesto šventės renginių pristatymai, muzikos ir meno užkulisiai bei Tauragės  gatvėmis žingsniuojantis dramblys.

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ pristato naujieną – naujosios kartos išmanųjį telefoną „Fonos O1“ ir skelbia nuolaidą jam įsigyti. Tai padaryti ir dar gauti dovanų galima tik operatoriaus salonuose arba internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.

Šių metų gegužės 31–birželio 2 dienomis Tauragės miestas švęs 512 metų gimtadienį. Tris dienas tauragiškius ir miesto svečius džiugins įvairių muzikos atlikėjų koncertai, teatro, šokio pasirodymai, sportinės rungtys, gausybė nemokamų atrakcionų mažiesiems ir kitos išskirtinės pramogos – kiekvienas ras sau mėgstamiausią. Šių metų šventinėje programoje – ir lankytojų pamėgti tradiciniai, ir įvairūs nauji renginiai, – skelbiama pranešime spaudai.

Lietuva turi naują prezidentą – juo užtikrintai tapo Gitanas Nausėda. Išankstiniais duomenimis, už kandidatą balsavo 65,86 proc. visų rinkėjų, palaikymo jis susilaukė visoje Lietuvoje, ne išimtis – ir Tauragė. Už G. Nausėdą balsavo 74,16 proc. į rinkimus atėjusių tauragiškių.

Praėjusį šeštadienį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ tradiciškai prisijungė prie tarptautinės „Muziejų nakties“. Jos metu kiekvienas galėjo rasti būdą smagiai ir turiningai praleisti laiką, nes programoje buvo daug pramogų visiems skoniams: ne tik apžiūrėti ekspozicijas, bet ir dalyvauti ekskursijose, edukacijose, parodose, pasiklausyti muzikinės kompozicijos, „Slemo su ragais Nr. 2“, koncertų ir net pamatyti cirko pasirodymą. „Muziejų naktis“ susidraugavo“ ir su „Menų festu'19", tad visą vakarą Tauragės pilies kiemelyje vyko koncertai – klausytojų neišgąsdino net lietus.